Ινδονησία Θέλω να πάω στο Μπαλί!

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Θα σας ημουν ευγνωμων αν μου λεγατε καποια πραγματα για το Μπαλι, οπως επισης και αν η περιοχη που διαλεξα ειναι απο τις καλες του νησιου.
Ευχαριστω εκ των προτερων
ποιά περιοχή διάλεξες;
Το Μπαλί έχει δικό του πολιτισμό, ο οποίος είναι και αρκετά αξιόλογος. Από τα κυριότερα αξιοθέατα είναι οι ναοί του: φυσικά, δεν χρειάζεται να τους επισκεφθείς όλους. Το μεγάλο σύμπλεγμα των ναών αρκεί στους περισσότερους. Τώρα, πιο συγκεκριμένα, υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί ναοί, συνήθως λόγω του διαφορετικού τοπίου που τους πλαισιώνει. Η Ουμπούντ, σίγουρα, αξίζει πάρα πολύ και ως χωριό. Έχει και ένα μουσείο ζωγραφικής που μπορείς να επισκεφθείς για να πάρεις μια καλή γεύση από την μπαλινέζικη ζωγραφική, που συνδυάζει το ναίφ με το πριμιτίβ, με μία ιδέα μεξικανικού ρεαλισμού. Αυτά για αρχή. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις παραστάσεις χορού για τους τουρίστες, που ούτε όμορφα είναι ούτε ανεκτά.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Το ξενοδοχειο ειναι στα νοτια της Nusa Dua.Αν γνωριζετε πεστε μου για την περιοχη και για το αν εχει παραλιες για κολυμπι.ευχαριστω
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το ξενοδοχειο ειναι στα νοτια της Nusa Dua.Αν γνωριζετε πεστε μου για την περιοχη και για το αν εχει παραλιες για κολυμπι.ευχαριστω
Το δικό μου post το διάβασες? Νομίζω ότι απαντάει στο ερώτημά σου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι παροχές είναι τα μασάζ και τα δείπνα;Στο νησί που τρως με 5? και κάθε 10 μέτρα έχει μασατζίδικο;

649? + 350? σου βάζω εγώ με την αύξηση των ναύλων + 5 διανυκτερεύσεις επιπλέον με 100?/τη βραδυά βγαίνει 1249?/άτομο και τα φούσκωσα όλα πολύ,γιατί δεν πιστεύω ότι από τώρα για τον Αύγουστο δεν θα πετύχαινες καλή τιμή στο δωμάτιο.

Το δικό σου είναι ήδη πάνω από 100? επιπλέον.
Βέβαια απ'τη στιγμή που τα έχεις ήδη κλείσει,δεν βρίσκω και νόημα στην όλη κουβέντα γύρω από το κόστος.Απλώς θεωρώ εντελώς foul να κλείνει κάποιος διατροφή όταν πάει ταξίδι.
1. Σου απάντησε η κοπέλλα και έχει δίκηο. Δεν έχει σημασία πότε θα κλείσεις ξενοδοχείο αλλά η περίοδος που κλείνεις. Τον Αύγουστο όλα τα ξενοδοχεία έχουν προσαύξηση 20-30% ασχέτως τι κατηγορία είναι.

2. Τρώς με 5 Ευρώ? Πού? Στα κοινόβια με τα συσσίτια? Ελάχιστα warung έχει (που να μπορείς να καθίσεις - εννοείται) και τα 5 ευρώ είναι το ελάχιστο που θα πληρώσει (2 ευρώ τουλάχιστον κάνει μόνο η μπύρα). Στα άλλα φαγάδικα (που είναι και τα περισσότερα και απευθύνονται στους τουρίστες) το ένα πιάτο μόνο κάνει 5 ευρώ.

3. Όσο για τα μασαζάδικα, οι ποιοτικές διαφορές είναι σημαντικές από μέρος σε μέρος και φυσικά και οι τιμές. Στα ξενοδοχεία οι τιμές είναι ακριβότερες αλλά και το επίπεδο πολύ υψηλότερο (και οι συνθήκες υγιεινής).
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Το δικό μου post το διάβασες? Νομίζω ότι απαντάει στο ερώτημά σου.
Babaduma διαβασα το post σου και μαλλον δεν εκανα πολυ καλη επιλογη της περιοχης.Ελπιζω να μην απογοητευτω πολυ.Ειναι ονειρο ζωης αυτο το ταξιδι και θα ηθελα το καλυτερο.
Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.
 

eleana_lion

Member
Μηνύματα
24
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη και παλι Ται....
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα....
2. Τρώς με 5 Ευρώ? Πού? Στα κοινόβια με τα συσσίτια? Ελάχιστα warung έχει (που να μπορείς να καθίσεις - εννοείται) και τα 5 ευρώ είναι το ελάχιστο που θα πληρώσει (2 ευρώ τουλάχιστον κάνει μόνο η μπύρα). Στα άλλα φαγάδικα (που είναι και τα περισσότερα και απευθύνονται στους τουρίστες) το ένα πιάτο μόνο κάνει 5 ευρώ.


εγώ έτρωγα από warung με 11000 ρουπίες το πιάτο.. που μας κάνει...1.20 ευρα περίπου... αλλά και από τουριστικά με φιλετάκια πεντανόστιμα μόλις με 15000 ρουπίες!αν τώρα πας και τρως στα ξενοδοχεία, ε ναι. εκεί θα πληρώνεις 5 το πιάτο!!!
 

eleana_lion

Member
Μηνύματα
24
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη και παλι Ται....
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα....
εγώ έτρωγα από warung με 11000 ρουπίες το πιάτο.. που μας κάνει...1.20 ευρα περίπου... αλλά και από τουριστικά με φιλετάκια πεντανόστιμα μόλις με 15000 ρουπίες!αν τώρα πας και τρως στα ξενοδοχεία, ε ναι. εκεί θα πληρώνεις 5 το πιάτο!!!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εγώ έτρωγα από warung με 11000 ρουπίες το πιάτο.. που μας κάνει...1.20 ευρα περίπου... αλλά και από τουριστικά με φιλετάκια πεντανόστιμα μόλις με 15000 ρουπίες!αν τώρα πας και τρως στα ξενοδοχεία, ε ναι. εκεί θα πληρώνεις 5 το πιάτο!!!
Για να πω την αληθεια δεν με απασχολει τοσο το θεμα το φαγητου, οσο το αν η περιοχη που διαλεξα ειναι αξιολογη και τι επιλογες εχω για εξορμησεις και περιηγησεις.....υπαρχει περιπτωση να βαρεθω 10 μερες εκει δεδομενου οτι δεν ειμαι των θαλασσιων σπορ που ,οπως διαβαζω, το Μπαλι ειναι ο παραδεισος τους???
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εγώ έτρωγα από warung με 11000 ρουπίες το πιάτο.. που μας κάνει...1.20 ευρα περίπου... αλλά και από τουριστικά με φιλετάκια πεντανόστιμα μόλις με 15000 ρουπίες!αν τώρα πας και τρως στα ξενοδοχεία, ε ναι. εκεί θα πληρώνεις 5 το πιάτο!!!
Για να το λες εσύ... (οι τιμές που αναφέρεις θα πρέπει να ίσχυαν κάτι χιλιάδες χρόνια πριν). 11000 μπορεί να είχαν οι σούπες, 15000 μπορεί τα φιλετάκια ποντικού, κοτόπουλο κάτω από 25000 δεν υπήρχε, το μοσχάρι πήγαινε από 40000 και πάνω, τα πιάτα με noodles είχαν όλα το 2 μπροστά και μπύρα κάτω από 23000 το μπουκάλι δεν υπήρχε. Σε απλά warung όλ' αυτά. Όσο για τα ξενοδοχεία, είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδέα τι τιμές παίζουν, όπως επίσης προφανές είναι ότι δεν έχεις ιδέα πού και τι τρώω.
 

eleana_lion

Member
Μηνύματα
24
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη και παλι Ται....
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα....
Για να το λες εσύ... (οι τιμές που αναφέρεις θα πρέπει να ίσχυαν κάτι χιλιάδες χρόνια πριν). 11000 μπορεί να είχαν οι σούπες, 15000 μπορεί τα φιλετάκια ποντικού, κοτόπουλο κάτω από 25000 δεν υπήρχε, το μοσχάρι πήγαινε από 40000 και πάνω, τα πιάτα με noodles είχαν όλα το 2 μπροστά και μπύρα κάτω από 23000 το μπουκάλι δεν υπήρχε. Σε απλά warung όλ' αυτά. Όσο για τα ξενοδοχεία, είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδέα τι τιμές παίζουν, όπως επίσης προφανές είναι ότι δεν έχεις ιδέα πού και τι τρώω.
Δεν ήθελα να σε προσβάλω και με συγχωρείς αν το έκανα άθελα μου (στο λέω γιατί ένιωσα επίθεση κ στεναχωρήθηκα :( ) Οι τιμές που προανέφερα ήταν δύο μήνες πριν που επέστρεψα από Μπαλί... Και ήταν από Warung. Ίσως ήταν η περίοδος τέτοια γι' αυτό και ήταν τόσο φθηνά. Έχω ανεβάσει και σχετική φωτογραφία..
Kipi όπως πρότεινα και σε άλλον συνταξιδιώτη προτείνω 3ήμερη εξόρμηση στα νησάκια Τζίλι! Για καλή θάλασσα και απέραντη ηρεμία :)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Πόσο lontong και gado gado να φάει κάποιος πια?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Δεν ήθελα να σε προσβάλω και με συγχωρείς αν το έκανα άθελα μου (στο λέω γιατί ένιωσα επίθεση κ στεναχωρήθηκα :( ) Οι τιμές που προανέφερα ήταν δύο μήνες πριν που επέστρεψα από Μπαλί... Και ήταν από Warung. Ίσως ήταν η περίοδος τέτοια γι' αυτό και ήταν τόσο φθηνά. Έχω ανεβάσει και σχετική φωτογραφία..
Kipi όπως πρότεινα και σε άλλον συνταξιδιώτη προτείνω 3ήμερη εξόρμηση στα νησάκια Τζίλι! Για καλή θάλασσα και απέραντη ηρεμία :)
Εγώ δε θυμάμαι τιμές σε όλα τα εστιατόρια που έφαγα, αλλά πολύ χαρακτηριστικά θυμάμαι στο φοβερό Nomad στο Ubud ότι πληρώναμε για πλήρες γεύμα, με ποτά στην αρχή και γλυκό στο τέλος 17 Ευρώ το ζευγάρι. Άρα δε μου φαίνονται καθόλου παράλογα αυτά που αναφέρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom