Ισπανία Μαδριτη

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Μας ακυρωσαν περιπου 6-7 αυτοκινητα uber την κληση απο αεροδρομιο, ενω αρχικα την αποδεχονταν. Χασαμε σχεδον 1 ωρα μ αυτη την ιστορια και οριακα προλαβαμε μετρο. Καλυτερα τρανσφερ νομιζω.
40 μας ειπε το ταξι φιξ τιμη και το ξενοδοχειο ηταν μολις 2 στασεις του μετρο μακρια.
Τολεδο με λεωφορειο ειχαμε παει γιατι ηταν σημαντικα φθηνοτερο απο το τρενο.

Διαμάχες με ταξιτζήδες σε πολλές χώρες , να βγαίνεις από το αεροδρόμιο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Τολεδο πιο πολυ το σκεφτομαι για το αν θα βγει το προγραμμα και αν θα ειναι ταλαιπωρια για τον μικρο..συν τον καιρο που που δεν ξερω ποσο κρυο θα επικρατει. Σε καθε περιπτωση, ειναι προτιμοτερο να παει κανεις με λεωφορειο η με τρενο;
Σ΄ αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δε ξέρω τις αντοχές με το παιδί, ωστόσο είναι μια πόλη που έχει ανηφόρες να το ξέρεις. Αυτό που βλέπεις όμως σε αποζημιώνει.
Πριν τρεις μέρες το έκανα, μάλιστα πήγα με λεωφορείο κι επέστρεψα με τρένο. Η διαφορά σε χρόνο δεν είναι μεγάλη, περίπου 20 λεπτά πιο σύντομο το τρένο. Η διαφορά στην τιμή είναι υπολογίσιμη όπως είπε και η @paefstra , 5,70€ το πρώτο, 13€ το δεύτερο (μονής διαδρομής). Βλέπεις και πράττεις κατά τη γνώμη μου, αναλόγως πως θα είστε εκείνες τις ημέρες.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Σ΄ αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δε ξέρω τις αντοχές με το παιδί, ωστόσο είναι μια πόλη που έχει ανηφόρες να το ξέρεις. Αυτό που βλέπεις όμως σε αποζημιώνει.
Πριν τρεις μέρες το έκανα, μάλιστα πήγα με λεωφορείο κι επέστρεψα με τρένο. Η διαφορά σε χρόνο δεν είναι μεγάλη, περίπου 20 λεπτά πιο σύντομο το τρένο. Η διαφορά στην τιμή είναι υπολογίσιμη όπως είπε και η @paefstra , 5,70€ το πρώτο, 13€ το δεύτερο (μονής διαδρομής). Βλέπεις και πράττεις κατά τη γνώμη μου, αναλόγως πως θα είστε εκείνες τις ημέρες.
Ναι ετσι σκεφτομαι...Να το δουμε εκει αναλογα τις αντοχές και τον καιρο. Μιας που ησουν εκει τοσο προσφατα, θα ηθελα και καμια προταση για φαγητο, γιατι προβλεπω να μας ζοριζει αυτο το θεμα με τις ιδιοτροπιες του υιου μου😜. Α! Κι επισης αν προτεινετε καποια παρασταση για flamenco. Λεμε να το δοκιμασουμε! Ευχαριστω πολυ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μιας που ησουν εκει τοσο προσφατα, θα ηθελα και καμια προταση για φαγητο, γιατι προβλεπω να μας ζοριζει αυτο το θεμα με τις ιδιοτροπιες του υιου μου😜. Α! Κι επισης αν προτεινετε καποια παρασταση για flamenco.
Βρήκες εντελώς ακατάλληλο άνθρωπο να ρωτήσεις γι' αυτά τα δύο... :haha:
Είχε αρκετά μαγαζάκια στα οποία έτρωγα τύπου καφέ μπαρ ταπας με μικρό μενού που μου άρεσαν, σε συνδυασμό με μπύρα η κράσί, οπότε την έβγαζα εκεί σε συνδυασμό με ότι άλλο γρήγορο φαγητό έβρισκα. Υπαρχουν πάντως επιλογές για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια, σαν μεγαλούπολη που είναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
. Μιας που ησουν εκει τοσο προσφατα, θα ηθελα και καμια προταση για φαγητο, γιατι προβλεπω να μας ζοριζει αυτο το θεμα με τις ιδιοτροπιες του υιου μου😜
Οι εποχες αλλαξαν.
Κατεβαζεις την εφαρμογη Thefork
Τσεκαρεις το μενου πιατο πιατο, τις κριτικες, τις τιμες για οποιο εστιατοριο ειναι στη γειτονια σου η οποια γειτονια σε ενδιαφερει.
Περνας στην κρατηση τον κωδικο 7AD0A140 για να παρεις εκπτωση στο επομενο γευμα, να βγαλω κι εγω το δωρακι μου και το τραπεζι σε περιμενει.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Οι εποχες αλλαξαν.
Κατεβαζεις την εφαρμογη Thefork
Τσεκαρεις το μενου πιατο πιατο, τις κριτικες, τις τιμες για οποιο εστιατοριο ειναι στη γειτονια σου η οποια γειτονια σε ενδιαφερει.
Περνας στην κρατηση τον κωδικο 7AD0A140 για να παρεις εκπτωση στο επομενο γευμα, να βγαλω κι εγω το δωρακι μου και το τραπεζι σε περιμενει.
Ακου να δεις τι γινεται στον κοσμο😜😜...ειναι πολλα τα τρια χρονια που έλειψα απ τα ταξιδια μαλλον. Θα το δοκιμασω, ευχαριστω!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Βρήκες εντελώς ακατάλληλο άνθρωπο να ρωτήσεις γι' αυτά τα δύο... :haha:
Είχε αρκετά μαγαζάκια στα οποία έτρωγα τύπου καφέ μπαρ ταπας με μικρό μενού που μου άρεσαν, σε συνδυασμό με μπύρα η κράσί, οπότε την έβγαζα εκεί σε συνδυασμό με ότι άλλο γρήγορο φαγητό έβρισκα. Υπαρχουν πάντως επιλογές για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια, σαν μεγαλούπολη που είναι.
Να υποθέσω ότι δεν πήγες στη Rosi la Loca που σου πρότεινα;
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αξιζει; Αν μπορεις γραψε μας δυο λογια μηπως παμε εμεις🙂🙂.
Αξίζει πάρα πολύ αλλα δεν εχει κλασικά πιάτα, ειναι όλα λίγο πειραγμένα αλλά μεσογειακές γεύσεις τύπου μπουράτα με πέστο, ριζότο με θαλασσινά... Σερβίρονται σε σκεύη με περίεργα σχήματα τύπου ανανά, ψαριού...με πολλά χρώματα. Η δε διακόσμηση είναι πολύ όμορφη, φωτεινή, χαρούμενη...αλλά προφανώς θέλει κράτηση οπωσδήποτε (τώρα το χειμώνα)

Α, ναι εχει και τέλεια σαγκρία (λευκή, ροζ, κόκκινη...), την πιο ωραία που έχω πιεί ποτέ.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Αξίζει πάρα πολύ αλλα δεν εχει κλασικά πιάτα, ειναι όλα λίγο πειραγμένα αλλά μεσογειακές γεύσεις τύπου μπουράτα με πέστο, ριζότο με θαλασσινά... Σερβίρονται σε σκεύη με περίεργα σχήματα τύπου ανανά, ψαριού...με πολλά χρώματα. Η δε διακόσμηση είναι πολύ όμορφη, φωτεινή, χαρούμενη...αλλά προφανώς θέλει κράτηση οπωσδήποτε (τώρα το χειμώνα)

Α, ναι εχει και τέλεια σαγκρία (λευκή, ροζ, κόκκινη...), την πιο ωραία που έχω πιεί ποτέ.
Τελεια! Ευχαριστω πολυ, θα το δω. Αν και αυτο το πειραγμενα και οχι κλασσικα, νομιζω με φρεναρει λιγο. Γιατι ο μικρος ειναι αρκετα ιδιοτροπος με το φαγητο🙁
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
Τελεια! Ευχαριστω πολυ, θα το δω. Αν και αυτο το πειραγμενα και οχι κλασσικα, νομιζω με φρεναρει λιγο. Γιατι ο μικρος ειναι αρκετα ιδιοτροπος με το φαγητο🙁
Κι ο δικος μου ηταν στα 8. Στην Ισπανια εκανε μεγαλο κλικ:
Σαντουιτς με χαμον.
Σαντουιτς με τηγανητα καλαμαρια.
(Αυτα τα βρισκεις ευκολα σε street food)
2 φορες πηγαμε στην Taverna Malaspina τοσο του αρεσε, παραδοσιακοι μεζεδες.
Και ενα βραδυ που ηθελε μπεργκερς, τον πηγα σε πειραγμενο και εφαγε μπεργκερ καμηλας.
Φυσικα θα πατε για σοκολατα και τσουρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom