Φινλανδία Κρατώντας στα χεράκια μου το λύχνο του Αλαδίνου (Ελσίνκι)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Στους 0 βαθμούς και με γάντια στα χέρια προσπαθούσα να ανάψω ένα τσιγάρο, πράγμα που δε φαινόταν εύκολη υπόθεση. Το κρύο όμως περόνιαζε τα χέρια και δε μπορούσα χωρίς γάντια. Κάποια στιγμή τα κατάφερα. Ήταν Σάββατο , δέκα το πρωί και είχα την αίσθηση ότι είναι ξημερώματα. Στους δρόμους δε κυκλοφορούσε ψυχή.
Ξεκίνησα λοιπόν την περιήγησή μου. Απέναντί μου το Εθνικό Φινλανδικό Θέατρο και δίπλα του ένα χαμηλό κτίριο πάνω από το οποίο υπήρχε η ταμπέλα Pepsi. Γενικά, όλα τα κτίρια ήταν χαμηλά, και κάπως μουντά, σε χρώματα καφέ και ώχρας και στις σκεπές κεραμίδια γκρι σκούρα και λιγοστά κόκκινα. Αρχιτεκτονική Playmobile.
Περπατούσα στους τεράστιους δρόμους και χάζευα γύρω μου. Το μέρος ήταν γεμάτο καφετέριες εστιατόρια και καταστήματα, κυρίως αμερικάνικες μάρκες. Και ήταν τόσο παράταιρο να βλέπω στις βιτρίνες καπέλα και μαγιώ με τις πολικές εξωτερικές θερμοκρασίες. Κάποια στιγμή αποφάσισα ότι αυτό το παραλήρημα των πολυκαταστημάτων έπρεπε να τελειώσει. Έστριψα δεξιά στη Sofiankatu και διέσχισα το στενό πλακόστρωτο δρόμο με τις ταμπέλες που παρείχαν πληροφορίες για το Ελσίνκι. Ο δρόμος αυτός ήξερα ότι θα με οδηγούσε στην πλατεία Γερουσίας. Εκείνο που δεν ήξερα ήταν ότι θα αντίκριζα μπροστά μου την πιο εντυπωσιακή εκκλησία που έχω δει στη ζωή μου ( εγώ η άπιστη ) .
Έτσι λοιπόν, στο τέλος του πλακόστρωτου τίποτα δε με προετοίμαζε για το μεγαλείο που αντίκρισαν τα μάτια μου : πραγματικά τον πιο επιβλητικό ναό που έχω δει ποτέ μου. Τη Λουθηρανική Μητρόπολη του Ελσίνκι, σε παστέλ λευκό χρώμα και γαλάζιους θόλους, πάνω από τους οποίους πετούσαν αμέτρητοι γλάροι κάτω από το σκοτεινό ουρανό δίνοντας στο πρωινό μου μαγική, παραμυθένια χροιά. Κοντοστάθηκα για αρκετά λεπτά να θαυμάσω το υπέροχο αυτό αριστούργημα. Είναι χτισμένο σε μια τεράστια σκάλα κι έτσι φαίνεται και πιο ψηλό και ακόμα πιο εντυπωσιακό, ίσως γι’ αυτό να με μάγεψε τόσο πολύ. ( Γενικά στο ταξίδι μου αυτό είχα την τύχη να δω υπέροχες εκκλησίες, πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, λόγω των πολλών θρησκειών των κατοίκων ) .
Σε όλο το Ελσίνκι, αλλά κυρίως στην πλατεία της Γερουσίας το ρωσικό στοιχείο ήταν πολύ έντονο. Και αυτό έχει την εξήγησή του. Παλαιότερα, πρωτεύουσα της Φινλανδίας ήταν η πόλη Τούρκου. Στις αρχές του 19ου αιώνα όμως η πρωτεύουσα μεταφέρθηκε στο Ελσίνκι – πράγμα που δε ξεπέρασαν ακόμη οι κάτοικοι του Τούρκου- . Έτσι, προσκλήθηκε από το Βερολίνο ο Γερμανός αρχιτέκτονας Καρλ Λούντβιγκ Έγκελ για να σχεδιάσει την πλατεία, ο οποίος είχε μόλις επιστρέψει από την εργασία του στην Αγία Πετρούπολη. Την επιρροή από τη Ρωσία μας τη θυμίζει άλλωστε και το άγαλμα του Τσάρου Αλέξανδρου Β’ που δεσπόζει στην πλατεία.
Κάτω από την πλατεία , στο νότιο τμήμα της, υπήρχαν διάφορα μαγαζιά με σουβενίρ στα οποία δούλευαν κυρίως Ρώσοι. Μα και οι περισσότεροι επισκέπτες της πόλης Ρώσοι ήταν. Σε όλο μου το ταξίδι δεν είχα δει παρά 2 Ελληνίδες στη Ρίγα. Βέβαια για τους Ρώσους είναι πανεύκολος προορισμός μιας και έρχονται μέσω θαλάσσης με τακτικότατα δρομολόγια. Λίγο πιο πέρα από τα μαγαζιά με τα σουβενίρ (τα οποία ήταν ομολογουμένως ελάχιστα και πολύ φροντισμένα, χωρίς ταμπέλες κράχτες και με ξύλινη διακόσμηση ) υπάρχουν δύο από τα δημοτικά μουσεία του Ελσίνκι και απέναντι, στη δυτική πλευρά της πλατείας, το Πανεπιστήμιο και η μεγαλοπρεπής βιβλιοθήκη.











 

Attachments

Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Φένια μου με βάζεις στο κλίμα! Ανυπομονώ για τις εντυπώσεις σου!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αντε μπείτε στο κλίμα να παρατείνουμε λίγο το χειμώνα που φέτος ήταν υπέροχος :)

Η ιστορία είναι εξαιρετικά αφιερώμενη σε μια κυρία που εκτιμώ ιδιαίτερα και της εύχομαι πάντα να ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ . ;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
ξεκινάς υπέροχα!μπράβο σου:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Με χαρά σε παρακολουθούμε να ονειρεύεσαι και να πραγματοποιείς;)
Συνέχισε,είμαι και εγώ ανυπόμονη να μάθω εντυπώσεις από Ελσίνκι..για Ταλίν δεν ρωτάω,μίλησα με τον Λεονάρντο..τα ξέρασε όλα!:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μπράβο βρε Φενια,ωραία ιστορία μας άρχισες και μόλις χθές μου έλεγε η γυναίκα μου ότι θέλει να αρχίσω να ψάχνω για Ελσίνκι και Φινλανδία γενικά.περιμένουμε τη συνέχεια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μπράβο βρε Φενια,ωραία ιστορία μας άρχισες και μόλις χθές μου έλεγε η γυναίκα μου ότι θέλει να αρχίσω να ψάχνω για Ελσίνκι και Φινλανδία γενικά.περιμένουμε τη συνέχεια.
Να ρθείτε με τη γυναίκα σας στη συνάντηση την Κυριακή , στο Ηλέκτρα Παλάς να σας τα πω από κοντά :) :clap:
 

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
frnia 42 για γράψε την συνέχεια. Μας ταξίδεψες μόνο μιάμιση ώρα ( 6.00' - 7.30' ) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom