Ισλανδία Ισλανδία...Όνειρο ζω???... Κι όμως υπάρχει!!!

Μηνύματα
56
Likes
377
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου

Ηρθανε...
2/4 σημερα, και θα παμε να δουμε φαλαινες. Γαβ. Ξεκινωντας απο την καραχιονισμενη Myvatn, με απνοια και εκτυφλωτικο ηλιο και προορισμο το Χούσαβικ, εκτος απο τη μουσικη της επιλογης μας ακουγαμε ακομη τριξιματα και κατακρημνησεις απο τους αμετρητους παγους που εξακολουθουσαν να παρευρισκονται(απο χθες) σε πολλα σημεια του αμαξωματος, και ειδικα κατω απο τα φτερα.

Απνοια, ηλιος, χιονι, παγωμενες λιμνες και ποταμια, καταρρακτακια, δημιουργουν κατι, μα κατι κορνιζες...

Πιστευα οτι whalewatching κανεις στη θαλασσα. Εμεις καναμε πανω σε εναν καθρεπτη. Γαβ.

Επανω στην ξυλινη ψαροβαρκα , ημασταν 4 ατομα. Και οταν επιστρεψαμε απο το τουρ, μας φωτογραφησαν ως τους πρωτους τουριστες που ανοιξαν τη σεζον.Μαλιστα ειδαμε και τα μουτρα μας σε ηλεκτρονικη εφημεριδα, μας αναγνωρισε ο τυπος με τον οποιο καναμε αναρριχηση και μας εστειλε το λινκ. Ευχαριστουμε Einar!

Τωρα, τι εγινε στο τουρ.

Δευτερη προσπαθεια, η πρωτη στο Ρευκιαβικ αποτυχημενη.
Ξεκιναμε σε θαλασσα καθρεπτη με απνοια και σπασμωδικη ηλιοφανεια. Ως βαρκαδα, ηταν εντυπωσιακη καθως περνασουμε διπλα απο τα χιονισμενα βουνα του κολπου του Χουσαβικ.
Ολα τελεια λοιπον, εκτος απο μια μικρη ασημαντη λεπτομερεια. Οχι φαλαινες δεν ειδαμε, οχι δελφινια, ουτε καν αφρόψαρα, σε καποια φαση νομιζω ειδα ενα φυκι, νομιζω.
Ποδαρικο στη σεζον με δεύτερη σερι αποτυχια. Ηρθανε. Γαβ. Υπογραφη:


Τα γκαντεμοσκυλα
Αφου πηραμε το δωρεαν εισητηριο για δευτερη δοκιμη οποτε θελουμε, γραμμη για το Akureyri.
Φτασαμε απογεματακι και βρηκαμε μια φαρμα που ανηκει στην Ομοσπονδια Icelandic farm holidays.
Ειχαμε κουπονια αλλα οχι τηλεφωνο, οποτε πηγαμε ετσι χυμα.
Δεν εχουμε παραπονο, μας υποδεχτηκαν οι ανθρωποι με πορτες ανοιχτες, ολα πεντακαθαρα, Ισλανδικα τραγουδια στη ρεσεψιον, μεχρι και φαγητο μας ειχαν ετοιμο οι ανθρωποι στο φουρνο να μοσχομυριζει και να μας περιμενει. Μεχρι και το τζακιΝωρ μας ειχαν αναμμενο, οι άνθρωποι. Το μονο που ελειπε ηταν...οι άνθρωποι!
Ναι,πανω απο μιση ωρα, περιμεναμε, ψαξαμε , αναζητησαμε, φωναξαμε.μπα.
Ολα χυμα . Κινητα, πιστωτικες, κλειδια κλπ, κλπ. Η χαρα του κλεφτη.
Εμεις ομως σαν καλα παιδια που ειμαστε δεν κλεψαμε τιποτα περισσοτερο απο 2 ποτηρια νερο.
Ειχαμε κι αλλες επιλογες στην περιοχη, οποτε καταληξαμε σε μια αξιοπρεπεστατη φαρμα 2-3 χιλιομετρα πιο μακρυα με υπεροχη θεα στο φιορδ.
Νωρις το βραδυ, περπατησαμε λιγακι στο αγαπημενο μου Akureyri.
Πριν παμε για υπνο, η βραδυα εκλεισε με χαλαρωση στο εξωτερικο τζακουζι. Κατω χαμηλα το φιορδ του Akureyri( Eyjafjordur).
Πανω ψηλα το Σελας
 

Attachments

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλή αρχή! Ισλανδία ταξίδι-όνειρο για μένα, όσο για το Σέλας, δεν έχω λόγια! Θέλω ΤΟΣΟ να το δω. Περιμένουμε συνέχεια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όνειρο ζώ δε λές τίποτα.......

Θα έχει φωτογραφίες το θέμα, ε; Αλλιώς να το παρατήσω όσο είναι νωρίς!! :D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τελικά δεν υπάρχει κάποιος που να πήγε στην Ισλανδία και να μην εντυπωσιάστηκε/μαγεύτηκε/ξετρελάθηκε από τη χώρα, ε; Ενώ για τους περισσότερους προορισμούς υπάρχουν "γκρίνιες" και διαφορετικές/αντικρουόμενες απόψεις, για την Ισλανδία υπάρχει ομοφωνία και ένας γενικός ενθουσιασμός.

Αυτό βέβαια δεν είναι καλό... δεν είναι καθόλου καλό:D... αφού πρέπει να μπει στον μακρύ κατάλογο των χωρών που θα ήθελα να επισκεφθώ στο μέλλον (τέτοια ώρα τέτοια λόγια...)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πολύ ωραίος αλλά και δύσκολος ο συνδυασμός Β. Νορβηγίας και Ισλανδίας στα μέσα του χειμώνα. Για να διαβάσουμε και τη συνέχεια.

Τελικά δεν υπάρχει κάποιος που να πήγε στην Ισλανδία και να μην εντυπωσιάστηκε/μαγεύτηκε/ξετρελάθηκε από τη χώρα, ε; Ενώ για τους περισσότερους προορισμούς υπάρχουν "γκρίνιες" και διαφορετικές/αντικρουόμενες απόψεις, για την Ισλανδία υπάρχει ομοφωνία και ένας γενικός ενθουσιασμός.
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που δε σ΄αρέσει στην Ισλανδία όχι γιατί τα πάντα εκεί είναι τέλεια (άλλωστε το κραχ απέδειξε ότι δεν υπάρχουν πουθενά παράδεισοι) αλλά γιατί όλα έχουν ένα πολύ μεγάλο βαθμό διαφορετικότητας σε σχέση με ότι έχεις συναντήσει στην Ευρώπη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μην είμαστε απόλυτοι. Έχω γνωρίσει και κάποια άτομα που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Και άλλους που όσο κι αν προσπάθησα δεν φάνηκαν να πείθονται να πάνε.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που δε σ΄αρέσει στην Ισλανδία όχι γιατί τα πάντα εκεί είναι τέλεια (άλλωστε το κραχ απέδειξε ότι δεν υπάρχουν πουθενά παράδεισοι) αλλά γιατί όλα έχουν ένα πολύ μεγάλο βαθμό διαφορετικότητας σε σχέση με ότι έχεις συναντήσει στην Ευρώπη.
Όχι, εγώ δε μίλησα για "τελειότητα" όσον αφορά στη δομή και την οργάνωση της χώρας, αλλά για τη φυσική ομορφιά της. Για τα τοπία της είναι, όλοι όσοι μου έχουν περιγράψει κάποιες εικόνες από το ταξίδι τους εκεί, ενθουσιασμένοι. Ο βαθμός διαφορετικότητας που αναφέρεις, σε σχέση με ό,τι έχουμε συναντήσει στην Ευρώπη, αναφέρεται στο φυσικό περιβάλλον ή και σε άλλους τομείς; Θεωρείς δηλαδή ότι έχει στοιχεία που τη διαφοροποιούν τόσο πολύ από την υπόλοιπη Ευρώπη;

Μην είμαστε απόλυτοι. Έχω γνωρίσει και κάποια άτομα που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Και άλλους που όσο κι αν προσπάθησα δεν φάνηκαν να πείθονται να πάνε.
Εμένα πάντως, χωρίς να προσπαθήσεις καθόλου, με έπεισες:D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μην είμαστε απόλυτοι. Έχω γνωρίσει και κάποια άτομα που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Και άλλους που όσο κι αν προσπάθησα δεν φάνηκαν να πείθονται να πάνε.
Είμαι βέβαιος ότι ένα Ντουμπάι θα τους κάτσει μια χαρά...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Είμαι βέβαιος ότι ένα Ντουμπάι θα τους κάτσει μια χαρά...
Κι όμως όχι, πρόκειται για πολυταξιδεμένα άτομα που είχαν απλά την ατυχία να πάνε την εποχή που οι τιμές στην ισλανδία ήταν φωτιά και λάβρα. Απλά κακοπέρασαν γιατί ξέμειναν οικονομικά... μάλλον τους έμεινε η ανάμνηση της πείνας. Τώρα πώς ένα τοπίο σαν της Ισλανδίας μπορεί να αφήσει κάποιον ασυγκίνητο, είναι και για μένα απορίας άξιον. Αρκεί να πω ότι ο travelogatos που με συνόδευε έβγαζε σπυριά πριν κάτι χρόνια στο άκουσμα της Ισλανδίας (σχόλια του τύπου τι να κάνουμε εκεί). Μετά το ταξίδι υποκλύθηκε στη μοναδικότητα του τοπίου της.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
hydro επειδή και εγώ έχω ακούσει ότι οι τιμές ήταν/είναι φωτιά και λάβρα, τώρα πώς είναι ; έχει γίνει αισθητά πιο φθηνή ;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
hydro επειδή και εγώ έχω ακούσει ότι οι τιμές ήταν/είναι φωτιά και λάβρα, τώρα πώς είναι ; έχει γίνει αισθητά πιο φθηνή ;
Ακριβότερες μεν από Ελλάδα αλλά όχι κάτι εξωφρενικό. Βέβαια είχα πάει το 2008 με το που κήρυξαν χρεωκοπία
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ki άλλη κι άλλη Ισλανδία.
Δώστε πληροφορίες να συντηρειται και το δικό μας όνειρο ζωντανό....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom