Αίγυπτος Κάϊρο - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Πόσο κοστίζει η visa για Αίγυπτο; Φαντάζομαι θα πρέπει να βγάλω..σωστά;
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπερα,
σκεφτομαι με τις καινουριες προσφορες της Aegean να κλεισω για Καιρο ενα πενταημερο μεσα στο Φλεβαρη.Ξενοδοχεια ειναι ολα πολυ φτηνα απο οτι ειδα καθως και η ζωη εκει.
Θελω να παω με την κοπελα μου.Παρολα αυτα με προβληματιζει το γεγονος οτι ολοι πανε εκει με group..Ειναι τοσο περιεργα εκει που πρεπει να πας οργανωμενα?Απο φαγητο τι παιζει?Μπορεις να φας εξω η πρεπει να κουβαλησει προμηθειες απο Ελλαδα?Νερο φανταζομαι μονο coca cola ε?Μπορεις να μετακινηθεις ανετα με μετρο και λεωφορεια χωρις φοβο?Μονοημερη που αξιζει να πας?
Οποια πληροφορια θα βοηθουσε αφανταστα!
danke!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πριν από ένα μήνα πήγα χωρίς γκρούπ. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Από φαγητό καθόλου ωμά λαχανικά και μόνο εμφιαλωμένα νερό. Όλα τα άλλα τα τρως κανονικά. Το ταξί είναι τόσο φτηνό που δε θα χρειαστεί να πάρεις καθόλου μετρό ή λεωφορείο. Μονοήμερη στην αλεξάνδρεια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
και για κανένα λόγο μην νοικιάσεις αμάξι. βρες ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο. υπάρχουν πολλά μεγάλα ξενοδοχεία κοντά στο αεροδρόμιο αλλά η πρόσβαση στο κέντρο είναι δύσκολη. αν σας ρωτήσουν στο ξενοδοχείο τι ταξί θέλετε; λιμουζίνα ή απλό; οφείλετε έστω και μια φορά να ζήσετε την εμπειρία του... απλού!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλησπερα,
σκεφτομαι με τις καινουριες προσφορες της Aegean να κλεισω για Καιρο ενα πενταημερο μεσα στο Φλεβαρη.Ξενοδοχεια ειναι ολα πολυ φτηνα απο οτι ειδα καθως και η ζωη εκει.
Θελω να παω με την κοπελα μου.Παρολα αυτα με προβληματιζει το γεγονος οτι ολοι πανε εκει με group..Ειναι τοσο περιεργα εκει που πρεπει να πας οργανωμενα?Απο φαγητο τι παιζει?Μπορεις να φας εξω η πρεπει να κουβαλησει προμηθειες απο Ελλαδα?Νερο φανταζομαι μονο coca cola ε?Μπορεις να μετακινηθεις ανετα με μετρο και λεωφορεια χωρις φοβο?Μονοημερη που αξιζει να πας?
Οποια πληροφορια θα βοηθουσε αφανταστα!
danke!
1. Πάνε με γκρουπ γιατί είναι άσχετοι...
2. Μην πας σε φτηνό ξενοδοχείο... εκτός αν αντέχεις την κρεββατομουρμούρα της φίλης σου...
3. Από φαγητό τι να παίζει... κανονικά τρώνε οι άνθρωποι... απλά ξέχνα τις σαλάτες...
4. Εγώ μόνο σαμπάνια έφερα από την Ελλάδα... δεν μπορώ χωρίς σαμπάνια και θα δυσκολευτείς να βρεις εκεί... τα ίδια τράβηξε και η Sapienza με το χαβιάρι και ο Samion με τον βασιλικό πολτό... τα πάντα έχει ρε συ ξεκόλλα...
5. Δεν σου πέρασε άραγε από το μυαλό η ιδέα του εμφιαλωμένου νερού? Εκεί πρόβλημα είχε μόνο η Ευαγγελία που δεν έβρισκε εύκολα EVIAN... ως γνωστόν η Ευαγγελία πίνει μόνο EVIAN και εκεί είχε όντως θέμα... άσε τώρα την coca cola που να τρέχεις...
6. Με το metro εύκολα... με το λεωφορείο άσε καλύτερα... τρεχάτε ποδαράκια μου...
7. Αλεξάνδρεια με πειρατικό taxi... εμπειρία που δύσκολα θα ξεχάσεις...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα βρείς οτι θέλεις στο Κάιρο, μην ανησυχείς!!!
Άσε που μιλάνε κι ελληνικά, εμείς φαντάσου coca cola παίρναμε...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
@Traveller:Το εμφιαλωμενο φυσικα και το σκεφτικα απλα μου ειπανε οτι ακομα και το εμφιαλωμενο να το αποφυγω και να προτιμησω coca cola!
Tελωσπαντων με πεισατε μολις το κλεισα!Μονο 83 το ατομο με AEGEAN!

A και κατι αλλο!Γιατι οχι φτηνο ξενοδοχειο?Εχω βρει διαφορα στο hostelworld που φαινονται καλα εχουν και καλα comments και καλο rating!Kαλα αυτο θα το ψαξω αργοτερα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το νερό είναι μια χαρά... πίστεψέ με...
Ρε μπαγάσα εδώ είχες άγχος για το νερό και το φαγητό και σκέφτεσαι σοβαρά να μείνεις σε hostel στο Κάιρο? Κλείσε εκει σε ένα καλό ξενοδοχείο γύρω στα 80? να πάει στο διάολο και άσε τους ηρωισμούς...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Το νερό είναι μια χαρά... πίστεψέ με...
Ρε μπαγάσα εδώ είχες άγχος για το νερό και το φαγητό και σκέφτεσαι σοβαρά να μείνεις σε hostel στο Κάιρο? Κλείσε εκει σε ένα καλό ξενοδοχείο γύρω στα 80? να πάει στο διάολο και άσε τους ηρωισμούς...
Καλα αμα ειχα να δωσω 80 ευρω τη μερα θα μουν αρχοντας!Εδω λεμε απο που να κοψουμε!Ελπιζω να μου βγει ολο το ταξιδι max 250-300 ευρω all included!Παντως το συγκεκριμενο που βρηκα ειχε καλες κριτικες οσον αφορα την καθαριοτητα και ειναι και στο κεντρο (απο οτι λεει ).Για την ακριβεια ειναι αυτο: Cairo Hostels | Cairo Hotels | Cheap Hostels Egypt | Egypt Hostels | Egypt Hotels | Bed And Breakfast Egypt | Bed And Breakfast Cairo<font size="7">

Για δικλινο με μπανιο κοιταω οχι για dorm!
Καλα κατσε να παω στο Μαροκο πρωτα σε 20 μερες να δω πως ειναι εκει τα αντιστοιχα που εχω κλεισει και αμα επιζησω θα κανω τα ιδια!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μια χαρά φαίνεται,κλείστο..Έχει και site δικό του...Σούπερ..Εδώ κλείσαμε Βηρυτό ένα βομβαρδισμένο και μας ζητάνε και περισσότερα!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για νερό προτίμησε αυτό που εμφιαλώνει η Pepsi Cola πρώτα και μετά της Nestle.

Για δωμάτιο στείλε ένα email στο Longchamps Hotel να ρωτήσεις μήπως έχουν κάτι για εκείνη την περίοδο. 55 Ευρώ το δίκλινο και είναι super! Ότι κριτικές βρεις στο tripadvisor τις αξίζει και με το παραπάνω.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μπηκα κι εγω να δω τι γίνεται στο φορου και πεφτει το ματι μου στις προσφορες της Aegean που λεγατε... Μπαινω να δω και βρισκω εισητηριο 4 πτησεις-καθότι ειμαι απο επαρχια-βολικοτατες ωρες και τιμη 106 ευρω!!!:shock:
Αφου τριβω τα ματακια μου,αγνοω το γεγονος οτι πρεπει να βρω τροπο να την σκαπουλαρω απο την δουλεια και ετσι επιπολαια,παταω το κουμπακι και κλεινω 2 εισητηρια για μενα και τον καλο μου.. Ειμαι επιρρεπης στην αμαρτια ,το παραδεχομαι,αλλα αν δεν ειχατε και φατσα καρτα τις προσφορες ισως και να μην παρασυρομουνα τοσο ευκολα πια...:bleh:
Τωρα λοιπον ζηταω τα φωτα σας...
Καταρχας εχω ξαναπαει Καιρο πριν 7 χρονια. Οποτε τα τουριστικα μερη τα εχω δει..Μουσειο δεν παω..Πυραμιδες ειχα παει μερα,οποτε λεω να παω βραδυ τωρα να δω και το νυχτερινο σωου..Βολτα με φελουκα ειχα κανει...Υπεροχα..Θα εξαρτηθει απο τον καιρο αν θα το ξαναεπαναλαβω.
Εχω 3 διανυκτερευσεις. Ειχα μεινει στο Marriot και τωρα μου κακοφαινεται να μεινω αλλου...Το βρηκα απο το ιντερνετ 150 ευρω. Εχετε υποψη σας κανενα γραφειο να παρω για καλυτερη τιμη? Η κανενα άλλο εξισου καλο,πιο φτηνο¨? εχει μεινει κανενας στο Hilton Ramsis? Τι λεει?
Ηθελα να παω σε χορο κοιλιας,αλλα δικο τους μαγαζι οχι τουριστικο..Δικο τους μπουζουκερι σαν να λεμε... Εχετε κατι υποψην σας?? Η σκοτεινη παρεα του traveller που πηγε προσφατα??:rolleyes:
Εστιατορια να μου προτεινετε? Η καφε? Ζαχαροπλαστεια?
Δεν εχω παει Αλεξανδρεια.. Αξιζει λετε να αφιερωσω 1 μερα ή όχι?
Οποιαδηποτε άλλη πληροφορια ευπροσδεκτη!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.123
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom