Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κάτι παρεμφερές και εγώ. έχω πτήση τον Οκτώβρη για εδιμβούργο, κατά τη διάρκεια της κράτησης είχα συμπληρώσει για εμένα αριθμό ταυτότητας - γιατί δεν είχα διαβατήριο - και για τη φίλη μου αριθμό διαβατηρίου, το οποίο πλέον έχει λήξει. Πρέπει οπωσδήποτε να τα διορθώσουμε πριν το τσεκ ιν? επειδή τα έχουμε κλείσει μέσω kiwi και ζητάνε έξτρα χρήματα για αυτό
ευχαριστώ!
Για UK, πλέον, ναι, πρέπει να τα διορθώσετε (το UK ζητάει και λαμβάνει λίστες με τα στοιχεία των εγγράφων όλων των επιβατών πριν από κάθε πτήση, και άλλωστε δε μπαίνεις με ταυτότητα πια στο UK), αλλά ίσως να μπορεί να γίνει και κατά το τσεκ-ιν. Έχω πάνω από δεκαετία να αγοράσω εισιτήριο Aegean από τυχάρπαστο site (πότε ήτανε το airfasttickets? Από τότε...), οπότε δεν ξέρω σίγουρα.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πιθανότατα δεν θα υπάρξει πρόβλημα και ειδικά αν δεν έχετε βαλίτσες και πάτε κατευθείαν στην πύλη.Συνήθως κοιτάνε(σε οποιοδήποτε έγγραφο) μόνον το όνομα για ταυτοπροσωπία.Αλλά δεν παύει να υπάρχει κάποιο ρίσκο.Πόσο ζητάνε για τις αλλαγές;
30 ευρώ δεν ειναι τραγικο
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εχω κάνει μια κράτηση για Λονδίνο. Τα ταξιδιωτικά έγγραφα δηλώνονται κατά το τσεκίν ή τα παίρνει ως αποθηκευμένα κατά την κράτηση; Το ρωτάω γιατί άλλαξα πρόσφατα ταυτότητα και διαβατήριο.
 

mairijoy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Να κάνω και γω μια ερώτηση με την σειρά μου για την Ryanair. Έχω κλείσει εισιτήριο από Θεσσαλονίκη για Χανιά και έχω κάνει Online check in από την εφαρμογή της ryanair. Όμως το όνομά μου (αλλά και όλα τα στοιχεία) στην κάρτα επιβίβασης που κατέβασα στο wallet είναι στα ελληνικά. Θα υπάρχει πρόβλημα στον έλεγχο ή επειδή είναι στην Ελλάδα δέχονται και στα ελληνικά;
 

Jorge97

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Το λάθος είναι που -ειδικα τέτοιες εποχές - αντί να κλείσετε από την επίσημη σελίδα της αεροπορικής, κλείνετε μέσω τρίτων σελίδων.
Απο Ελλάδα για Πράγα, δεν θα έχεις κανένα θέμα, από Πράγα για Ελλάδα, αν, το κοιτάξει κανείς, μπορεί να στραβωσουν, αλλά θεωρώ δεν θα έχεις πρόβλημα. Κατά 99,9% δεν θα έχεις πρόβλημα.
Έχεις δίκιο πως δεν αξιζε να κλείσουμε μέσω ταξιδιωτικού γραφείου αλλά ως κλασικός Ελληναρας😂 έγραψα κατευθείαν στο γκουγκλ για τα εισιτήρια και έκλεισα τα πρώτα που βρηκα τα οποία δεν ήταν και φθηνά όπως μου είπαν στην Aegean (ειδική προσφορά) όπως και να έχει εγώ θα συνεχίσω να προσπαθώ να τα αλλάξω έως έρθει η ημέρα του ταξιδιού ελπίζω να βγάλω άκρη εάν όχι θα πάω έτσι και θα κάνω την πάπια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
Έχεις δίκιο πως δεν αξιζε να κλείσουμε μέσω ταξιδιωτικού γραφείου αλλά ως κλασικός Ελληναρας😂 έγραψα κατευθείαν στο γκουγκλ για τα εισιτήρια και έκλεισα τα πρώτα που βρηκα τα οποία δεν ήταν και φθηνά όπως μου είπαν στην Aegean (ειδική προσφορά) όπως και να έχει εγώ θα συνεχίσω να προσπαθώ να τα αλλάξω έως έρθει η ημέρα του ταξιδιού ελπίζω να βγάλω άκρη εάν όχι θα πάω έτσι και θα κάνω την πάπια.
Παρε την Aegean και ζητησε "υποσημειωση οτι τα ονοματα ειναι αληθη", που ειναι. Οχι αλλαγη.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Παρε την Aegean και ζητησε "υποσημειωση οτι τα ονοματα ειναι αληθη", που ειναι. Οχι αλλαγη.
H Aegean, αν τα εισιτήρια έχουν αγοραστεί από πρακτορείο, δεν κάνει καμιά αλλαγή ή υποσημείωση. Σε στέλνει για οποιαδήποτε αλλαγή σε αυτόν που τα έχει εκδώσει.
 

Jorge97

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
H Aegean, αν τα εισιτήρια έχουν αγοραστεί από πρακτορείο, δεν κάνει καμιά αλλαγή ή υποσημείωση. Σε στέλνει για οποιαδήποτε αλλαγή σε αυτόν που τα έχει εκδώσει.
Το θέμα είναι ότι τα request που κάνει η trip δεν τα δέχεται η Aegean άντε βγάλε άκρη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.930
Likes
40.768
H Aegean, αν τα εισιτήρια έχουν αγοραστεί από πρακτορείο, δεν κάνει καμιά αλλαγή ή υποσημείωση. Σε στέλνει για οποιαδήποτε αλλαγή σε αυτόν που τα έχει εκδώσει.
Αλλαγες δεν κανει, αλλα εχω κανει μερικες φορες διαφορα πραγματα που γινονται δωρεαν και δεν ειναι στην περιπτωση "αλλαγη ονοματος", πχ αλλαγη ημνιας γεννησης, συνδεση δυο εισιτηριων που αγοραστηκαν χωριστα απο μεσαζοντα.
Υποσημειωση για ονομα εχει κανει και η SAS για εισιτηριο αγορασμενο απο το Petas.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εχω κάνει μια κράτηση για Λονδίνο. Τα ταξιδιωτικά έγγραφα δηλώνονται κατά το τσεκίν ή τα παίρνει ως αποθηκευμένα κατά την κράτηση; Το ρωτάω γιατί άλλαξα πρόσφατα ταυτότητα και διαβατήριο.
Κανείς δεν γνωρίζει;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Κανείς δεν γνωρίζει;
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι μετά το Brexit. Στο παρελθόν, πολλές φορές είχα δηλώσει ταυτότητα και ταξίδεψα με διαβατήριο και αντίστροφα για διάφορους προορισμούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom