Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2018

Kukube

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Να ρωτήσω για Αμοργό. Αν δεν βρω στη Χώρα, που μου προτείνετε αλλού; Κατάπολα ή Αιγιάλη. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο καποιες μερες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτήσω για Αμοργό. Αν δεν βρω στη Χώρα, που μου προτείνετε αλλού; Κατάπολα ή Αιγιάλη. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο καποιες μερες.
Κατάπολα, για να είσαι κοντά στη χώρα. Το βράδυ βασικά μόνο στη χώρα έχει να κάνεις κάτι αξιόλογο.
Στη χειρότερη αν δεν έχεις μέσο, ανεβαίνεις με το λεωφορείο, και το βράδυ κατάβαση απ το μονοπάτι:haha:
Η Αιγιάλη είναι μακριά, και δεν είναι και ο καλύτερος δρόμος μες τη νύχτα.
Επίσης είναι καλή περίπτωση αν έχεις μέρες, να μείνεις 2 νύχτες στην Αιγιάλη, και να εξερευνήσεις όλο το απο εκεί κομμάτι, και μετά να πας απο την άλλη πλευρα για τις υπόλοιπες.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
μπορει να μην ειναι ευκολη η οδηγηση το βραδυ απο Αιγιαλη προς χωρα αλλα ειναι ωραια εμπειρια. ειδικα αν τυχει και οδηγεις μεσα στα συννεφα... μου ετυχε σε ενα σημειο (πιο κοντα προς τη Χωρα) ενας καταρρακτης απο συννεφα με ανοδικη πορεια προς το βουνο. ηταν μαγικο! .σταματησα στη μεση του δρομου ,εκλεισα φωτα , νεκρικη σιγη και απολαυσα
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Να ρωτήσω για Αμοργό. Αν δεν βρω στη Χώρα, που μου προτείνετε αλλού; Κατάπολα ή Αιγιάλη. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο καποιες μερες.
Συμφωνώ με τον psilo3. Ωραία η εμπειρία που περιγράφει ο spirosninja, αλλά αν δεν είστε εμπειροι οδηγοι, δεν θα το πρότεινα...
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Να ρωτήσω για Αμοργό. Αν δεν βρω στη Χώρα, που μου προτείνετε αλλού; Κατάπολα ή Αιγιάλη. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο καποιες μερες.
Καλημέρα!
Έχοντας πάει άπειρες φορές στην Αμοργό, το θεωρούσα πάντα ένα από τα ομορφότερα νησιά των Κυκλάδων (και δεν είμαι απόλυτη γιατί ακόμα έχω πολλά νησάκια να επισκεφτώ!).Έχω μείνει και Χώρα και Κατάπολα και Αιγιάλη και Θολάρια αλλά το ιδανικό σημείο διαμονής είναι η φανταστική μαγευτική για εμένα πάντα, Χώρα.
Τώρα αν θα έπρεπε να επιλέξω θα κοιτούσα το συνδοιασμό διαμονής Κατάπολα και Αιγιάλη αναλόγως με τα ακτοπλοικά. Δηλαδή, αν ταξιδεύεις προς Κατάπολα να κάνεις εκεί διαμονή και να επιστρέψεις από Αιγιάλη που θα κάνεις διαμονή τις υπόλοιπες ημέρες.
Προσωπικά, θα επέλεγα περισσότερες μέρες διαμονής στα Κατάπολα σε σχέση με την Αιγιάλη.
Για ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Να ρωτήσω για Αμοργό. Αν δεν βρω στη Χώρα, που μου προτείνετε αλλού; Κατάπολα ή Αιγιάλη. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο καποιες μερες.
Όπως σ προείπαν κ τα παιδιά 2η επιλογή είναι τα Κατάπολα. Έχει λεωφορείο για τη χώρα, έχει μονοπάτι, παίζει κ πολύ οτοστόπ. Ειδικά για επιστροφή.. όλο κ κάποιον θα βρεις στο πάρκινγκ να κατεβαίνει καταπολα. Επίσης αν νοικιάσετε αμάξι μπορείς να μείνεις οπουδήποτε σχετικά κοντά. Δε χρειάζεται να ζοριζεσαι αν δε βρεις στη χώρα. Τέλος ως "αισχατη" λυση έχει camping στην αιγιαλη!!

Επίσης αν φτάνετε με το πλοίο Αιγιάλη κατά τη 1 το πρωί κ δεν έχετε βρει κατάλυμα για εκείνη την πρώτη νυχτα πολύς λαός την πέφτει παραλία οπως βγαινεις από το λιμάνι στα αριστερά σ!! Κ είναι κομπλέ.. στο λέω γιατί κ εγώ αυτό είχα κάνει.. σχεδόν το μισό πλοίο παραλία τη βγάλαμε.. έχει κ δέντρα κ κάνει σκιά κ για το πρωί:bleh:

Όσο αφορά τη διαμονή σας εκεί 7 μέρες να μείνετε μόνο Αμοργό το βρίσκω υπερβολικό!! Είναι μικρό νησί κ αφού θα έχετε κ αυτοκίνητο 2-3 μέρες σε 4 το πολύ 5 μέρες έχετε δει τα πάντα.

Οπότε χωράει άνετα κ μια μέρα Δονουσα κ μια Κουφονήσια (η 2 με διαμονή).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όνειρο έχω να βρεθώ στη Σαντορίνη αλλά λόγω έλλειψης κάλλους των παραλίων και υψηλού κόστους, φοβάμαι πως μάλλον δε θα πραγματοποιηθεί ποτέ.
ΚΑι γιατί δεν πάτε εκτός σαιζόν, αφο΄έτσι κι αλλιώς οι παραλίες της είναι αδιάφορες; Τσάμπα είναι το νησί το χειμώνα, άντε μέχρι μέσα Μαρτίου, δωματιάρα με θέα στην καλντέρα, τζακουζάρα και πρωινό για ελέφαντες στο κρεβάτι με 75€. Σώνει και καλά να πάτε καλοκαίρι να ταλαιπωρηθείτε; Έτσι κι αλλιώς τα αξιοθεάτα της (αρχαιολογία, ιστορία, αρχιτεκτονική, απίθανες θέες, γεωλογία) για χειμωνα είναι. Εμείς μέσα Μάρτη στην Οία είδαμε το ηλιοβασίλεμα με συνολικά άλλα 4 άτομα...
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Ναι!! Ακριβώς αυτο αποφασίσαμε!! 3 ημερες την επομενη άνοιξη! Η μαγεία της νομιζω δεν έχει εποχές, ισα- ίσα χωρίς την πολυκοσμία φανταζομαι πως θα την απολαυσουμε καλυτερα.
Οι παραλιες της Αμοργού είναι όντως το απέραντο γαλάζιο; δεν με αποσχολει η απουσια ξαπλωστρας παρα μονο τα νερα
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Οι παραλιες της Αμοργού είναι όντως το απέραντο γαλάζιο; δεν με αποσχολει η απουσια ξαπλωστρας παρα μονο τα
Έχει πάρα πάρα πολύ ωραίες παραλίες!! Από τη μια πλευρά του νησιού είναι αμμωδεις αλλά από την άλλη είναι τέρμα άγριες.. δε μιλάμε καν για ξαπλώστρα δλδ.. είναι βράχια πέτρες κ αν πας αργά ψάχνεις που θα στρώσεις τον κωλο σ!!

Οπότε σ αυτές που είναι κ οι πιο ωραίες κ με τα πιο απίθανα νερά φυσικα, φρόντισε να πάτε νωρίς!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Οι παραλιες της Αμοργού είναι όντως το απέραντο γαλάζιο;
Δεν είναι οι παραλίες. Είναι η θέα από διάφορα σημεία του νησιού. Για παράδειγμα από την μονή Χοζοβιώτισσας.
 

loudovikos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι καινούριο μέλος και πραγματικά χαίρομαι που έκανα την εγγραφή μου.
Σκεφτόμαστε με έναν φίλο να πάμε τον Αύγουστο σε νησί για τις διακοπές μας.
Γύρω στα 30 είμαστε και θα θέλαμε μία ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ χαλάρωσης και διασκέδασης και όσο γίνεται να μην είναι ζευγαρονήσι.
Έχουμε κατασταλάξει για Ικαρία και υπάρχει η πρόταση για Κάλυμνο & Κάρπαθο.
Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε νησί ή να μου σχολιάσετε για τα συγκεκριμένα θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Εννοείται δεν θα ήθελα τα πολύ γνωστά νησιά ως πρόταση αφού ως νέοι τα έχουμε γυρίσει :p :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom