Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

Nellyboo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν εχουν σχεση οι online αγορες. Αυτες ειναι ξεμπλοκαρισμενες.

Μπορει βεβαια το ξενοδοχειο να μην δεχετε γενικα debit. Ποια ηταν η αιτιολογια απορριψης;

Σε καθε περιπτωση ξεκινα απο την τραπεζα να δεις αν υπαρχει θεμα.
Δεν είπαν αιτιολογία απλά μου λένε ότι δεν είναι έγκυρη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν είπαν αιτιολογία απλά μου λένε ότι δεν είναι έγκυρη.
Πας στο booking.com, ανοίγεις την κράτησή σου, και πατάς ενημέρωση στοιχείων κάρτας. Και δίνεις αυτή τη φορά σωστά τα στοιχεία της κάρτας (προσοχή και στο όνομα κατόχου). Αν δεν περάσει και πάλι, δοκιμάζεις με άλλη κάρτα.

Αν η κάρτα είναι προπληρωμένη ή χρεωστική, φρόντισε να υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό της πριν τα κάνεις όλα αυτά.
 

Nellyboo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πας στο booking.com, ανοίγεις την κράτησή σου, και πατάς ενημέρωση στοιχείων κάρτας. Και δίνεις αυτή τη φορά σωστά τα στοιχεία της κάρτας (προσοχή και στο όνομα κατόχου). Αν δεν περάσει και πάλι, δοκιμάζεις με άλλη κάρτα.

Αν η κάρτα είναι προπληρωμένη ή χρεωστική, φρόντισε να υπάρχει υπόλοιπο στο λογαριασμό της πριν τα κάνεις όλα αυτά.
Τα στοιχεια είναι ολα σωστά.. απλά μου λένε ότι δεν μπορούν να πάρουν την προκαταβολή .. το ίδιο επαθα και το καλοκαιρι στην Αθήνα ακυρωθηκε τελευταια στιγμη η κράτηση λόγω κάρτας και μείναμε στο αεροδρόμιο .
 

λαλαland

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας και θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας,

Εκανα κράτηση τελευταίας στιγμής στο booking αλλά κατα την κράτηση η χρεωστική κάρτα μου δεν έγινε δεκτή για λόγους που δεν γνωρίζω. Λόγω ημέρών δε μου είναι εύκολο να δω τι συμβαίνει με την καρτα μου, και δυστυχως δεν εχω καμια αλλη εύκαιρη. Εκτος των άλλων αρρώστησα και το ταξίδι δεν έγινε. Πάτησα λοιπόν ακύρωση απο το site του booking πριν ενημερώσω με καινούρια κάρτα. Αλλά για λόγο που δεν γνωρίζω η κράτηση φάνηκε ότι δεν ακυρώθηκε, και το ξενοδοχείο με μάρκαρε ως no-show. Να σημειώσω οτι το no show εχει κόστος ίσο με την κράτηση, και η ακύρωση εχει κόστος το μισο της αξίας της διαμονής. Το ξενοδοχείο βρίσκεται στη Γερμανία, και λόγω της όλης καταστασης μου στέλνει email οτι θα μου κάνουν μήμυση. Το ξενοδοχείο έχει στη διάθεσή του το όνομά μου. Δεν μπορώ να συνεννοηθώ στα αγγλικά και επιπλέον δεν έχω τρόπο να τους πληρώσω.

Τι μου προτείνετε να κάνω;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τι μου προτείνετε να κάνω;
Νομίζω το προφανές. Εφοσον κιόλας δεν μπορεις με Αγγλικά νομίζω είναι μονόδρομος η επικοινωνία με τη booking και να τους πεις οτι εγραψες εδω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αφού η ακύρωση κοστίζει το μισό της κράτησης, πληρώθηκε η ποινή της ακύρωσης όταν πάτησες το κουμπί της ακύρωσης ή έκανες αυτό που κάνουν αρκετοί δηλ. χρησιμοποιούν χρεωστικές με μηδενικό υπόλοιπο και γι' αυτό σε κυνηγάει τώρα το ξενοδοχείο;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εφόσον η κράτηση έγινε μέσω πρακτορείου (booking), μιλάς με το πρακτορείο στα ελληνικά. Αυτοί θα λύσουν το πρόβλημα. Να ξαναδείς την κράτηση πάντως και τους όρους της ακύρωσης. Ένα ονοματεπώνυμο δεν επαρκεί να μπουν στον κόπο να σου κάνουν μήνυση, αλλά μάλλον κάτι δεν έχεις κάνει εσύ σωστά ή δεν μας λες.
 
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη .Οτάβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Αγαπητή μου συνομιλήτρια έπρεπε να δεις τους όρους της κράτησης , προφανώς η τιμή που το έκλεισες ήταν χαμηλή και δεν επέτρεπε ακύρωση και είχε ακυρωτικά προκαθορισμένα στο 50 % αυτά θα πρέπει να πληρωθούν στο ακέραιο όλα αυτά βέβαια θα μπορούσε να σας τα πει και το support της booking στα ελληνικά .
Πέρα από όλα αυτά αν το ποσό είναι μεγάλο θα προχωρήσουν στην διεκδίκηση αν είναι μικρό ίσως παραγραφεί .
Υπάρχει το ενδεχόμενο να σας τα κρατήσουν στην επόμενη σας κράτηση .
προσοχή !
 

λαλαland

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χρόνια πολλά κατ' αρχήν

Ηταν χρεωστικη με κανονικο υπολοιπο, διοτι ειναι συνδεδεμενη με το λογαριασμο στην τραπεζα με αρκετό υπόλοιπο μέσα. Απο τα πραγματικο/λογιστικο υπολοιπο βλεπω οτι δεν εγινε καμια χρεωση/προεγκριση. Με την ιδια καρτα εχω ξανακλεισει μεσω booking χωρις προβλημα. Μήπως δεν εγινε η ακυρωση επειδή δεν έγινε η χρέωση των ακυρωτικών; Δηλαδη είναι πιο έυκολο να κλείσεις δωμάτιο απ ό,τι να ακυρώσεις; Ρωταω με πραγματικη απορία αυτη τη στιγμή.

Να τα πληρώσω τα ακυρωτικά εφόσον έτσι είναι οι όροι, αλλά εδώ καλά καλα δεν δεχόταν το συστημά τους την κάρτα μου και δεν έχω άλλη να χρησιμοποιήσω. Μέχρι να ανοίξουν οι τράπεζες από βδομάδα και να ρωτήσω τι συμβαίνει τι μπορεί να γίνει; Ολόκληρο το ποσό δεν είμαι διατεθειμένη να το πληρώσω γιατί έχω τα email του booking που φαίνεται η πρόθεσή μου να ακυρώσω την κράτηση. Και μέχρι τότε θα δέχομαι προειδοποιήσεις για δικηγόρους και μηνύσεις στα εισερχόμενα; Δεν μπορώ να απαντήσω σε νομικής φύσης email ούτε στα ελληνικά, πόσο μάλλον στα αγγλικά. Πώς μπορεί να διεκδικηθεί το ποσό;

Πώς γινεται να κάνεις κράτηση χρησιμοπιώντας καρτα με 0 υπολοιπο; Αφου οι κρατησεις γίνονται με προέγκριση που σου δευσμεύουν ένα ποσό. Αν δεν το έχεις δε γίνεται η κράτηση. Ή τουλαχιστον σε όσες κρατήσεις έχω κάνει εγώ έβλεπα τη διαφορα αναμεσα στο διαθεσιμο/λογιστικο υπολοιπο στο ebanking και στη συνέχεια εξοφλούσα το ποσό στο ξενοδοχείο.

Και αν εν τέλει μιλάμε για μια απίθανη περίπτωση (επειδή όλα έγιναν την τελευταία στιγμή πριν το υποτιθέμενο τσεκ ιν, αν είχα μεριμνήσει πχ ενα μηνα νωριτερα τώρα δε θα βρισκόμουν σε αυτή τη θέση) πόσο εύκολο είναι να με βοηθήσει το booking στη συνομιλία με το ξενοδοχείο; Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε μέλος του φόρουμ;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Γιατί ποσό αναφέρεσαι; Αξίζει τον κόπο να σου κάνουν μήνυση;
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;Με χρεωστική Debit Mastercard μπορείς να κάνεις κράτηση σε ryanair και booking;Γενικά,είναι εύκολη η διαδικασία;Θέλω για πρώτη φορά να κανονίσω ένα ταξίδι εντελώς μόνος μου κι έχω άγχος για όλα.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;Με χρεωστική Debit Mastercard μπορείς να κάνεις κράτηση σε ryanair και booking;Γενικά,είναι εύκολη η διαδικασία;Θέλω για πρώτη φορά να κανονίσω ένα ταξίδι εντελώς μόνος μου κι έχω άγχος για όλα.
Χρησιμοποιώ Debit MasterCard σε όλα μου τα ταξίδια και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα! Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη, όπως ακριβώς αν χρησιμοποιούσες πιστωτική.
Στη Ryanair τη δέχονται σίγουρα. Στη booking τη δέχονται επίσης τις περισσότερες φορές, για σιγουριά κοίτα κάθε φορά τους όρους του ξενοδοχείου που επιλέγεις σχετικά με την πληρωμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom