Λογοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Λόγοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!
Ο σεβασμός των αρχών προς τον πολίτη.Εννοώ,ανθρώπινη ζωή,παροχές και ευκολίες για την καθημερινότητά του,άδειοι δρόμοι με μηδενική κίνηση και traffic,πεζοδρόμια σε διαστάσεις γηπέδου παντού,συγκοινωνίες τακτικές που δεν χρειάζεται να ξεπουληθείς στους ταρίφες,μαγαζιά που μπροστά τους ωχριούν άλλες πόλεις,παρκα παντού,αλέες με φυτά λουλούδια και πράσινο..πλατείες εκπληκτικές που γίνονται τόποι συνάντησης και μετατρέπονται εύκολα σε πολλα και μικρά παρεείστικα σημεία...
παγκάκια με ανατομικό σχήμα παρακαλώ για να μείνεις όσο θέλεις...κύβοι καθίσματα που χωράνε και δεκαπέντε άτομα,να ξεκουραστούν και να φάνε το σνάκ τους..κανένας δεν σε κοιτά περίεργα,ολοι προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν σε μιά ερώτηση,ζεστά χαμόγελα,και ακομπλεξάριστα!
Ολη η πόλη ένα μουσείο!
Υπέροχη αρχιτεκτονική,δημοσίων και μή κτιρίων,που δίνουν στην πόλη αέρα αρχοντιάς,καλαισθησίας και γραφικότητας! Ο Γοτθικός ρυθμός που χαρακτηρίζει τους απειρους ναούς της πόλης,σε πάει σε άλλες εποχές,το δέ αυστηρό περίπλοκο και τέλειο σχήμα αποπνέει αυστηρότητα αλλα και απίστευτη μεγαλοπρέπεια!!
Βόλτες και παρέα με κυρίαρχο μέλος της οικογένειας,τον σκύλο τους!! περισσότερα σκυλιά όλων των ειδών και μεγεθών δεν έχω δεί στην ζωή μου! οχι απλά τα τραβάμε και πάμε,αλλα με την αίσθηση της τέλειας εναρμόνισης με το περιβάλλον και τους ανθρώπους! ακομπλεξάριστοι νέοι και λοιποί,σε ποσοστο 90% βόλταρε με το ζωάκι του,και ώ!! τι θαύμα πουθενά λερωματιές και μυρωδιές...εικόνες όμορφες,χαλαρές και ανθρώπινες !!
Εδώ τρώμε,δεν αστειεύομε!!! εντυπωσιακά τα στέκια με το κάθε λογής σνάκ,καθαρά και τακτοποιημένα,σε κάθε γωνιά,σε δελεάζουν να κάνεις στάση για καφέ και τάπας !!χωρίς την αίσθηση του γουρουνιάσματος οπως τα δικά μας σουβλατζίδικα,αλλα με στύλ,λές και κάθεσαι στο καλύτερο ρεστωράν.
Διασκέδαση παντού.στον δρόμο,στα μπαράκια,στα καφέ,φτηνά εισιτήρια εισόδων για ολα τα είδη διασκέδασης απο κλασσικές ,μοντέρνες,rock,underground μουσικές,για όλα τα στύλ,απλά επιλέξτε και αφεθείτε...
Ελευθερία,ομορφιά,στύλ αλλά όχι σνομπισμός,χαλαρότητα και ξενοιασιά..μερικά απο τα ατού της ομορφης Βαρκελώνης,με κάνουν να χαμογελώ και να σκέπτομαι για σύντομα επόμενη επίσκεψη!!
Το μυστικό κατά την γνώμη μου είναι να μείνετε στην παληά γοτθική συνοικία για να βρίσκεστε διαρκώς στο υπέροχο κλίμα της !!!

Επισκεφτείτε οπωσδήποτε την υπέροχη πόλη Girona με την μεσαιωνική συνοικία της.απέχει 85 χιλ και έχει πυκνή και εύκολη προσβαση με το κτελ της πόλης.
Μιά άλλη πόλη επίσης υπέροχη που ομως δεν προλάβαμε να δούμε αλλα μάθαμε τα καλύτερα,ειναι η besalu.


Συμφωνώ σε όλα όσα λες. Όμως υπάρχει και ένα πρόβλημα. Ξεγεύγει βέβαια από τα πλαίσα αυτού του φόρουμ αλλά θα το αναφέρω. Το πρόβλημα στη Βαρκελωνη είναι οι μισθοί. Μπορεί η Καταλανοί να είναι από τις πιο εύρωστες οικονομικά περιοχές αλλά ο μέσος μισθός (όχι πως δεν υπάρχουν και υψηλοί) είναι χαμηλός συγκρινόμενος με πολλές κεντροευρωπαϊκές χώρες.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω απόλυτα. Έχω βρεθεί 4 μέρες Βαρκελώνη αλλά για επαγγελματικούς λόγους και πραγματικά δεν είδα τίποτα απολύτως πέρα από το μπαρ του ξενοδοχείου :roll:

ΤΟ χω στο μυαλό μου όμως να την επισκεφθώ με την πρώτη ευκαιρία
 
Last edited by a moderator:

giorgio_black

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ισχυρίστηκε κανείς κάτι τέτοιο;;; :roll: Το αρχικό πόστ της Ρενάτας είχε άλλη λογική :lol:
σ'αρέσει εσένα το " φτύνω τη πόλη μου"; ειδικά αν μιλάμε για το λίκνο του (δυτικού) πολιτισμού,όπως και να είναι σήμερα; δεν είναι κ η ωραιότερη διατύπωση! αφήνω,ναι! έπειτα:
Ναι αρκετούς έχω ακούσει να το ισχυρίζονται! το ξαναλέω,καλή χρυσή η Βαρκελώνη μας,αλλά ούτε η ιστορικότερη,ούτε η ομορφότερη,ούτε η σημαντικότερη ούτε η πιο ανθρώπινη πόλη στο κόσμο είναι! εμένα μ'αρέσει 8 τον άλλον 10 τον παράλλον 4 αλλά αυτή είναι η αλήθεια,πως να το κάνουμε!;)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
σ'αρέσει εσένα το " φτύνω τη πόλη μου"; ειδικά αν μιλάμε για το λίκνο του (δυτικού) πολιτισμού,όπως και να είναι σήμερα; δεν είναι κ η ωραιότερη διατύπωση! αφήνω,ναι! έπειτα:
Ναι αρκετούς έχω ακούσει να το ισχυρίζονται! το ξαναλέω,καλή χρυσή η Βαρκελώνη μας,αλλά ούτε η ιστορικότερη,ούτε η ομορφότερη,ούτε η σημαντικότερη ούτε η πιο ανθρώπινη πόλη στο κόσμο είναι! εμένα μ'αρέσει 8 τον άλλον 10 τον παράλλον 4 αλλά αυτή είναι η αλήθεια,πως να το κάνουμε!;)
δεν ξερεις το χιουμορ της Ρενατας
 

Gielgud

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ευχαριστώ!
Καλά για το πράσινο δεν θα το έλεγα, έχω την αίσθηση οτι έχει άλλες πόλεις με περισσότερο πράσινο πχ Βιέννη!.


Αλλά από Φοίνικες όμως η πολη είναι τίγκα. :haha:Δεν προλάβαινα να τους φωτογραφίζω τον περασμένο Δεκέμβρη.
Σκέφτηκα κάποια στιγμή να κάνω μια φωτο γκάλερι με θέμα "οι Φοίνικες της Βαρκελώνης"
:cool:


Βασικά, ζώ στην πόλη εδώ και 11 χρόνια και σε διαβεβαιώνω πως η Βαρκελώνη είναι μία πολη με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πράσινο. Πολύ περισσότερο από την Βιέννη, αλλά διαφορετικού τύπου. Η Βαρκελώνη έχει το μεγαλύτερο μητροπολιτικό πάρκο στον κόσμο (την Κολλσερόλα, η οποία είναι ο λόφος που χωρίζει την κεντρική Βαρκελώνη από τα προάστιά της), με έκταση σχεδόν 90 τετραγωνικά χιλιόμετρα, καθώς και το πάρκο του Μόντζουικ, στο οποίο βρίσκονται οι κύριες ολυμπιακές εγκαταστάσεις, αλλά και τα - πολύ μικρότερα - Σιουταντέλια και Πάρκο Γκουέλλ.
Είπα πριν ότι το πράσινο της Βαρκελώνης είναι διαφορετικό από των άλλων πόλεων επειδή δεν έχει πάρκα-αξιοθέατα αλλά πραγματική φύση. Οι Καταλανοί έχουν σεβαστεί απόλυτα την μορφολογία του φυσικού τους πλούτου.

http://www.vozbcn.com/figura/2010/10/20101019collserola.jpg


Όσον αφορά δηλώσεις ορισμένων μελών που κατηγορούν τους Καταλανούς για σνομπισμό προς την Ισπανία, η αλήθεια είναι πως οι ίδιοι οι Ισπανοί σνομπάρουν με το χείριστο τρόπο την ξεχωριστή ταυτότητα των μειονοτήτων και των αλλόγλωσσων αυτονομιών της χώρας τους και μ'αυτό τον τρόπο προκαλούν φανατισμό στις μειονότητες αυτές. Είναι καλύτερο πριν κατηγορήσει κανείς τους Καταλανούς ή τους Βάσκους ως ''σνομπ'', να εξεταστούν και τα αίτια τα οποία έχουν συμβάλλει σ'αυτό.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
σ'αρέσει εσένα το " φτύνω τη πόλη μου"; ειδικά αν μιλάμε για το λίκνο του (δυτικού) πολιτισμού,όπως και να είναι σήμερα; δεν είναι κ η ωραιότερη διατύπωση!
φαντάσου να έγραφα οτι φτύνω εσένα!!
το λίκνο δεν κατάλαβα ποιο ειναι...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
φαντάσου να έγραφα οτι φτύνω εσένα!!
το λίκνο δεν κατάλαβα ποιο ειναι...
Βρε renata, μετα απο σχεδον ενα χρονο θυμηθηκες να του απαντησεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom