Λογοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ναι το ταπας ειναι ακριβο και βεβαια εξαταρται που το τρως. Στο Quimet y Quimet που προτεινω στο θεμα los restaurantes de Barcelona εχει το ταπας 2,5 ευρω το ενα,αλλα για μενα αξιζει τη τιμη του. Τωρα η τιμη που πληρωνω εγω εδω,στο Μπιλμπαο, το ταπας ειναι απο 1,2 μεχρι και 2,0 ευρω και παλι εξαρταται που το τρως.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
εγώ δεν αφήνω την πόλη μου για καμμία βαρκελώνη γιατί

  • έχουμε καλύτερες παραλίες
  • έχουμε φθηνότερα εστιατόρια για ψαροκαταστάσεις
  • έχουμε προφιτερόλ
  • έχουμε καλύτερα κρασιά
  • μη σας πω ότι σύντομα θα έχουμε και καλύτερη ποδοσφαιρική ομάδα:clap:
Aν εισαι Διαγορας,θα ειμαστε φετος αντιπαλοι (ελπιζω πρωτη και τελευταια φορα στη Β)!Αν εισαι Ροδος,μονο στην Α!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παιδιά το ζήτημα είναι ένα!!! εν ολίγοις ...οταν πάμε κάπου αλλού και παραπέρα,άθελά μας συγκρίνομε κάποια πράγματα με τις δικές μας πόλεις -συμπεριφορές-ευκολίες-κλπ κλπ.
πως να το κάνομε νιώθω οτι είναι λίγη η πόλη που ζώ,ακόμα και η αθήνα που την ξέρω λίγο...εδώ έχομε να κάνομε με πολλές συγκρίσεις ...και θα κοιτάξομε να αναφερθούμε στον μέσο έλληνα,που σε σχέση με αυτά που βγάζει πώς ζει,και τι μπορεί να απολαύσει...ουτε ένα πεζοδρόμιο και λίγο πράσινο δεν μπορεί να ευχαριστηθεί....
δεν θα μιλήσομε για προύχοντες και έχοντες, που ζούν στα βόρεια ή πως τα λένε προάστια και ολα είναι μέλι γάλα!!! οι συγκρίσεις αφορούν τρόπο ζωής και παροχές στον μικρότερο μεροκαματιάρη...έ!! τουλάχιστον μια ήρεμη βόλτα μπορούν να την κάνουν! και χρήματα να μην έχουν θα περιπλανηθούν στους όμορφους δρόμους στις πλατείες ,στα πάρκα...μιά δροσιά στην μίζερη ζωή τους θα την έχουν...αλλα να μην έχεις και αυτή...πάει πολύ!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
Αγαπητή renata μήπως μας τα παραλές? Ωραία είναι η Βαρκελώνη αλλά μάλλον υπερτιμημένη...

Άδειους δρόμους χωρίς κίνηση ασφαλώς και δεν έχει η Βαρκελώνη... οι κάτοικοι είναι σνομπ και φανερά κομπλεξαρισμένοι με την Ισπανία και την πρωτεύουσα... όχι, όλη η πόλη δεν είναι ένα μουσείο... αλίμονο... συγκρίνονται τα μουσεία της Μαδρίτης με αυτά της Βαρκελόνης? η γοτθική συνοικία και μικρή είναι και εντελώς τουριστική... η μπίχλα που υπάρχει στους δρόμους δεν περιγράφετε... ακόμη και η Αθήνα είναι καθαρή μπροστά της... το φαγητό βεβαίως και είναι καλό αλλά δεν νομίζω να είναι φτηνότερο από αυτό της Αθήνας ούτε τα ταξί φτηνότερα από τα Ελληνικά... όσο για την διασκέδαση πάλι μην τα ισοπεδώνουμε όλα... δεν νομίζω η Ελλάδα να υστερεί και ιδιαίτερα...

Συμπέρασμα... ναι η Βαρκελώνη είναι σαφώς ωραιότερη από την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη αλλά προς θεού όταν υπάρχει η Ρώμη, το Παρίσι, το Λονδίνο σιγά μην πάω να μείνω στη Βαρκελώνη...
Συμφωνώ σε όλα (εκτός από τη μπίχλα, δε θυμάμαι κάτι τέτοιο)....να προσθέσω ότι η νυχτερινή ζωή στη γοτθική συνοικία που περπατούσα βράδυ, ήταν αδιάφορη...αλλά και πάλι δε θέλω να κρίνω με βάση την ελάχιστη δική μου εμπειρία, άλλωστε δε με ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή.

Δε μου έκανε καμία εντύπωση πάντως....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
παιδιά το ζήτημα είναι ένα!!! εν ολίγοις ...οταν πάμε κάπου αλλού και παραπέρα,άθελά μας συγκρίνομε κάποια πράγματα με τις δικές μας πόλεις -συμπεριφορές-ευκολίες-κλπ κλπ.
πως να το κάνομε νιώθω οτι είναι λίγη η πόλη που ζώ,ακόμα και η αθήνα που την ξέρω λίγο...εδώ έχομε να κάνομε με πολλές συγκρίσεις ...και θα κοιτάξομε να αναφερθούμε στον μέσο έλληνα,που σε σχέση με αυτά που βγάζει πώς ζει,και τι μπορεί να απολαύσει...ουτε ένα πεζοδρόμιο και λίγο πράσινο δεν μπορεί να ευχαριστηθεί....
δεν θα μιλήσομε για προύχοντες και έχοντες, που ζούν στα βόρεια ή πως τα λένε προάστια και ολα είναι μέλι γάλα!!! οι συγκρίσεις αφορούν τρόπο ζωής και παροχές στον μικρότερο μεροκαματιάρη...έ!! τουλάχιστον μια ήρεμη βόλτα μπορούν να την κάνουν! και χρήματα να μην έχουν θα περιπλανηθούν στους όμορφους δρόμους στις πλατείες ,στα πάρκα...μιά δροσιά στην μίζερη ζωή τους θα την έχουν...αλλα να μην έχεις και αυτή...πάει πολύ!!!
Έτσι είναι Ρενάτα, τα ίδια σκέφτομαι κι εγώ όταν γυρνάω από εξωτερικό....τα έγραψα και πρόσφατα όταν γύρισα από Βερολίνο, για την ποιότητα ζωής που απολαμβάνουν, με το πράσινο, τα ποδήλατα κτλ...και τι να πούμε εμείς οι Αθηναίοι σε αυτό...
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
παιδιά το ζήτημα είναι ένα!!! εν ολίγοις ...οταν πάμε κάπου αλλού και παραπέρα,άθελά μας συγκρίνομε κάποια πράγματα με τις δικές μας πόλεις -συμπεριφορές-ευκολίες-κλπ κλπ.
πως να το κάνομε νιώθω οτι είναι λίγη η πόλη που ζώ,ακόμα και η αθήνα που την ξέρω λίγο...εδώ έχομε να κάνομε με πολλές συγκρίσεις ...και θα κοιτάξομε να αναφερθούμε στον μέσο έλληνα,που σε σχέση με αυτά που βγάζει πώς ζει,και τι μπορεί να απολαύσει...ουτε ένα πεζοδρόμιο και λίγο πράσινο δεν μπορεί να ευχαριστηθεί....
δεν θα μιλήσομε για προύχοντες και έχοντες, που ζούν στα βόρεια ή πως τα λένε προάστια και ολα είναι μέλι γάλα!!! οι συγκρίσεις αφορούν τρόπο ζωής και παροχές στον μικρότερο μεροκαματιάρη...έ!! τουλάχιστον μια ήρεμη βόλτα μπορούν να την κάνουν! και χρήματα να μην έχουν θα περιπλανηθούν στους όμορφους δρόμους στις πλατείες ,στα πάρκα...μιά δροσιά στην μίζερη ζωή τους θα την έχουν...αλλα να μην έχεις και αυτή...πάει πολύ!!!
εγώ θα μιλήσω γιά τη Βαρκελώνη,τον Ιούλη που θα γυρίσω από εκεί.κατα τ΄΄αλλα συμφωνώ με τη renata.όσο γιά την πόλη μου δεν θα την άλλαζα με καμμιά άλλη,απλά θα΄θελα να μπορούσαμε και οι έλληνες ν'αναδείξουμε τις ομορφιές του τ'οπου μας,την ιστορια και τον πολιτισμό μας και ακόμα να φροντίζαμε γιά τις πόλεις μας όπως γιά τα σπίτια μας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Το σημαντικό renata είναι ότι γύρισες ενθουσιασμένη από μία πόλη που (αν είχα καταλάβει καλά) δεν είχες και μεγάλες προσδοκίες! Οπότε αυτό είναι και το ρεζουμέ της συζήτησης για μένα... :)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
εγώ θα μιλήσω γιά τη Βαρκελώνη,τον Ιούλη που θα γυρίσω από εκεί.κατα τ΄΄αλλα συμφωνώ με τη renata.όσο γιά την πόλη μου δεν θα την άλλαζα με καμμιά άλλη,απλά θα΄θελα να μπορούσαμε και οι έλληνες ν'αναδείξουμε τις ομορφιές του τ'οπου μας,την ιστορια και τον πολιτισμό μας και ακόμα να φροντίζαμε γιά τις πόλεις μας όπως γιά τα σπίτια μας.

Εξαρταται που μενεις.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
χμμ.. σαφώς και δεν είναι το ίδιο να ζεις μια πόλη κάθε μέρα (Αθήνα) και μία άλλη να την έχεις επισκεφθεί ως τουρίστας για 10 μέρες (Βαρκελώνη)...

Αλλά από τη μικρή εμπειρία μου εκεί, νομίζω ότι το φαγητό είναι αρκετά φθηνότερο απ' ό,τι στην Αθήνα.. (και όχι μόνο το φαγητό δηλαδή, αλλά τέλος πάντων :roll:)

Έχω φάει σε -περισσότερο ή λιγότερο- τουριστικά μαγαζιά υπέροχα, σε τιμές που στην πόλη μου έχουν μόνο κάτι φοιτητικά στέκια...

Δεν ξέρω τι γίνεται με τα gourmet εστιατόρια υψηλότερης κατηγορίας απ' αυτά που πήγα (σε σύγκριση με τα αντίστοιχα εδώ), πάντως σε νορμάλ κατηγορίες ούτε συζήτηση για το πού είναι πιο φτηνά... εδώ πας σε μια μέτρια ταβέρνα σου φεύγει το 25άρι-30άρι το άτομο στο νερό... τι να λέμε τώρα...

Όσο για τα tapas, ναι οκ, έχουν 2 ευρώ το ένα, αλλά σκεφτείτε ότι δεν είναι για χόρταση... στην ουσία συνοδεύεις το ποτό σου... (αλήθεια, το finger food σε μπαράκι στην Αθήνα πόσο κοστίζει?) Αλλά και στην περίπτωση που τα έφαγα ως κυρίως γεύμα, οκ δεν άδειασα και το πορτοφόλι μου, πόσα να φας πια...? :bleh:

Για τα ποτά δεν το συζητώ, είναι πιο φτηνά επίσης, όσο για τα μέρη που μπορείς να τα πιεις, νομίζω ότι περισσότερο από το Barri Gotic (που χαλάει από μία ώρα και μετά) ή την υπερτουριστική Barceloneta, μπορεί κανείς να ανακαλύψει καταπληκτικά μπαράκια στη Gracia (για βρείτε μου μαγαζί στην Αθήνα που να έχει το mojito 5 ευρώ), το Born, να ανέβει στην Pedrera κ.λπ κ.λπ... τα έχουμε γράψει εξάλλου στο groupάκι αυτό... μην επαναλαμβανόμαστε...

Κατά τα άλλα, προσωπικά, ούτε κατά διάνοια συγκρίνω το επίπεδο ζωής στην Αθήνα με τη Βαρκελώνη, κι επειδή η Αθήνα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμη ως πρωτεύουσα, αν θέλετε και το επίπεδο ζωής στη Θεσσαλονίκη με αυτό της Βαρκελώνης για πολλούς λόγους.. αλλά δε θα ήθελα να κάνω αυτή την κουβέντα, γιατί έχουμε πει τόσα πολλά για την πόλη σε άλλα threads και γιατί μας αρέσει, που θα είναι κουραστική η συζήτηση...:roll:

το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι χάρηκα που άρεσε η πόλη στη Ρενάτα. Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, οφείλω να ομολογήσω, και με το παρελθόν των προορισμών της δεν ήμουν σίγουρη ότι θα την ικανοποιήσει...:)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Συμφωνώ σε όλα (εκτός από τη μπίχλα, δε θυμάμαι κάτι τέτοιο)....να προσθέσω ότι η νυχτερινή ζωή στη γοτθική συνοικία που περπατούσα βράδυ, ήταν αδιάφορη...αλλά και πάλι δε θέλω να κρίνω με βάση την ελάχιστη δική μου εμπειρία, άλλωστε δε με ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή.

Δε μου έκανε καμία εντύπωση πάντως....
και εγω θα συμφωνησω και με τους δυο και να συμληρωσω ρενατα οτι απο τη δικη μου βολτα στη πολη αυτη θυμαμαι οτι ειναι αγελαστοι , υπεροπτες και οσους προσχαρους γνωρισα σε καφε και παμπ ηταν απο Βραζηλια, Αργεντινη δηλαδη μεταναστες που δουλευουν εκει...ασε νη θυμηθω αλλα γιατι θα θυμηθω και τη μηχανη που μου εκλεψαν....:(:(:(
:(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom