Κέρκυρα Κέρκυρα

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Καλησπέρα(ή καλημέρα!) αγαπητοί Κερκυρόφιλοι. Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.
1) Η βαρκαρόλα γίνεται και στην παλιά πολή της Κέρκυρας; Αν ναι πότε; Γιατί στην παρακάτω φωτογραφία στην παλια πόλη μου φαίνεται οτι είναι και αυτο λεει στην περιγραφη στο flickr, οπου και την βρηκα.Κάνω λάθος;Ή μήπως είναι κάτι τελείως διαφορετικό;
afarm4.static.flickr.com_3135_2344213288_ef61b1f74d_z.jpg_78d565b723da07eb5656c0531b31036f.jpg


2) Στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας μπορώ να αφήσω κάπου εκεί κοντά το αμάξι και να είναι ασφαλές; Μία διανυκτέρευση έχω σκοπό να κάνω στο νησί.
Ευχαριστώ πορκαταβολικά!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
2) Στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας μπορώ να αφήσω κάπου εκεί κοντά το αμάξι και να είναι ασφαλές; Μία διανυκτέρευση έχω σκοπό να κάνω στο νησί.
Ευχαριστώ πορκαταβολικά!
Διάβασε το παρακάτω θέμα, ανάμεσα σε άλλα, υπάρχουν απαντήσεις για το θέμα του παρκαρίσματος.

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%E1%F9-%E7%E3%EF%F5%EC%E5%ED%E9%F4%F3%E1.html
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλησπέρα(ή καλημέρα!) αγαπητοί Κερκυρόφιλοι. Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.
1) Η βαρκαρόλα γίνεται και στην παλιά πολή της Κέρκυρας; Αν ναι πότε; Γιατί στην παρακάτω φωτογραφία στην παλια πόλη μου φαίνεται οτι είναι και αυτο λεει στην περιγραφη στο flickr, οπου και την βρηκα.Κάνω λάθος;Ή μήπως είναι κάτι τελείως διαφορετικό;
Η βαρκαρόλα γίνεται στον όρμο της Γαρίτσας συνήθως στις 10Αυγούστου, μια μέρα πριν τον εορτασμό του θαύματος του Αγ.Σπυρίδωνα..
Η ημερομηνία πολλές φορές αλλάζει, κυρίως μεταξύ 7-10/8..Δυστυχώς ακόμα δεν έχω ενημερωθεί για την ακριβή ημερομηνία φέτος..

Βαρκαρόλες γίνονται επίσης και στην Παλαιοκαστρίτσα και την παραλία του Αγ.Σπυρίδωνα, στο βόρειο τμήμα του νησιού..
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Η βαρκαρόλα γίνεται στον όρμο της Γαρίτσας συνήθως στις 10Αυγούστου, μια μέρα πριν τον εορτασμό του θαύματος του Αγ.Σπυρίδωνα..
Η ημερομηνία πολλές φορές αλλάζει, κυρίως μεταξύ 7-10/8..Δυστυχώς ακόμα δεν έχω ενημερωθεί για την ακριβή ημερομηνία φέτος..

Βαρκαρόλες γίνονται επίσης και στην Παλαιοκαστρίτσα και την παραλία του Αγ.Σπυρίδωνα, στο βόρειο τμήμα του νησιού..
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η φωτογραφια που εχω επισυναψει παραπάνω ξερεις απο τι εκδηλωση ειναι και που; Μήπως δεν είναι η Βαρκαρόλα αλλά κάτι άλλο;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η φωτογραφια που εχω επισυναψει παραπάνω ξερεις απο τι εκδηλωση ειναι και που; Μήπως δεν είναι η Βαρκαρόλα αλλά κάτι άλλο;
Η φωτογραφία είναι απο τους κανταδόρους...Πέρα απ την αναπαράσταση της πολιορκίας των Τούρκων και του θαύματος τ Αγίου,στη βαρκαρόλα παίρνουν μέρος κι οι κανταδόροι οι οποίοι επιβιβάζονται σε βάρκες (στολισμένες,κτλ) και τραγουδούν στον όρμο της Γαρίτσας..
Τους κανταδόρους άσχετα απ τη Βαρκαρόλα θα τους συναντάς σχεδόν κάθε μέρα τον Αύγουστο να περιφέρονται στην πόλη της Κέρκυρας..Άλλωστε η Κέρκυρα φημίζεται για την μουσική της παράδοση..(και όχι μόνο)...
 

spycat

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελπίζω Κούβα
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η φωτογραφια που εχω επισυναψει παραπάνω ξερεις απο τι εκδηλωση ειναι και που; Μήπως δεν είναι η Βαρκαρόλα αλλά κάτι άλλο;
δεν νομιζω να κανουν βαρκαρολα στη Γαρίτσα. Δυο χρονιες που εχω παει στη βαρκαρολα της Παλαιοκαστριτσας εχω διασκεδασει αφανταστα και τι θεαμα ειναι φανταστικο, μοναδικό!!!:clap:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
δεν νομιζω να κανουν βαρκαρολα στη Γαρίτσα. Δυο χρονιες που εχω παει στη βαρκαρολα της Παλαιοκαστριτσας εχω διασκεδασει αφανταστα και τι θεαμα ειναι φανταστικο, μοναδικό!!!:clap:

..Μάλλον πρέπει την επόμενη φορά να δεις τη βαρκαρόλα στη Γαρίτσα...
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Παιδιά, ψάχνω οικονομικά ενοικιαζόμενα δωμάτια στην πόλη της Κέρκυρας για τον Ιούλιο. μπορεί να προτείνει κανείς κάτι?
στο booking και παρόμοια sites μου βγάζει μόνο ακριβά ξενοδοχεία στην πόλη και ενοικιαζόμενα μόνο σε μακρινές περιχές (Σιδάρι κτλ)
 

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Γεια σας. Ειμαι καινουργιος στο travelstories και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Φετος θα παμε διακοπες με την οικογενεια στην Κερκυρα. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα παμε στο νησι, θα ηθελα να με συμβουλεψετε για καλες παραλιες και καλο φαγητο (και ψαρακι και κρεας δεν εχουμε προβλημα) χωρις αν γινεται να αδειασει και η τσεπουλα μας!!!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων και καλα ταξιδια σε ολους!!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

jk1983

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Συγγνωμη που αργησα να απαντησω. Διαβασα ολες τις πληροφοριες που μου εστειλες και σε ευχαριστω. Αλλα δυστυχως ολες ηταν απο παλαιοτερα ετη. Οσον αφορα το φαγητο πιθανον τα τελευταια 2-3 χρονια καποια πραγματα να εχουν αλλαξει. Υπαρχει κανεις που να μπορει να βοηθησει? Υ.Γ. ποιες ειναι οι παραλιες που δεν χρεωνονται οι ξαπλωστρες? Υπαρχουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom