Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
...στο τσεκ-ιν δηλώνω πάντα διαβατηριο αλλά στον ελεγχο δείχνω ταυτότητα. Ποτέ δεν αντιμετωπισα προβλημα
Και γιατί το κάνετε αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος;
Δεν σας έχουν ζητήσει ποτέ το διαβατήριο;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Στις 30 πτησεις εντός Σένγκεν (αλλά και Βουλγαρία 6 πτησεις) ποτέ δεν μου ζήτησαν το διαβατηριο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πεταω για Βουλγαρια και εκανα check in βαζοντας την ταυτοτητα μου κανοντας το εξης λαθος...αντι για ΑΒ το εγραψα Ab...
Για τα διαβατήρια ξέρω ότι οι αριθμοί διαβατηρίων και τα ονόματα των κατόχων είναι case insensitive δηλαδή ακόμα και αν γραφτούν με μικρά κάποια γράμματα δεν αλλάζει κάτι.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Βαση λογικης το ιδιο πρεπει να ισχυει και για τις ταυτοτητες, καθως δεν υπαρχουν ταυτοτητες με μικρα γραμματα. Οποτε ποιος ο λογος να μην ειναι insensitive;
Βαση λογικης ομως το παραπανω, δεν ξερω πραγματικα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Για τα διαβατήρια ξέρω ότι οι αριθμοί διαβατηρίων και τα ονόματα των κατόχων είναι case insensitive δηλαδή ακόμα και αν γραφτούν με μικρά κάποια γράμματα δεν αλλάζει κάτι.
Επικοινωνησα με aegean και μου παν οτι στο συστημα τους ολα γραφονται ως κεφαλαια και δεν υπαρχει κανενα προβλημα..σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
 

gsougian

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας
Εχω κάνει κράτηση στη Ryanair μεσω του kiwi.com. Διαπιστωσα ομως οτι στο pnr με τα τρια ονοματα της οικογενειας μου έχει μπει το ονομα στη θεση του επιθετου και το επιθετο στη θεση του ονοματος, ενω το 4ο ονομα, το δικο μου ειναι οκ. Μηπως καποιος ξέρει τι πρεπει να κανω; θα εχβ προβλημα στο check in?
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Μπες με τον αριθμο κρατησης στη σελιδα της ryanair και μιλα μαζι τους απο το chat...θα σε εξυπηρετησουν πολυ γρηγορα και θα στο αλλαξουν...ειχα παρομοιο θεμα προσφατα...
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Εγώ να σας πω την εμπειρία μου. Στο ταξίδι που έκανα πριν 4 μήνες για Κωνσταντινούπολη έβαλα ένα εκ των 4 ονομάτων ανάποδα, δηλαδή επώνυμο-όνομα αντί όνομα-επώνυμο. Η υπάλληλος της aegean μου είπε να αλλάξω το όνομα με ένα αστρονομικό ποσό και τελικά προτίμησα να αγοράσω νέο εισητηριο.
Βέβαια μέσα στον πανικό μου δεν είχα μπει εδώ να διαβάσω αλλά και πάλι το θεωρώ απαράδεκτο να έχουν τέτοια γραμμή για ένα τόσο ασήμαντο λάθος.
 

Katerina@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!!χρειάζομαι την βοήθεια σας!!! πήγα να κανω check in και Κατά Λάθος στον αριθμό εγγράφου έβαλα 1 και πάτησα αποθήκευση.Τώρα τι γίνεται?πώς το αλλάζω?το ταξίδι είναι μεθαύριο για Ρώμη
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Νομίζω έχεις 24 ώρες να αλλάξεις στοιχεία. Πάρε τους τηλ αν δε βρίσκεις αυτή την επιλογή
 

nt!ia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας! Έκανα πριν λίγο καιρό μια κράτηση για κάποιους γνωστούς μου για πτήση από Στουτγάρδη προς Θεσσαλονίκη και επιστροφή με την Aegean και κατά λάθος έγραψα το επίθετο στη θέση του ονόματος και το όνομα στη θέση του επιθέτου. Η πτήση είναι τον Ιούνιο. Θα έχουν πρόβλημα στο αεροδρόμιο; Σε παλαιότερα θέματα διάβασα ότι έβαζαν μια υποσημείωση και λυνόταν το θέμα. Στο site της aegean λέει πως πρέπει να γίνει αλλαγή με κόστος 20€ ( δηλαδή 80€ για δυο άτομα πηγαινέλα). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα; Μπορεί να γίνει η αλλαγή αν πληρώσω τα 80€ ή θα χρειαστεί να πλήρωσω και τη διαφορά ναύλου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom