Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
H Olympus E-520 που με συνόδευσε στο Περού, τη Νότια Αφρική, το Βιετνάμ, τη Μαλαισία και πολλά μέρη στην Ελλάδα... επωλήθη. Πλέον είμαι κάτοχος μιας ολοκαίνουριας Canon EOS 550D που δείχνει να έχει φοβερές δυνατότητες. Themes wanted.
Eνα περίεργο πράγμα!
πιστή στην olympus για χρόνια.τελευταία μου μιά 520UZ.ομως.ειδα φωτο απο canοn και κούνησε το μυαλό μου..θα δώ την δικιά σου να καταλάβω..
ένα χόμπυ έχομε ..;)
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Eνα περίεργο πράγμα!
πιστή στην olympus για χρόνια.τελευταία μου μιά 520UZ.ομως.ειδα φωτο απο canοn και κούνησε το μυαλό μου..θα δώ την δικιά σου να καταλάβω..
ένα χόμπυ έχομε ..;)
Η Olympus μου έβγαζε εύκολα ισορροπημένες φωτογραφίες. Σημαντικό πλεονέκτημα επίσης ήταν το μικρό μέγεθος αλλά αυτό δυστυχώς σημαίνει και μικρός αισθητήρας (four Thirds) με αποτέλεσμα υψηλά επίπεδα θορύβου στα μεγάλα ISO. Ήταν μια καλή αρχή πάντως για να ασχοληθώ εντατικά με τις DSLR και να αποχαιρετήσω σχεδόν δια παντός τις pocket cameras (έχω και μία pocket canon σε σκάφανδρο για υποβρύχιες).
Οι πρώτες εντυπώσεις από την Canon είναι η εκπληκτική λεπτομέρεια (18 mp), ο ελάχιστος θόρυβος ακόμα και στα 6400 ISO, αλλά και οι περισσότερες απαιτούμενες γνώσεις από το χρήστη για σωστή φωτομέτρηση, εστίαση, κλπ.
Ελπίζω σε κάποιο ταξίδι με πλούσια θεματολογία το συντομότερο, ώστε να αξιοποιήσω τις δυνατότητές της και να εξελίξω τις δικές μου.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
απο φωτογραφικες ξερει κανεις;
μου χαρισαν μια canon 137 Canon EOS Rebel XTi DS126151 Digital Camera with 18 55mm Lens 0013803071665 | eBay

Οχι απο ebay, απλα εκει βρηκα τα χαρακτηριστικα της ....

Την ξερει κανεις; τι αλλο χρειαζομαι; κανενα φιλτρο ισως; ή για αρχη δεν χρειαζομαι κατι;
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
απο φωτογραφικες ξερει κανεις;
μου χαρισαν μια canon 137 Canon EOS Rebel XTi DS126151 Digital Camera with 18 55mm Lens 0013803071665 | eBay

Οχι απο ebay, απλα εκει βρηκα τα χαρακτηριστικα της ....

Την ξερει κανεις; τι αλλο χρειαζομαι; κανενα φιλτρο ισως; ή για αρχη δεν χρειαζομαι κατι;
Εγώ έχω canon της ίδιας σειράς με την δική σου (όμως την 500d, 2 μοντέλα πιο μετά από την δική σου). Να ξες ότι η σειρά rebel είναι η πιο πετυχημένη της Canon. Είναι πολύ καλές μηχανές και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη όποτε την χρησιμοποιήσεις. Από την στιγμή που έχεις SLR δεν χρειάζεσαι κανένα φίλτρο, όλα μπορούν να γίνουν με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τα φίλτρα είναι κάτι που έχει μείνει από τις κάμερες προηγούμενης τεχνολογίας. Αν δεν έχεις τρίποδα τότε επένδυσε εκεί!
Ο γενικός κανόνας είναι ότι οι Canon έχουν τους καλύτερους αισθητήρες που υπάρχουν (το πιο σημαντικό για μία μηχανή), σχετικά κοντά είναι και οι Nikon, οι υπόλοιπες εταιρείες είναι υποδεέστερες. Επειδή όμως ασχολούμαι πάρα πολύ με το θέμα οφείλω να πω ότι το πιο σημαντικό είναι ο φωτογράφος και μπορεί κανείς να βγάλει την καλύτερη φωτογραφία με την χειρότερη μηχανή. Μάθετε την κάμερα σας και τι είναι όλα τα κουμπάκια της, κάντε τις σωστές ρυθμίσεις σε κάθε φωτογραφία σας και Σταματήστε να χρησιμοποιείτε το αυτόματο!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
οταν λεμε οχι αυτοματο προγραμα; να ρυθμιζω και διαφραγμα ή απλα να επιλεγω καποιο προγραμμα - συννεφια - νυχτερινη ληψη κ.α. τετοια? Ευτυχως εχω τριποδα γιατι οντως για νυχτα ειναι απαραιτητος! το iso που το εχουμε συνηθως ? To brhka apo palia sto 200 αλλα μου φαινεται τολυ... Ποσο πρεπει να ειναι σε φυσιολογικες συνθηκες?
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
οταν λεμε οχι αυτοματο προγραμα; να ρυθμιζω και διαφραγμα ή απλα να επιλεγω καποιο προγραμμα - συννεφια - νυχτερινη ληψη κ.α. τετοια? Ευτυχως εχω τριποδα γιατι οντως για νυχτα ειναι απαραιτητος! το iso που το εχουμε συνηθως ? To brhka apo palia sto 200 αλλα μου φαινεται τολυ... Ποσο πρεπει να ειναι σε φυσιολογικες συνθηκες?
Το ISO είναι η ευαισθησία της μηχανής στο φώς. Όταν θέλεις να βγάλεις φωτογραφία και υπάρχει επαρκής φωτισμός στον χώρο ή φως ημέρας δεν νομίζω να χρειάζεσαι iso πάνω από 200. Επίσης αν στήσεις την μηχανή σε τρίποδα και βγάλεις νυχτερινή φωτογραφία με μικρή ταχύτητα κλείστρου τότε χρειάζεσαι χαμηλό ISO για να αποφύγεις τον θόρυβο στην φωτογραφία (δηλαδή τις κηλίδες που εμφανίζονται). Γενικά θα σου πρότεινα να μην ξεφεύγει πάνω από τα 800. Εγώ μέχρι τα 200 πάω γενικά.

Λοιπόν, όλα τα προγράμματα που λες είναι αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις της μηχανής που δεν θα σου πρότεινα. Ξεκίνα να πειραματίζεσαι με τα προγράμματα που είναι στην ρόδα πάνω από το αυτόματο. Δηλαδή κυρίως το P, το ΑV το ΤV και το Μ (πλήρως χειροκίνητο). Το P σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις την ισορροπία του λευκού, τα iso και την έκθεση της φωτογραφίας (δηλαδή πόσο φωτεινή ή σκοτεινή να είναι η φωτο σου). To ΤV σου δίνει έξτρα την δυνατότητα να ελέγξεις την ταχύτητα του κλείστρου (δηλαδή πόσο χρόνο να μείνει ανοιχτό το κλείστρο, αυτό καθορίζει και το πόσο φως θα περάσει στον αισθητήρα, όσο περισσότερο αυξάνεις τον χρόνο τόσο περισσότερο φωτεινή γίνεται η φωτογραφία σου και τόσο πιο σταθερή πρέπει να είναι η μηχανή σου). Στο πρόγραμμα αυτό το εύρος εστίασης (f) επιλέγεται από την μηχανή. Το ΑV είναι το αντίθετο του TV, δηλαδή η μηχανή επιλέγει την ταχύτητα του κλείστρου ανάλογα με το f που ορίζεις εσύ. Το f στην ουσία είναι το πόσο μέρος της φωτογραφίας σου θα είναι εστιασμένο και πόσο όχι (το βάθος πεδίου δηλαδή) όπου στον φακό σου το f 3.5 είναι η μεγαλύτερη τιμή και σημαίνει ότι έχεις ένα κάποιο βάθος πεδίου και το f 22 είναι η μικρότερη τιμή και όλη η εικόνα είναι εστιασμένη (εδώ όμως χρειάζεσαι τρίποδα). Ο φακός σου έχει καλύτερα αποτελέσματα ανάμεσα στο f 8 και f 11. Στο Μ όλα τα επιλέγεις εσύ! Πειραματίσου και θα δεις ότι όλα είναι εύκολα.
sorry αν κούρασα...;)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ευχαριστω, πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου γιατι ειμαι στη αρχη ακομα! Σιγουρα θελει μελετη το πραγμα και πειραματα! Εχω πολλα να μαθω!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγώ έχω canon της ίδιας σειράς με την δική σου (όμως την 500d, 2 μοντέλα πιο μετά από την δική σου). Να ξες ότι η σειρά rebel είναι η πιο πετυχημένη της Canon. Είναι πολύ καλές μηχανές και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη όποτε την χρησιμοποιήσεις. Από την στιγμή που έχεις SLR δεν χρειάζεσαι κανένα φίλτρο, όλα μπορούν να γίνουν με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τα φίλτρα είναι κάτι που έχει μείνει από τις κάμερες προηγούμενης τεχνολογίας. Αν δεν έχεις τρίποδα τότε επένδυσε εκεί!
Ο γενικός κανόνας είναι ότι οι Canon έχουν τους καλύτερους αισθητήρες που υπάρχουν (το πιο σημαντικό για μία μηχανή), σχετικά κοντά είναι και οι Nikon, οι υπόλοιπες εταιρείες είναι υποδεέστερες. Επειδή όμως ασχολούμαι πάρα πολύ με το θέμα οφείλω να πω ότι το πιο σημαντικό είναι ο φωτογράφος και μπορεί κανείς να βγάλει την καλύτερη φωτογραφία με την χειρότερη μηχανή. Μάθετε την κάμερα σας και τι είναι όλα τα κουμπάκια της, κάντε τις σωστές ρυθμίσεις σε κάθε φωτογραφία σας και Σταματήστε να χρησιμοποιείτε το αυτόματο!
Τουλάχιστον εγώ που αντικατέστησα την 60D (λόγω όγκου και βάρους) για την mirrorless sony nex-5n ομολογώ ότι οι κριτικές για τον αισθητήρα της ήταν διθυραμβικές ειδικά στα υψηλά ISO. Τα αποτελέσματα είναι τουλάχιστον σε μένα αρκετά εντυπωσιακά, ασχέτως αν σαν μενού και κράτημα μου την σπάει πολύ η συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικά αν αγαπάς την street photo που απαιτεί ταχύτητα είναι για τα μπαζα. Αλλά άμα τρέχεις ολημερίς με μερικά κιλά στον ώμο καταλήγεις σαν τελικό σίγμα το βράδυ
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Τουλάχιστον εγώ που αντικατέστησα την 60D (λόγω όγκου και βάρους) για την mirrorless sony nex-5n ομολογώ ότι οι κριτικές για τον αισθητήρα της ήταν διθυραμβικές ειδικά στα υψηλά ISO. Τα αποτελέσματα είναι τουλάχιστον σε μένα αρκετά εντυπωσιακά, ασχέτως αν σαν μενού και κράτημα μου την σπάει πολύ η συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικά αν αγαπάς την street photo που απαιτεί ταχύτητα είναι για τα μπαζα. Αλλά άμα τρέχεις ολημερίς με μερικά κιλά στον ώμο καταλήγεις σαν τελικό σίγμα το βράδυ
Μακάρι να είχα και γω την 60D και ας γινόμουν και σαν Ω! Είναι αρκετά παλιό μοντέλο αλλά από τους καλύτερους crop sensors. Παρόλα αυτά δεν βλέπεις διαφορά γιατί η sony nex-5n έχει καλύτερο αισθητήρα αλλά γιατί είναι 10% μεγαλύτερος από της Canon! Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την συγκεκριμένη sony στα overall review όμως είναι αρκετά πίσω από την 60D.
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μακάρι να είχα και γω την 60D και ας γινόμουν και σαν Ω! Είναι αρκετά παλιό μοντέλο αλλά από τους καλύτερους crop sensors. Παρόλα αυτά δεν βλέπεις διαφορά γιατί η sony nex-5n έχει καλύτερο αισθητήρα αλλά γιατί είναι 10% μεγαλύτερος από της Canon! Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την συγκεκριμένη sony στα overall review όμως είναι αρκετά πίσω από την 60D.
Σε όλα πλην του αισθητήρα νομίζω ότι υπολείπεται και πώς να συγκριθεί άλλωστε. Σε ότι αφορά την ποιότητα φωτογραφιών που είναι και στη τελική το ζητούμενο επειδή μελετώ κυρίως το dpreview τα αποτελέσματα κλείνουν ελαφρώς υπερ του αισθητήρα της sony ειδικά στα υψηλά ISO.
Τι να πω ...μάλλον γέρασα, αλλά να κάνω τρεκκινγκ με την 60D και 2 φακούς αντάμα, είχα φτάσει να γλείψω το χώμα από τη κούραση.
 
Last edited by a moderator:

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Σε όλα πλην του αισθητήρα νομίζω ότι υπολείπεται και πώς να συγκριθεί άλλωστε. Σε ότι αφορά την ποιότητα φωτογραφιών που είναι και στη τελική το ζητούμενο επειδή μελετώ κυρίως το dpreview τα αποτελέσματα κλείνουν ελαφρώς υπερ του αισθητήρα της sony ειδικά στα υψηλά ISO.
Τι να πω ...μάλλον γέρασα, αλλά να κάνω τρεκκινγκ με την 60D και 2 φακούς αντάμα, είχα φτάσει να γλείψω το χώμα από τη κούραση.
:lol: :lol: :lol:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τουλάχιστον εγώ που αντικατέστησα την 60D (λόγω όγκου και βάρους) για την mirrorless sony nex-5n ομολογώ ότι οι κριτικές για τον αισθητήρα της ήταν διθυραμβικές ειδικά στα υψηλά ISO. Τα αποτελέσματα είναι τουλάχιστον σε μένα αρκετά εντυπωσιακά, ασχέτως αν σαν μενού και κράτημα μου την σπάει πολύ η συγκεκριμένη μηχανή. Ειδικά αν αγαπάς την street photo που απαιτεί ταχύτητα είναι για τα μπαζα. Αλλά άμα τρέχεις ολημερίς με μερικά κιλά στον ώμο καταλήγεις σαν τελικό σίγμα το βράδυ
Φωτογραφίες όμως δεν βλέπουμε :lol:
Επί του θέματος μας, το βάρος είναι σημαντικος παράγοντας ειδικά αν είναι κάποιος όλη τη μέρα στο δρόμο. Παίρνω μαζί μου πλέον την 5D μόνο σε ειδικές περιπτώσεις (και συνήθως μετανιώνω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom