Κροατία Μαυροβούνιο Κροατία, Μαυροβούνιο

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ιωάννα, γενικά τα νησιά δεν έχουν καλό δίκτυο λεωφορείων, κατι σαν τα δικά μας νησια. Βεβαια, τα δεδομένα μπορεί και να έχουν αλλάξει από το 2006 που επισκέφτηκα την χώρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
εξυπακούεται οτι η ενοικίαση του αυτοκινήτου hydronetta....αλλα το αυτοκίνητο ειναι απαραίτητο και για τα νησάκια?
Για Korcula έχω ίδια αντίληψη μόνο, και ναι είναι απαραίτητο.

απο την κροατία περνάς ευκολα με νοικιασμένο αυτοκίνητο στο Μαυροβούνιο?
Αν το επιτρέπουν οι όροι της ασφάλειας/εταιρίας ενοικίασης, ναι.

συγνώμη..και για mostar στην Βοσνία περνάς πάλι ευκολα?
Δες ανωτέρω. Οι έλεγχοι και στις 2 περιπτώσεις είναι απλοί. Για να πας από Dubrovnik προς την κυρίως Κροατία (Σπλιτ κλπ) πρέπει να περάσεις για λίγο μέσα από τη Βοσνία, έτσι κι αλλιώς.

Έχε υπόψη πως το ταξίδι μπορεί να πραγματοποιηθεί και οδικώς με ΙΧ από Ελλάδα. Με εξαίρεση τη διέλευση από την Αλβανία και τη Βοσνία, που οι όποιοι κίνδυνοι έχουν κυρίως να κάνουν με τη διαφθορά στην τροχαία και είναι εντελώς διαχειρίσιμοι, οι χώρες αυτές οδηγητικά είναι ασφαλέστατες. Για πολυήμερο ταξίδι, πιθανώς συμφέρει.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
εξυπακούεται οτι η ενοικίαση του αυτοκινήτου hydronetta....αλλα το αυτοκίνητο ειναι απαραίτητο και για τα νησάκια?
για το Hvar σίγουρα υπάρχει ακτοπλοϊκή επικοινωνία από το Split και πιθανώς να μην απαιτείται αμάξι γιατί το υπόλοιπο νησί δεν έλεγε και πολλά
Εμείς προσγειωθήκαμε Split, κατεβήκαμε καρφί Dubrovnik και μετά με πολλές στάσεις ανηφορίσαμε βόρεια. Κατ'εμέ είναι ένα ταξίδι πολύ όμορφο αν το κάνεις καλοκαίρι γιατί είσαι δίπλα στη θάλασσα και μια βουτιά στην Αδριατική τη κάνεις και με το παραπάνω. Πάντως γενικά η Κροατία έχει πολλή πέραση ειδικά στους κεντροευρωπαίους που κατεβαίνουν εν μια νυκτί με το αμάξι τους και ιταλούς.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. Κροατια πραγματι ειναι πολυ ομορφη...για το Μαυροβουνιο εκτος απο τη γνωστη Μπουτβα και Ποτγκοριτσα ενα υπεροχο μερος ειναι το Ταρα κενυον...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
κοντά στα 10 με 11 κούνα (1 ευρώ 7 κούνα)
Σε ευχαριστώ πολύ Θανάση για την απάντηση.Θα τολμήσω να κλείσω τα εισιτήρια και ελπίζω να βγω οικονομικά εν τέλη. Αλήθεια για να κινηθείς μέσα στην Κροατία και για να περάσεις Μαυροβούνιο πχ έχει διόδια ή κατι τέτοιο;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Στην Κροατία έχει διόδια, στο Μαυροβούνιο διόδια έχει νομίζω μόνο ο δρόμος Μπαρ - Ποντγκόριτσα και στους υπολίπους δρόμους πληρώνεις βινιέτα
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Αυτή η βινιέτα τι ακριβώς είναι γιατι την έχω δει σε κάποιες ιστορίες που την αναφέρετε αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι:roll:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
copyright dk

προπληρωμενη καρτα διοδου η βινιετα που ειστε υποχρεωμενοι να αγορασετε κατα την εισοδο σας στις χωρες Σλοβενια-Boυλγαρια-Ρουμανια-Ουγγαρια-Σλοβακια-Τσεχια-Αυστρια και Ελβετια.
Ειναι αυτοκολλητες καρτες που κολλαμε στο παρμπριζ του αυτοκινητου...προπληρωμενο διοδιο δηλαδη!!
Η διαρκεια τους μπορει να ειναι απο 4 μερες μεχρι 1 χρονο και οι τιμες τους ειναι απο 6-8 ευρω το 4ημερο η 7ημερο η 10ημερο αναλογα τη χωρα.
Εξαιρουνται η Σλοβενια που ξεκινησε με 55 ευρω για 1 χρονο και υστερα απο πολλες διαμαρτυριες "επεσε" στα 35 ευρω για 6 μηνες αλλα και η Ελβετια η οποια σε υποχρεωνει να αγορασεις ετησια βινιετα και ας μεινεις μονο μερικες ωρες στο εδαφος της(29 ευρω το 2006).
Το αρνητικο ομως σημειο της ιστοριας ειναι οτι αν σε πιασουν χωρις βινιετα,εισαι υποχρεωμενος να την πληρωσεις με προστιμο 20 φορες πανω απο την αξια της.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην Κροατία έχει διόδια, στο Μαυροβούνιο διόδια έχει νομίζω μόνο ο δρόμος Μπαρ - Ποντγκόριτσα και στους υπολίπους δρόμους πληρώνεις βινιέτα
Εχει και στο τουνελ Tivat - Kotor
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Επειδή θα τα κλείσω μάλλον αύριο τα εισιτήρια, θα επανέλθω με πολλές πολλές ερωτήσεις τους επόμενους μήνες.. Άντε τυχερούλιδες:D
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
1. Η Κροατία θα μπεί στην Ευρωπαϊκή ένωση το καλοκαίρι. Για το ευρώ έχει ακόμα πολύ δρόμο (υπολογίζω καμιά δεκαετία).

2. Η είσοδος στην Ευρώ, όταν συμβεί, δε θα σημαίνει ότι όλα θα πάρουν την ανηφόρα. Αν καταφύγουν σε υπερδανεισμό, όπως κάναμε στην Ελλάδα, θα το σημαίνει, αλλά δε νομίζω να την πατήσουν κι άλλοι.


Πάντως και στην Εσθονία , που μπήκε στο ευρώ πριν ένα - δυο χρόνια, οι τιμές μου φάνηκαν πολύ υψηλές. Σε πολλές περιπτώσεις υψηλότερες και από τις δικές μας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.967
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως και στην Εσθονία , που μπήκε στο ευρώ πριν ένα - δυο χρόνια, οι τιμές μου φάνηκαν πολύ υψηλές. Σε πολλές περιπτώσεις υψηλότερες και από τις δικές μας.
Και πριν την είσοδο στο Ευρώ, υψηλές ήταν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom