Ιαπωνία Ιαπωνία - Και καλά και φθηνά

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20230225_132603.jpg IMG_20230225_140535.jpg IMG_20230225_132530.jpg Τα θαλασσινα δεν ηταν φθηνά σε αντιθεση με τα ψάρια.Το καλαμάκι με τα δυο κτενια κόστισε 3.50 ευρω και το στρειδι 7!Βεβαια ηταν χορταστικό παρότι φαινοταν μικρό.Η γευση και η υφή του ηταν σαν σουπιά ψημένη.
Οσο για μεγαλες γαρίδες, καραβιδες (που ειναι η αδυναμία μου) , καβουρια ηταν ακριβουτσικα.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20230225_030525.jpg IMG_20230225_030126.jpg Βαμπίρ και στην Οσάκα. Μεσα στη μαυρη νυχτα κατεβαινα για τσιγάρο και κυρίως να περάσει η ώρα με τα πυτζαμακια και τις παντοφλες γιατι βαρυομουν να αλλαζω.Ειχα και συγκατοικο που κοιμοταν και δεν ηθελα να ενοχλω.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μου έκατσε βαρυς ο βακαλάος με τη σκορδαλια , εκατσε βαρύ και το Κιότο και το αφηνω για άλλη μερα!
Θα γραψω για τους συνταξιδιώτες μου , βασικό στοιχειο για ένα ταξίδι.

Ειδική μνεία για τον Γ. Ψυχή και οργανωτης του προγράμματος ,.γεννημενος αρχηγός.
Μας τα είχε όλα ετοιμα και αψογα.Ειχε διαλεξει τα καλιτερα μερη για περιηγησεις, φαγητό και διασκεδαση. Τα περισσοτερα πολυ ψαγμένα εξω απο συνηθισμένα τουριστικά.
Τον ευχαριστω που μου χάρισε ενα ωραίο ταξιδι σε μια χώρα που δεν ηταν ποτέ στη λίστα μου.

Α.ψυχάρα σε όλα του.Ευγενικος , γενναιοδωρος και καλός στις φωτογραφιες. Χρήσιμο για μένα αφου μου εστελνε οτι του ζητουσα. Μου αρεσει πολυ η φωτογραφια , αλλά στα ταξιδια δεν βγαζω ειδικα στα αξιοθεατα .Προτιμω να αγοραζω καρτες που ειναι επαγγελματικη δουλειά και σιγουρα καλιτερες απο του φθηνού κινητού μου. Κυρίως ομως για να ζω τη στιγμη χωρις να αποσπαται η προσοχη μου.Στις βολτες μου τραβαω καποιες με οτι μου κινησει την περιεργεια.

Μ.μια καταπληκτικη νεα κοπελλα με χιουμορ, εξυπναδα και κυριως καλοπροαιρετη.Η συντροφιά της απολαυστικη.

Γ.και Α. ζευγαρι απο Κύπρο. Νεα ,χαρουμενα παιδια που απολαμβαναν τα πάντα.

Μ.η γλυκιά γιατρός της παρέας.Με ενδιαφερον για όλους και χρήσιμη αφου περνώντας οι μερες οι περισσοτεροι ενα θεματακι με την υγεια μας το είχαμε!

Κ.και Κ. Φιλες κολλητες απο Χαλκιδική.Κοσμογυρισμένες, χαρουμενες και με πολυ χιουμορ.Εκτίμησα το εγγλεζικο τυπου dry humor (που λένε και στο χωριό μου) της Κ. , γελασα πολυ με τις ατάκες της

Μ.Παιδι να ανοιξεις σπιτι. Πανταχου παρών και τα πάντα πληρών.
Τον πειραζαμε πότε καλοπροαίρετα και πότε νευριασμένα για το σουσουμι του αλλά γελούσε.
Ωραιος τυπος , ηταν και στο τουριστικο κλαδο οπως εγω οποτε λεγαμε και τα δικά μας .
Εξάλλου πάντα χρειάζεται ενας Μ. Χρήσιμος και μας έβαζε σε ταξη οταν έπρεπε.

Θ. Ευγενης ,λιγομιλητος αυτος που εφευγε και τριγυρνούσε μόνος του. Αποφασισε να μην ελθει Χιροσίμα και επεστρεψε Τόκιο που τον βρηκαμε το τελευταιο βραδυ και επιστρεψαμε μαζι.
Ωραιος ο νεαρος, μακάρι να ειχα κανει το ιδιο και να εφευγα απο το Κιότο για οπου να ειναι!

Χ. και Κ. Μια χαρα γυναίκες απλά δεν ηρθαμε κοντά οπως λεγανε και στα ριαλιτι τυπου Big brother!

Τελευταια και καλιτερη η φιλη Ο. Οταν η φιλία ξεκιναει στα 12 και υπαρχει ακομα τα λόγια περιττά.
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
πολυ ωραιο που ταιριαξατε αν και αγνωστοι. ποσο μαλιστα σε ενα τετοιο ταξιδι.
Αν καταλαβα καλα δε ηταν οργανωμενο απο γραφειο αλλα απο εσας.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πολυ ωραιο που ταιριαξατε αν και αγνωστοι. ποσο μαλιστα σε ενα τετοιο ταξιδι.
Αν καταλαβα καλα δε ηταν οργανωμενο απο γραφειο αλλα απο εσας.
Την ιδέα για αυτό το ταξίδι και την οργάνωση του την είχε ο Γ που τον γνωρίζω χρόνια απο το φορουμ Καποιος πρέπει να έχει αυτό το ρόλο αλλοιως γίνεται μπάχαλο! Έβγαλε το πρόγραμμα και οι υπόλοιποι συμφωνήσαμε. Η όλη φάση ιδιορυθμη μεν αποτελεσματική δε. Βγάλαμε μόνοι μας ο καθένας το εισιτήριο του. Με την βοήθεια του Γ κλειστηκαν τα κουπόνια για το bullet train και τα μηχανήματα για το pocket wifi. Ο Α που μένει Αθήνα πηγε και τα πήρε από τον Ιάπωνα ταξιδιωτικό πράκτορα,στον οποίον πράκτορα ειχαμε καταθέσει το αντιστοιχο ποσο ο καθενας μόνος του, και μας τα έδωσε στο αεροδρόμιο. Το πρόγραμμα και η εκτέλεση κύλησε αψογα.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα βρήκα αυτο σε μια τσέπη και θυμηθηκα πόσο φθηνές ηταν οι εισοδοι στα αξιοθέατα στην "πανάκριβη" Ιαπωνια . 4.30 ευρω. Είναι απο το μουσείο κάστρο της Οσάκα.
IMG_20230327_090751.jpg
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
IMG_20230302_205317.jpg IMG_20230301_220022.jpg Λιχουδιές , μαγειρεμένο ετοιμο φαγητό πολυ νοστιμο σε όλα τα μίνι μαρκετ 24ωρης λειτουργίας και παντου ψυγεία με ποτά παγωμενα και ζεστά.
 

Attachments

tripakias

Member
Μηνύματα
7.972
Likes
12.015
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κ.και Κ. Φιλες κολλητες απο Χαλικιδική.Κοσμογυρισμένες, χαρουμενες και με πολυ χιουμορ.Εκτίμησα το εγγλεζικο τυπου dry humor (που λένε και στο χωριό μου) της Κ. , γελασα πολυ με τις ατάκες της
Τυπικά χαρακτηριστικά Χαλκιδικιωτισσών που έχουν "βγει" από το χωριό τους...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τυπικά χαρακτηριστικά Χαλκιδικιωτισσών που έχουν "βγει" από το χωριό τους...
Ηταν εργαζόμενες πολλά χρόνια σε ξενοδοχεια οπότε είχαμε κοινά να μοιραστουμε στις συζητησεις μας διανθισμενα με πολύ γέλιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.972
Likes
12.015
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ηταν εργαζόμενες πολλά χρόνια σε ξενοδοχεια οπότε είχαμε κοινά να μοιραστουμε στις συζητησεις μας διανθισμενα με πολύ γέλιο.
Λατρεύω αυτές τις συναδελφικές συζητήσεις που καταλήγεις να αλλάζεις νεφρό.
 

teokyv

Member
Μηνύματα
29
Likes
21
Αεροπορικο εισιτηριο με Etihad 580 ευρω
Διαμονή 10 νυχτες 500
Κουπόνι τραίνου 220
Προσωπικα εξοδα 550 ( χωρις καθόλου οικονομία)
pocket wifi 20 ( μοιρασμένο με άλλα 2 ατομα)
Προαιρετικη ταξιδιωτικη ασφαλεια 50
------------
Συνολο 1920 ευρώ
Μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες; Εχω κλεισει για αυγουστο με etihad :) και με ενδιαφερει να μαθω αν μπορεις να βγεις abu dabi λογο 9ωρης αναμονης.
Ακομα που προμηθευτικες το wifi και για την ασφαλεια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πάμε Κιότο 26-28/02
Ειναι πρωτεύουσα της ευρυτερης περιφέρειας και μεχρι σημερα εχει αρκετά προπολεμικά παραδοσιακά κτίρια που το κανουν ξεχωριστο.Σημαντικό ρόλο στην οικονομία του παίζει ο τουρισμος.
Η πολιτιστική του κληρονομιά γινεται πόλος ελξης για ολους τους Ιάπωνες και ταξιδιωτών απο όλο τον κόσμο.Σε μια περιοχη στην παλιά πόλη ζουν ακομα γκεισες απο τις λιγες που εχουν μεινει πλεον σε όλη τη χωρα.Οι τουριστες γινονται όλο πιο ενοχλητικοί, θελοντας να βγαλουν σελφι μαζι τους ή να τις φωτογραφιζουν στο δρόμο.Κατάντησε υπερβολή το κυνηγι τους και το θέμα εφτασε στις τοπικες αρχες.Τωρα πλεον απαγορευεται και το προστιμο ειναι στα 80 ευρω.
Αργα βραδυ που τυχαια συναντησα σε διαφορετικες στιγμες τρεις κατάλαβα οτι χάρηκαν που δεν εβγαλα το κινητό να κανω την παπαρατσι.Την μία κοπελα την είδα εξω απο ακριβό εστιατοριο με παρεα επιχειρηματιων μαζι με μια κυρία γιαπισα που συνοδευε τους καλοντυμενους κυρίους.Νομιζα οτι εβλεπα ταινία .
Η πόλη δεν βομβαρδιστηκε στον πόλεμο.Ετσι διατηρει πολλά μνημεια και μεσα σε αυτά 2000 ξυλινους ναους. Καποιοι απο αυτους ειναι γνωστοι και 15 ειναι στην προστασία της UNESCO.
Το καλοκαιρι εχει πολύ ζέστη και αποπνικτική ατμοσφαιρα τη νυχτα.
Ηταν πρωτευουσα της χωρας για 1000 περιπου χρόνια μεχρι το 1868.Εχει τόσο τουρισμό που πριν την πανδημία καταντούσε ανυπόφορο.Πολύ ακριβή πόλη λόγω αυτού , η Σαντορινη της Ιαπωνίας.
Τωρα πήγαμε 14 Ελληνες να ενισχυσουμε την πεσμένη οικονομία!
Το ξενοδοχειο μας ιδιαίτερα καλόγουστο με επιρροες απο κλασσικο ιαπωνικο στυλ.
Πολυ ομορφο λόμπυ με εργα τέχνης για διακοσμηση γνωστου καλλιτέχνη απο τη Χιροσιμα και στα δωμάτια χαμηλά κρεβατια με τα παραδοσιακα στρώματα.
Είναι το Resol Kyoto - Shijo Muromachi . To δωμάτιο ηταν στα 110 ευρω λόγω εποχης. Τωρα που κοιταξα παει 180+ .Ειναι διπλα στις κεντρικες λεωφορους αλλά σε ησυχο δρόμο.
Μετά την αφιξη τα γνωστα, ολοι στους δρομους και εγω πίσω.Τριγυρισα στη γειτονιά και βρηκα επιτελους ωρα και χώρο για να κάνω μασσαζ.Βρισκομαι στη χωρα του σιατσου , που θα ξαναβρω τέτοια ευκαιρία; Αξιζε το κόπο και οικονομικο , η μιση ωρα 14 ευρω.
Το ασχημο ηταν οτι απο τις πρωτες ωρες στην πόλη αρχισα να αισθανομαι δυσφορια και ζαλάδα.
Πάσχω χρόνια απο αλλεργική ρινίτιδα ,που ολα στο ταξιδι ηταν υπέρ της .
Πτησεις , αλλαγες θερμοκρασιας, υγρασια στην Οσάκα .Το κατάλυμα ειχε εσωτερικο κλιματισμο οτι χειροτερο, ολο εβγαινα εξω να παρω φρεσκο αερα.Αλλά απο τη βαριά και αλλοκοτα αρνητική ενεργεια που ενοιωθα δεν γλύτωνα ουτε μέσα ουτε έξω.
Τι συμβαίνει σε αυτή τη πόλη; Ηθελα να φύγω τρέχοντας.Τελος παντων δυο μερες ειναι θα περασουν.
Εψαξα φαρμακειο , δυσκολο γιατι ρωτουσα για farmacy ενω εκει ειναι οπως Αμερική . Το λένε drug store και είναι ετσι.Περνούσα απο έξω αλλά δεν καταλαβαινα οτι εχουν και φάρμακα γιατι στη φάτσα είχαν καλλυντικα . Πηρα αντισταμινικά και τα υπολοιπα δέοντα να αρχισω θεραπεία μπας και συνέλθω.
Την επόμενη μερα πηγα βολτες μονη μου.Ωραία αγορά για όλα τα γούστα, φαρδιά πεζοδρόμια οτι πρεπει για περπατημα,καλο φαγητό , γαλλικες πατισερι, ποτάμι ,παλια γραφική συνοικία .Ολα μια χαρά εκτος τη διαθεση μου και την υγεία μου.
Το βραδυ φάγαμε με την Ο. μονες μας σε μια ταβερνα -"ουζερί".Ευκαιρία να ειδωθουμε και να μιλησουμε αφου σπάνια βρισκομασταν μόνες μας.Βγήκαμε κατα τις εννεα η ωρα αλλά εκει τα εστιατορια κλεινουν στις 8-9 ακόμα και στα σοκακια της παλιάς πολη που ειναι γεματα τουρίστες.
Το μαγαζί ηταν απο τα λιγα που ηταν ανοικτα .Νόστιμα φάγαμε αφου στην Ιαπωνια αυτο ειναι σιγουρο παντού .Πληρωσαμε 45 ευρω , το πιο ακριβό σε όλο το ταξιδι. Τεσσερα πιατα , ενα χυμο
φρεσκο πορτοκάλι και δυο καραφακια σάκε. Σε αλλη πόλη για τα ίδια θα πληρωναμε 25-30.
Κιότο δεν με κέρδισες σε κανένα σημείο!
Απο τα λιγα που μου αρεσαν ηταν ενα μαγαζακι στη γειτονιά , που θυμιζε παλιό γαλακτοπωλειο και εφτειαχνε ωραια πρωινα , το μασσαζ και η γνωριμία με το νυκτερινό ρεσεψιονιστα.Επιτελους υπάλληλος υποδοχης που μιλάει Αγγλικά.Τον τάραξα στις ερωτησεις τον ευγενικο κύριο με καταγωγή απο τη Χιρόσιμα.Τοσες μέρες και δεν ειχα βρει άνθρωπο να μιλάει Αγγλικά εκτος τα στοιχειωδη. Λογω προφορας ακομα και αν μιλουσαν λιγο δεν καταλαβαινα εγω αυτούς ούτε αυτοι εμένα.
Με έβλεπε ολη τη νύχτα , καθε λιγο και λιγακι στη ρεσεψιον και να βγαίνω έξω να αλλαζω αέρα ,κατάλαβε οτι δεν ειμαι η βλαμμενη του ξενοδοχειου και απο μόνος του με ρωτησε αν εχω τζετ λανγκ.Καλέ μου ανθρωπε τζετ λανγκ εχω ακομα και ειμαστε στην εβδομη μερα , η αλλεργια παει προς το χειροτερο , η πλατη μου αρχιζει να πονάει , η κολλητη ροχαλιζει σαν τραινο και η πόλη μου καθεται βαριά και ασήκωτη. Συν μια πετριά στον εγκέφαλο απο τη γεννηση μου εδω που τα λέμε!
Στο δρόμο κυκλοφορουσα με χαρτη και ρωτωντας δυο νεαρους που ειναι το river ενω μιλουσαν λιγα αγγλικά συνεννόηση γιόκ.Τελικά τους δειχνω στο χάρτη το ποτάμι και λενε " ιβερ". Ηξεραν τη λεξη αλλα δεν καταλαβαιναν οταν την πρόφερα. Τσακωμένοι με το R όπως οι Κινέζοι.
Στην αναχωρηση εδωσα στον ρεσεψιονιστα ενα πακέτο ελληνικα τσιγάρα και χαρηκε πολυ. Κοιτουσε τα ελληνικα γραμμματα με ενθουσιασμό και μου ειπε θα κερασει τους φιλους του τσιγάρο απο την Ελλαδα.Αυτό γινοταν και στα καπνιστηρια οταν ημουνα με Ιαπωνες .Ολοι κοιτουσαν το πακετο και καποιοι μου ζητουσαν να το φωτογραφισουν. Κερναγα τσιγάρα με κερνούσαν και αυτοί εκανα και γνωριμιες.Η αγάπη μας για το κάπνισμα μας εφερνε πιο κοντά! Οι Ιαπωνες ειναι καπνιστες και εχουν θέμα με την αυστηρή απαγόρευση.Είναι κλειστος λαός ,απο ανατροφή υποθέτω.Απο την άλλη να γεννηθεις σε αυτο το νησί με βουνά και ωκεανό στις ακτες του , περίκλειστο τοσους αιώνες τι κοινωνικοτητα να αναπτυξεις;
Οταν ομως τους μιλουσα (ειμαι και βλαχοδημαρχος) εβλεπα οτι ειναι χαλαροι και ευκολοι στην επικοινωνια. Κάναμε και απειρες υποκλισεις λεγαμε και απειρα αριγκατόοο , ωραιοι ανθρωποι και το πιο βασικό ευγενείς.
Το πρωινο της αναχωρησης 11 απο την παρεα πηγαν σε τελετη τσαγιου και επιδειξη απο Σαμουραι.
Περασαν πολυ ωραια , τους φορεσαν και κιμονό . Το τουρ ηταν κλεισμενο εγκαιρα απο την Ελλαδα και κοστισε 60 ευρω .
Πάμε να φυγουμε για αγαπημενη Χιροσίμα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom