Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

cmavrani

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
γερμανια
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτική
Γειά σε όλους!

Κλείσαμε ένα ταξιδάκι για το 3ήμερο του αγίου Πνεύματος και χρειάζομαι λίγη βοήθεια στα παρακάτω

1) ξέρει κανείς τις μέρες και ώρες λειτουργίας του αιγυπτιακού μουσείου και του αρχαιολογικού χώρου στις πυραμίδες? Και επίσης μέχρι ποιά ηλικία ισχύει το φοιτητικό εισητήριο?
Εναλλακτικά θα βοηθούσε και η ιστοσελίδα του αιγυπτιακού μουσείου την οποία όμως δεν μπορώ να βρώ, ή μάλλον δεν ανοίγει!
Καθώς είμαστε μεταπτύχιακοί μας έχει τύχει στο παρελθόν να μη μας κόψουν φοιτητικό λόγω ηλικίας, πράγμα που όπως μάθαμε εκ των υστέρων δικαιούμασταν....

2) τελικά πόσο μακριά είναι όντως η Αλεξάνδρεια? Πόσο περίπου κοστίζει ένα οργανωμένο τουρ? ύπάρχει και η δυνατότητα να πας με τρένο ή λεοφωρείο της γραμμης? Τι πρέπει να δεί κανεις στην Αλεξάνδρεια?

3) Και φυσικα τί πρέπει να δεί κανείς στο κάιρο εκτός των προαναφερθέντων αρχαίων?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Έχοντας καλό μου φίλο στην Αλεξάνδρεια είπαμε και τα συμφωνήσαμε γύρω στον Οκτ να βρεθούμε και οι 2 στο Κάιρο μπαίνοντας στην airtickets σήμερα το πρωί για να πάρω μια ιδέα έπαθα σοκ είχα μείνει ότι τα αεροπορικά για Κάιρο είναι γύρω στα 100 με 120 ε βλέπω ότι είναι πλέον στα 300 η 290 ε γιατί αυτό;:roll:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτα απ' όλα τα φτηνότερα εισιτήρια δεν τα έχει το airtickets... ρίξε μια ματιά στο travelhippo...

Aπό εκεί και μετά είναι φυσιολογικό τα εισιτήρια για Αίγυπτο να πήραν την ανηφόρα μια που έχουμε πλέον μονοπώλιο... η Α3 και η ΟΑ δεν πετούν για Κάϊρο και στη γραμμή έμεινε μόνη η MS...
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
Φίλε έρχονται αλλαγές στην Αίγυπτο μετα απο αυτο που το κόμμα τον αδερφών μουσουλμάνων μάλλον θα πάρει την πρωτιά όλα αλλάζουν έχει τελευταία φορά που ήμουν εκει τον Μάρτιο μιλούσαν ότι θα κλείσουν ακόμα και όλα τα ξενοδοχεία στον νειλο και θα απαγορευσουν το αλκοόλ παντού εκτός και είδη πολλές αεροπορικές σταμάτησαν να πέταν για εκει
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με γρίφους μιλάς δέσποτα... για ξαναπάρτο από την αρχή και εξήγησέ μας καλύτερα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με γρίφους μιλάς δέσποτα... για ξαναπάρτο από την αρχή και εξήγησέ μας καλύτερα...
Καθαρα τα λεει ο ανθρωπος. Τι δεν καταλαβαινεις;

1) Αν θες να πας Νειλο παρε και το αντισκηνο να κατασκηνωσεις πλαι στο ποταμι γιατι τα ξενοδοχεια τα βαζουν λουκετο.

2) Αλκοολ γιοκ.

3) Οι αεροπορικες την κανουν.

Αν ερθουν πρωτοι οι αδερφοι μουσουλμανοι.
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
tripakias said:
Καθαρα τα λεει ο ανθρωπος. Τι δεν καταλαβαινεις;

1) Αν θες να πας Νειλο παρε και το αντισκηνο να κατασκηνωσεις πλαι στο ποταμι γιατι τα ξενοδοχεια τα βαζουν λουκετο.

2) Αλκοολ γιοκ.

3) Οι αεροπορικες την κανουν.
ε
Αν ερθουν πρωτοι οι αδερφοι μουσουλμανοι.
Και ακόμα κάτι άμα πάτε με της γυναίκες σας σε λίγο καιρό υποχρεωτικο η μαντίλα !!!λογο δουλειάς με Αίγυπτο και διπλωματικό σώμα ξέρω της πληροφορίες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και ακόμα κάτι άμα πάτε με της γυναίκες σας σε λίγο καιρό υποχρεωτικο η μαντίλα !!!λογο δουλειάς με Αίγυπτο και διπλωματικό σώμα ξέρω της πληροφορίες

Αλυσιδες να παρουμε ή θα μας δωσουν εκει;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδη φαινεται πως εχεις inside πληροφοριες, ποιες αεροπορικες εχουν κοψει την Αιγυπτο και γιατι? Επισης τι ακους, αν θα κλεισουν τα ξενοδοχεια και δεν εχει τουριστες, το κρατος πως θα τα βγαλει περα μια που ο τουρισμος ειναι η κυρια πηγη εσοδων?
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Παλι καλα που προλαβα και πηγα.Μα η βιομηχανια τους ειναι ο τουρισμος οπως και της Ελλαδας
 

al patsino

Banned
Μηνύματα
57
Likes
10
έκοψε η ολυμπιακή λογο μειωσεισ τουρισμου που πετούσε μέρα παρα μέρα σχεδόν απο Αθήνα και μερικές φορές είχε πτήσεις για Αλεξάνδρεια και πετούσα και εγω με αυτήν όπως και μερικές ξένες απο αλλεσ πρωτευουσεσ που δεν της θυμάμαι ,δυστυχώς και εγω έχω την ίδια απορία με εσένα αλλα η θρησκεία για αυτούς είναι πιο πάνω απο όλα !τον Μάρτιο που πήγε ένα φιλικο ζευγάρι στης πυραμίδες δεν είχε καθόλου τουρίστες και τους κυνηγούσαν πάνω απο 100 ζητιανη και δεν τους άφηναν να βγουν ούτε φωτό αν δεν έδιναν σε όλους χρήματα ,το θέμα είναι ότι αυτοί όλοι μπαίνουν μέσα στον ιστορικό αυτόν χώρο με την ανοχή της ασφάλεια και αστυνομίας των πυραμίδα επειδή μοιράζονται μερικά ευρω ,και όταν διαμαρτηρηθηκε το ζευγάρι σε δυο αστυνομικούς ένοπλους τους ζήτησαν και αυτοι δυο ευρω.είναι χύμα αυτοι οι άνθρωποι χαλάνε όλη τους την ιστορία και έτσι που θα διώξουν ύπνο τουρισμό θα πέσει πιο μεγάλη πείνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom