Ιαπωνία Ιαπωνία - Και καλά και φθηνά

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Καλημερα ,ευτυχως που σε πιανει σχεδον καθε πρωι συγγραφικος οιστρος και διαβαζουμε την υπεροχη και προσφατη ταξιδιωτικη εμπειρια σου.Θελουμε να την κανουμε κι εγω με 2 φιλες ,οποτε βαλε οσες λεπτομερειες μπορεις για να μη σε ζαλιζουμε.Βαλε και εξοδα και τιπς.Περιμενουμε την συνεχεια με αγωνια ,αλλωστε γραφεις πολυ απολαυστικα!!!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βικτωρία σε ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικά λόγια σου.
Ρωτα οτι θέλεις , χαρά μου να βοηθησω όσο μπορώ.
Το οικονομικο κομμάτι στο γραφω τωρα

Αεροπορικο εισιτηριο με Etihad 580 ευρω
Διαμονή 10 νυχτες 500
Κουπόνι τραίνου 220
Προσωπικα εξοδα 550 ( χωρις καθόλου οικονομία)
pocket wifi 20 ( μοιρασμένο με άλλα 2 ατομα)
Προαιρετικη ταξιδιωτικη ασφαλεια 50
------------
Συνολο 1920 ευρώ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το γλυκό σπεσιαλιτέ της Οσάκα ήταν αυτό!Όσοι έχετε πάει Πορτογαλία το γνωριζετε.Η Ο. κάθησε στην ουρά σε ένα ζαχαροπλαστείο που έφτιαχνε το καλιτερο στην πόλη και μου εφερε. Παρά πολύ πετυχημένο με τραγανό φύλλο και ωραία κρεμα.
IMG_20230225_225405.jpg
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γλυκά, μεγάλο θέμα για μένα όταν ταξιδεύω! Ήξερα ότι στην Ιαπωνία θα φάω καλά αλλά από ζαχαροπλαστική ελαχιστα πράγματα και χάλια.Αλλα έχουν σκεφτεί και αυτό. Υπέροχα δυτικού τύπου κρουασάν και Danish roll και πάστες πολύ νόστιμες. Μέχρι με κάστανο βρήκα όπως φαίνεται στην τρίτη φωτογραφία. Patisserie όπως Γαλλία. Μπράβο τους ! Με κάλυψαν και σε αυτό.

IMG_20230301_150426.jpg IMG_20230226_131354.jpg IMG_20230227_112632.jpg
 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η ζαχαροπλαστική είναι μία... η γαλλική
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Τα μη δυτικά γλυκά περιλαμβάνουν γεύσεις είτε πολύ ήπιες είτε πολύ ασυνήθιστες για εμάς.

Για τα δεύτερα αν κάποιος μπορέσει να ξεπεράσει το γευστικό σοκ (εμένα μου πήρε καιρό) είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Ας πούμε τούρτα με αλμυρό poached αυγό μέσα στη βάση και από πάνω γλυκιά κρέμα τύπου μπουγάτσας με πασπαλισμένο pulled chicken (κρέας κοτόπουλου που το έχουν ξύσει και κοπανίσει σχεδόν μέχρι να γίνει σκόνη). Όταν άκουσα τι έχει λέω τι αηδία είναι αυτή αλλά μετά από κάποιες διστακτικές δοκιμές το ζητάω μόνος μου.

Αυτά που συνήθως είναι αδιάφορα είναι προσπάθειες μίμησης δυτικής ζαχαροπλαστικής. Βέβαια εμείς που έχουμε συνηθίσει τα ανατολικά γλυκά που χώνουν πολύ έντονες και γλυκές γεύσεις ώστε να σοκάρουν την γλώσσα θεωρούμε και αρκετά ευρωπαϊκά παραδοσιακά γλυκά άγευστα. Τρως black forest μέσα στον Μέλανα Δρυμό και θεωρείς ότι σε κορόιδεψαν γιατί δεν έχει τρία σακιά ζάχαρη και βιομηχανικό σιρόπι μούρων όπως στο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς.

Στα παραδοσιακά ασιατικά κέικ προτιμούν τις πολύ απαλές υφές, να λιώνει στο στόμα και να ανακαλύπτεις τις μικρές γεύσεις με τον χρόνο σου. Άλλωστε υποτίθεται συνοδεύει το τσάι, οπότε δεν είναι φτιαγμένο για να σε λιγώνει ή χορταίνει.

Έπρεπε να δοκιμάσεις το κέικ wagashi με macha ή mishi tea (αν το θυμάμαι καλά το δεύτερο) ή το λεγόμενο Japanese cheese cake που δεν ξέρω αν έχει τυρί ή απλά το ονόμασαν έτσι γιατί μοιάζει. Το βάζεις στο στόμα, το αφήνεις και αρχίζουν να έρχονται γεύσεις από βανίλια, τσάι ή φρούτα. Δεν θα σου γεμίσει το στομάχι όμως, είναι αέρας. Για να σου την δώσει όπως ένα κομμάτι γαλακτομπούρεκο πρέπει να φας δύο κιλά 😁
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τα μη δυτικά γλυκά περιλαμβάνουν γεύσεις είτε πολύ ήπιες είτε πολύ ασυνήθιστες για εμάς.

Για τα δεύτερα αν κάποιος μπορέσει να ξεπεράσει το γευστικό σοκ (εμένα μου πήρε καιρό) είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Ας πούμε τούρτα με αλμυρό poached αυγό μέσα στη βάση και από πάνω γλυκιά κρέμα τύπου μπουγάτσας με πασπαλισμένο pulled chicken (κρέας κοτόπουλου που το έχουν ξύσει και κοπανίσει σχεδόν μέχρι να γίνει σκόνη). Όταν άκουσα τι έχει λέω τι αηδία είναι αυτή αλλά μετά από κάποιες διστακτικές δοκιμές το ζητάω μόνος μου.

Αυτά που συνήθως είναι αδιάφορα είναι προσπάθειες μίμησης δυτικής ζαχαροπλαστικής. Βέβαια εμείς που έχουμε συνηθίσει τα ανατολικά γλυκά που χώνουν πολύ έντονες και γλυκές γεύσεις ώστε να σοκάρουν την γλώσσα θεωρούμε και αρκετά ευρωπαϊκά παραδοσιακά γλυκά άγευστα. Τρως black forest μέσα στον Μέλανα Δρυμό και θεωρείς ότι σε κορόιδεψαν γιατί δεν έχει τρία σακιά ζάχαρη και βιομηχανικό σιρόπι μούρων όπως στο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς.

Στα παραδοσιακά ασιατικά κέικ προτιμούν τις πολύ απαλές υφές, να λιώνει στο στόμα και να ανακαλύπτεις τις μικρές γεύσεις με τον χρόνο σου. Άλλωστε υποτίθεται συνοδεύει το τσάι, οπότε δεν είναι φτιαγμένο για να σε λιγώνει ή χορταίνει.

Έπρεπε να δοκιμάσεις το κέικ wagashi με macha ή mishi tea (αν το θυμάμαι καλά το δεύτερο) ή το λεγόμενο Japanese cheese cake που δεν ξέρω αν έχει τυρί ή απλά το ονόμασαν έτσι γιατί μοιάζει. Το βάζεις στο στόμα, το αφήνεις και αρχίζουν να έρχονται γεύσεις από βανίλια, τσάι ή φρούτα. Δεν θα σου γεμίσει το στομάχι όμως, είναι αέρας. Για να σου την δώσει όπως ένα κομμάτι γαλακτομπούρεκο πρέπει να φας δύο κιλά 😁
Συμφωνώ σε όλα τα ανωτέρω.Πολυ ωραία ανάλυση!
Όταν ταξιδεύω δοκιμάζω τα πάντα από κουζίνα και ζαχαροπλαστική! Άλλωστε μαγειρική αλλά κυρίως ζαχαροπλαστική είναι τα χόμπυ μου.Αυτα που αναφέρεις τα δοκίμασα και μου άρεσαν.
Ειδικά το japanese cheese cake είναι υπέροχο, πολυ φίνα γεύση.

Ακόμα και στα μίνι μάρκετ τα 24ωρα ότι δοκίμασα από ετοιματζιδικα γλυκάκια και κρέμες πχ καραμελέ ήταν τέλεια. Σαν ενός καλού ζαχαροπλαστείου της Ελλάδας. Υψηλή ποιότητα σε όλα τα φαγώσιμα.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ζαχαροπλαστείο παραδοσιακό μόνο με γιαπωνέζικα γλυκά, η δε παρουσίαση τους έργα τέχνης. Ότι πήρα και δοκίμασα ήταν πολύ καλό και ποιοτικό.

IMG_20230301_150459.jpg IMG_20230301_150440.jpg
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οσάκα μερος δευτερο

Μετα το τετραημερο ωραιο διαλειμμα στην Αθήνα ξαναγυρνω νοερά στην αγαπημένη Οσάκα.

Μετα την αφιξη στο ξενοδοχειο το γκρουπάκι ξεχυνεται στους δρομους ως συνηθως.
Εγω φουμαρω στην είσοδο χωρις περιεργα βλεμματα απο τους περαστικους.
Παρατηρω και απολαμβανω οτι υπάρχει και άλλη κατηγορία Ιαπώνων, ο Νότος και το λιμάνι κανουν τη διαφορά. Εξερευνω και τους μεγαλους χωρους του, 15 εργασιακα χρόνια σε υποδοχη ξενοδοχείων εχουν αφησει το κουσουρι τους!
Το απογευμα παω μια χαλαρή βόλτα φθάνοντας στο ποτάμι και τη θάλασσα. Τι ωραία "πολυχρωμη" πόλη. Τρωω τα θαλασσινα μου απο παγκους ,αγοραζω ενα ομορφο ζευγαρι σκουλαρικια με αμέθυστο απο ενα μικρο καλογουστο μαγαζι. Με εξυπηρετει η ιδιοκτητρια που ειναι και η δημιουργος του.Παντού στην αγορά απολαμβάνω τους εμπορους και πως πασάρουν τα καλούδια τους. Γεννημενοι για αυτή τη δουλειά οπως είχα ηδη πληροφορηθεί.
Μπαινω σε ενα απο τα πολλά μαγαζια με ηλεκτρονικα παιγνιδια και η ατμοσφαιρα ειναι όπως την εβλεπα στις ταινίες.Ολες οι ηλικίες αφοσιωμένοι , σαν Λας Βεγκας ενα πράγμα.
Ειχα παρατηρήσει οτι φρουτα δεν πολυπουλιουνται ουτε υπαρχει ποικιλια και ηταν πολυ ακριβά.
Ειναι μια χωρα γεματη βουνά τι να παραγει απο αγροτικά προιοντα;
Βλεπω υπαιθριο μαγαζακι με φρουτα και φρέσκους χυμους. Οι τιμες 8 φραουλες 28 ευρω και ενα πορτοκάλι 5,50!Στελνω μηνυμα στο γυιο που εχει παραγωγή πορτοκαλιων και αγωνιζεται να τα πουλησει εως 0.40 λεπτά το κιλό και υπάρχουν φορές που τα δίνει 0.15.
Η χιουμοριστική αλλά με πίκρα απάντηση ειναι "μάνα κάνε κονέ θα γεμίσουμε λεφτά"!
Πέφτει μακρυα η Ιαπωνια ρε γαμώτο, με φανταζομουν με παγκο στην Οσακα να διαλαλει στα Γιαπωνέζικα κατι αντίστοιχο με "Πάρε , πάρεεεεεε κόσμε εδω διαλεχτα πορτοκάλια απο Σκάλα Λακωνίας"
Φραουλες , σταφύλια και πορτοκάλια θεωρουνται εκλεκτά εδέσματα.Τα εχουν σε συσκευασιες δωρου και συνηθως τα αγοραζουν για δωρα οταν πάνε επίσκεψη.

Ωραία η βόλτα αλλά η εξαντληση μεγάλη. Οταν ταξιδευω ανατολικα η διαφορα ωρας με χτυπάει αλυπητα.Μετά απο υπεραντλαντικά δεν με ενοχλει ιδιαιτερα το γεγονός επειδή επιστρεφω στην εστια μου.Κοιμάμαι , τρωω και ξεκουραζομαι οποτε θέλω.
Εδώ ομως που είμαι μόνο 10 ημερες θέλω να δω πραγματα.Αλλα με υπνο 2-3 ωρες το 24ωρο και περιηγησεις ποδαρατες να δω όσα προλάβω ειναι κουραστικό.

Το επομενο πρωι η φιλη Ο.ξυπνησε με κλεισμενο λαιμό , δέκατα πυρετου και τελειως εξαντλημένη.
Εγω πάλι ηταν απο τις ημερες που ειχα αποφασίσει να παω με τους υπόλοιπους.
Της εφερα φαγητο και θερμομετρο πήρε και κατι Ντεπον και την αφησα ηδη κοιμισμένη. Εβγαινε ολη η κουραση απο τις προηγουμενες μέρες.Τρεις ακομα απο την ομάδα ηταν χάλια,αλλος με κρυωμα και αλλοι με πονους παντου. Οι υπόλοιποι γεροί ακομα πηγαμε πρωτα στο καταπληκτικο καστρο μουσειο της Οσακα. Μετά γυρίσαμε στα στενά και τις υπαίθριες αγορές όπου συνέχεια δοκίμαζα φαγητά , το ενα καλιτερο απο το αλλο.Φαγαμε και μοσχαρι Κόμπε , αλλωστε ειμαστε στον τόπο καταγωγης του.Γενικα τρωγαμε και πίναμε σάκε. Εχω δοκιμασει σε πολλά μέρη καλό μου φαινοταν.Εδω ομως στη χώρα του ηταν άλλο πραγμα.Γλυκόπιοτο στον Νότο πιο ξηρό στο Τοκυο. Λόγω κρυου το σερβιραν ζεστό , ωραιο πράγμα,του εδωσα και καταλαβε. Ορέστης Μακρής
ειχα καταντησει! Η πλάκα ειναι οτι εδω και χρόνια δεν πινω πλεον αλκοολ, στα μεγαλα κεφια μια μπυριτσα.
Καποια στιγμή το απογευμα γυρισα στο καταλυμα διατελώντας εν ευθυμία , οπως ελεγε ο πεθερος μου οταν ηταν πιωμένος και τον μάλωνε η πεθερά. "Δεν ειμαι μεθυσμενος , διατελώ εν ευθυμία".
Η Ο. ηταν πολυ καλιτερα , τελικά ανάπαυση χρειαζοταν.Συνήλθε και απο την αλλη μέρα συνέχισε ακάθεκτη.Απο πιτσιρίκα ηταν πολυ δυνατη σε σωματική αντοχη και στο ταξιδι τα εδωσε ολα.Απο το πρωι μεχρι αργά το βραδυ στους δρομους .Σκυλί του πολέμου και μπραβο της!

Το βραδυ βγηκα βολτα μόνη μου.Εντονη νυχτερινή ζωη για όλα τα γουστα.
Ειχα πηξει στην παιδιαστικη γιαπωνεζικη μουσικη και μπηκα σε ενα μικρο μπαρακι που επαιζε μπλουζ και ροκιές .Επιτρεποταν και το καπνισμα στον παγκο , εδώ είμαστε!
Μουσική στα γουστα μου και ωραίο περιβαλλον με μόνο γιαπωνεζους θαμώνες .Μου επιασε κουβεντα μια μεσηλικη ντόπια .Κουβεντα λεμε τωρα , ελαχιστα Αγγλικα και παντομιμα, αλλά επιτελους μιλησα με καποιον απο τη χωρα και η κυρία είχε και χιούμορ.

Το επομενο μεσημερι φυγαμε χαλαρά για Κιότο. Μολις 55 χλμ , 20 λεπτα με το τραινο.
Στην Οσάκα έμενα ευχάριστα πολύ περισσοτερο. Ειδικά μετά τη χλαπάτσα που εφαγα στο πολυδιαφημισμενο Κιοτο , αν ταξιδευα μόνη θα εφευγα τρεχοντας για άλλη πόλη.
Επεται η συνεχεια ....
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom