Φινλανδία Κρατώντας στα χεράκια μου το λύχνο του Αλαδίνου (Ελσίνκι)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Κόντευε 7 το απόγευμα. Βγήκα λίγο στο κατάστρωμα.





Από μακριά φάνηκε το πανέμορφο γραφικό Ταλλίν.



Ώρα να αποχαιρετίσω το ομολογουμένως πεντακάθαρο και άψογα οργανωμένο πλοίο. Τραγουδώντας πήγα μέχρι το ξενοδοχείο μου . Ώρα για αραλίκι επιτέλους. Θα έκανα ένα μπάνιο και θα έπεφτα για ύπνο διότι ήμουν πτώμα. Και πράγματι μια ώρα μετά έπεφτα ξερή στο κρεβατάκι μου.
Τόσο στη Λεττονία όσο και στην Εσθονία το wi fi ήταν σχεδόν παντού εντελώς ελεύθερο. Αυτό βέβαια δεν ίσχυε στη Φινλανδία. Έτσι βρήκα ευκαιρία να χαλαρώσω πριν κοιμηθώ τσεκάροντας τα mails μου που δεν είχα δει όλη μέρα. Είχα κι ένα πμ από την συμφορουμίτρια Χ; στην οποία και αφιερώνω την ιστορία μου. Στο πμ μου έγραφε το «πόρισμα» από το όλο μου ταξίδι, η προφήτισσα ! Ότι πρέπει να κυνηγάμε τα όνειρά μας και να τα ολοκληρώνουμε.
Άλλη αφορμή δε χρειάστηκα. Σηκώθηκα βολίδα και άρχισα να βάζω τα πράγματά μου στη βαλίτσα όπως όπως . Life is very short. Πήρα το πρώτο ταξί που βρέθηκε μπροστά μου. 9 το βράδυ και ήμουν στα κτελ Εσθονίας .
« Ένα εισιτήριο για Βίλνιους ,παρακαλώ »
« Το τελευταίο λεωφορείο για Βίλνιους φεύγει σε ένα λεπτό , τρέχα ! » μου λέει γελώντας η χοντρούλα στο γκισέ κι εγώ τρέχοντας βρίσκω την πλατφόρμα 19 και επιβιβάζομαι . Λέω στον οδηγό να περιμένει ένα λεπτό να πάρω ένα νερό κι ένα σάντουιτς , μου λέει « νι πα νι μάγιου » και ξεκινάει. Ξεκινάω κι εγώ για το 12ωρο ταξίδι μου μέχρι τη Λιθουανία, έχοντας θυσιάσει τον ύπνο μου και τα χρήματα που είχα πληρώσει για τη διαμονή μου στο ξενοδοχείο, μέσα σε ένα λεωφορείο γεμάτο ρωσόφωνους, χωρίς νερό, χωρίς φαγητό και με ελάχιστη μπαταρία στο κινητό . Αλλά παρόλ’ αυτά ευτυχισμένη.
Λαγοκοιμάμαι και όταν ξυπνάω αντικρίζω μπροστά μου ένα μαγευτικό μισοφέγγαρο. Είχα να δω τον ουρανό 4 μέρες χωρίς σύννεφα. Ανοίγω το κινητό μου. Η ώρα ήταν 00:00 ακριβώς και στην Ελλάδα τραγουδούσαν το Χριστός Ανέστη.
Αλλά στα δικά μου αυτιά σα να ερχόταν μελωδία από σαξόφωνα κι εγώ σιγοτραγουδούσα γελώντας « μεσάνυχτα και ταξιδεύω δίχως πλευρικά σκιάζομαι μήπως στο γιαλό τα φώτα με προδίδουν μα πρίμα πλώρα μόνη εγώ πατάω στοχαστικά κρατώντας στα χεράκια μου το Λύχνο του Αλαδίνου !



THE END ...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Φένια μου με βάζεις στο κλίμα! Ανυπομονώ για τις εντυπώσεις σου!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αντε μπείτε στο κλίμα να παρατείνουμε λίγο το χειμώνα που φέτος ήταν υπέροχος :)

Η ιστορία είναι εξαιρετικά αφιερώμενη σε μια κυρία που εκτιμώ ιδιαίτερα και της εύχομαι πάντα να ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ . ;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ξεκινάς υπέροχα!μπράβο σου:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Με χαρά σε παρακολουθούμε να ονειρεύεσαι και να πραγματοποιείς;)
Συνέχισε,είμαι και εγώ ανυπόμονη να μάθω εντυπώσεις από Ελσίνκι..για Ταλίν δεν ρωτάω,μίλησα με τον Λεονάρντο..τα ξέρασε όλα!:haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο βρε Φενια,ωραία ιστορία μας άρχισες και μόλις χθές μου έλεγε η γυναίκα μου ότι θέλει να αρχίσω να ψάχνω για Ελσίνκι και Φινλανδία γενικά.περιμένουμε τη συνέχεια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μπράβο βρε Φενια,ωραία ιστορία μας άρχισες και μόλις χθές μου έλεγε η γυναίκα μου ότι θέλει να αρχίσω να ψάχνω για Ελσίνκι και Φινλανδία γενικά.περιμένουμε τη συνέχεια.
Να ρθείτε με τη γυναίκα σας στη συνάντηση την Κυριακή , στο Ηλέκτρα Παλάς να σας τα πω από κοντά :) :clap:
 

Saradojo

Member
Μηνύματα
69
Likes
196
Επόμενο Ταξίδι
Όπου βγάλει ο δρόμος
frnia 42 για γράψε την συνέχεια. Μας ταξίδεψες μόνο μιάμιση ώρα ( 6.00' - 7.30' ) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom