Κινηματογραφική κουβέντα....

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μήπως οι φαν του είδους έχετε να προτείνετε κανά καλό ψυχολογικό θρίλερ; Πχ από τα αγαπημένα μου εμένα είναι The others, Seven, Sixth Sense, Shutter Island.
Καλό αλλά παλιό το identity (2003) αν δεν το έχεις δει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είδα το "First They Killed My Father", με θέμα τις θηριωδίες των Κόκκινων Χμερ, νομίζω είχε αναφερθεί εδώ. Με κούρασε λίγο, το βρήκα αργό. Για παράδειγμα όλο το πρώτο εικοσάλεπτο αναλώνεται στην έξοδο από την Πνομ Πεν. Δε θυμάμαι αν είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο ή άλλο παρόμοιο, αλλά την ήξερα την ιστορία και δεν έμαθα κάτι. Σκηνοθετικά αδύναμη η ταινία, στους τίτλους τέλους είδα πως τη σκηνοθέτησε η Τζολί. Νταξ, βλεπόταν, πάμε γι' άλλα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μήπως οι φαν του είδους έχετε να προτείνετε κανά καλό ψυχολογικό θρίλερ; Πχ από τα αγαπημένα μου εμένα είναι The others, Seven, Sixth Sense, Shutter Island.

The visit του ίδιου σκηνοθέτη που έκανε το sixth sense. Δύο αδέλφια πηγαίνουν διακοπές στον παππού και την γιαγιά τους. Αυτοί συμπεριφερονται πολύ περίεργα και τους έχουν βάλει έναν κανόνα να μην βγουν απ'το δωμάτιο μετά τις 21.30.

https://m.imdb.com/title/tt3567288/
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω βαλθεί κι εγώ να βλέπω τις προτάσεις που ρίχνετε εδώ μέσα! Μέχρι τώρα Relatos Salvajes (ιδιαίτερη και πολύ ενδιαφέρουσα), και Contratiempo (πολύ μου άρεσε, παίζει να την ξαναδώ γιατί θα είναι αλλιώς η 2η φορά για τη συγκεκριμένη ταινία). Θ' ακολουθήσουν κι άλλες.

Στο μεταξύ, είδα και το Just Mercy, βασισμένο σε αληθινή ιστορία. Είναι η προσπάθεια ενός νεαρού, έγχρωμου δικηγόρου να υπερασπιστεί τα δικαιώματα των θανατοποινιτών σε μια επαρχία της Αμερικής, γύρω στα τέλη του '80. Εστιάζει στην περίπτωση ενός έγχρωμου που έχει καταδικαστεί άδικα και δείχνει τον αγώνα του δικηγόρου προκειμένου να αποδωθεί δικαιοσύνη. Μια ταινία για τον ρατσισμό, το αίσθημα δικαίου, την επιμονή και την ανθρωπιά. Μου άρεσε! Έμπηξα και τα κλάματα πάλι, πρέπει να βρω κάτι πιο ευχάριστο για την καραντινα :lol:

Ευχαριστώ όλους και για τις προτάσεις περί θρίλερ. Νομίζω θα συνεχίσω με τέτοια και κωμωδίες προς το παρόν!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μιας που πιάσαμε τις Ισπανόφωνες και κυρίως τις κωμωδίες, είδα πρόσφατα το ''Έρωτας αλά Ισπανικά'' (Spanish Affair / Ocho Apellidos Vascos). Ανάλαφρη και ευχάριστη, περιγράφοντας τις ιδιαιτερότητες των λαών της Ισπανίας. Σίγουρα θα την εκτιμήσει καλύτερα σαν χιούμορ κάποιος που κατέχει τη γλώσσα και τους ιδιωματισμούς κάθε φυλής.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μιας που πιάσαμε τις Ισπανόφωνες και κυρίως τις κωμωδίες, είδα πρόσφατα το ''Έρωτας αλά Ισπανικά'' (Spanish Affair / Ocho Apellidos Vascos). Ανάλαφρη και ευχάριστη, περιγράφοντας τις ιδιαιτερότητες των λαών της Ισπανίας. Σίγουρα θα την εκτιμήσει καλύτερα σαν χιούμορ κάποιος που κατέχει τη γλώσσα και τους ιδιωματισμούς κάθε φυλής.
Υπάρχει και Spanish Affair 2 (Netflix). Το είχα ήδη στα υπόψιν. Θα βρω και το 1 για να ξεκινήσω από κει :lol:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.627
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θυμήθηκα επική κωμωδία...Είναι τρελοί αυτοί οι βόρειοι! Γαλλική και απόλυτα πρωτότυπη.
Περιμένω feedback όποιος τη δει :clap:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θυμήθηκα επική κωμωδία...Είναι τρελοί αυτοί οι βόρειοι! Γαλλική και απόλυτα πρωτότυπη.
Περιμένω feedback όποιος τη δει :clap:
Ναι, πολύ καλή, τρελό γέλιο!!
Κι εγώ τώρα θυμήθηκα την επίσης Γαλλική "Θεέ μου τι σου κάναμε;"!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μιας που πιάσαμε τις Ισπανόφωνες και κυρίως τις κωμωδίες, είδα πρόσφατα το ''Έρωτας αλά Ισπανικά'' (Spanish Affair / Ocho Apellidos Vascos). Ανάλαφρη και ευχάριστη, περιγράφοντας τις ιδιαιτερότητες των λαών της Ισπανίας. Σίγουρα θα την εκτιμήσει καλύτερα σαν χιούμορ κάποιος που κατέχει τη γλώσσα και τους ιδιωματισμούς κάθε φυλής.
Ε, καλουτσικη ήταν.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Είδα το "First They Killed My Father", με θέμα τις θηριωδίες των Κόκκινων Χμερ, νομίζω είχε αναφερθεί εδώ. Με κούρασε λίγο, το βρήκα αργό. Για παράδειγμα όλο το πρώτο εικοσάλεπτο αναλώνεται στην έξοδο από την Πνομ Πεν. Δε θυμάμαι αν είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο ή άλλο παρόμοιο, αλλά την ήξερα την ιστορία και δεν έμαθα κάτι. Σκηνοθετικά αδύναμη η ταινία, στους τίτλους τέλους είδα πως τη σκηνοθέτησε η Τζολί. Νταξ, βλεπόταν, πάμε γι' άλλα.
Κι εμένα δεν με ενθουσίασε, τη βρήκα παρατραβηγμένη, ακόμη κι αν βασίζεται σε "πραγματική ιστορία", η παρουσίαση των Χμερ Ρουζ σαν σπόροι του Σατανά, που κάνουν τους ναζιστές του Άουσβιτς να μοιάζουν με ανθρωπιστές δεν με έπεισε. Για τα συγκεκριμένα γεγονότα πολύ καλύτερη ταινία το The Killing Fields.

Το El Orfanato είναι όντως εξαιρετικό, από τις καλύτερες ταινίες τρόμου που έχω δει, γενικώς.
Παρόμοια μου είχε φανεί και το El espinazo del diablo του Ντελ Τόρο, αν και ένα σκαλί πιο κάτω για μένα από το Ορφανοτροφείο ή τον Λαβύριθνο του Πάνα.
Συμπαθητική ταινία του ίδιου σκηνοθέτη είναι και το The Impossible, για το φονικό τσουνάμι του 2004, ταιριαστή θεματολογία για το καταστροφολογικό μουντ της εποχής.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Θυμήθηκα επική κωμωδία...Είναι τρελοί αυτοί οι βόρειοι! Γαλλική και απόλυτα πρωτότυπη.
Περιμένω feedback όποιος τη δει :clap:
Την εχω δει, η ιταλικη εκδοχη της Benvenuti al sud μου αρεσε αρκετα περισσοτερο. Αν σου αρεσε η γαλλικη δες και την Ιταλικη ειναι μεταγενεστερη νομιζω, αλλα πολυ καλυτερη για μενα!

P.S. To Toc Toc που προτεινες και το ειχα δει πιστευω καλυτερο κι απο τις δυο!

P.S.2 Δεν ειναι αντιγραφη της γαλλικης δεν θα βαρεθεις γι' αυτο στην προτεινω αν και πανε χρονια και δεν τις θυμαμαι καλα οποτε με μικρη επιφυλαξη αυτα που λεω!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom