Λογοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
χαίρομαι ρενάτα που σου άρεσε η Βαρκελώνη και σκέφτεσαι να την ξαναεπισκεφτείς.:clap:
για να είμαι ειλικρινής σαν την κρίκι φοβόμουν οτι θα σε ψιλοαπογοήτευε.

επί τη ευκαιρία: δεν μας λες, αν θέλεις βέβαια, ποιες άλλες λιγοστές ευρωπαικές πόλεις έχεις επισκεφτεί για να ξέρουμε το μέτρο σύγκρισης σου?
Εχεις πάει στα Λονδίνα, στα Παρίσια και στις Ρώμες;:haha:

Η βόλτα την Μπαρσελονέτα πως σου φάνηκε;
πρώτο τραπέζι πίστα την Μεσόγειο.:D



Υ.Γ.: Οι κάθε λογής σχολιασμοί αρνητικοί η θετικοί για την πόλη είναι εντελώς υποκειμενικοί και ο παραπέρα σχολιασμός των αρνητικών σχολιασμών μόνο προβλήμα θα δημιουργούσαν στο παρών τόπικ!:cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
χαίρομαι ρενάτα που σου άρεσε η Βαρκελώνη και σκέφτεσαι να
Τhano έχω πάει δύο φορές στο λονδίνο για αρκετά, στο άμστερνταμ,και στην κοπεγχάγη για 4 μονάχα μέρες.thats all!!! απο τις υπόλοιπες περαστική μονο στα αεροδρόμια...
για αυτό σου λέω δεν έχω μεγάλο μέτρο σύγκρισης..
Η βαρκελώνη ρε παιδί μου,μου πήγε στο στυλάκι μου...έτσι κατευθείαν ντόινγκ!!
στην μπαρτσελονέτα δεν πήγαμε γιατί δεν προλάβαμε...ή μάλον βρεθήκαμε στο λιμάνι περάσαμε την κυματιστή γέφυρα ,και νομίζαμε οτι αυτή ήταν η μπαρτσελονέτα! αλλά φεύ!!
δεν ήταν..
πατάτα πρώτη.ακολούθησαν και άλλες αλλα που θα πάει...θα την μάθω και τα κάνω ολα σωστά!!:p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Οι κάθε λογής σχολιασμοί αρνητικοί η θετικοί για την πόλη είναι εντελώς υποκειμενικοί και ο παραπέρα σχολιασμός των αρνητικών σχολιασμών μόνο προβλήμα θα δημιουργούσαν στο παρών τόπικ!:cool:
Ο τίτλος του τόπικ καλεί να σχολιάσουμε αρνητικά ή θετικά την πόλη, κατά συνέπεια αγαπητέ thanosth κανένα πρόβλημα δεν θα δημιουργήσουν στο τόπικ... λυπάμαι αν σας την χαλάμε οι υπόλοιποι που δεν πεθαίνουμε για την Βαρκελώνη αλλά τεκμηριωμένα σας παραθέτουμε την γνώμη μας... δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμφωνούμε στο ότι η Βαρκελώνη είναι η ωραιότερη πόλη του κόσμου και αν εκφράζουμε αρνητικές κρίσεις καταστρέφουμε το τόπικ...
Γουστάρετε Βαρκελώνη με γειά σας με χαρά σας... αφήστε κι εμάς να έχουμε τις αμφιβολίες μας...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ο τίτλος του τόπικ καλεί να σχολιάσουμε αρνητικά ή θετικά την πόλη, κατά συνέπεια αγαπητέ thanosth κανένα πρόβλημα δεν θα δημιουργήσουν στο τόπικ... λυπάμαι αν σας την χαλάμε οι υπόλοιποι που δεν πεθαίνουμε για την Βαρκελώνη αλλά τεκμηριωμένα σας παραθέτουμε την γνώμη μας... δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμφωνούμε στο ότι η Βαρκελώνη είναι η ωραιότερη πόλη του κόσμου και αν εκφράζουμε αρνητικές κρίσεις καταστρέφουμε το τόπικ...
Γουστάρετε Βαρκελώνη με γειά σας με χαρά σας... αφήστε κι εμάς να έχουμε τις αμφιβολίες μας...
χμ..ελα όμως που το τοπικ, εντασσεται στο ευρυτερο γκρουπ "βαρκελωνοπληκτοι"!!
και οκ, ολοι πλεον ( μελη και μη) μπορουν να γραφουν, αλλα ας μην ξεχναμε ΠΟΥ γραφουμε!

κατα τα αλλα, ρενατα πολυ ωραια ολα οσα γραφεις!!δεν βλεπω την ωρα για το ταξιδι μου!
νομιζω οτι θα ξετρελαθω με τα σκυλια!!αφου εχεις αρκετα κενα απο ευρωπη, να σε ενημερωσω οτι και στην γερμανια και στην αυστρια τα σκυλια ζουν βασιλικα!!πετυχαινα σκυλια με τις σκυλομαμαδες τους ακομη και σε δοκιμαστηρια μεγαλων πολυκαταστηματων!
μηπως ηρθε η ωρα να παει η φανη ευρωπη???
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Βαρκελωνη.
Ο πρωτος μου ευρωπαικος προορισμος.
Με τα ματια ενος αρχαριου λοιπον εχω να πω τα εξης.

Η Βαρκελωνη ειναι μια ομορφη πολη,καθαρη με μικρο κυκλοφοριακο προβλημα,και πολυ καλη ρυμοτομια.
Εχει πολλες ομορφιες που τις συναντας παντου σε κτηρια,παρκα,δρομους,πλατειες.
Ολα ειναι ομορφα και περιποιημενα.
Εχει αρκετο τουρισμο και δικαιολογημενα,ενω οι κατοικοι της κινουνται σε πιο χαλαρους ρυθμους απο εμας.
Οι τιμες περιπου ειναι ιδιες με τις ελληνικες,σε καταλωτικα αγαθα,και ειδη διατροφης,εξαιρεση αποτελει ο καφες που στην Βαρκελωνη εχει μιση τιμη απο την Ελλαδα.
Οι Βαρκελωνεζοι ειναι προθυμοι και εξυπηρετικοι εστω και αυτοι που δεν γνωριζουν αγγλικα ηταν προθυμοι να μας εξηγησουν εστω και στην γλωσσα τους.

Εχει πολυ ωραια μαγαζια για ενδυση που σιγουρα θα σε τραβηξουν εστω και αν δεν εχεις προθεση να ψωνισεις.
Τα φαγητα τους ειναι νοστιμα και η τιμη τους εξαρταται στο που θα κατσεις να φας.
Μου αρεσε η παελια,οι πατατας μπραβας,η κρεμ καταλουνια η αλλιως κρεμ μπουλε,και διαφορα αλλα που δεν θυμαμαι ονομασια.

Την περιοδο που πηγαμε ηταν ευρωεκλογες,παρολα αυτα δεν ειδαμε ουτε συγκεντρωσεις
ουτε ντουντουκες ουτε φανατιλα.
Μονο καποιες διακριτικες αφισες σε στυλους εδειναν στιγμα εκλογων.

Σε γενικες γραμμες η Βαρκελωνη ειναι μια χαρουμενη πολη,που μπορει ο επισκεπτης να περιφερεται με τις ωρες χωρις να βαρεθει, να διασκεδαση και να περασει ομορφα χωρις να το προσπαθηση.
Ειναι πολη που δεν τη βαριεσαι ευκολα και εχει τον τροπο της να σε κανει να την αγαπησεις.

Αν θα ξαναπηγαινα στη Βαρκελωνη?
Μαλλον ναι,και θα την συνδιαζα και με περισσοτερες πολεις εκει γυρω που απ`οτι καταλαβα ειναι πανεμορφες και οχι πολυ τουριστικοποιημενες.

Για φετος παντως τελος η ευρωπη,μια μικρη τζουρα ομως το χρονο ειναι οτι πρεπει.
Καλα ταξιδια σε ολους ευρωπαικα και μη.:cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
χμ..ελα όμως που το τοπικ, εντασσεται στο ευρυτερο γκρουπ
latina να διευκρινίσω για να μην παραξηγηθώ!
η σχέση μου με τα ζώα ειναι καθαρά συντροφική! μπορεί και να προτιμώ να βλέπω τον σκύλο μου απο ανθρώπους..δεν εντάσομαι στις μαμάδες σκύλων που τα κάνουν τσίρκο και τα πάνε βόλτα..τα απεχθάνομαι αυτά,και λυπάμαι τα ζωα που έχουν τέτοιες μαμάδες!!
ο σκύλος μου έχει τα ίδια δικαιώματα με μένα,κοιμάται και τρώει οπου γουστάρει,και γενικά ζει ελεύθερος μαζί μου,χωρίς καμία καταπίεση...το ενοώ! μάλον αυτό είναι η επέκταση για το πώς αισθάνομαι να ζώ εγώ και ο άλλος δίπλα μου.
θα την πάρω λοιπόν στην γερμανία και την αυστρία οταν πάω,να γνωρίσει και φίλες ...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
latina να διευκρινίσω για να μην παραξηγηθώ!
η σχέση μου με τα ζώα ειναι καθαρά συντροφική! μπορεί και να προτιμώ να βλέπω τον σκύλο μου απο ανθρώπους..δεν εντάσομαι στις μαμάδες σκύλων που τα κάνουν τσίρκο και τα πάνε βόλτα..τα απεχθάνομαι αυτά,και λυπάμαι τα ζωα που έχουν τέτοιες μαμάδες!!
ο σκύλος μου έχει τα ίδια δικαιώματα με μένα,κοιμάται και τρώει οπου γουστάρει,και γενικά ζει ελεύθερος μαζί μου,χωρίς καμία καταπίεση...το ενοώ! μάλον αυτό είναι η επέκταση για το πώς αισθάνομαι να ζώ εγώ και ο άλλος δίπλα μου.
θα την πάρω λοιπόν στην γερμανία και την αυστρία οταν πάω,να γνωρίσει και φίλες ...
δεν το εννοουσα ετσι καλε!!το οτι παιρνουν τα σκυλια στο δοκιμαστηριο σημαινει οτι τα σκυλια μπαινουν παντου και μαλιστα, χωρις να προκαλουν καμια εντυπωση στους τριγυρω!
δεν ξερω τι παιζει κατω στην κρητη, αλλα εδω, στην αθηνα, εγω εχω προβλημα, δεν μπορω να παω στα περισσοτερα μερη με τον σκυλο μου και αναγκαζομαι να την αφηνω σπιτι!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν το εννοουσα ετσι καλε!!
εξαρτάται απο σένα!! εδώ θέλει τσαμπουκά.ο σκύλος μπαίνει παντού,τράπεζες,ταχυδρομεία,δοκιμαστήρια,και οπου πούν όχι,δεν μπαίνω εγώ!
σε καφέ και υπαίθρια εστιατόρια δεν υπάρχει πρόβλημα,τον χειμώνα φυσικά μένει στο σπίτι.
καλό θα είναι να γνωρίζομε τα δικαιώματα των σκυλογονιών για να γνωρίζομε πώς να τα διεκδικούμε---τέλος off topic!!:cool:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εξαρτάται απο σένα!! εδώ θέλει τσαμπουκά.ο σκύλος μπαίνει παντού,τράπεζες,ταχυδρομεία,δοκιμαστήρια,και οπου πούν όχι,δεν μπαίνω εγώ!
σε καφέ και υπαίθρια εστιατόρια δεν υπάρχει πρόβλημα,τον χειμώνα φυσικά μένει στο σπίτι.
καλό θα είναι να γνωρίζομε τα δικαιώματα των σκυλογονιών για να γνωρίζομε πώς να τα διεκδικούμε---τέλος off topic!!:cool:
δικαιωματα??στην ελλαδα??μα, ο ΑΚ ακομη αντιμετωπιζει τα ζωα ως "πραγματα"..:(:(:(
και οκ, στο δοκιμαστηριο δεν θα μπεις, μικρο το κακο..
στα ταχυδρομεια, τις τραπεζες, τα σουπερ μαρκετ, τις συγκοινωνιες???
μεγαλο το θεμα που ανοιξαμε ρενα!!

τελος off topic!!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Αν και η Βαρκελώνη είναι απο τις πολεις που επισκέφηκα τελευταία μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.Το λέω αυτό γιατί όταν έχεις επισκεφθεί πολλές πόλεις οι συγκρίσεις είναι δυσκολότερες και συνήθως η σύγκριση είναι υπέρ της παλιά πόλης.Με την Βαρκελώνη μπορώ να πώ οτι ένιωσα απο την αρχή σαν το σπίτι μου .Πάντως με τίποτα δεν θα έφτυνα την πόλη μου για να πάω να ζήσω εκεί ('οπως και οπουδήποτε αλλόυ).Μετά από τόσα ταξίδια και απο τόσες πόλεις ,πάντα όποτε γυρνάω στην Θεσσαλονίκη μου αισθάνομαι οτι γυρνάω στον χώρο μου ,στους φίλους μου εκεί που αγαπάω και με αγαπούν ,εκεί που έχω γαλουχηθεί .Σιγουρα εχει η πόλη μου πολλά στραβά και ανάποδα αλλά αν τα είχε όλα τέλεια δεν ξέρω αν θα μπορούσα να την αντέξω (όσο ποιητικό και αν ακούγεται αυτό) .Επίσης φοβάμαι να ζήσω σε μια πόλη που έχει λύσει όλα τα προβλήματα της πιστεύω οτι μια τέτοια πόλη δεν θα είχε έξυπνους κατοίκους διότι η φύση προικίζει με σοφία και γνώση τα όντα που έχουν να αντιμετωπίσουν μία σωρεία από κινδύνους και προβλήματα (ώστε να ανταπεξέλθουν).
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Επίσης φοβάμαι να ζήσω σε μια πόλη που έχει λύσει όλα τα προβλήματα της πιστεύω οτι μια τέτοια πόλη δεν θα είχε έξυπνους κατοίκους διότι η φύση προικίζει με σοφία και γνώση τα όντα που έχουν να αντιμετωπίσουν μία σωρεία από κινδύνους και προβλήματα (ώστε να ανταπεξέλθουν).
Ωραια η Βαρκελωνη (αν και η αληθεια ειναι οτι εγω προτιμω τη Μαδριτη!)
παντως κατι βασικο οταν βλεπεις μια πολη απ' εξω σε ενα ταξιδι ειναι οτι ολα σου φαινονται καλυτερα απο οτι ενδεχομενος ειναι γι' αυτους που μενουν μονιμα.
toumpiotis, μη νομιζεις οτι η Βαρκελωνη εχει λυσει ολα της τα προβληματα
-και κινδυνους εχει και οι κατοικοι της πονηροι θεωρουνται -
απλα πολλες πολεις της Ισπανιας (και φυσικα αλλων χωρων αλλα αναφερομαι στην Ισπανια γιατι μπορω να γνωριζω) εχουν πιο ανεβασμενη ποιοτητα ζωης απο οτι στην Ελλαδα.
Κι ετσι η συγκριση ειναι παντα απογοητευτικη!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
.Επίσης φοβάμαι να ζήσω σε μια πόλη που έχει λύσει όλα τα προβλήματα της πιστεύω οτι μια τέτοια πόλη δεν θα είχε έξυπνους κατοίκους διότι η φύση προικίζει με σοφία και γνώση τα όντα που έχουν να αντιμετωπίσουν μία σωρεία από κινδύνους και προβλήματα (ώστε να ανταπεξέλθουν).


:shock::shock::shock::roll:
μάλον χρειάζομαι αναβάθμιση!!!:rolleyes:

στο σικάγο καλά ειναι??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom