Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Μιας κ ειστε ειδικοι στο θεμα...χρησιμοποιω απλες φωτογραφικες.Ειχα nikon coolpix s200 την οποια αντικατεστησα με nikon coolpix s2500.Kανω κατι λαθος κ αντεχουν γυρω στα 2 χρονια η φταιει αυτος που μου προτινει nikon?Πλεον βγαζει αθλιες φωτογραφιες κ δε νιωθω καλα επιστρεφοντας με τετοιες εικονες απο καθε εκδρομη.Λεω να προσανατολιστω σε μηχανη με φακο.Υπαρχει κατι οικονομικο που να αξιζει?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν πρεπει να μιλάμε για καλές και κακές μηχανές αλλά για καλές και κακές λήψεις. Εκει πρέπει να εξασκηθείς.
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
δε νομιζω οτι ειναι αλλο το ειδος της ληψης οταν την αγορασα κ αλλο τωρα μετα απο δυο χρονια...δεν υπαρχει καμια ζωντανια στα χρωματα..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Iσως αποθηκευσες λανθασμενες ρυθμισεις ή έπεσε σε καποιο ατυχημα η μηχανη. Δοκιμασες να κανεις επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις?
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Αντικατεστησα προ ημερων την πολυταξιδεμενη,και πολυαγαπημενη,Nikon D80,με την Nikon D600 FF,πακετακι με τον 35mm F/2..Λιγες οι ληψεις εως τωρα λογω φορτου εργασιας,αλλα περιμενω πως και πως την εξορμηση στα Βαλκανια..Ελπιζω να μην πινω ολη μερα μπυρες,και να καταφερω να γυρισω με υλικο και να το μοιραστω μαζι σας εδω η στο flickr !

Flickr: Efthimios Koustas' Photostream

Καλες ληψεις σε ολους :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολεμικό σε βρίσκω. Εγώ πούλησα την d700 μου πριν φύγω από Ελλάδα και έχω μείνει με την d90 μου.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καπου την ειδα την αγγελια σου πριν λιγο καιρο που εψαχνα για d700 . Εχω παθει πλακα τοσο με την μηχανη οσο και με τον φακο,και δυστυχως δεν εχω χρονο να τα λιωσω!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Καπου την ειδα την αγγελια σου πριν λιγο καιρο που εψαχνα για d700 . Εχω παθει πλακα τοσο με την μηχανη οσο και με τον φακο,και δυστυχως δεν εχω χρονο να τα λιωσω!
Σε ταξιδια σε βολευει ο 35αρης??:roll:
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Δεν καταλαβαινω πως εννοεις το αν με βολευει (για καντο λιανα)!Μιλαμε για 35mm σε FF μηχανη,οχι crop.Ευρυγωνιος φακος,αρκετα καλη οξυτητα,ελαφρυς!Και επισης στα ταξιδια φωτογραφιζω οπως και στην καθημερινοτητα μου..Πιστευω στην επιλογη φακων,ενας καλος τροπος για να επιλεξεις,ειναι να δεις που ακριβως κυμενεσαι στις περισσοτερες φωτογραφιες σου (θεματολογια γενικοτερα).Και με την D80 παλιοτερα,με τον 18-55,λιγες φορες αφηνα το ευρυγωνιο του φακου για να ανεβω προς 55!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Δεν καταλαβαινω πως εννοεις το αν με βολευει (για καντο λιανα)!Μιλαμε για 35mm σε FF μηχανη,οχι crop.Ευρυγωνιος φακος,αρκετα καλη οξυτητα,ελαφρυς!Και επισης στα ταξιδια φωτογραφιζω οπως και στην καθημερινοτητα μου..Πιστευω στην επιλογη φακων,ενας καλος τροπος για να επιλεξεις,ειναι να δεις που ακριβως κυμενεσαι στις περισσοτερες φωτογραφιες σου (θεματολογια γενικοτερα).Και με την D80 παλιοτερα,με τον 18-55,λιγες φορες αφηνα το ευρυγωνιο του φακου για να ανεβω προς 55!
Mε τη λογικη οτι σε ενα ταξιδι χρειαζεσαι εναλασσομενα απο ευρυγωνιο μεχρι τηλεφακο, τουλαχιστον στην πλειοψηφια των ταξιδιωτων αυτο ισχυει... Προσωπικα με δυσκολευει ο σταθερος στα ταξιδια, γι αυτο και ρωτησα...
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Οκ!Καθαρα θεμα γουστου και συνηθειας πιστευω!Τον τηλεφακο τον εχω αποχωριστει τελευταια,νομιζω πως πνιγει γενικοτερα τα καδρα μου,και το ιδιο πιστευω ισχυει και για τα ταξιδια.Θεωρω πιο ορθο να πλησιαζω το θεμα,και οχι να το φερνω κοντα με το φακο!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Οκ!Καθαρα θεμα γουστου και συνηθειας πιστευω!Τον τηλεφακο τον εχω αποχωριστει τελευταια,νομιζω πως πνιγει γενικοτερα τα καδρα μου,και το ιδιο πιστευω ισχυει και για τα ταξιδια.Θεωρω πιο ορθο να πλησιαζω το θεμα,και οχι να το φερνω κοντα με το φακο!
Σωστος!
Το δευτερο που λες αμα εισαι σε κανα σαφαρι δεν παιζει ομως...:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom