Ισπανία Μαδριτη

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Κι ο δικος μου ηταν στα 8. Στην Ισπανια εκανε μεγαλο κλικ:
Σαντουιτς με χαμον.
Σαντουιτς με τηγανητα καλαμαρια.
(Αυτα τα βρισκεις ευκολα σε street food)
2 φορες πηγαμε στην Taverna Malaspina τοσο του αρεσε, παραδοσιακοι μεζεδες.
Και ενα βραδυ που ηθελε μπεργκερς, τον πηγα σε πειραγμενο και εφαγε μπεργκερ καμηλας.
Φυσικα θα πατε για σοκολατα και τσουρος.
🙏 Ας πονταρουμε στη δυναμικη της Ισπανιας λοιπον😜. Αν και βγαινω εκτος θεματος: αλλαντικο κανενα, εκτος απο μια συγκεκριμενη γαλοπουλα, οτιδηποτε βρισκεται εντος της θαλασσας εχει αποκλειστει απο 2 ετων..χαχαχα. Οποτε δεν τρεφω πολλες ελπιδες. Την ταβέρνα Malaspina την εχω σημειωσει. Για τα τσουρος δεν ανησυχω, γλυκο να ναι κι οτι να ναι!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
🙏 Ας πονταρουμε στη δυναμικη της Ισπανιας λοιπον😜. Αν και βγαινω εκτος θεματος: αλλαντικο κανενα, εκτος απο μια συγκεκριμενη γαλοπουλα, οτιδηποτε βρισκεται εντος της θαλασσας εχει αποκλειστει απο 2 ετων..χαχαχα. Οποτε δεν τρεφω πολλες ελπιδες. Την ταβέρνα Malaspina την εχω σημειωσει. Για τα τσουρος δεν ανησυχω, γλυκο να ναι κι οτι να ναι!
Εκτος θεματος , το ξερεις οτι υπαρχουν εξειδικευμενοι λογοθεραπευτες που διαχειριζονται την απευεσθητοποιηση σε τροφες, αν δεν πιασει ο αερας της Μαδριτης?
Στο λεω γιατι εχω ταξιδεψει με τον βαφτισιμιο μου που 6 μερες ετρωγε μονο 1 οικογενειακη πιτσα και ενα λιτρο γαλα καθε μερα. Τιποτε αλλο. Επιβιωσε παντως.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Εκτος θεματος , το ξερεις οτι υπαρχουν εξειδικευμενοι λογοθεραπευτες που διαχειριζονται την απευεσθητοποιηση σε τροφες, αν δεν πιασει ο αερας της Μαδριτης?
Στο λεω γιατι εχω ταξιδεψει με τον βαφτισιμιο μου που 6 μερες ετρωγε μονο 1 οικογενειακη πιτσα και ενα λιτρο γαλα καθε μερα. Τιποτε αλλο. Επιβιωσε παντως.
Η αλήθεια ειναι οτι δεν το ηξερα...ενταξει υπερβαλλω λιγο, δεν ειναι τοοοοσο χαλια! Εδω στο σπίτι τρωει αρκετα φαγητα αλλα συγκεκριμενα και με συγκεκριμενο τροπο μαγειρεμενα. Κυριως δε δοκιμαζει πραγματα νεα και εχει καποιες γκαμες που ειναι αποκλεισμενες (οπως τα θαλασσινα που λεγαμε). Καλα οτι θα επιβιωσει δεν τιθεται θεμα...εχουμε βαλει και πρωινο, πιτσα εννοειται πως ναι ( μονο μαργαριτα) χαχαχα. Εμεις θα την πατησουμε κυριως που δε θα μπορουμε να παμε να δοκιμασουμε διαφορα😁😁.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλο φαγητο στη Μαδριτη?ενδιαφερομαι πιο πολυ για κρεατικα μιας κ εχουμε ατομο με αλλεργια στα θαλασσινα στη παρεα!αν εχουν κ κατι σε ντοπιο φαγητο με βαση το κρεας θα το εκτιμουσαμε!
Razza, από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης για κρέας, Barganzo, Ισραηλινό εστιατόριο που πιθανολογείται πως έχει το καλύτερο χούμους της πόλης, Mad Mad Vegan, junk vegan φαγητό για ένα cheat meal. Σε όλα θέλει κράτηση. Το Barganzo ως kosher είναι κλειστό Παρασκευή βράδι και Σάββατο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
Η αλήθεια ειναι οτι δεν το ηξερα...ενταξει υπερβαλλω λιγο, δεν ειναι τοοοοσο χαλια! Εδω στο σπίτι τρωει αρκετα φαγητα αλλα συγκεκριμενα και με συγκεκριμενο τροπο μαγειρεμενα. Κυριως δε δοκιμαζει πραγματα νεα και εχει καποιες γκαμες που ειναι αποκλεισμενες (οπως τα θαλασσινα που λεγαμε). Καλα οτι θα επιβιωσει δεν τιθεται θεμα...εχουμε βαλει και πρωινο, πιτσα εννοειται πως ναι ( μονο μαργαριτα) χαχαχα. Εμεις θα την πατησουμε κυριως που δε θα μπορουμε να παμε να δοκιμασουμε διαφορα😁😁.
Α δεν αφηνει κι εσας να τρωτε? Εμεις τρωγαμε κανονικα κι ο βαφτισιμιος μου επαιρνε μια πιτσα στο δωματιο. Δε σφαξανε που δεν θα τρωμε ουτε εμεις :p
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.134
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπερα σε ολους!
Το Σαββατο πεταμε για Μαδριτη οικογενειακως και θα μεινουμε 4 μερες. Λογω διαφορων απροοπτων γεγονοτων δεν εχω καταφερει να οργανωσω αυτο το ταξιδι οπως θα ηθελα και οπως τα προηγουμενα, οποτε τρεχω τελευταια στιγμη. Απο το αεροδρομιο θα παρουμε ταξι για να μην ταλαιπωρηθουμε. Να κλεισω απο πριν ταξι η uber; η εκει επι τοπου;
Το ξενοδοχειο μας ειναι το Porcel Ganivet και βρισκεται κοντα την Puerta de Toledo. Θα χρειαστουμε αρκετο μετρο πιστευετε; η καποια πραγματα φτανονται και με τα ποδια; (βεβαια ο μικρος δεν ειναι και πολυ του περπατηματος... :). Σκεφτομαι να παρουμε εισιτηρια για το Πραδο και να δοκιμασουμε να παμε στο Reina Sofia στο δωρεαν διωρο. Επισης, ο μικρος θελει να παμε και στο Aquarium αλλα βλεπω οτι ειναι λιγο μακρια...με τι μεσο πηγαινουμε; ταξι; Παραδοξως γηπεδο δε θελουν τα αγορια μου, οποτε βγηκε απ τα οποια πλανα. Τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε σαν δραστηριοτητα; Υπαρχει και καμια προταση για flamengo μηπως; Διαβασα και τις 27 σελιδες απλα καποιες πληροφοριες ειναι αρκετων ετων...Α! θα θελαμε και καμια προταση για φαγητο...αν και θα πρεπει να κινηθουμε π. ρος οσο το δυνατον safe επιλογες γιατι ο μικρος ειναι αρκετα ιδιοτροπος με το φαγητο:p.
Ευχαριστω προκαταβολικα οσους βοηθησουν.Θα επανελθω αν θυμηθω κατι αλλο.

Υ.Γ. Υπαρχει σαν σκεψη και η ημερησια στο Τολεδο αλλα δν ξερω αν θα ειναι ταλαιπωρια να το τολμησουμε, ισως και λογω καιρου.
Είτε πάρεις ταξί, είτε uber δεν έχει μεγάλη διαφορά οπότε διάλεξε ό,τι σε βολεύει καλύτερα. Θα χρειαστείτε αρκετή συγκοινωνία καθώς το ξενοδοχείο σας δεν είναι και πολύ κοντά σχεδόν σε κανένα αξιοθέατο. Η πόλη όμως είναι ιδανική για περπάτημα με ωραία πάρκα και ενδιαφέρουσες γειτονιές. Είναι πιθανότατα και μια ευκαιρία ο μικρός να αρχίσει να συνηθίζει το περπάτημα (κάτι που μόνο καλό θα του κάνει).

Σε ταξίδι 4 ημερών δεν θα σπαταλούσα 1 μέρα στο Τολέδο. Ειδικά την πρώτη φορά στη Μαδρίτη και με παιδιά. Τα παιδιά πιθανότατα θα κόψουν φλέβες. Πρόκειται για μία τύπου καστροπολιτεία, γραφική και όμορφη αλλά εξαιρετικά ανιαρή εκτός κι αν σου αρέσουν πολύ οι εκκλησίες ή είσαι φοβερός φαν του Ελ Γκρέκο.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εχω κλεισει Μαδριτη 24-27 Μαιου .Θα παμε και Τολεδο μονοημερη .Εχετε καποια προταση βολικου ξενοδοχειου για καρακεντρο επειδη θα ειναι λιγες οι μερες ?Οτι κοιταζω με δωρεαν ακυρωση ειναι απο 150 ευρω και πανω/ημερα .Ειναι τοσο ακριβα??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
εχω κλεισει Μαδριτη 24-27 Μαιου .Θα παμε και Τολεδο μονοημερη .Εχετε καποια προταση βολικου ξενοδοχειου για καρακεντρο επειδη θα ειναι λιγες οι μερες ?Οτι κοιταζω με δωρεαν ακυρωση ειναι απο 150 ευρω και πανω/ημερα .Ειναι τοσο ακριβα??
Ίσως παίζει κάποια γιορτή ή κάτι τέτοιο. Είχα μείνει σ' αυτό, σε οικονομική τιμή και με καλές παροχές, ακριβώς πίσω απ' τον κεντρικό καθεδρικό. Ρίξε μια ματιά.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.730
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ίσως παίζει κάποια γιορτή ή κάτι τέτοιο. Είχα μείνει σ' αυτό, σε οικονομική τιμή και με καλές παροχές, ακριβώς πίσω απ' τον κεντρικό καθεδρικό. Ρίξε μια ματιά.
Αυτό το ξενοδοχείο που προτείνεις είναι στο Τολέδο. Η @LOULOUTGAL ρωτάει για Μαδρίτη, αν δεν κάνω λάθος.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
εχω κλεισει Μαδριτη 24-27 Μαιου .Θα παμε και Τολεδο μονοημερη .Εχετε καποια προταση βολικου ξενοδοχειου για καρακεντρο επειδη θα ειναι λιγες οι μερες ?Οτι κοιταζω με δωρεαν ακυρωση ειναι απο 150 ευρω και πανω/ημερα .Ειναι τοσο ακριβα??
Εγω όσες φορές πήγα Μαδρίτη έμεινα σε αυτό: Vincci Soma - Guest Reservations. Για δύο διανυκτερεύσεις πλήρωνα περίπου 223 ευρώ για ένα δίκλινο. Είναι κεντρικά, στην περιοχή Goya και οι τιμές αυτές είναι πέρυσι τον Φεβρουάριο. Γενικά όμως ναι, είναι ακριβά όλο το χρόνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.025
Likes
41.012
εχω κλεισει Μαδριτη 24-27 Μαιου .Θα παμε και Τολεδο μονοημερη .Εχετε καποια προταση βολικου ξενοδοχειου για καρακεντρο επειδη θα ειναι λιγες οι μερες ?Οτι κοιταζω με δωρεαν ακυρωση ειναι απο 150 ευρω και πανω/ημερα .Ειναι τοσο ακριβα??
Ημουν ετοιμη να σου γραψω για το Hostal las Fuentes που ειχαμε μεινει πριν 7 χρονια με 50ρικο και με εχει πιασει υστερικο γελιο που παει στα 200 τωρα.
Τι εγινε, ρε παιδια? 4πλασιαστηκε κι ο μισθος μας και δεν το προσεξα?
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Ακριβως Ειναι κατι εκεινο το ΣΚ στη Μαδρίτη? ?Ψαχνω στις puerta de sol ,gran via και εκει γυρω που προτεινετε για να ειμαστε ποδαρατοι και δεν βρισκω ?Τελοςπαντων αν εχει κάποιος καποια προταση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom