Ισλανδία Ισλανδία...Όνειρο ζω???... Κι όμως υπάρχει!!!

Μηνύματα
56
Likes
377
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου

Tο Sneafelsnes ειναι μια περιοχη , που μας θυμιζε κατιτις λιγο απο ολες τις περιοχες που ειχαμε επισκεφθει μεχρι τωρα, αλλα τελικα δεν εμοιαζε με καμμια. Ο κακος καιρος και η ομιχλη μαλλον λειτουργησαν θετικα στις εικονες που λαμβαναμε.
Δεν αφιερωσαμε πολυ χρονο, μολις μια μερα γυρνοντας τη χερσονησο. Και αξιζει για πολυ παραπανω. Εστω και αν δε μπορεσαμε να ανεβουμε στην κορυφη, στον παγετωνα, καθοτι ο δρομος ακομα κλειστος.

Στο Sneafelsnes ηρθαμε ανοργανωτοι, απλα οδηγουσαμε και σταματουσαμε κατα βουληση.
Καποια στιγμη ακολουθησαμε μια παρακαμψη προς μια παραλιακη τοποθεσια, χωρις να ξερουμε που παμε.
Helnar

Για μενα , απο τα Highlights της Ισλανδιας. Οχι περιγραφες, οχι φωτογραφιες.
Εαν ποτε βρεθειτε στην Ισλανδια, πηγαινετε στο Helnar και περπατηστε απλα τη διαδρομη απο το Helnar μεχρι το Arnastapi. Προκειται για πεζοπορια 5 χιλιομετρων οπου ο καθενας αναλογα με τις αντοχες του κανει οση πεζοπορια επιθυμει κατα μηκος της παραλιας.

Σε ποια εποχη βρισκομαστε? ποια ειναι η χρονολογια?

Εκει, ο ανθρωπος δεν ειναι το κυριαρχο ειδος, ποτε δεν ηταν και μακαρι να μη γινει ποτε.

Μεταξυ αλλων επισκεφτηκαμε ολη την ακτογραμμη και τους οικισμους Grundafjordur, Olafsvik, Stykkisholmur κλπ.
Ενδιαφερουσα εναλλαγη στη μορφολογια της περιοχης, πολλες εκπληξεις και μικρα μικρα highlight παντου, αμειωτο το ενδιαφερον στο Sneafelsnes.

Aς επιστρεψουμε στο δωρεαν ξενοδοχειο μας.
Και αυτη τη φορα θα μας περιμενουν οτι ωρα και να παμε!!! :)
 

Attachments

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.106
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλή αρχή! Ισλανδία ταξίδι-όνειρο για μένα, όσο για το Σέλας, δεν έχω λόγια! Θέλω ΤΟΣΟ να το δω. Περιμένουμε συνέχεια!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Όνειρο ζώ δε λές τίποτα.......

Θα έχει φωτογραφίες το θέμα, ε; Αλλιώς να το παρατήσω όσο είναι νωρίς!! :D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τελικά δεν υπάρχει κάποιος που να πήγε στην Ισλανδία και να μην εντυπωσιάστηκε/μαγεύτηκε/ξετρελάθηκε από τη χώρα, ε; Ενώ για τους περισσότερους προορισμούς υπάρχουν "γκρίνιες" και διαφορετικές/αντικρουόμενες απόψεις, για την Ισλανδία υπάρχει ομοφωνία και ένας γενικός ενθουσιασμός.

Αυτό βέβαια δεν είναι καλό... δεν είναι καθόλου καλό:D... αφού πρέπει να μπει στον μακρύ κατάλογο των χωρών που θα ήθελα να επισκεφθώ στο μέλλον (τέτοια ώρα τέτοια λόγια...)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πολύ ωραίος αλλά και δύσκολος ο συνδυασμός Β. Νορβηγίας και Ισλανδίας στα μέσα του χειμώνα. Για να διαβάσουμε και τη συνέχεια.

Τελικά δεν υπάρχει κάποιος που να πήγε στην Ισλανδία και να μην εντυπωσιάστηκε/μαγεύτηκε/ξετρελάθηκε από τη χώρα, ε; Ενώ για τους περισσότερους προορισμούς υπάρχουν "γκρίνιες" και διαφορετικές/αντικρουόμενες απόψεις, για την Ισλανδία υπάρχει ομοφωνία και ένας γενικός ενθουσιασμός.
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που δε σ΄αρέσει στην Ισλανδία όχι γιατί τα πάντα εκεί είναι τέλεια (άλλωστε το κραχ απέδειξε ότι δεν υπάρχουν πουθενά παράδεισοι) αλλά γιατί όλα έχουν ένα πολύ μεγάλο βαθμό διαφορετικότητας σε σχέση με ότι έχεις συναντήσει στην Ευρώπη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μην είμαστε απόλυτοι. Έχω γνωρίσει και κάποια άτομα που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Και άλλους που όσο κι αν προσπάθησα δεν φάνηκαν να πείθονται να πάνε.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι που δε σ΄αρέσει στην Ισλανδία όχι γιατί τα πάντα εκεί είναι τέλεια (άλλωστε το κραχ απέδειξε ότι δεν υπάρχουν πουθενά παράδεισοι) αλλά γιατί όλα έχουν ένα πολύ μεγάλο βαθμό διαφορετικότητας σε σχέση με ότι έχεις συναντήσει στην Ευρώπη.
Όχι, εγώ δε μίλησα για "τελειότητα" όσον αφορά στη δομή και την οργάνωση της χώρας, αλλά για τη φυσική ομορφιά της. Για τα τοπία της είναι, όλοι όσοι μου έχουν περιγράψει κάποιες εικόνες από το ταξίδι τους εκεί, ενθουσιασμένοι. Ο βαθμός διαφορετικότητας που αναφέρεις, σε σχέση με ό,τι έχουμε συναντήσει στην Ευρώπη, αναφέρεται στο φυσικό περιβάλλον ή και σε άλλους τομείς; Θεωρείς δηλαδή ότι έχει στοιχεία που τη διαφοροποιούν τόσο πολύ από την υπόλοιπη Ευρώπη;

Μην είμαστε απόλυτοι. Έχω γνωρίσει και κάποια άτομα που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Και άλλους που όσο κι αν προσπάθησα δεν φάνηκαν να πείθονται να πάνε.
Εμένα πάντως, χωρίς να προσπαθήσεις καθόλου, με έπεισες:D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μην είμαστε απόλυτοι. Έχω γνωρίσει και κάποια άτομα που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα. Και άλλους που όσο κι αν προσπάθησα δεν φάνηκαν να πείθονται να πάνε.
Είμαι βέβαιος ότι ένα Ντουμπάι θα τους κάτσει μια χαρά...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Είμαι βέβαιος ότι ένα Ντουμπάι θα τους κάτσει μια χαρά...
Κι όμως όχι, πρόκειται για πολυταξιδεμένα άτομα που είχαν απλά την ατυχία να πάνε την εποχή που οι τιμές στην ισλανδία ήταν φωτιά και λάβρα. Απλά κακοπέρασαν γιατί ξέμειναν οικονομικά... μάλλον τους έμεινε η ανάμνηση της πείνας. Τώρα πώς ένα τοπίο σαν της Ισλανδίας μπορεί να αφήσει κάποιον ασυγκίνητο, είναι και για μένα απορίας άξιον. Αρκεί να πω ότι ο travelogatos που με συνόδευε έβγαζε σπυριά πριν κάτι χρόνια στο άκουσμα της Ισλανδίας (σχόλια του τύπου τι να κάνουμε εκεί). Μετά το ταξίδι υποκλύθηκε στη μοναδικότητα του τοπίου της.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
192
Likes
194
hydro επειδή και εγώ έχω ακούσει ότι οι τιμές ήταν/είναι φωτιά και λάβρα, τώρα πώς είναι ; έχει γίνει αισθητά πιο φθηνή ;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
hydro επειδή και εγώ έχω ακούσει ότι οι τιμές ήταν/είναι φωτιά και λάβρα, τώρα πώς είναι ; έχει γίνει αισθητά πιο φθηνή ;
Ακριβότερες μεν από Ελλάδα αλλά όχι κάτι εξωφρενικό. Βέβαια είχα πάει το 2008 με το που κήρυξαν χρεωκοπία
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ki άλλη κι άλλη Ισλανδία.
Δώστε πληροφορίες να συντηρειται και το δικό μας όνειρο ζωντανό....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom