Φινλανδία Κρατώντας στα χεράκια μου το λύχνο του Αλαδίνου (Ελσίνκι)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Το γκρίζο χλωμό φως που έμπαινε από τη λεπτή σα τούλι κουρτίνα ήταν αρκετό για να με ξυπνήσει. Πετάγομαι άξαφνα όρθια και ψάχνω μες το σκοτάδι του δωματίου τα γυαλιά μου. Κοιτάζω γύρω γύρω σα χαμένη αλλά σε 3-4 δευτερόλεπτα έχω θυμηθεί που βρίσκομαι. Άλλη μια μέρα ξημέρωνε για μένα στο Ταλλίν, η 3η συνεχόμενη του μοναχικού μου ταξιδιού . Η ώρα ήταν 6:00 , μπορούσα να χουζουρέψω μισή ωρίτσα ακόμη όμως δε νύσταζα. Ο ύπνος - ακόμα κι ελάχιστος - στις βαλτικές χώρες είναι ευεργετικός και κούραση ιδιαίτερη δεν ένιωθα. Σηκώνομαι λοιπόν ευδιάθετη και κατευθύνομαι στο μπάνιο για ένα πρωινό ντους. Στις 7 το πρωί διέσχιζα τη φισούνα που θα με οδηγούσε στο πλοίο με το όνομα Star της Tallink , που εκτελούσε το δρομολόγιο Ταλλίν – Ελσίνκι and back (40 ? ) .
H χαρά μου θα παρομοιάζονταν άνετα με τη χαρά ενός παιδιού που θα συναντούσε τον Άγιο Βασίλη ή κάτι τέτοιο . Η ψυχολογία μου ήταν απίστευτα θετική, φαντάζομαι πως έλαμπα από μακριά . Αυτό το Ελσίνκι από μικρές το ονειρευόμασταν με την κολλητή μου , Φένια κι αυτή και πάντα θέλαμε να βρεθούμε εκεί και να το δούμε φωτισμένο μεσα σε ένα γκριζομπλέ ουρανό. Επίσης, ήθελα να κάνω τη σύγκριση με την πόλη που μου είχε κλέψει την καρδιά, τη Στοκχόλμη.
Τι ήμουν ικανή όμως να κάνω μέσα σε 9 περίπου ώρες που είχα στη διάθεσή μου ; Θα κατάφερνα να δω αυτά που ήθελα αλλά κυρίως να αφουγκραστώ τον παλμό της πόλης και να αγγίξω κάτι από την κουλτούρα των Φινλανδών ; Όση εμπιστοσύνη κι αν είχα στις δυνάμεις μου , δεν ήξερα τι να περιμένω. Κάτι μέσα μου όμως μου έλεγε ότι πήγαινα για να αφήσω πίσω μου το Σύνδρομο της Στοκχόλμης και εθιστώ στο νέο Σύνδρομο του Ελσίνκι…

7 και μισή το πρωί και ήδη έπλεα στην ονειρεμένη μου βαλτική θάλασσα που έμοιαζε ακόμα πιο βαλτώδης καθώς έπαιρνε το γκρίζο χρώμα ενός ουρανού καλυμένου απόλυτα από τεράστια σύννεφα που απειλούσαν κάθε στιγμή να βρέξουν.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Φένια μου με βάζεις στο κλίμα! Ανυπομονώ για τις εντυπώσεις σου!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αντε μπείτε στο κλίμα να παρατείνουμε λίγο το χειμώνα που φέτος ήταν υπέροχος :)

Η ιστορία είναι εξαιρετικά αφιερώμενη σε μια κυρία που εκτιμώ ιδιαίτερα και της εύχομαι πάντα να ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ . ;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
ξεκινάς υπέροχα!μπράβο σου:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Με χαρά σε παρακολουθούμε να ονειρεύεσαι και να πραγματοποιείς;)
Συνέχισε,είμαι και εγώ ανυπόμονη να μάθω εντυπώσεις από Ελσίνκι..για Ταλίν δεν ρωτάω,μίλησα με τον Λεονάρντο..τα ξέρασε όλα!:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μπράβο βρε Φενια,ωραία ιστορία μας άρχισες και μόλις χθές μου έλεγε η γυναίκα μου ότι θέλει να αρχίσω να ψάχνω για Ελσίνκι και Φινλανδία γενικά.περιμένουμε τη συνέχεια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μπράβο βρε Φενια,ωραία ιστορία μας άρχισες και μόλις χθές μου έλεγε η γυναίκα μου ότι θέλει να αρχίσω να ψάχνω για Ελσίνκι και Φινλανδία γενικά.περιμένουμε τη συνέχεια.
Να ρθείτε με τη γυναίκα σας στη συνάντηση την Κυριακή , στο Ηλέκτρα Παλάς να σας τα πω από κοντά :) :clap:
 

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
frnia 42 για γράψε την συνέχεια. Μας ταξίδεψες μόνο μιάμιση ώρα ( 6.00' - 7.30' ) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom