Ικαρία Ικαρία

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Είναι πιο φθηνά από άλλα μέρη. Οι παραλίες είναι πολύ όμορφες και σχεδόν όλες προσβάσιμες. Θα περάσεις πολύ όμορφα.
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
καλημερα κι απο μενα, περιμενω πως κ πως το σαββατο για να αναχωρησω για ικαρια (επιτελους...)

αληθεια, γιατι Μονοκαμπι για πανηγυρι τον 15γουστο που διαβασα εδω;
στη Λαγκαδα δεν ειναι το πιο ξακουστο και φημισμενο; εκει δεν παιζει κι ο Φακαρος;

ενας γνωστος βεβαια μου ειπε για ενα το πρωι και ενα αλλο για το βραδυ, αλλα δεν εχω τις σημειωσεις του μαζι μου, οταν τις δω θα σας πω
 

MAROUSO

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
πανυγήρια

Λόγω καταγωγής και λατρείας ....βάζω κι εγώ την πινελιά μου στις απαντήσεις !

Λοιπόν ..πανυγήρια ..Λαγκάδα είναι ένα από τα καλύτερα ,ξεκινάει νωρίς το μεσημέρι και κρατάει όσο ....συνήθως παίζει εκεί ο Φάκαρος .Το μέρος είναι απλά εκπληκτικό ,είναι στο πουθενά , δεν υπάρχει ίχνος πολιτισμού τριγύρω ΑΛΛΑ το πανυγήρι είναι αρκετά φημισμένο και έχει πολύ κόσμο οπότε καλό θα ήταν να πάτε λίγο νωρίς για να βρείτε να κάτσετε και να φάτε ρασκό κατσικάκι...... φυσικά όταν γυρίσετε απο Ικαρία ΟΛΟΙ θα σας ρωτήσουν αν πήγατε Λαγκάδα ! προσωπικά είμαι λάτρης πιο μικρών πανηγυρίων , με λιγότερο κόσμο ,περισσότερο ντόπιους παρά τουρίστες ,που μου θυμίζουν τα νιάτα μου ( τότε δλδ που στην Ικαρία είμασταν 3 κι ο κούκος ) αλλά η ατμόσφαιρά είναι πιο κοντά στα παραδοσιακά πανυγήρια.

Το Μονοκάμπι επίσης σε πανέμοργη τοποθεσία ,ανάμεσα στα πλατάνια με κόσμο όσο πρέπει...και εκεί έχω κάνει τρελά γλέντια !

Γενικά το 15 Αυγουστό έχει περίπου 8 πανυγήρια στο νησί ,οπότε θα βρείτε το αγαπημένο σας ! Ξεχάστε την παραλία εκείνη την μέρα !

Επίσης..για τους ΜΗ έμπειρους κολυμβητές ...πολύ προσοχή όταν έχει κύμματα και ειδικά στην παραλία του Να , Μεσακτή και Κάμπος ! Εχούν δεί πολλάαααααααα τα ματάκια μου και όχι όλα με καλό τέλος ! Το νου σας λοιπόν και παίξτε άφοβα έξω έξω στον αφρό ! έκτος κι αν σας γυαλίσει κάνα ναυαγοσωστάκι ! !

Στις Σεϋχελλες πάμε πάντα με μπουκάλια παγωμένο νερό !!!!!! Θα με θυμηθείτε !
Η κατάβαση δεν είναι τόσο χάλια , αφήστε όμως σαγιοναράκια και πεδιλάκια στο σπίτι αν δεν το΄χετε και βάλτε κλειστό παπουτσάκι .

Οι δρόμοι του νησίου είναι στενοί , με στροφές και έχουνε και κάτι θεματάκια απο τις φετινές καταστροφές ...αλλά αν κάνετε μια δυο φορές την διαδρομή Έυδηλο - Ράχες θα το παρετε το κολάϊ !

Α! Και μην ξεχνάτε ! άμα βλέπετε κανά άνθρωπο στον δρόμο να απλώνει χερι για οτο-στοπ..μαζεύτε τον !

να περάσετε σούπερ και να την αγαπήσετε ...
 

MAROUSO

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Πάλι εγώ...

Καραβάκι για Σευχελλές φεύγει από Άγιο Κήρυκο .

Η παραλία του Νά βρίσκετε στην θέση της , έχει καταστραφεί το φαράγγι του Χάλαρη και το φυσικό τοπίο δεν είναι αυτό που ήταν μέχρι πέρσι.

Από τιμές το νησί είναι άπό τα πιο φτηνά,εξαρτάται βέβαια και τι θέλει ο καθένας να κάνει.

Πάρκιν στον Αρμενιστή , έξω απο το χωρίο ..μόλις δείς τα πρώτα ΙΧ παρκάρεις για να έχεις το κεφαλί στου ήσυχο.

να πάτε να φάτε λουκουμάδες στην πλατεία της Ακαμάτρας ...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γύρισα χθές από Ικαρία με τις καλύτερες εντυπώσεις!
Όσα είχα διαβάσει στο φόρουμ βοήθησαν αρκετά μιας και είναι ένα νησί που δεν σου ξεδιπλώνεται εύκολα.
Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη μέρα πέσαμε σε ασχημο καιρό με 7 μποφόρ πράγμα που σημαίνει για την Ικαρία ότι όχι μόνο δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο (μιας και σε όποια παραλία πηγαίναμε οι ντόπιοι μας έλεγαν να μην μπουμε γιατί πρόσφατα κάποιος είχε πνιγεί!) αλλά ούτε μπορούσαμε να σταθούμε από το κρύο!Απίστευτο κρύο για νησί...
Οι παραλίες που μου άρεσαν ήταν του Να και οι Σευχέλλες. Τελικά η κατάβαση δεν ήταν και τόσο δύσκολη με αθλητικό παπούτσι. Το φαράγγι το περπατήσαμε μέχρι το καταρράκτη ήταν όμορφο, αλλά να πω την αλήθεια με τα τόσα που είχα ακούσει από φίλους μου περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό, μπάνιο το ποτάμι πάντως δεν κάναμε γιατί ηταν πολύ βρωμικο.
Η παραλία του Κάμπου ήταν επίσης καλή, όσο για το Λιβάδι και την Μεσσακτή είχαν πάρα πολύ κόσμο και νομίζω στην Ικαρία δεν λέει να κάτσεις τρίτη σειρά ξαπλώστρα.
Από φαγητό μου άρεσε πάρα πολύ η ταβέρνα της Πόπης στο φύτεμα, απιστευτο κατσικάκι ριγανάτο για μένα που δεν τρώω αμνοερίφια ούτε το Πάσχα. Πιο "mainstream γεύσεις" αλλά καλό ήταν το Ζεύκιν στον Αρμενιστη.
Από πανηγύρια πήγαμε στου Προεσπέρα και της Ακαμάτρας και περάσαμε πολύ καλά, της Ακαμάτρας τελειωσε την άλλη μέρα στις 9 το πρωι νομίζω...
Ο Χριστος στις Ράχες ήταν πολύ ωραίο χωριο, αξίζει να πάει κανείς για ποτάκι μετά τις 12 το βράδυ όμως...
Όσον αφορα στους δρόμους, είμασταν με μηχανη και σε κάθε στροφή κινδυνευαμε να μας πατήσουν, δεν το έχω ξαναδει αυτό σε νησί, όλος ο δρόμος δικός του, ήθελε πολύ προσοχή, πολλές στροφές και πολύ αέρας. Βέβαια και με αυτοκίνητο δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα μιας και στα περισσότερα σημεία δυο αυτοκίνητα δεν χωρούσαν και ενα θεματακι με το πάρκιν το είχε.
Γενικά είναι ένα νησί που αξίζει να πάς αρκετες μέρες αν θέλεις να το ευχαριστηθείς και να είσαι χωρίς άγχος...Να ξυπνάς το μεσημέρι για να αντέξεις τις κρασοκατανύξεις στο πανηγύρι το βράδυ και να μην βιάζεσαι για τίποτα όπως η Ικαριώτες!
 

mlantidou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρτική και Ιαπωνία
Παιδιά, σας χαιρετώ!
Ετοιμάζουμε αποσκευές για Ικαρία [πετάμε σε δυο μέρες] και όσο διάβασμα και να έκανα, η ιστοσελίδα αυτή αποτελεί τον καλύτερο ταξιδιωτικό οδηγό! Χίλια μπράβο για ότι όμορφο μοιράζεστε όλοι μαζί μας!
Λοιπόν παιδιά, κάποιες πρακτικές, κυρίως, ερωτησούλες.
1 - Θα μείνουμε Άγιο Κύρηκο και από ότι έχουμε αντιληφθει, καλύτερα θα ήταν να έχουμε αμάξι για να χαρούμε τις ομορφίες του νησιού. Πόσο εύκολος/προσβάσιμος/ επικίνδυνος είναι ο κεντρικός δρόμος που συνδέει τον Άγιο Κύρηκο με τον Εύδηλο και κατ'επέκταση Αρμενιστή, και τον Χριστό στις Ράχες;
2 - Υπάρχει καραβάκι να συνδέει τον Άγιο Κύρηκο με το λιμάνι του Εύδηλου;
3 - Εσωτερική σύνδεση: Ο Άγιος Κύρηκος με ποια σημεία του νησιού συνδέεται με καραβάκι;

Έχουμε ένα μικρό ενδοιασμό για το αμάξι, καθότι Κύπριοι, είμαστε συνηθισμένοι σε οδήγηση δεξιοτίμονου οχήματος και συνεπώς ο προβληματισμός μας έγκειται στην επικυνδινότητα των δρόμων.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Παιδιά, σας χαιρετώ!
Ετοιμάζουμε αποσκευές για Ικαρία [πετάμε σε δυο μέρες] και όσο διάβασμα και να έκανα, η ιστοσελίδα αυτή αποτελεί τον καλύτερο ταξιδιωτικό οδηγό! Χίλια μπράβο για ότι όμορφο μοιράζεστε όλοι μαζί μας!
Λοιπόν παιδιά, κάποιες πρακτικές, κυρίως, ερωτησούλες.
1 - Θα μείνουμε Άγιο Κύρηκο και από ότι έχουμε αντιληφθει, καλύτερα θα ήταν να έχουμε αμάξι για να χαρούμε τις ομορφίες του νησιού. Πόσο εύκολος/προσβάσιμος/ επικίνδυνος είναι ο κεντρικός δρόμος που συνδέει τον Άγιο Κύρηκο με τον Εύδηλο και κατ'επέκταση Αρμενιστή, και τον Χριστό στις Ράχες;
2 - Υπάρχει καραβάκι να συνδέει τον Άγιο Κύρηκο με το λιμάνι του Εύδηλου;
3 - Εσωτερική σύνδεση: Ο Άγιος Κύρηκος με ποια σημεία του νησιού συνδέεται με καραβάκι;

Έχουμε ένα μικρό ενδοιασμό για το αμάξι, καθότι Κύπριοι, είμαστε συνηθισμένοι σε οδήγηση δεξιοτίμονου οχήματος και συνεπώς ο προβληματισμός μας έγκειται στην επικυνδινότητα των δρόμων.
Μιας και μόλις γύρισα και τα έχω πρόσφατα:
1. Υπάρχουν 2 δρόμοι για να πάς Εύδηλο:
α. Από Αγιο Κυρηκο παίρνεις τον δρόμο για Μαγγανίτη και από εκεί μετά από 19χλμ θα βρείς μια διασταύρωση προς Εύδηλο 12χλμ και θα πάς διασχίζοντας το Βουνό και από Ευδηλο άλλα 15χλμ μέχρι Αρμενιστή. (Με μηχανη 1.10' περίπου)
β. Ο δεύτερος είναι παραλιακά από την αντίθετη κατεύθυνση αλλά εμάς μας κούρασε περισσότερο και τις πιο πολλές μερες πηγαίναμε από τον πρώτο .(1.30 ωρα αν θυμάμαι καλά).
Από Ευδηλο προς Αρμενιστή και Ράχες ο δρόμος είναι αρκετά πιο βατός από την άποψη ότι δεν ανεβοκατεβαίνεις βουνο.
Γενικά οι δρόμοι είναι πολύ στενοι και κάθε 100μ έχει στροφή και οι οδηγοί απίστευτοι! Με την μηχανή πηγαίμε το πολύ με 40χλμ σχεδόν. Εαν είστε όμως προσεκτικοι νομίζω δεν θα έχετε πρόβλημα. Σε κάποιες στροφές βέβαια δεν χωρούσαν δύο αυτοκίνητα οπότε ο ένας έπρεπε να περιμένει για να περάσει ο άλλος. Από αυτή την άποψη βολέυει μηχανή αλλά έχεις θέμα με τον αέρα.
Εαν δεν έχετε κλείσει όλες τις μέρες Αγ. Κύρηκο θα πρότεινα να μείνετε προς Αρμενιστή , έχει πιο ωραία ζωή το βράδυ και θα σας κουράσει κάθε βράδυ έχετε να κάνετε 50χλμ. π.χ. στον Χριστό πρέπει να πάς μετά τις 10μμ οπωσδήποτε.
2. Δεν έπεσε στην αντίληψη μου να είχε σύνδεση ο Ευδηλος με τον Αγ.Κυρηκο με καραβάκι
3. Άκουσα ότι από Αγ. Κύρηκο πάει Σευχέλλες αλλά όσες ώρες ήμουν στην παραλία δεν είδα κάτι, αυτά που σίγουρα υπάρχουν και έβλεπες παντού είναι προς Πάτμο & Φούρνους.
Ό,τι άλλο θές ρωτησε με.
 

mlantidou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρτική και Ιαπωνία
Ικαρια

Coco σε ευχαριστούμε για την απάντηση! Πολύ υποβοηθητική ομολογουμένως!

Καλοδεχούμενα όποια άλλα tips θα ήθελες να μοιραστείς μαζί μας! Η αληθεία είναι πως ανυπομονούμε πολύ για την Ικαρία και οι μέρες μέχρι και την Δευτέρα περνούν αργάαααααα και βασανιστικάααααα.

Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρεις πόσα στοιχίζει η ημερήσια ενοικίαση του αμαξιού; Λιγάκι που έχω δει τις τιμές απο διάφορα sites, μου φάνηκαν πολύ ακριβότερα από ότι έχουμε πληρώσει σε άλλα νησάκια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Νομίζω τα περισσότερα tips θα τα δεις στο μηνυμα μου λίγο πιο πάνω.
Τωρα για αυτοκινητο δεν ξέρω τιμές αλλά ίσως όντως να είναι λίγο ακριβότερα γιατί άκουσα ότι δεν έχει και τόσα πολλά ενοικιαζόμενα, πάντως νομίζω ότι τότε που θα πάτε δεν θα έχει τόσο πολύ κόσμο οπότε ίσως μπορέσετε να διαπραγματευτείτε την τιμή. Καλύτερα πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις μηπως χρειαστεί να κάνεις και κράτηση.
Εύχομαι να περάσετε υπέροχα!!!
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
αρτι αφιχθεις κι εγω,

ημουν εκει το διαστημα 14 εως και 21 αυγουστου,
στην αναχωρηση εφαγα απιστευτη ταλαιπωρια 7 ωρων,
γιατι εγινε λαλακια απο οτι εμαθα με τις αγκυρες με
αποτελεσμα 3 μερες ολα τα δρομολογια να πανε πισω 7 ωρες και
να περιμενουν την κυριακη που δεν ειχε δρομολογιο ωστε να το μαζεψουν

λενε "αγχος κ ταλαιπωρια δεν εχουν θεση στην ικαρια",
αλλα αυτο αν ισχυει, γιατι στο 5λεπτο ειχαμε εξυπηρετηθει παντου,
εκτος απο την τελευταια μερα που εκαναν κανα μισαωρο για
2 κρεπες και εφαγαν κραξιμο :p
αν ισχυει λοιπον, εχει το αντιθετο αποτελεσμα για τον εκδρομεα/τουριστα,
η αδιαφορια τους στα πραγματα και στον τουρισμο, κουραζει τον τουριστα, π.χ.
για το αυτοκινητο που ρωτησε ο φιλος παραπανω:
εχει 4 ενοικιαζομενα γραφεια στον ευδηλο, αλλα τι να το κανεις αμα εχουν
κανα 2 αυτοκινητα ο καθενας; δεν εβρισκα αυτοκινητο με την καμια τις πρωτες μερες,
μονο τις 2 τελευταιες, τιμες; 35 ευρω την ημερα, μην κοιτας τιμες στο ιντερνετ,
δεν παιζουν/ισχυουν

απο πανηγυρια, λογω και ελλειψης μεταφορικου, πηγα στο μονοκαμπι με ταξι,
το απογευμα στις 7 ξεκινησε ο ... τζερτζελος και τελειωσε (με τριψιμο πιπεριου φυσικα)
στις 7-7:30 το πρωι
με κουρασε παντως οτι παιζαν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια (ικαριωτικο, νησιωτικο συρτο μπρος-πισω και
χασαποσερπικο και τα κλασσικα ζεμπεκικα, ζευγαρωτα - βαλσακια κλπ),
ρωτησα καποια στιγμη την τραγουδιστρια αν θα παιξουν κανα ροδιτικο, κανα κρητικο κλπ και
μου απαντησε αυτα στην ροδο και στην κρητη! :O
ακαματρα που λεει ο φιλος παραπανω εμαθα απο κοσμο που εφυγε στις 10 οτι τελειωσε στις 2 το μεσημερι,

καραβοσταμος ολα τα λεφτα, απιστευτο πανηγυρι, φανταστικη ορχηστρα, τραγουδιστρια,
με ποικιλια, μεχρι ΚΑΙ τσαμπουνα - μεχρι και πεντοζαλη χορεψαμε,
απλα κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο
εφυγα στις 8, αυτο δεν ξερω τι ωρα τελειωσε

απο παραλιες, πηγα στην μαγευτικη σευχελλες φυσικα,
πολυ γουσταρα το μονοπατακι και το εκανα και με παντουφλες γιατι
οπως λενε αλλωστε δεν ειναι μονο η ιθακη, αλλα και το ταξιδι προς αυτη,
την κατατασσω στα τοπ για μενα (μαζι με Ναυαγιο, Ελαφονησι και Γαιδουρονησι-Χρυση),
παντως πνιγηκε την περασμενη βδομαδα ακουσα ενα παλικαρι 18-19 εκει,
εκανα μπανιο και στην μεσακτη μια μερα, αλλα δεν με ενθουσιασε,
την πετυχα με κυμα και αρκετα ανακατεμενη,
ενω εκανα και εκδρομη κοντα στον αγ. κυρηκο (προς φαρο, εφτασα μεχρι το ιερο,
αλλα πολυ ερημια ρε παιδια, ενταξει ειχε και κυμα βεβαια,
αλλα δεν κυκλοφορουσε ψυχη αν και ηταν στημενες κανα 2 σκηνες τριγυρω),
τελικα εκανα μπανιο στον φαρο, pas mal,
λογω και του προβληματος με το μεταφορικο τις πρωτες μερες εκανα μπανιο
σε μια μικρη παραλια απεναντι στον κεραμε που μεναμε

οι ραχες δεν με ενθουσιασαν, 3-4 μαγαζακια-τρυπουλες εκ των οποιων
τα 2 γινονται και καλα μπαρακια, αλλα γεμιζουν με αντρες μεσα,
ποιος θα παει να κλειστει μεσα καλοκαιριατικο;
αλλα κι εξω δεν μου ειπε και πολλα, 10 βηματα βολτα ολα κι ολα,
τις περιμενα μεγαλυτερες

εφαγα φυσικα στο γεφυρι στον αρμενιστη πεντανοστιμες και μεγαλες μεριδες,
αλλα και στο διπλανο μαγαζακι τελειο παγωτο και λαχταριστους λουκουμαδες,
αν και το δελφινι δεν με ικανοποιησε

εφαγα και στην μαντουβαλα στον καραβοσταμο φρεσκοτατο και ψητο ψαρακι ακριβως
πανω στο κυμα, περφεκτ :)

φουρνους δεν καταφερα να παω, λιγο βαρβαρο μου φανηκε να πρεπει να ξυπνησω στις
7:00-7:30 με τον κινδυνο να μην πηγαινει το καραβι, εβαλε κι αερα τις τελευταιες μερες,
τις οποιες ειχαμε κ αυτοκινητο, anyway, την επομενη φορα
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
τιμησα φυσικα κ τους γουρουνο-σουβλακους του μητσαρα,
παναγια μου τι ηταν αυτο :O
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
στις 7-7:30 το πρωι
με κουρασε παντως οτι παιζαν συνεχεια τα ιδια και τα ιδια (ικαριωτικο, νησιωτικο συρτο μπρος-πισω και
χασαποσερπικο και τα κλασσικα ζεμπεκικα, ζευγαρωτα - βαλσακια κλπ),
ρωτησα καποια στιγμη την τραγουδιστρια αν θα παιξουν κανα ροδιτικο, κανα κρητικο κλπ και
μου απαντησε αυτα στην ροδο και στην κρητη! :O

Με κάθε καλή διάθεση, επειδή είμαι από Ικαρία, σου λέω ότι για να είναι ένα παραδοσιακό ικαριώτικο πανηγύρι, καλά κάνουν και δεν παίζουν ροδίτικα, κρητικά, ναξιώτικα κτλ κτλ!! :bleh::bleh: Έτσι ήταν τα πανηγύρια τα ικαριώτικα ανέκαθεν και καλό είναι να παραμείνουν ως έχουν! Αλλιώς, τι διαφορά θα έχει από ένα άλλο οποιοδήποτε πανηγύρι;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom