Κινηματογραφική κουβέντα....

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
η ταινία σαν σύνολο ούτε εμένα με ενθουσίασε αλλά η πόρτμαν είχε δύσκολο ρόλο και νομίζω τα πήγε μια χαρά. είπε ότι έκανε 10 μήνες προετοιμασία γι' αυτόν τον ρόλο. δεν ήταν εύκολη η ερμηνεία της κατά την γνώμη μου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σίγουρα φταίει ο σκηνοθέτης, ο οποίος προφανώς αυτό που είχε στο μυαλό του δεν κατάφερε να το μεταφέρει και να το αξιοποιήσει όπως θα ήθελε.

Ο ρόλος της Portman σα ρόλος, αλλά και η ερμηνεία της, φαντάζομαι ότι σα ζητούμενο είχαν να κάνουν το θεατή να τη δει με άλλο μάτι και να κατανοήσει (μέχρι ένα σημείο) αυτό που βιώνει μέσα στο μυαλό της.
Για μένα, το μόνο που που κατάφερε, ήταν να με κάνει να την αντιπαθήσω.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Black Swan
Για μένα ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς. Ήταν σκοτεινό, υποβλητικό και είχε συγκλονιστικό ρυθμό, απόρροια μιας καταπληκτικής σκηνοθεσίας. Ο Aronofsky μας έβαλε για τα καλά στη ζωή της πρωταγωνίστριας. Παρακολουθούσαμε καρέ καρέ όλες τις ψυχολογικές της μεταπτώσεις και πιστεύω ότι κανείς δεν θα μίλαγε για την ερμηνεία της Portman αν δεν είχε δίπλα της αυτό τον φοβερό σκηνοθέτη που κέντησε όλη την ταινία πάνω της. Πιστεύω ότι η ταινία μπορεί να σταθεί επάξια δίπλα από αριστουργήματα ψυχολογικών θρίλερ όπως το the Tenant του Polanski και το all time classic, Sunset Boulevard του Billy Wilder.

Social Network
Την υπόθεση της ταινίας αρχικά τη θεώρησα αδιάφορη. Την είδα λοιπόν έχοντας προκαταβάλει τον εαυτό μου ότι θα βαρεθώ. Προς έκπληξή μου όμως αυτό δεν συνέβη. Οι διάλογοι, το στήσιμο και η ροή της ταινίας μου κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Επιτέλους ευχαριστήθηκα ταινία του Fincher μετά από πολύ καιρό (από την εποχή του se7en και του fight club). Γιατί με κάτι Benjamin Button και Zodiac είχα ρίξει αλησμόνητους ύπνους! Το Oscar βέβαια δεν θα το έδινα στον Fincher (απουσία Nolan θα το έδινα στον Aronofsky). Αναγνωρίζω ότι έκανε πολύ καλή δουλειά.

True Grit
Μα τι έχουν κάνει αυτά τα αδελφάκια και βρίσκονται συνέχεια στην πρώτη γραμμή? Μήπως είναι Εβραίοι? Δεν είδα κάτι καινούργιο σε αυτή την ταινία που να με εντυπωσιάσει...ούτε η υπόθεση είχε κάτι το πρωτότυπο. Μπορούσες να φανταστείς όλη την πορεία της ταινίας από τα 10 πρώτα λεπτά και θα την χαρακτήριζα ως την πιο αντι-Κοενική ταινία από όσες έχουν κάνει καθώς δεν είχε σχεδόν κανένα από τα χαρακτηριστικά τους (καμία ανατροπή, τελείως άτολμη, γεμάτη κλισέ). Καλοδουλεμένη ταινία ήταν βέβαια αλλά κυρίως για τη σκηνοθεσία θεωρώ ότι είναι εγκληματικό να μην είναι ο Nolan υποψήφιος και να είναι για πολλοστή φορά οι Coen.

The king’s speech
Ερμηνείες ερμηνείες ερμηνείες. Ο βασιλιάς, η γυναίκα του και ο δάσκαλος ήταν άπαιχτοι. Το Oscar πρώτου ανδρικού δίκαια θα το πάρει ο Firth. Το ίδιο ευελπιστώ και για τη Carter (η γυναίκα). Τώρα ο Rush (o δάσκαλος) καλός ήταν αλλά αν δείτε τον Christian Bale στο Fighter θα καταλάβετε ότι ο άνθρωπος έδωσε ρεσιτάλ ερμηνείας και θα είναι κρίμα να του στερήσουν το χρυσό αγαλματίδιο. Στα συν την ταινίας είναι και η φωτογραφία.

Inception
Η καλύτερη ταινία, η καλύτερη σκηνοθεσία, και το καλύτερο σενάριο της χρονιάς. Κρίμα που είναι blockbuster και οι ψευτό-κουλτουριάρηδες της Ακαδημίας θα ντραπούν να το βραβεύσουν. Αν θέλουν κουλτούρα ας δώσουν τουλάχιστον το ξενόγλωσσο στον Άνθιμο. Γίναμε που γίναμε ρεζίλι διεθνώς τουλάχιστον να πάρουμε κι ένα βραβείο.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Είδα χθες βράδυ στο σινεμά το Biutiful του Inarittu με τον Havier Bardem. H ταινία μου φάνηκε αρκετά στενάχωρη και "μαύρη". Παρ'όλ'αυτά με ενθουσίασε! Η υπόθεση ήταν ενδιαφέρουσα, η dark πλευρά της Βαρκελώνης ήταν "αποκάλυψη", η ερμηνεία του Bardem ήταν εξαιρετική και η σκηνοθεσία ήταν μοναδική! Δεν την συγκαταλέγω στις ψυχαγωγικές ταινίες, αλλά σε αυτές πουτις συζητάς και την επόμενη μέρα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Κρίμα που είναι blockbuster και οι ψευτό-κουλτουριάρηδες της Ακαδημίας θα ντραπούν να το βραβεύσουν.
Θα μας τρελλάνεις, ρε τσιμπίδι;; Από πότε η Ακαδημία είναι ψευτο-κουλτουριάρα; Ούτε με την κουλτούρα έχει σχέση, ούτε και με την ψευτο-κουλτούρα. Είναι, απλώς, ενα χαριτωμενο ετησιο συμποσιο, όπου βραβεύονται μεταξύ τους οι υπάλληλοι της βιομηχανίας του Χόλλυγουντ. Εγώ τα παρακολουθώ με μεγάλη χαρά, μάλιστα.
Και επειδή είπες, νομίζω, για το Inception, πιστεύω ότι το σενάριο ήταν αρκετά δυνατό και ευφάνταστο, αλλά απ'ό,τι θυμάμαι είχε τρύπες που παρέπεμπαν στην κλασική αδυναμία των Αμερικανών να διεισδύσουν στο θέμα που επεξεργάζονται.
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι Κορεάτικες ταινίες, βρίσκω κάτι το διαφορετικό σε κάθε μια από αυτές. Χθές είδα μια ωραία περιπέτεια The Man from Nowhere. Σας συνιστώ και μια που είχα δει παλιότερα και θεωρώ πως είναι καλύτερη κατά την προσωπική μου άποψη πάντα The Chaser.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.776
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι Κορεάτικες ταινίες, βρίσκω κάτι το διαφορετικό σε κάθε μια από αυτές. Χθές είδα μια ωραία περιπέτεια The Man from Nowhere. Σας συνιστώ και μια που είχα δει παλιότερα και θεωρώ πως είναι καλύτερη κατά την προσωπική μου άποψη πάντα The Chaser.
Και οι δυο ταινιες φαινονται πολυ καλες! Που τις βρισκουμε ομως;;;
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Δεν επιτρέπεται ούτε η αναφορά πληροφοριών με σκοπό την πρόσβαση σε υλικό που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα.

:cool:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ένα μεγάλο ΑΝΤΙΟ στην Ελίζαμπεθ Τέϋλορ που έφυγε χτες. Με ταινίες σταθμός στην ιστορία της 7ης τέχνης.
Μάτια και προσωπάκι που ποτέ δεν ξεχνιούνται. Δεκάδες ώρες καθηλωμένοι στην οθόνη για χάρη της.
Η μνήμης της σίγουρα θα είναι αιώνια
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.776
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι Κορεάτικες ταινίες, βρίσκω κάτι το διαφορετικό σε κάθε μια από αυτές. Χθές είδα μια ωραία περιπέτεια The Man from Nowhere. Σας συνιστώ και μια που είχα δει παλιότερα και θεωρώ πως είναι καλύτερη κατά την προσωπική μου άποψη πάντα The Chaser.
Φιλε μου αυτες τις μερες ειδα τις ταινιες που αναφερεις. Το The Man from Nowhere ειναι μια καλη περιπετεια οντως αλλα σημερα ειδα το The Chaser το οποιο οπως ειπες και εσυ ειναι παρα πολυ καλη ταινια!! Δεν το περιμενα αλλα πραγματικα με ενθουσιασε!! Εαν εχεις να προτεινεις και καποια αλλη κορεατικη, εδω ειμαστε!;)
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ΚΛΜ

"Ούτε ένας λιγότερος" ή "Νot One less" και στα κινέζικα Yi Ge Dou Bu Neng Shao.
Του Zhang Yimou
To είδα προχτές στην κιν. λέσχη, μια απλή ιστορία με μια 13χρονη δασκάλα
σένα χωριό της Κίνας. Αλλά είναι κάτι ξεχωριστό από τα γνωστά...του χόλυγουντ σε εικόνα, μουσική, σκηνοθεσία. Ένα σύνολο, σαν ένα πίνακα τέχνης. Oσοι έχετε παιδιά δείτε το μαζί...
πρέπει να υπάρχει σε DVD, είναι της Columbia
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom