Κέρκυρα Κέρκυρα

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Έχω την εντύπωση ότι΄δεν είναι κέντρο κέντρο,΄η οδός είναι Νικολάου Ζερβού, το είδα στο ίντερντετ και φαινόταν να είναι μέσα σε πράσινο, είχε 2-3 μονοκατοικίες γύρω γύρω και λίγο πιο κάτω ξεκινούσε η πόλη.
Ευχαριστλω και για τις προτάσεις εστιατορίων...κάτι σε μη ιταλικό (δεν μου πολυαρέσουν) ?
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Γύρισα από κέρκυρα πριν μία εβδομάδα.τόση ταλαιπωρία δεν έχω τραβήξει σε άλλο νησί.ισως επειδή ήταν 15 αύγουστος.δρόμοι απαράδεκτοι,πολλές στροφές,χάλια σήμανση,υπερβολική κίνηση και δυσκολία να παρκάρεις στην πόλη.άφηνα το αμάξι και περπατούσα 30 λεπτά για να πάω στο κέντρο της.από άγιο γιάννη(δίπλα στις μπενίτσες) ως την παλαιοκαστρίτσα που είναι 37 χιλιόμετρα κάναμε 1 ώρα και 40 λεπτά απο την πολλή κίνηση.ευγενική είναι σχεδόν όλοι τους και εχουν πολλή καλες τιμες στα μαγαζιά.όσοι παντως είναι να πάτε από την πλευρά κοντα στις μπενίτσες,καλύτερα να αποφυγετε το λιμανι της κερκυρας και να πατε απο ηγουμενίτσα σε αυτο της λευκίμης.έχει πιο καλο δρόμο,είναι πιο φτηνό,πιο συντομο και δεν θα φάτε κινηση.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Φίλε traveller 3 σε νοιώθω. Αύγουστο στην Κέρκυρα με αυτοκίνητο... άστα.

Dora m. - Τελικά το ξενοδοχείο σου είναι το Corfu Mare, στο εμπορικό κέντρο. Λοιπόν, δεν το λες και κοντά στην πόλη, ένα 20λεπτο περπάτημα για το κέντρο και 30 λεπτά για την παλιά πόλη το θέλεις. Η περιοχή που θα μείνεις είναι η περιοχή με όλα τα club και τα μπαράκια εκτός της πόλης, άρα να αναμένεις μεγάλη φασαρία, αλλά και όλη τη νυκτερινή ζωή στα πόδια σου. Το ξενοδοχείο άλλαξε πρόσφατα διεύθυνση, ανακαινίστηκε και μέχρι τώρα έχω ακούσει καλά λόγια. Δεν έχω όμως προσωπική άποψη οπότε μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Εστιατόρια, εκτός των άλλων: Πολύ καλό και φθηνό στη γειτονιά που θα μείνεις είναι το Πίτσα Μουρμούρης, μην σε ξεγελά το όνομα, δεν έχει μόνο πίτσα. Επίσης καινούρια άφιξη το Burger Inn με φθηνότατο και χορταστικότατο κατάλογο από burgers (ανοικτό μέχρι αργά).
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, ελπίζω και γω να' ναι καλό το ξενοδοχείο, θα πάρω πάντως και ωτοασπίδες μαζί μου!
Θα επισκεφθώ τον Μουρμούρη και τα burgers. Επίσης έχω λίστα με τα :
-Τρύπας
-Χρυσομάλλης
-Πιπερίτσα
-pump house
-Σαν παραμύθι
-Μεζεδόκηπος
-Εύθυμον
-Ζαχαρίας
-Linda' s
-Απόβραδο
-Η αυλή
-κληματαριά
-Ρούλα
-golden barrel
Μετά από έρευνα που έκανα, κατέληξα σε αυτά. Επειδή βλέπω ότι είσαι ο πλέον αρμόδιος, έχεις καμιά άλλη ιδέα για να προσθέσω κάτι ή μήπως να αφαιρέσω από αυτά?
Δίνω πολύ σημασία στο φαγητό στα ταξίδια και μου αρέσει να δοκιμάζω νέες γεύσεις (ευτυχώς που γυμνάζομαι πολύ και κρατιέμαι λεπτή, γιατί αλλιώς θα είχα εξελιχθεί σε θηλυκό Μαμαλάκη)!
Επίσης έχεις καμιά πρόταση για καλό ζαχαροπλαστείο?
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Κάποια δεν τα ξέρω, με κάποια δεν συμφωνώ, αλλά δεν είμαι και κριτικός γεύσεων. Γενικά πάντως, επιμένω ότι αξίζει στην Κέρκυρα να δοκιμάσεις και κάποιο από τα καταπληκτικά ιταλικά.
Αν πάντως είναι να βγείς από την πόλη, να μην ξεχάσεις:
Νότια τα Παξινός και Μπέλλος στις Μπενίτσες, Καφέσας στον Αη Γιώργη Αργυράδων και Βάκχος στην Μεσογγή.
Βόρεια: Μαίστρο και Lemon Garden στην Αχαράβη, Κύμα στην Κασσιώπη

Για γλυκό, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μπολσεβίκο με κρέμα στα όρθια στον Βουλισμά στην πόλη, ρώτα κάποιον κερκυραίο στον δρόμο και θα σε κατατοπίσει. Επίσης, παγωτό "μόκα παλιά¨στον ζήσιμο στο Λιστόν.
Κατά τα άλλα, το κάθε ζαχαροπλαστείο της πόλης έχει τα δικά του καλά ανάλογα με τα γούστα του καθενός.
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Αυτό με τον μπολσεβίκο, αν και δεν έχω ιδέα τί μπορεί να είναι, νομίζω θα το τιμήσω ιδιαιτέρως.
Κανένα γυμναστήριο κοντά στο ξενοδοχείο corfu mare υπάχει?
Γιατί το ξενοδοχείο δεν έχει, ρώτησα. Ή κανένα πάρκο που γυμνάζεται ο κόσμος?
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δεν γυμνάζομαι, όπως θα κατάλαβες από τις γνώσεις περί εστιατορίων, οπότε κρίνομαι αναρμόδιος να σε ενημερώσω. Νομίζω όμως ότι το κοντινότερο γυμναστήριο είναι εκτός της πόλης, στις Αλυκές Ποταμού, περίπου 2 χλμ από το ξενοδοχείο σου. Μπορείς να κάνεις ένα ωραίο jogging μέχρι εκεί από τα πεζοδρόμια του εμπορικού κέντρου δίπλα στην θάλασσα.
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Καλό μου ακούγεται, αλλά δεν ξέρω τί εννοείς, έχει χώρο για τρέξιμο ή απλά εκεί που θα βγαίνουν όλοι βόλτα θα τρέχω και γω ιδρωμένη....? Δεν είναι και ό,τι καλύτερο.
Και γω είμαι του φαγητού,γι΄αυτό όταν πηγαίνω ταξίδι, πρώτα ψάχνω τα εστιατόρια-ζαχαροπλ. και μετά τα αξιοθέατα. Σκέφτομαι μάλιστα μήπως μπορέσω να ξαναπάω φέτος Βιέννη αυθημερόν, έχει 1 τρομερό μαγαζί με πίτσες και φαγητό. εγώ μόνο πίτσες δοκίμασα, καμία σχέση με τις γνωστές, οι ιταλοί δεν τους φτάνουν με τίποτα. Αξίζει!!!
Κάνω πλάκα με στην παρέα και λέω πως αν είχα κεφάλαιο, θα έκανα franchise το συγκεκριμένο μαγαζί!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
ξανασκέψου το για τα ιταλικά στην Κέρκυρα. Είναι ένα κι ένα. στο μουρμούρη, δυο χρόνια πρν, έφαγα μία από τις καλύτερες μακαρονάδες ever..

πιπερίτσα έφαγα καλά, καθώς επίσης και στο Retro Nuevo (πανάκριβο) αν θες λεπτομέρειες πες να ρίξω μια ματιά στις κάρτες μου
 

AVATARGR

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Φιλοι μου καλησπερα σας.

Διαβασα αρκετα προσεκτικα το ωραιο αυτο θεμα...

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνισω σχετικα με τις Ιταλικες γευσεις μια και υπαρχουν
πολυ ωραια ντοπια φαγητα...
Μπουρδετο (ψαρι κοκκινιστο για γερα στομαχια) παστιτσαδα (μακαρονια κοκκινιστα με
κοκορα -το προτεινο- η με μοσχαρι) και το γνωστο σοφριτο κρεας με ασπρη σαλτσα..
Προτιμειστε παραδοσιακες ταβερνες με αρκετα προσιτες τιμες...

Διαβασα για τις καφετεριες στο εμπορικο κεντρο (μετα απο Μαντουκι-νεο Λιμανι).
Ειναι μια περιοχη γεματο καφετεριες Μπαρ που σε τιποτα δεν διαφερει απο μια
περιοχη εδω στην Αθηνα.....
Ποιος ποιος λογος λοιπον να πατε ?????? (αποψη μου)

Καλο θα ηταν να πηγαινατε βραδακι μεσα στην Πολη να κανετε βολτα στις παλιες
συνοικιες και εκει θα βρειτε ωραια μπαρακια μπαρ με ωραια μουσικη αναμεσα στα καντουνια
και θα ταξιδεψετε μαζι με την παρεα σας.....;)

Παντα παω στην Παλαια Πολη εδω και 29 χρονια γιατι ειναι συναρπαστικη....

Ευχαριστω.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εννοείται ότι συμφωνώ απολύτως με τον Avatargr όσον αφορά στην Παλιά Πόλη. Απλά επειδή το ξενοδοχείο της Ντόρας είναι στο Εμπορικό, καλό θα είναι να ξέρει και εκεί γύρω τί παίζει.
ΥΓ. Θα επιμείνω στα ιταλικά.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εννοείται ότι συμφωνώ απολύτως με τον Avatargr όσον αφορά στην Παλιά Πόλη. Απλά επειδή το ξενοδοχείο της Ντόρας είναι στο Εμπορικό, καλό θα είναι να ξέρει και εκεί γύρω τί παίζει.
ΥΓ. Θα επιμείνω στα ιταλικά.
Συμφωνώ απολύτως...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom