Λογοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θάνο, καλό ταξίδι!

Το νου σου, ε ! :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φευγει ο Θανος βρε παιδια! Καλο ταξιδι! Και μη ξεχασεις τη βαλιτσα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ένας ακόμη λόγος που θα γυρνούσα την πλάτη στην πόλη μου, ειναι η ευκολία εντός της πόλης με το Β για τις μετακινήσεις μου με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. βλ Μετρό κ λεωφορεία και όχι μόνο.
Παντού υπαρχουν σταθμοί ενοικίασης ποδηλάτων με τα οποία μετακινείσαι οικολογικά και ευέλικτα!
aimg10.imageshack.us_img10_7302_img7794640x425.th.jpg

Υ.Γ.: οκ, θα έχω το νου μου στην αποσκευή μου, (σημ. αν την πάρω μαζί μου τελικά μετά τα οσα εχω διαβάσει για τον γειτονικο μας αερομεταφορέα), το θέμα ειναι ο αερομεταφορέας μου θα έχει το νού του στην βαλίτσα μου; :roll::haha:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
thano, καλο ταξιδι!!:clap::clap::clap:να περασεις σουπερ!!περιμενω και νεες εντυπωσεις!!!!
ζηλευω, αλλα κοντοζυγωνω και εγω!!!!!
 

lila

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια
Για να πω την αλήθεια εγώ ενθουσιάστηκα με τον απλό κόσμο! Ο καθένας πήγαινε στη δουλειά όπως ακριβώς γούσταρε, κανένας δε θα του την έλεγε για το piercing, για το tatoo, κλπ. Εδώ που είμαστε παίζει σημαντικό ρόλο η εμφάνιση γενικότερα, ανεξάρτητα από τις γνώσεις που έχεις, τη προυπηρεσία, η το πόσο καλός είσαι στη δουλειά σου δε θα σε πάρουν αν δεν είσαι όπως πρέπει. Δε λέω να πας σαν το φρικιό, απλά κατάλαβα ότι στη Βαρκελώνη είναι πιο μπροστά από μας, όσο αφορά το θέμα εργασίας. Από κει και πέρα στους μισθούς είμαστε πάνω κάτω τα ίδια!
Επίσης μ άρεσε που μπορούσες να μπεις για μπάνιο στη θάλασσα στη Barcelonetta και που είναι μες τη πόλη, δεν ήταν πεντακάθαρη αλλά ήταν προσβάσιμη!
Για Θερμαικό και Θεσσαλονίκη που μένω, ούτε λόγος!!
 

leo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γύρισα την περασμένη εβδομάδα μετά από 9 μέρες στην Βαρκελώνη.Φυσικά έχω να πω τα καλύτερα και μόνο...
Οι άνθρωποι είναι 100 χρόνια μπροστά από εμάς...
-Κίνηση και νέφος καθόλου, πάρκα παντού,μεγάλα πεζοδρόμια και αν εξαιρέσεις τα φύλλα των δέντρων...πεντακάθαρη πόλη.
Με 35 γραμμές μετρό-τραμ-προαστιακός έχεις πρόσβαση σε όλη την πόλη...
-Οι τιμές πολύ χαμηλές..κυρίως σε καφέ,ποτό και φαί...
-Ενω στην αρχή με προετόιμασαν όλοι ότι δεν θα μιλήσω αγγλικά...συννενοήθηκα στο 80%...και επίσης αυτοί που δεν ήξεραν είχαν την διάθεση να με βοηθήσουν ακόμα και με νοήματα...
-Η γενικότερη αίσθηση που μου άφησε...ότι προσπαθούν ο κόσμος να περνάει καλά, δεν τον εκμεταλέυοντε και δεν βλέπουν τον τουρίστα ως λεφτά και τίποτα άλλο...

Εννοείτε θα πάω ξανά...μακάρι και μόνιμα...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αν εξαιρέσεις τα φύλλα των δέντρων...πεντακάθαρη πόλη.
πλακα κανεις εεεε???:haha::haha::haha:
τι ωρες και που κυκλοφορουσες εσυ?
κεγω 9 μερες εμεινα στην βαρκελωνη, ξετρελαθηκα με την πολη αλλα οχι...πεντακαθαρη δεν θα την ελεγα ποτε..η πολη εζεχνε..
ολημερις και οληνυχτις συνεργεια καθαρισμου οργωναν την πολη (με συνθημα τους το "barcelona neta"), αλλα παρολα αυτα η πολη δεν καθαριζε με τιποτα..
απλα σε αλλα σημεια μυριζε περισσοτερο και σε αλλα λιγοτερο..
οκ, σκουπιδια δεν εβλεπες δεξια και αριστερα, αλλα μπυρες, κατουρα και ξερατα υπηρχαν παντου!!αυτο ειναι ισως και το μονο αρνητικο που ειδα εγω στην πολη..αλλα κι αυτο της το συγχωρησα!!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
πλακα κανεις εεεε???:haha::haha::haha:
τι ωρες και που κυκλοφορουσες εσυ?
κεγω 9 μερες εμεινα στην βαρκελωνη, ξετρελαθηκα με την πολη αλλα οχι...πεντακαθαρη δεν θα την ελεγα ποτε..η πολη εζεχνε..
ολημερις και οληνυχτις συνεργεια καθαρισμου οργωναν την πολη (με συνθημα τους το "barcelona neta"), αλλα παρολα αυτα η πολη δεν καθαριζε με τιποτα..
απλα σε αλλα σημεια μυριζε περισσοτερο και σε αλλα λιγοτερο..
οκ, σκουπιδια δεν εβλεπες δεξια και αριστερα, αλλα μπυρες, κατουρα και ξερατα υπηρχαν παντου!!αυτο ειναι ισως και το μονο αρνητικο που ειδα εγω στην πολη..αλλα κι αυτο της το συγχωρησα!!!!
Kατά λάθος το πάτησα το ευχαριστώ αλλά δεν πειράζει......
Λοιπόν Λατινα ,δικιο έχεις αλλά νομιζω ότι ο leo αναφέρεται στο βόρειο κομμάτι της πολης ....εκει όντως και πιο καθαροι είναι οι δρομοι και οι με μεγάλα δέντρα στο πλαι...γενικά δίνει την αισθηση καθαρής και πολιτισμένης πολης.Τώρα από την πλατεια Καταλουνια και κάτω είναι όντως διαφορετικά τα πραγματα .Γυρω από τη Ράμπλα ,το Barri Gothic και άλλες περιοχες τριγύρω είναι βρωμικουτσικες παρα τις προσπαθειες που γίνονται από τα συνεργεια καθαριοτητας...ισως να φταιει και ο μεγαλος αριθμος επισκεπτων που συνοστιζονται εκει....
α,και σοβαρο προβλημα έχει η πολη με τις ακαθαρσιες των σκυλων.....αν χαζευεις απο δω και απο κει και δεν προσέχεις που πατάς...........την πατησες:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Kατά λάθος το πάτησα το ευχαριστώ αλλά δεν πειράζει......
Λοιπόν Λατινα ,δικιο έχεις αλλά νομιζω ότι ο leo αναφέρεται στο βόρειο κομμάτι της πολης ....εκει όντως και πιο καθαροι είναι οι δρομοι και οι με μεγάλα δέντρα στο πλαι...γενικά δίνει την αισθηση καθαρής και πολιτισμένης πολης.Τώρα από την πλατεια Καταλουνια και κάτω είναι όντως διαφορετικά τα πραγματα .Γυρω από τη Ράμπλα ,το Barri Gothic και άλλες περιοχες τριγύρω είναι βρωμικουτσικες παρα τις προσπαθειες που γίνονται από τα συνεργεια καθαριοτητας...ισως να φταιει και ο μεγαλος αριθμος επισκεπτων που συνοστιζονται εκει....
α,και σοβαρο προβλημα έχει η πολη με τις ακαθαρσιες των σκυλων.....αν χαζευεις απο δω και απο κει και δεν προσέχεις που πατάς...........την πατησες:D
κοιτα, εχεις δικιο σε αυτο!πιο βορεια η κατασταση ηταν εμφανως καλυτερη!!αλλα σε καμια περιπτωση η συνολικη εικονα που σου αφηνε η πολη δεν ηταν αυτη της "πεντακαθαρης"...
και τονιζω, γιατι προς τιμην τους ειναι οτι την καθαριζαν συνεχεια!!!!
τονιζω επισης οτι η πολη μου αρεσε παρα παρα πολυ!!!!μην παρεξηγηθουμε κιολας!!!
 

lila

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδια
Παντως καθε βραδυ - αργα - καθαριζαν τους δρομους και τις πλατειες! Αυτο παρατηρουσα οταν ημουν στη Ραμπλας!!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όλη την ημέρα καθαρίζεται η πόλη, αλλά νομίζω πως δεν μπορεί να δείξει και ιδιαίτερα καθαρή αφού όλοι εκεί έχουν την συνήθεια να πετάνε τα πάντα στο δρόμο, οπότε και που την διατηρούν τόσο καθαρή τους βγάζω το καπέλο....σε αντίθεση με εμάς που κάνουν ότι καθαρίζουν στην Αθήνα και σχεδόν ποτέ δεν καθαρίζουν ουσιαστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom