Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
καλο ταξιδι στο ΒΕΡΟΛΙΝΟ!!! (γενικα οι εταιρειες θελουν οκοσμος να ταξιδευει και να τους αφηνει και καμια καλη αξιολογηση και οχι να μενει στο σπιτι και να τους βριζει)
Επίσης θέλουν κι οι επιβάτες τους να δείχνουν λίγη προσοχή όταν κλείνουν τα εισιτήρια και να γράφουν, αν μη τι άλλο, τα ονόματά τους σωστά.

Δεν μπορούν απλά να κοιτάξουν τα γράμματα ότι είναι ίδια
Οκ, έκανες το λάθος (ευτυχώς απ' ότι διάβασα ήσουν τυχερή και διορθώθηκε) αλλά το ότι έχεις την απαίτηση οι Γερμανοί (ή η όποια άλλη εθνικότητα) να κάτσουν να κάνουν αυτό το πράγμα, με ξεπερνά.
 

athenasta

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Επίσης θέλουν κι οι επιβάτες τους να δείχνουν λίγη προσοχή όταν κλείνουν τα εισιτήρια και να γράφουν, αν μη τι άλλο, τα ονόματά τους σωστά.


Οκ, έκανες το λάθος (ευτυχώς απ' ότι διάβασα ήσουν τυχερή και διορθώθηκε) αλλά το ότι έχεις την απαίτηση οι Γερμανοί (ή η όποια άλλη εθνικότητα) να κάτσουν να κάνουν αυτό το πράγμα, με ξεπερνά.
Δεν είχα την απαίτηση να διαβάζουν ελληνικά μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα . Και το όνομα το έγραψα σωστά απλά ήταν στα κεφαλαία ελληνικά όπως ακριβώς αναγράφεται στην ταυτότητα ένα επίσημο έγγραφο. Και δεν θα ήταν κακό να είχαμε αυτό το δικαίωμα απλά θα έβλεπαν ότι είναι ίδιο . Και στην τελική ας το γράψουν ότι δέχεται μόνο λατινικούς χαρακτήρες σε σε τόσες σελίδες υπάρχει αυτό . Αυτό που είπαν αρκετοί είναι απλά η εταιρεία από μικρές λεπτομέρειες θέλει να βγάλει το κάτι της παραπάνω δεν χρειάζεται να τους υποστηρίζεται . Και ενώ συνεργάζονται με Ελλάδα δεν έχουν ελληνικό κέντο να βοηθήσει στο οτιδήποτε υπάρχουν άνθρωποι που θα ταξιδέψουν μια δυο φορές στην ζωή τους δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα πάντα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν είχα την απαίτηση να διαβάζουν ελληνικά μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα . Και το όνομα το έγραψα σωστά απλά ήταν στα κεφαλαία ελληνικά όπως ακριβώς αναγράφεται στην ταυτότητα ένα επίσημο έγγραφο. Και δεν θα ήταν κακό να είχαμε αυτό το δικαίωμα απλά θα έβλεπαν ότι είναι ίδιο . Και στην τελική ας το γράψουν ότι δέχεται μόνο λατινικούς χαρακτήρες σε σε τόσες σελίδες υπάρχει αυτό . Αυτό που είπαν αρκετοί είναι απλά η εταιρεία από μικρές λεπτομέρειες θέλει να βγάλει το κάτι της παραπάνω δεν χρειάζεται να τους υποστηρίζεται . Και ενώ συνεργάζονται με Ελλάδα δεν έχουν ελληνικό κέντο να βοηθήσει στο οτιδήποτε υπάρχουν άνθρωποι που θα ταξιδέψουν μια δυο φορές στην ζωή τους δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα πάντα
Το μόνο που υποστηρίζω είναι την κοινή λογική, που λέει ότι για ταξίδια εξωτερικού τα ονόματα πρέπει να είναι στα λατινικά.
Καλό σου ταξίδι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι.
Ναι μεν υπάρχει η κοινή λογική, αλλά είναι κόσμος που κλείνει πρώτη φορά και δεν είναι εξοικειωμένος με τα συστήματα κρατήσεων.
Μου έκανε εντύπωση ότι το site της εταιρείας σου επιτρέπει να κλείσεις με κάτι άλλο πέρα από Ελληνικούς χαρακτήρες, που είναι μεγάλο λάθος και δεν επιτρέπεται σε άλλες εταιρείες (πχ Aegean). Δοκίμασα να κάνω μια κράτηση για να διαπιστώσω ότι ισχύει, κάτι που συνέβη.
Αν μη τι άλλο δεν έπρεπε να συμβαινει και χρήζει διόρθωσης.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Υπάρχουν και χειρότερα: αυτοί που δε γράφουν τουλάχιστον ΓΕΩΡΓΙΟΣ αντί για GEORGIOS, αλλά ΓΙΩΡΓΑΡΑΣ γιατί έτσι τους φωνάζουν. Μα δε θα πρέπει να ξέρει ο Γερμανός συνοριοφύλακας τα ελληνικά υποκοριστικά, γραμμένα με ελληνικούς χαρακτήρες παρακαλώ, για κάθε όνομα;
 

nikosklironomos3@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα.. Συγγνωμη που μπαίνω έτσι στην κουβέντα αλλά έχω πολύ άγχος σχετικά με το παρακάτω θέμα...Έκανα μια κράτηση μέσω της aegean για Αθήνα αλλά έκανα ένα λάθος... Έχω δύο ονόματα και έβαλα μόνο το πρώτο κ το κατάλαβα μόλις σήμερα που έκανα το check in.. Λέτε να έχω πρόβλημα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Λογικα οχι γιατι
Καλησπέρα.. Συγγνωμη που μπαίνω έτσι στην κουβέντα αλλά έχω πολύ άγχος σχετικά με το παρακάτω θέμα...Έκανα μια κράτηση μέσω της aegean για Αθήνα αλλά έκανα ένα λάθος... Έχω δύο ονόματα και έβαλα μόνο το πρώτο κ το κατάλαβα μόλις σήμερα που έκανα το check in.. Λέτε να έχω πρόβλημα;
Ειναι πτηση εσωτερικου οποτε λογικα οχι..αν ειναι δηλαδη το πρωτο ονομα απο τα 2 που χεις στη ταυτοτητα ισως να μην δωσουν σημασια πιστευω...
 

nikosklironomos3@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Λογικα οχι γιατι

Ειναι πτηση εσωτερικου οποτε λογικα οχι..αν ειναι δηλαδη το πρωτο ονομα απο τα 2 που χεις στη ταυτοτητα ισως να μην δωσουν σημασια πιστευω...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Το πρώτο από τα δύο είναι...
 

MelinaM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα. Εκανα μια κρατηση για ενα ταξιδι στη Βαρκελώνη αλλά κατα λαθος εγραψα το ονομα στο επωνυμο και το επωνυμο στο ονομα.. Πιστευετε οτι θα υπαρχει καποιο θεμα; Εχει κανει κι αλλος κατι αντιστοιχο να μου πει τι εγινε;
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα. Εκανα μια κρατηση για ενα ταξιδι στη Βαρκελώνη αλλά κατα λαθος εγραψα το ονομα στο επωνυμο και το επωνυμο στο ονομα.. Πιστευετε οτι θα υπαρχει καποιο θεμα; Εχει κανει κι αλλος κατι αντιστοιχο να μου πει τι εγινε;
Με Ryanair η γυναίκα μου ταξίδεψε 2 φορές, ίδια περίπτωση χωρίς πρόβλημα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλησπέρα. Εκανα μια κρατηση για ενα ταξιδι στη Βαρκελώνη αλλά κατα λαθος εγραψα το ονομα στο επωνυμο και το επωνυμο στο ονομα.. Πιστευετε οτι θα υπαρχει καποιο θεμα; Εχει κανει κι αλλος κατι αντιστοιχο να μου πει τι εγινε;
Και εμένα μου το είχαν κλείσει έτσι στην Ryanair... δεν είχα πρόβλημα.
 

MelinaM

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
προσφατα εγινε αυτο; γιατι ισως τωρα να ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα απο οτι παλιοτερα. ειναι κριμα να μη μπορεσω να πεταξω εξαιτιας αυτου και ειναι κριμα να δωσω και 30 ευρω για μια τοσο ασημαντη λεπτομερεια..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom