Ιαπωνία Ιαπωνία - Και καλά και φθηνά

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κική μου υπέροχη η ιστορία και ο άμεσος τρόπος γραφής σου!
Μου άνοιξε και πάλι η όρεξη για Ιαπωνία διαβάζοντάς τη. :D
Πάντα να κάνεις τόσο όμορφα ταξίδια.


Όσον αφορά την κομπούχα ναι, υπάρχει στη χώρα μας. Προσωπικά έχω πιει σε μορφή αναψυκτικού πέρυσι σε ένα vegan market που είχε γίνει στην Αθήνα, αλλά νομίζω τη βρίσκεις και σε άλλες μορφές σε βιολογικάδικα. Δεν το έχω ψάξει επειδή δε μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κιόλας.
Σε ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια. Σου εύχομαι να πας συντομα.
Για την κομπουχα ,βρηκα οτι εχει το Βιολογικό χωριό σε μπουκάλια ετοιμη. Θα την δοκιμασω αλλά κατι μου λεει οτι στη σκόνη ειναι το αληθινο πράγμα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20230228_130413.jpg IMG_20230227_123409.jpg IMG_20230301_162555.jpg Καλόγουστοι και μινίμαλ
οι Ιαπωνες ακομα και στα επιπλα.
Πολυ νόστιμη σοκολατα.
Λένε άμα θελεις καλη φωτογραφία ζητα απο εναν Ιάπωνα.Δεν έχασα την ευκαιρία.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
received_615193630174237.jpeg Τωρα το θυμηθηκα. Στο Τοκιο πηγαμε σε ενα πολυοροφο κτιριο που εχει η Sony με οτι τελευταιο κυκλοφορει. Το σκυλάκι ειναι ρομποτακι. Επειδη τα σπιτια τους ειναι συνηθως μικρά και δουλευουν απειρες ωρες δεν μπορουν να εχουν κατοικιδια και το σκυλάκι ρομποτ εχει υπερβολικες πωλησεις.Ειχε λίστα αναμονής για την αγορά του!Επαθα πλάκα με την τιμη του , 3000 δολλαρια.
Λυπάμαι οταν ανθρωποι φθανουν σε αυτη τη λύση αλλά δεν είναι της παρούσης ιστορίας οι βαθυτερες αναλυσεις .
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
View attachment 427115 Τωρα το θυμηθηκα. Στο Τοκιο πηγαμε σε ενα πολυοροφο κτιριο που εχει η Sony με οτι τελευταιο κυκλοφορει. Το σκυλάκι ειναι ρομποτακι. Επειδη τα σπιτια τους ειναι συνηθως μικρά και δουλευουν απειρες ωρες δεν μπορουν να εχουν κατοικιδια και το σκυλάκι ρομποτ εχει υπερβολικες πωλησεις.Ειχε λίστα αναμονής για την αγορά του!Επαθα πλάκα με την τιμη του , 3000 δολλαρια.
Λυπάμαι οταν ανθρωποι φθανουν σε αυτη τη λύση αλλά δεν είναι της παρούσης ιστορίας οι βαθυτερες αναλυσεις .
Το ειχε αγορασει καθηγητης μου. Προ εξυπνων σπιτιων το ειχε για να βλεπει αν ξεχασε να κλεισει το ματι της κουζινας η τον θερμοσιφωνα. Ηταν τα ματια του απο μακρια, ειπε.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τελειο ταξιδι! Θελω να ρωτησω κατι. Χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμου; Και πήρες κωδικούς από το visit Japan web για να περάσεις από το αεροδρομιο;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τελειο ταξιδι! Θελω να ρωτησω κατι. Χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμου; Και πήρες κωδικούς από το visit Japan web για να περάσεις από το αεροδρομιο;
Χρειαζεται πιστοποιητικο ή τεστ 72 ωρων.
Στο αεροδρομιο εκει ειχαν προσωπικο στην αφιξη που βοηθουσαν με τους κωδικους .
Καπως περιπλοκο και κουραστικο ηταν όλο αυτο , ακουσα διαμαρτυριες απο καποιους Ελληνες που ηταν βιαστικοι.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Χρειαζεται πιστοποιητικο ή τεστ 72 ωρων.
Στο αεροδρομιο εκει ειχαν προσωπικο στην αφιξη που βοηθουσαν με τους κωδικους .
Καπως περιπλοκο και κουραστικο ηταν όλο αυτο , ακουσα διαμαρτυριες απο καποιους Ελληνες που ηταν βιαστικοι.
Στο αεροδρόμιο δηλαδή βγάζεις τους κωδικους; Ρωτάω γιατί η @aspa στην ιστορία που γράφει λέει ότι πρέπει να τους βγάλεις από Ελλάδα
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στο αεροδρόμιο δηλαδή βγάζεις τους κωδικους; Ρωτάω γιατί η @aspa στην ιστορία που γράφει λέει ότι πρέπει να τους βγάλεις από Ελλάδα
Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για το τι εγινε.
Ειμαι ασχετη με τεχνολογια και δεν ειχα ασχοληθει με το θεμα ,υποθετω το ειχε φροντισει ο Γ.
Στο αεροδρομιο σε μια ειδική αιθουσα που ειχαν εδωσα το κινητο μου σε καποιον απο την παρέα και το τακτοποιησε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πώς μου ξέφυγε η ιστορία σου τόσο καιρό??
Αγαπώ Ασία και η Ιαπωνία είναι στα πλάνα μου. Έχουμε πολύ λανθασμένη άποψη σχετικά με το πόσο ακριβή είναι!
Υπέροχη η περιγραφή σου για κάθε πόλη!!!
Σε ευχαριστω πολυ. Ευχομαι να πας συντομα.
Τωρα καταλαβα οτι εχω να τελειωσω την ιστορία!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τοκιο 03-04.03

Το πρωι αφήνουμε τη Χιροσίμα και ξεκινάμε για την επιστροφη στο Τοκιο.
Ειναι η πιο μακρινή διαδρομή που θα κανουμε με το τραίνο.Παρότι νυσταγμένη και το τραινο με νανούριζε τόσο ωραία,έπιασα θέση σε παράθυρο κοιτώντας τα τοπία για να πάρω μια ιδέα απο διαφορες περιοχές.Διάλεξα αριστερά γιατί είχα κατά νου ότι αν δεν ειχε συννεφα ίσως δω το Φούτζι.
Ημουνα τυχερή γιατι το ειδα εστω και απο το παράθυρο.
Αντε την επομενη φορά και απο κοντά!
Φθανουμε στην πρωτευουσα και αρχίζουν τα γνωστα.Μετρό και αλλαγή σε αλλη γραμμή ωσπου να φθασουμε στο ξενοδοχειο.Εξαιρετικη επιλογη στην τοποθεσία για μια νυκτα και οικονομικό.
Ειναι της αλυσιδας Listel οτι πρέπει για ενα βραδυ χωρις πολλες απαιτήσεις.
Να αναφερω οτι και στα πέντε ξενοδοχεια ,με εξαίρεση της Οσάκα,δεν αξιζει να πληρωσετε πρωινό.
Εμεις δεν είχαμε αλλά κοιτουσα απο περιεργεια.Ιδιαίτερα φτωχα και κοστος 10-12 ευρώ.
Τόσο οικονομικά που ηταν τα φαγωσιμα στα 24ωρα μαγαζια αγόραζες οτι ηθελες για πρωινο.
Η περιοχη ειναι η περίφημη Shinjuku ,αυτή που βλεπουμε στις ταινιες και την ειχα συνδυάσει με το Τοκιο. Μέσα στο κρυο και τον παγωμένο αέρα του Βορρά, κανουμε επιδρομή στους τριγυρω δρομους .Γεματοι με επιγραφές νεον, θόρυβο γενικά ένας χαμουλης μετά την ηρεμια της Χιροσίμα.
Με καποιους απο το γκρουπάκι καθησαμε σε μικρα μαγαζακια μεσα στα σοκακια για μεζεδες και σάκε.Ωραια ηταν να δω και την αλλη πλευρά του Τόκιο. Ανθρωποι χωρις μάσκες καποιοι με εκκεντρικα ντυσιματα, να τρωνε να πινουνε να γελάνε χαλαρά και χύμα ,όσο μπορεί να αφεθεί ενας Ιαπωνας δημόσια. Γιατί ιδιωτικά άλλα ξερω οτι κάνουν, αλλά το προσπερνώ!
Την επομένη αρχισε η οδύσσεια της επιστροφής.Κουμπωσα οτι χάπι ειχα για να ανταπεξελθω στις 11 ωρες πτήσης εως την Αραβία-10 ωρες παραμονή νυχτα στο αεροδρομιο και 5ωρη πτήση εως Αθηνα.
Door to door 35 ωρες ταλαιπωρία.
Στο Αμπου νταμπι ημασταν ολοι τόσο κουρασμενοι που απλωθήκαμε σαν χταπόδια σε ευτυχως επικλινεις πολυθρόνες που ειχε και οι περισσοτεροι κοιμηθηκαν.Μακάριοι όσοι κοιμουνται ευκολα οπου και αν βρισκονται.Μόνο τεσσερις είχαν το κουραγιο να πάνε καποιες ωρες στην πόλη.
Κουράγιο είχα , αλλά νυχτα σε αραβική πόλη δεν ειναι στις προτιμησεις μου.
Εχω περάσει διαφορα 24ωρα σε πόλεις της ευρύτερης Αραβίας ,όλο τα ίδια και τα ίδια.
Εξαίρεση το Καταρ που εκανα μια βαρκαδα και εχει και ενα ενδιαφερον μουσείο.
Η εταιρεια αξιοπρεπης ,ευγενικο προσωπικό και αρκετο φαγητό αλλά πολύ βαρύ για εμένα.
Ειχα διάφορα φαγωσιμα απο την Ιαπωνία και μασουλαγα και ευτυχως είχε τέλεια και πολλά καπνιστηρια στο αεροδρομιο ,να είναι καλά οι μερακλήδες Αραβες.
Τουλάχιστον δεν ειχα ελλειψη νικοτίνης και δεν εφαγα το καταπέτασμα οπως κάνω οταν μου λειπει.

Στο Βενιζελος μας περιμενε η κοινη μας φίλη Σ.με το γυιό Μ. το καλιτερο δωρο μετά τετοια ταλαιπωρία. Ο Μ. 25αρης κουκλος ,μορφωμένος οδηγαρα με αμαξάρα οτι πρεπει για τη διαδρομή . Αφήσαμε την Ο. σπιτι της ,αφήνω και το τιπ για τον Μ.,μας διαβαζουν και νεα κοριτσια!
Ειχα την απόλαυση της φιλοξενιας τους μεχρι να συνελθω και να βρω το δρόμο για το δικό μου σπίτι.

Ευχαριστω παρα πολύ οσους παρακολουθήσατε την καταγραφη του ταξιδιού μου και με ενθαρρυνατε με τα καλά σας λογια και τα "μου αρέσει".
Ευχομαι να είμαστε ολοι καλά να ταξιδευουμε οσο μπορουμε και να γεμίζουμε εικόνες ,πολυτιμες στα περιεργα και εντονα χρόνια που ζούμε.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom