Λογοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Ήταν ένα μεγάλο όνειρο μου το ταξίδι στην Βαρκελώνη,αν και θα ήθελα να πάω και σε άλλες πόλεις της Ισπανίας.Οι εντυπώσεις μου οι καλύτερες.
Καταρχάς να πω ότι η Βαρκελώνη ήταν μια βιομηχανική πόλη με τεράστιο πρόβλημα μόλυνσης και οι άνθρωποι κατάφεραν να την κάνουν ανθρώπινη για την Ολυμπιάδα τους..δηλαδή από το μηδέν την έφεραν σε αυτό το σημείο,αυτό λέει πολύ περισσότερα από ότι στις πόλεις μας που τις καταστρέφουμε και δεν γίνεται κάτι ουσιαστικό ωστέ να τις κρατάμε καθαρές.
Μου έκανε λοιπόν τρομερή εντύπωση το ότι δημιούργησαν την δική τους παραλία(ενώ πχ η Θεσσαλονίκη την κατέστρεψε)το ότι σε κάθε τετράγωνο έβλεπες καθαρά πάρκα,το ότι ντρεπόσουν να πετάξεις και το παραμικρό σκουπιδάκι στο δρόμο γιατί τουλάχιστον σε όποιο σημείο γύρισα εγώ δεν είδα καθόλου βρωμιά.Τρομερή εντύπωση μου έκανε η χρήση δημόσιων ποδηλάτων...εδώ εγώ τόλμησα να πάρω δικό μου ποδήλατο στην πόλη και σε λίγες μόνο μέρες μου το έκλεψαν...και αυτοί το προωθούν δημόσια.Το ότι προσπαθούν τόσο σκληρά να προωθούν τη χρησιμοποίηση των μέσων μεταφοράς για να μειωθεί η μόλυνση και για να μην υπάρχει κίνηση σοτυς δρόμους...τα ταξί έχουν διπλή ταρίφα τη διάρκεια της ημέρας για να σε αναγκάσουν να χρησιμοποιείς το μετρό και να μειώνεται η μόλυνση,ενώ το βράδυ έχουν μονή ταρίφα γιατί δεν υπάρχει άλλο μεταφορικό μέσο να σε εξυπηρετήσει(το αντίθετο με εμάς)...Όσο για τις παροχές που δίνουν στους πολίτες τους,τις έμαθα από πρώτο χέρι και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητες...
Βέβαια έχει και τα αρνητικά της,έμαθα ότι τα ενοίκια τους είναι πολύ ακριβά.Οι τιμές του φαγητού θα έλεγα ότι ήταν φυσιολογικές,εκτός από το μπουκαλάκι του νερού,που δεν μπορούσες να το βρεις κάτω από 1,5 με 2 ευρώ στα περίπτερα.Επίσης αν κι εγώ δεν πήγα για μπάνιο,άτομα μου είπαν ότι σαν τις θάλασσες της Χαλκιδικής πουθενά στην Βαρκελώνη.
Η νοοτροπία τους προσωπικά μου φάνηκε καλή,λιγάκι σνομπ σε σχέση με την υπόλοιπη Ισπανία,κι αυτό λογικό αφού είχαν δικτατορία και μη ελευθερία λόγου για τόσα χρόνια από καστιλιανική κυβέρνηση.Γενικώς έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις

Πάντως ευχαρίστως θα έμενα Βαρκελώνη,αλλά όσα και να λέμε για την πατρίδα μας...η αλήθεια είναι ότι ομορφότερο μέρος από την Ελλάδα δεν θα βρούμε πουθενά...η νοοτροπία μας και οι πολιτικές μας μας τα χαλάνε λιγάκι.Δεν θα άφηνα έτσι εύκολα την πόλη μου...αλλά και αυτό δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν το δοκιμάσω...οπότε το αφήνω να το σχολιάσουν σε αυτούς που το έχουν κάνει ήδη!

Καλή διαμονή σε όσους κάνετε αυτό το υπέροχο ταξίδι!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ήταν ένα μεγάλο όνειρο μου το ταξίδι στην Βαρκελώνη,αν και θα ήθελα να πάω και σε άλλες πόλεις της Ισπανίας.Οι εντυπώσεις μου οι καλύτερες.
Καταρχάς να πω ότι η Βαρκελώνη ήταν μια βιομηχανική πόλη με τεράστιο πρόβλημα μόλυνσης και οι άνθρωποι κατάφεραν να την κάνουν ανθρώπινη για την Ολυμπιάδα τους..δηλαδή από το μηδέν την έφεραν σε αυτό το σημείο,αυτό λέει πολύ περισσότερα από ότι στις πόλεις μας που τις καταστρέφουμε και δεν γίνεται κάτι ουσιαστικό ωστέ να τις κρατάμε καθαρές.
Μου έκανε λοιπόν τρομερή εντύπωση το ότι δημιούργησαν την δική τους παραλία(ενώ πχ η Θεσσαλονίκη την κατέστρεψε)το ότι σε κάθε τετράγωνο έβλεπες καθαρά πάρκα,το ότι ντρεπόσουν να πετάξεις και το παραμικρό σκουπιδάκι στο δρόμο γιατί τουλάχιστον σε όποιο σημείο γύρισα εγώ δεν είδα καθόλου βρωμιά.Τρομερή εντύπωση μου έκανε η χρήση δημόσιων ποδηλάτων...εδώ εγώ τόλμησα να πάρω δικό μου ποδήλατο στην πόλη και σε λίγες μόνο μέρες μου το έκλεψαν...και αυτοί το προωθούν δημόσια.Το ότι προσπαθούν τόσο σκληρά να προωθούν τη χρησιμοποίηση των μέσων μεταφοράς για να μειωθεί η μόλυνση και για να μην υπάρχει κίνηση σοτυς δρόμους...τα ταξί έχουν διπλή ταρίφα τη διάρκεια της ημέρας για να σε αναγκάσουν να χρησιμοποιείς το μετρό και να μειώνεται η μόλυνση,ενώ το βράδυ έχουν μονή ταρίφα γιατί δεν υπάρχει άλλο μεταφορικό μέσο να σε εξυπηρετήσει(το αντίθετο με εμάς)...Όσο για τις παροχές που δίνουν στους πολίτες τους,τις έμαθα από πρώτο χέρι και δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητες...
Βέβαια έχει και τα αρνητικά της,έμαθα ότι τα ενοίκια τους είναι πολύ ακριβά.Οι τιμές του φαγητού θα έλεγα ότι ήταν φυσιολογικές,εκτός από το μπουκαλάκι του νερού,που δεν μπορούσες να το βρεις κάτω από 1,5 με 2 ευρώ στα περίπτερα.Επίσης αν κι εγώ δεν πήγα για μπάνιο,άτομα μου είπαν ότι σαν τις θάλασσες της Χαλκιδικής πουθενά στην Βαρκελώνη.
Η νοοτροπία τους προσωπικά μου φάνηκε καλή,λιγάκι σνομπ σε σχέση με την υπόλοιπη Ισπανία,κι αυτό λογικό αφού είχαν δικτατορία και μη ελευθερία λόγου για τόσα χρόνια από καστιλιανική κυβέρνηση.Γενικώς έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις

Πάντως ευχαρίστως θα έμενα Βαρκελώνη,αλλά όσα και να λέμε για την πατρίδα μας...η αλήθεια είναι ότι ομορφότερο μέρος από την Ελλάδα δεν θα βρούμε πουθενά...η νοοτροπία μας και οι πολιτικές μας μας τα χαλάνε λιγάκι.Δεν θα άφηνα έτσι εύκολα την πόλη μου...αλλά και αυτό δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν το δοκιμάσω...οπότε το αφήνω να το σχολιάσουν σε αυτούς που το έχουν κάνει ήδη!

Καλή διαμονή σε όσους κάνετε αυτό το υπέροχο ταξίδι!

Οι τιμες στο φαγητο ειναι φυσιολογικες για εναν Ελληνα, αλλα ειναι υψηλες σε σχεση με αλλες πολεις της Ισπανιας και αυτο εχει να κανει γιατι η Βαρκελωνη ειναι σουπερ τουριστικη, αρα τιμες πανω! Νερο ακριβο, ναι αλλα εχουν μεγαλο προβλημα στην Καταλονια και ειδικα στη Βαρκελωνη με το νερο. Νοοτροπια σνομπ σε σχεση με την υπολοιπη Ισπανια μπορει αλλα μια χαρα τα πανε με τους Βασκους, αλλα αυτη τη στιγμη ειναι το μονο μερος στην Ισπανια που ονομαζεται Εθνος της Καταλονιας! Ενα πλεονεκτημα που καποιες αλλες περιοχες δεν μπορουν να το αποκτησουν!!!!
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
Ναι εννοείται ότι είναι φυσιολογικό που το νερό είναι τόσο ακριβό,αφού έχουν πρόβλημα σ'αυτό το θέμα!
Όταν λέω νοοτροπία σνομπ,εννοώ ότι,εκεί μιλούν καταλονικά,είναι διαφορετικά από τα καστιλιανικά,αλλά σίγουρα οι καταλονοί μπορούν να καταλάβουν τα καστιλιανικά.Κι όμως παρόλο που τους μιλούσαμε καστιλιανικά,έκαναν πως δεν καταλάβαιναν την διάλεκτο αυτή.Το θεωρώ φυσιολογικό κι αυτό αφού έτσι μεγάλωσαν.Γενικώς έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και γενικώς θεωρώ ότι οι Βαρκελωνέζοι είναι super άνθρωποι,και ευγενικοί...τουλάχιστον εγώ έτσι τους είδα...το μόνο πράγμα που με εκνεύρισε είναι η ΜΗ επαφή τους με τ'αγγλικά!Δεν μπορεί ένα τέτοιο μέρος να είναι τόσο τουριστικό,να δέχεται τόσο κόσμο από όλο τον κόσμο και σε ξενοδοχείο ακριβό,τεσσάρων αστέρων να μην μπορείς να συνεννοηθείς με την ρεσεψιον επειδή δεν ξέρουν αγγλικά!Και όχι μόνο στο ξενοδοχείο,αλλά και στα περισσότερα μέρη...παράδειγμα,πήραμε ταξί,ο ταξιτζής να μην ξέρει ούτε ΜΙΑ αγγλική λέξη,προσπαθούσαμε με μισά καστιλλιανικά,μισά αγγλικά να συννενοηθούμε και τελικά αφού εμείς βρήκαμε τον τρόπο,οι υπόλοιποι δύο κάναν κύκλους για να καταφέρει στο τέλος να τους πάει στο ξενοδοχείο τους...μπορεί να μην μας είναι ευχάριστο που πρέπει να ξέρουμε σαν δεύτερη γλώσσα τα αγγλικά(σε πολλούς λαούς τουλάχιστον)αλλά αυτή είναι πλέον η γλώσσα που συννενοούνται οι περισσότεροι άνθρωποι του πλανήτη,είτε θέλουμε,είτε όχι.....Γιαυτό τουλάχιστον στα ξενοδοχεία,από τη στιγμή που ενα μέρος είναι τόσο τουριστικό...νομίζω ότι τα αγγλικά επιβάλλονται!
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγω συμφωνω με την ρενατα γιαυτο και την κοπανισα και μενω μονιμα στην βαρκελωνη.
ποιοτητα ζωης παιδια,σκεφτητετο
ποιότητα ζωής σε σχέση με την Αθήνα ΝΑΙ.
σε σχέση με τη Ζυρίχη ή το Βανκούβερ ή το Όσλο ΟΧΙ.
(και μιλάμε μόνο για μεγαλουπόλεις,43 παγκοσμίως έχουν καλύτερη ποιότητα ζωής.)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
ποιότητα ζωής σε σχέση με την Αθήνα ΝΑΙ.
σε σχέση με τη Ζυρίχη ή το Βανκούβερ ή το Όσλο ΟΧΙ.
(και μιλάμε μόνο για μεγαλουπόλεις,43 παγκοσμίως έχουν καλύτερη ποιότητα ζωής.)
αγαπητε φιλε αυτο ακριβως λεει ο τιτλος του τοπικ.
οι λογοι που θα αφηνα την πολη μου για να ζησω βαρκελωνη.
Τωρα αν θες πανε βανκουβερ ζυριχη η στο οσλο.
Η ερωτηση ειναι σαφεστατη
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μένω στην Αθήνα.
Χρειάζομαι άλλο λόγο;
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
αγαπητε φιλε αυτο ακριβως λεει ο τιτλος του τοπικ.
οι λογοι που θα αφηνα την πολη μου για να ζησω βαρκελωνη.
Τωρα αν θες πανε βανκουβερ ζυριχη η στο οσλο.
Η ερωτηση ειναι σαφεστατη
μη συγχυζεσαι καρντάσι. καλό θα ήταν τότε να λέει οι λόγοι που θα άφηνα το χάος που λέγεται Αθήνα. ακόμα και την Θεσσαλονίκη. αλλά υπάρχει κι άλλη Ελλάδα για την οποία έρχονται μόνιμα και Ελβετοί.
επειδή μ αρέσει η αλήθεια, έχει και η Βαρκελώνη τις πολυκατοικίες της και τις Σταυρουπόλεις της.
άμα μου την παρουσιάζετε Μαλδίβες να μη πετάξω ότι υπάρχουν ακόμα πιο ανθρώπινες μεγαλουπόλεις;
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
επίσης αυτό το "θα έφτυνα" ακούγεται τραγικό.

Alpha World Cities ++:

Alpha World Cities +:

Alpha World Cities:

Alpha World Cities :

Beta World Cities +:




1 Vienna aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_4_41_Flag_of_Austria.svg_22px_Flag_of_Austria.svg.png Austria 108.6 2 Zürich aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_f_f3_Flag_of_Swi1a9102c808c1ca2240d37ff35bd88604.png Switzerland 108.0 3 Geneva aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_f_f3_Flag_of_Swi1a9102c808c1ca2240d37ff35bd88604.png Switzerland 107.9 4 Vancouver aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_cf_Flag_of_Canada.svg_22px_Flag_of_Canada.svg.png Canada 107.4 4 Auckland aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_3_3e_Flag_of_New6652e8b25f9feebaef5b344a82bb481f.png New Zealand 107.4 6 Düsseldorf aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 107.2 7 Frankfurt aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 107.0 7 Munich aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 107.0 9 Bern aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_f_f3_Flag_of_Swi1a9102c808c1ca2240d37ff35bd88604.png Switzerland 106.5 9 Sydney aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b9_Flag_of_Aus11619f62ca3458ef52b10a3b3191c64e.png Australia 106.3 11 Copenhagen aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_9c_Flag_of_Denmark.svg_22px_Flag_of_Denmark.svg.png Denmark 106.2 12 Wellington aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_3_3e_Flag_of_New6652e8b25f9feebaef5b344a82bb481f.png New Zealand 105.9 13 Amsterdam aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_2_20_Flag_of_thed61e33a0b6c2b56a2c15fc74316de442.png The Netherlands 105.7 14 Ottawa aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_cf_Flag_of_Canada.svg_22px_Flag_of_Canada.svg.png Canada 105.5 15 Brussels aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_92_Flag_of_Bele4efae5ec8eb21c2566197b5d5971e3f.png Belgium 105.4 16 Toronto aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_cf_Flag_of_Canada.svg_22px_Flag_of_Canada.svg.png Canada 105.3 17 Berlin aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 105.0 18 Melbourne aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b9_Flag_of_Aus11619f62ca3458ef52b10a3b3191c64e.png Australia 104.8 19 Luxembourg aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_d_da_Flag_of_Luxd0e46df9ade959e2ddd9aca5c8c3925a.png Luxembourg 104.6 20 Stockholm aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_4_4c_Flag_of_Sweden.svg_22px_Flag_of_Sweden.svg.png Sweden 104.5 21 Perth aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b9_Flag_of_Aus11619f62ca3458ef52b10a3b3191c64e.png Australia 104.2 21 Montreal aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_cf_Flag_of_Canada.svg_22px_Flag_of_Canada.svg.png Canada 104.2 23 Hamburg aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 104.1 24 Nürnberg aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 103.9 24 Oslo aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_d_d9_Flag_of_Norway.svg_22px_Flag_of_Norway.svg.png Norway 103.9 26 Canberra aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b9_Flag_of_Aus11619f62ca3458ef52b10a3b3191c64e.png Australia 103.6 27 Dublin aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_4_45_Flag_of_Ireland.svg_22px_Flag_of_Ireland.svg.png Ireland 103.6 28 Calgary aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_cf_Flag_of_Canada.svg_22px_Flag_of_Canada.svg.png Canada 103.5 28 Singapore aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_4_48_Flag_of_Sin07b17c7be68ffdd744618b91a7c31173.png Singapore 103.5 30 Stuttgart aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_ba_Flag_of_Germany.svg_22px_Flag_of_Germany.svg.png Germany 103.3 31 Honolulu aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_a_a4_Flag_of_theb358f0af3f9ff14765041ece0f4e3b44.png United States 103.1 32 Adelaide aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b9_Flag_of_Aus11619f62ca3458ef52b10a3b3191c64e.png Australia 103.0 32 San Francisco aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_a_a4_Flag_of_theb358f0af3f9ff14765041ece0f4e3b44.png United States 103.0 34 Paris aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_c3_Flag_of_France.svg_22px_Flag_of_France.svg.png France 102.9 35 Helsinki aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_bc_Flag_of_Finland.svg_22px_Flag_of_Finland.svg.png Finland 102.6 36 Brisbane aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b9_Flag_of_Aus11619f62ca3458ef52b10a3b3191c64e.png Australia 102.4 37 Boston aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_a_a4_Flag_of_theb358f0af3f9ff14765041ece0f4e3b44.png United States 102.2 38 Lyon aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_c_c3_Flag_of_France.svg_22px_Flag_of_France.svg.png France 101.9 39 London aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_a_ae_Flag_of_the81f22d7af4d7856914ad2aa0029ca8b1.png United Kingdom 101.6 40 Tokyo aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_9e_Flag_of_Japan.svg_22px_Flag_of_Japan.svg.png Japan 101.4 41 Milan aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_0_03_Flag_of_Italy.svg_22px_Flag_of_Italy.svg.png Italy 100.8 41 Kobe aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_9e_Flag_of_Japan.svg_22px_Flag_of_Japan.svg.png Japan 100.8 41 Yokohama aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_9e_Flag_of_Japan.svg_22px_Flag_of_Japan.svg.png Japan 100.8 44 Barcelona aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_9_9a_Flag_of_Spain.svg_22px_Flag_of_Spain.svg.png Spain 100.6

βλέπουμε ότι υπάρχουν 41-52 πιο σημαντικές πόλεις την εποχή μας στον κόσμο και 43 με καλύτερη ποιότητα ζωής. φυσικά πολλές συμπίπτουν οπότε μιλάμε και για πιο σημαντικές και για πιο ανθρώπινες πόλεις. πήρα πχ. Παρίσι τυγχάνει να είναι και πολλές φορές ιστορικότερο και ομορφότερο,ακόμα και χωρίς τη Μεσόγειο στο πιάτο!
αυτά για όσους κυριεύονται από το συναίσθημα σε ακραίο βαθμό! όχι,δεν είναι η Βαρκελώνη παράδεισος επι γής!
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
μηπως εισαι λιγο εκτος θεματος?
η δεν εχεις καταλαβει την ερωτηση?
 

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
μηπως εισαι λιγο εκτος θεματος?
η δεν εχεις καταλαβει την ερωτηση?
μήπως εσύ δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ;

αδερφέ,ξαναδιάβασε τη τελευταία παράγραφο του τελευταίου μηνύματος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom