Ισπανία Μαδριτη

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Εγω όσες φορές πήγα Μαδρίτη έμεινα σε αυτό: Vincci Soma - Guest Reservations. Για δύο διανυκτερεύσεις πλήρωνα περίπου 223 ευρώ για ένα δίκλινο. Είναι κεντρικά, στην περιοχή Goya και οι τιμές αυτές είναι πέρυσι τον Φεβρουάριο. Γενικά όμως ναι, είναι ακριβά όλο το χρόνο.
Βολευει για 3ημερο?Εννοω επειδη θα ειναι σφιχτο το προγραμμα για να προλαβουμε θα προτιμουσα να ειμαστε ποδαρατοι .
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Βολευει για 3ημερο?Εννοω επειδη θα ειναι σφιχτο το προγραμμα για να προλαβουμε θα προτιμουσα να ειμαστε ποδαρατοι .
Τελείως ποδαράτοι όχι. Θα χρειαστεί να πάρετε το μετρό για κάποια αξιοθέατα αλλά οι στάσεις είναι κοντά στα περισσότερα. Εμένα με βόλεψε και για ΣΚ, ούτε καν τριήμερο.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Τελείως ποδαράτοι όχι. Θα χρειαστεί να πάρετε το μετρό για κάποια αξιοθέατα αλλά οι στάσεις είναι κοντά στα περισσότερα. Εμένα με βόλεψε και για ΣΚ, ούτε καν τριήμερο.
ωραία,ευχαριστώ .
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Στις 30 του μηνός είναι η γιορτή Corpus Christi για τους καθολικούς. Πιο πολύ γιορτή στο Τολέδο
παρά στην Μαδρίτη. Εγώ πάντως θα έψαχνα κατά τον Ιανουάριο προς το τέλος του.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Στις 30 του μηνός είναι η γιορτή Corpus Christi για τους καθολικούς. Πιο πολύ γιορτή στο Τολέδο
παρά στην Μαδρίτη. Εγώ πάντως θα έψαχνα κατά τον Ιανουάριο προς το τέλος του.
τα εχω κλεισει τα αεροπορικα ήδη .
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Γεια σας παιδιά.,
Προγραμματίζουμε ταξίδι στη Μαδρίτη.Πρώτη φορά στην Μαδρίτη. Θα μείνουμε 7 ημέρες αρχές Μαΐου . Αεροπορικά έχουμε κλείσει καθώς και διαμονή στην Plaza de España.
Οι απορίες μας πολλές.
Αρχικά θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πώς λειτουργεί η κάρτα για τα ΜΜΣ. Θα είμαστε οικογένεια τριών ατόμων. Τι προτείνετε;
Το δεύτερο ερώτημα αφορά τις ημερήσιες εκδρομές από την Μαδρίτη. Σκεφτόμαστε το Τολέδο και τη Σεγκοβια ίσως Εσκοριαλ και ίσως Αβιλα. Ποιος είναι ο προτιμότερο τρόπος; Δεν ξέρω αν πρέπει να πάμε σε όλα μιας και μας ενδιαφέρουν τα μουσεία και δεν θέλουμε να θυσιάσουμε πολύ χρόνο από την Μαδρίτη.
Γενικά θέλουμε το χαμηλότερο δυνατό κόστος για το ταξίδι μας. Οπότε οι προτάσεις να εστιάζουν σε αυτό.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πάρα πολύ ❤
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεια σας παιδιά.,
Προγραμματίζουμε ταξίδι στη Μαδρίτη.Πρώτη φορά στην Μαδρίτη. Θα μείνουμε 7 ημέρες αρχές Μαΐου . Αεροπορικά έχουμε κλείσει καθώς και διαμονή στην Plaza de España.
Οι απορίες μας πολλές.
Αρχικά θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πώς λειτουργεί η κάρτα για τα ΜΜΣ. Θα είμαστε οικογένεια τριών ατόμων. Τι προτείνετε;
Το δεύτερο ερώτημα αφορά τις ημερήσιες εκδρομές από την Μαδρίτη. Σκεφτόμαστε το Τολέδο και τη Σεγκοβια ίσως Εσκοριαλ και ίσως Αβιλα. Ποιος είναι ο προτιμότερο τρόπος; Δεν ξέρω αν πρέπει να πάμε σε όλα μιας και μας ενδιαφέρουν τα μουσεία και δεν θέλουμε να θυσιάσουμε πολύ χρόνο από την Μαδρίτη.
Γενικά θέλουμε το χαμηλότερο δυνατό κόστος για το ταξίδι μας. Οπότε οι προτάσεις να εστιάζουν σε αυτό.
Κάθε βοήθεια δεκτή.
Ευχαριστώ πάρα πολύ ❤
Καλησπέρα. Οι μέρες που έχετε είναι μια χαρά για όλα αυτά που αναφέρεις. Είχα κάνει περίπου το ίδιο σε 8 μέρες. Αν το κάνετε με αυτοκίνητο μπορείτε με την άφιξη στη Μαδρίτη να νοικιάσετε αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο (αν και δεν ξέρω τι ώρα φτάνετε), να πάτε Τολέδο με διανυκτέρευση, την επόμενη μέρα Άβιλα με διανυκτέρευση, μετά Σεγκόβια με διανυκτέρευση και την ημέρα που θα γυρίζετε το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο να βάλετε πχ απόγευμα τη παράδοση του αυτοκινήτου ώστε πριν να πάτε με αυτό στο Εσκοριάλ. Τις υπόλοιπες 4 μέρες στη Μαδρίτη, που είναι μια χαρά χρόνος για να να δείτε τα υπέροχα μουσεία της. Η ενοικίαση αυτοκινήτου στη Ισπανία δεν είναι ακριβή, τουλάχιστον σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις και θα σου εξοικονομήσει χρόνο. Αν βρεις και καταλύματα με πάρκινγκ ακόμα καλύτερα. Αν το κάνετε με ΜΜΜ θα σε βοηθήσουν καλύτερα όσοι το έχουν κάνει.

Αν διαβάσεις αυτό το νήμα προς τα πίσω θα βρεις σημαντικές πληροφορίες για αυτά που ρωτάς. Καλά να περάσετε!
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλησπέρα. Οι μέρες που έχετε είναι μια χαρά για όλα αυτά που αναφέρεις. Είχα κάνει περίπου το ίδιο σε 8 μέρες. Αν το κάνετε με αυτοκίνητο μπορείτε με την άφιξη στη Μαδρίτη να νοικιάσετε αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο (αν και δεν ξέρω τι ώρα φτάνετε), να πάτε Τολέδο με διανυκτέρευση, την επόμενη μέρα Άβιλα με διανυκτέρευση, μετά Σεγκόβια με διανυκτέρευση και την ημέρα που θα γυρίζετε το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο να βάλετε πχ απόγευμα τη παράδοση του αυτοκινήτου ώστε πριν να πάτε με αυτό στο Εσκοριάλ. Τις υπόλοιπες 4 μέρες στη Μαδρίτη, που είναι μια χαρά χρόνος για να να δείτε τα υπέροχα μουσεία της. Η ενοικίαση αυτοκινήτου στη Ισπανία δεν είναι ακριβή, τουλάχιστον σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις και θα σου εξοικονομήσει χρόνο. Αν βρεις και καταλύματα με πάρκινγκ ακόμα καλύτερα. Αν το κάνετε με ΜΜΜ θα σε βοηθήσουν καλύτερα όσοι το έχουν κάνει.

Αν διαβάσεις αυτό το νήμα προς τα πίσω θα βρεις σημαντικές πληροφορίες για αυτά που ρωτάς. Καλά να περάσετε!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Η αλήθεια είναι ότι φτάνουμε αργά το απόγευμα Παρασκευής στη Μαδρίτη και την Κυριακή η ημέρα είναι αφιερωμένη στο ποδόσφαιρο στη Ρεαλ.
Σκεφτήκαμε να κάνουμε τις εκδρομές αλλά αυθημερόν διότι έχουμε κλείσει ήδη την διαμονή για όλες τις μέρες στη Μαδρίτη.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.

Αρχικά θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πώς λειτουργεί η κάρτα για τα ΜΜΣ. Θα είμαστε οικογένεια τριών ατόμων. Τι προτείνετε;
Είχα βγάλει μεμονωμένη πληρώνοντας ένα μικρό αντίτιμο για μια κάρτα η οποία είναι επαναφορτιζόμενη στους σταθμούς του μετρό, δε ξέρω αν υπάρχει και για περισσότερα του ενός ατόμου, μπορείτε εύκολα να το δείτε επιτόπου σε αυτόματους πωλητές.
Το δεύτερο ερώτημα αφορά τις ημερήσιες εκδρομές από την Μαδρίτη. Σκεφτόμαστε το Τολέδο και τη Σεγκοβια ίσως Εσκοριαλ και ίσως Αβιλα. Ποιος είναι ο προτιμότερο τρόπος;
Επίσης καλή ιδέα οι εκδρομές μιας και έχετε αρκετές ημέρες στη διάθεση σας. Μόνο για Τολέδο μπορώ να σε πληροφορήσω, στο οποίο πήγα και δε μετάνιωσα ούτε στιγμή, με μικρό αντίτιμο και λεωφορείο στο πήγαινε, τρένο στο έλα. Ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις που τα γράφω αναλυτικά, μαζί με τους αντίστοιχους επιβατικους σταθμούς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
φτάνουμε αργά το απόγευμα Παρασκευής στη Μαδρίτη και την Κυριακή η ημέρα είναι αφιερωμένη στο ποδόσφαιρο στη Ρεαλ.
Μια χαρά, το Μπερναμπέου το είχαμε τιμήσει και εμείς όταν πήγαμε Μαδρίτη.

σκεφτήκαμε να κάνουμε τις εκδρομές αλλά αυθημερόν διότι έχουμε κλείσει ήδη την διαμονή για όλες τις μέρες στη Μαδρίτη.
Και αυτό γίνεται. Δώσε προτεραιότητα στο Τολέδο! Το Εσκοριάλ έχει φανταστική βιβλιοθήκη και η βασιλικοί τάφοι είναι υπερπαραγωγή. Γενικά αξίζει την επίσκεψη. Η Μαδρίτη είναι πολύ ενδιαφέρουσα πόλη. Οι 4 μέρες που αφιέρωσα ήταν γεμάτες και δεν μου έφτασαν, αλλά οκ αυτό είναι υποκειμενικό. Πάντως έχει υπέροχα vibes, είναι πολύ ζωντανή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom