Μενουμε Ελλαδα?

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
εγω λατρεύω ελλάδα, αλλά φυσικά τρελαίνομαι για εξωτερικο! ελλάδα εχω γυρίσει αρκετα , οπότε νομίζω πως έχω καταλάβει τι ζητώ από καθε περιοχή που επισκέπτομαι!
οι τιμές είναι θεματάρα ,αλλά είναι στο χέρι όλων μας να αλλάξουμε σιγά σιγά την κατασταση και στην αγαπημένη μας χώρα!
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Στα εν Ελλαδι ταξιδια μου εχω μεινει στα πιο αθλια ξενοδοχεια με τις πιο ακριβες τιμες (συγκριση τιμης -παροχων). Σπετσες 50 ευρω σε "ξενοδοχειο" το οποιο σε οποιοδηποτε μερος της Ευρωπης (τουλαχιστον) ειναι στη κατηγορια hostel. Με 50 ευρω (48 συγκεκριμενα) εμεινα στο κεντρο του Βερολινο σε παρα πολυ καλο ξενοδοχειο...Α! εννοειτε πως εδω ηταν και χωρις αποδειξη... Οποτε ..Μενουμε Ελλαδα? Καλα να παθετε!

ΥΓ. Το νεο μου χομπυ ειναι να μπαινω στο booking και να κοιταω ξενοδοχεια σε Αθηνα και γενικα Ελλαδα σαν να ειμαι ξενος και να θελω να ρθω διακοπες εδω.Πολυ γελιο...170:shock::shock: ευρω τη βραδια σε κεντρικο ξενοδοχειο στη καρδια της Αθηνας κοντα στην Ακροπολη (περιγραφη του ξενοδοχειου) που ακριβως?...στην εξωτικη οδο Αχχιλεως!! :clap:
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Τα νησιά της Ελλάδας μου φαίνονται κι εμένα μαγευτικά, ακόμα και τώρα που πολλές ομορφιές τους έχουν καταστραφεί - δυστυχώς πολλές φορές από τους ίδιους τους πανίβλακες κατοίκους τους. Από κει και πέρα, θα ήθελα κι εγώ να ζω κάπου αλλού και να επισκέπτομαι τις ομορφιές της Ελλάδας ως τουρίστας. Όταν ξέρεις ότι μετά από λίγες μέρες θα φύγεις, αντιμετωπίζεις διαφορετικά έναν τόπο - είσαι πιο ανεκτικός. Δε σε πειράζει τόσο το ότι βλέπεις σκουπίδια σε κάποια παραλία, το ότι οι έξυπνοι "επιχειρηματίες" δεν κόβουν αποδείξεις, το ότι στη Μύκονο τα clubs έχουν συστήσει αυτόνομη ομοσπονδία με δικούς της νόμους, το ότι συναντάς αγενείς ανθρώπους στον τομέα του τουρισμού κτλ. Τα βλέπεις όλα ως "γραφικά" και "φολκλορικά" στοιχεία του τόπου που επισκέπτεσαι. Όταν όμως ζεις εδώ, πας διακοπές λίγες μέρες για να ξεσκάσεις, και συναντάς την ίδια καφρίλα που αντιμετωπίζεις κάθε μέρα, ε, όσο νάναι σε πειράζει περισσότερο.

Τέλος πάντων, αυτά λίγο πολύ έχουν ειπωθεί και είναι γνωστά. Αυτό στο οποίο ως λάτρης της φύσης θέλω να αναφερθώ, είναι η απογοήτευση που νιώθω όποτε επισκέπτομαι μια υποτίθεται "προστατευόμενη" περιοχή στην Ελλάδα ή όποτε μαθαίνω σχετικά νέα. Πρόσφατα ακούσαμε για τους κυνηγούς που μπήκαν στο Κοτύχι και σκότωσαν εκατοντάδες πουλιά. Σε πολλά μέρη οι ψαράδες εξακολουθούν να ψαρεύουν με δυναμίτη με την ανοχή -αν όχι και την ενθάρρυνση- των τοπικών αρχών. Τα δελφίνια γίνονται όλο και πιο σπάνια στο Αιγαίο. Στη λιμνοθάλασσα της Ροδιάς, σε προστατευόμενη υποτίθεται περιοχή, οι ντόπιοι ψαράδες χρησιμοποιούν κάτι βάρκες με απίστευτα θορυβώδεις μηχανές που διώχνουν τα πουλιά. Το δε "παρατηρητήριο", το οποίο κατασκευάστηκε με δικά μας λεφτά, έχει μετατραπεί σε μαντρί προς χρήση κάποιων έξυπνων τσοπαναραίων. Την αρκούδα και τον λύκο τα έχουμε ήδη ψιλοεξαφανίσει από τον τόπο μας. Την κατάσταση με τον δήθεν "έλεγχο" που γίνεται στους κυνηγούς την ξέρουν όλοι... Πας σε κάποιο μέρος για να ηρεμήσεις ένα Σαββατοκύριακο, και αντί να ακούς κελαηδήματα πουλιών νομίζεις ότι προσγειώθηκες σε πεδίο βολής. Πολύ απλά, στον τομέα προστασίας της φύσης και οικολογικού τουρισμού, η Ελλάδα είναι πεθαμένη. Οπότε όσοι ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους διακοπές όχι απλά δεν "μένουν Ελλάδα", αλλά "φεύγουν τρέχοντας από Ελλάδα".
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ ρε παιδιά τα θέλω όλα...έρχεται εποχή που θέλω να αλωνίσω στα χωριά και στα βουνά της Ελλάδας ή να κολυμπήσω σε πανέμορφες παραλίες νησιών μας...έρχονται και εποχές που θέλω να γνωρίσω άλλους πολιτισμούς και να ταξιδέψω στο εξωτερικό...τελικώς δε χορταίνω με τίποτα ούτε την Ελλάδα ούτε το εξωτερικό!Μήπως έχω πρόβλημα;
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Για μένα μακρία από Ελλάδα, απλά έρχομαι επίσκεψη για να δω την οικογένειά μου αφού δεν μένω στην Ελλάδα. Δεν ανέχομαι να πληρώνω ό,τι τους κατέβει για υπηρεσίες και μέρη που βρίσκω καλύτερα στο εξωτερικό. Επίσης με τρελαίνει το γεγονός ότι βρωμίζουμε την πατρίδα μας.
 
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θελω να μοιραστω κατι που εχω παθει τον τελευταιο καιρο μαζι σας και ελπιζω να μην πεσουν τιποτα φαπες:) ....
Σας εχει συμβει να σας φαινεται η Ελλαδα πολυ λιγη και να θελετε να ταξιδευετε μονο εξωτερικο?
Αυτο εχω παθει εγω...εχω παει σε παρα πολλα μερη στην Ελλαδα μας ..ειναι οντως πανεμορφη μπλα μπλα μπλα αλλα θελω μονο εξωτερικο να πηγαινω.
Κολλησα και με το φορουμ και με ολες αυτες τις φανταστικες περιγραφες τοσων υπεροχων χωρων ,που δεν με γεμιζει κανενα μερος απο την Ελλαδα.
Μου λενε παμε εκει για 3ημερο,παμε στο ταδε νησι ..η το ταδε βουνο και λεω μα καλα με τα ιδια λεφτα μπορω να παω εκει και εκει και εκει στο εξωτερικο.
Το καλοκαιρι μου ζητανε να κανονισω για ελληνικο νησι και εγω ονειρευομαι Κο Σαμουι η Καραιβικη.
Σας συμβαινει το ιδιο?
ΥΓ Μαλλον δεν το εβαλα στη σωστη ενοτητα
΅Ας το μεταφερουν οι mods.

Το ερώτημα σου είναι πιο καίριο και επίκαιρο απο ποτέ! Ξέρω ανθρώπους που τους γεμίζει να δίνουν τα λεφτά τους για να πάνε διακοπές σε ενα νησάκι να ξαπλώνουν στην παραλία με το φραπεδάκι τους και να τρώνε τα μεζεδάκια τους στην ταβέρνα και να μην κάνουν τίποτα και αυτό φυσικά είναι αποδεκτό. καλό δε λέω, αλλά προτιμώ να ξεποδαριάζομαι σε κάποια χώρα του εξωτερικού και να βλέπω διαφορετικούς πολιτισμούς, ανθρώπους, αντιλήψεις. Είναι πιο ενδιαφέρον πως να το κάνουμε! Κάθε φορά που γυρνάω απο έξω νοιώθω διαφορετική (δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς) και φυσικά η προσαρμογή στην ελληνική καθημερινότητα είναι δύσκολη για μένα.
πλέον στην ελλάδα πάω μόνο στο εξοχικό μου για κανένα μπανάκι στα πεταχτά και με τα λεφτουδάκια μου πάω εξωτερικό;)
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Το ερώτημα σου είναι πιο καίριο και επίκαιρο απο ποτέ! Ξέρω ανθρώπους που τους γεμίζει να δίνουν τα λεφτά τους για να πάνε διακοπές σε ενα νησάκι να ξαπλώνουν στην παραλία με το φραπεδάκι τους και να τρώνε τα μεζεδάκια τους στην ταβέρνα και να μην κάνουν τίποτα και αυτό φυσικά είναι αποδεκτό. καλό δε λέω, αλλά προτιμώ να ξεποδαριάζομαι σε κάποια χώρα του εξωτερικού και να βλέπω διαφορετικούς πολιτισμούς, ανθρώπους, αντιλήψεις. Είναι πιο ενδιαφέρον πως να το κάνουμε! Κάθε φορά που γυρνάω απο έξω νοιώθω διαφορετική (δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς) και φυσικά η προσαρμογή στην ελληνική καθημερινότητα είναι δύσκολη για μένα.
πλέον στην ελλάδα πάω μόνο στο εξοχικό μου για κανένα μπανάκι στα πεταχτά και με τα λεφτουδάκια μου πάω εξωτερικό;)
Το ερώτημά μου είναι για πόσα λεφτά μιλάμε στο Ελληνικό νησάκι? Για μια βδομάδα, πόσα λεφτά χρειάζονται? Γιατί προσωπικά είχα βρει ευκαία ταξίδι μέσα στον Αύγουστο για παραθαλάσσιο resort στο Μεξικό all inclusive, εννοείται πως φραπέ δεν έχεις εκεί, αλλά το κόστος από Παρίσι 9 μέρες, 7 νύχτες, αεροπλάνο και ξενοδοχείο στα 885 ευρώ και όταν το έλεγα σε έναν Γάλλο μου έλεγε ότι αυτός είχε βρει ευκαιρία και πήγε Οκτώβρη μήνα με 600 ευρώ στο Μεξικό. Εγώ γιατί είμαι σίγουρος πως άνετα χρειάζομαι τόσα για μια βδομάδα σε Ελληνικό νησί? Ναι και εγώ πάω στο εξοχικό μου, τυπικά τα 2 τελευταία χρόνια είναι οι μόνες μου διακοπές στην Ελλάδα, έχω ήδη προγραμματίσει ταξίδι εξωτερικό πριν πάω Ελλάδα για Χριστούγεννα και όταν φεύγω από Ελλάδα.

edit: κάπου στις 27-29 Δεκέμβρη θέλω να πάω Γιάννενα (από Αθήνα) για συνάντηση με φίλους. Η αγαπητή Aegean σταματάει πτήσεις για Ιωάννινα με αποτέλεσμα να το έχει μόνο η Ολυμπιακή και να ζητάει 3.5 μήνες πριν το ταξίδι 175 ευρώ!!! πάμε καλά??? Έβαζα για πλάκα στο kayak.com που πάω από την Lyon με 200 ευρώ και μου έβγαλε 2-5 Δεκέμβρη για Μόσχα με 196 ευρώ!!! Τα συμπεράσματα δικά σας...
 

xitogeo

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αφρικη
Ελλαδα μικρη χωρα αλλα με τεραστια ποικιλια. Αραλικη γινετε στο εξωτερικο(ειναι σαν να βαζεις μια υποσχεση στον εαυτο σου οτι δεν ειδα αυτα γιαυτο πρεπει να ξανα ερθω) αλλα και στην ελλαδα. Στην τσιτα εισαι στο εξωτερικο αλλα και στην ελλαδα. Εχω παει σε σημεια σε ελλαδα και λεω οχ παναιαμ που ηταν ολα τουτα?? θα συμφωνησω ομως οτι ασελγουν στο κορμι μας τα ξενοδοχεια εστιατορια βενζιναδικα και γενικα οσοι απομιζουν απο τους τουριστες!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Θελω να μοιραστω κατι που εχω παθει τον τελευταιο καιρο μαζι σας και ελπιζω να μην πεσουν τιποτα φαπες:) ....
Σας εχει συμβει να σας φαινεται η Ελλαδα πολυ λιγη και να θελετε να ταξιδευετε μονο εξωτερικο?
Αυτο εχω παθει εγω...εχω παει σε παρα πολλα μερη στην Ελλαδα μας ..ειναι οντως πανεμορφη μπλα μπλα μπλα αλλα θελω μονο εξωτερικο να πηγαινω.
Κολλησα και με το φορουμ και με ολες αυτες τις φανταστικες περιγραφες τοσων υπεροχων χωρων ,που δεν με γεμιζει κανενα μερος απο την Ελλαδα.
Μου λενε παμε εκει για 3ημερο,παμε στο ταδε νησι ..η το ταδε βουνο και λεω μα καλα με τα ιδια λεφτα μπορω να παω εκει και εκει και εκει στο εξωτερικο.
Το καλοκαιρι μου ζητανε να κανονισω για ελληνικο νησι και εγω ονειρευομαι Κο Σαμουι η Καραιβικη.
Σας συμβαινει το ιδιο?
ΥΓ Μαλλον δεν το εβαλα στη σωστη ενοτητα
΅Ας το μεταφερουν οι mods.



Η Ελλάδα μου αρέσει πολύ και ειδικά το καλοκαίρι δεν μπορώ να το σκεφτώ χωρίς διακοπές σε νησάκι απολαμβάνωντας ήλιο,θάλασσα,βόλτες στα γραφικά σοκάκια του νησιού κτλ.Ωστόσο επειδή την Ελλάδα την έχω γυρίσει σε μεγάλο βαθμό λαχταράω ταξίδια στο εξωτερικό τελευταία.Ωστοσο πιο δύσκολα πείθονται οι άλλοι ν'ακολουθήσουν στο εξωτερικό.Ενώ ένα ταξίδι στην Ελλάδα το θεωρούν ευκολότερο και οικονομικότερο(γεγονός που δεν ισχύει πάντα ).
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Συμφωνώ κι εγώ! Αλλά σαν την Ελλάδα το καλοκαίρι δεν έχει,
δε μου κάνει κέφι να αφήσω την Χαλκιδική μεταξύ Ιούνιο-Αύγουστο πως-το-λένε!! Για διακοπές μακράς διαρκείας... :cool:μιας που μένουμε Θεσσαλονίκη οπότε και πεταγόμαστε συχνά πυκνά μέσα στη βδομάδα!!! Τώρα στην άδεια επιλέγουμε Παξούς, Πάργα, Θάσο, Σκόπελο, Αλόνησο... αχ αχ.. έρχεται το καλοκαίριιι!!!:clap::clap::clap:
Το εξωτερικό όντως πλέον βγαίνει φθηνότερα, ειδικά με τις low cost εταιρίες. Απλά αν σκεφτείς οτι με την τιμή της βενζίνης που εκτοξεύτηκε στα 1,80 το λίτρο:mad: η οδική εκδρομή εσωτερικού έχει απαγορευτικό κόστος!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχει εχει .......και παραεχει...
Καραιβικη,Λατινικη Αμερικη,Ινδονησια,Φιλιππινες,Σευχελλες ,Μαλδιβες ,Μαυρικιος ,Πολυνησια,Μπορα Μπορα και πει λεγοντας .
Σε αυτο που συμφωνω μαζι σου ειναι οτι και γω κατακαλοκαιρο στην αδεια μου να παω Αλπεις ή Ρωσια ή Ισλανδια που λεει ο λογος ..λιγο κωλυομαι..
Θελω να εχει και την παραλια του το μερος...
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Εχει εχει .......και παραεχει...
Καραιβικη,Λατινικη Αμερικη,Ινδονησια,Φιλιππινες,Σευχελλες ,Μαλδιβες ,Μαυρικιος ,Πολυνησια,Μπορα Μπορα και πει λεγοντας .
Σε αυτο που συμφωνω μαζι σου ειναι οτι και γω κατακαλοκαιρο στην αδεια μου να παω Αλπεις ή Ρωσια ή Ισλανδια που λεει ο λογος ..λιγο κωλυομαι..
Θελω να εχει και την παραλια του το μερος...
Ούτως ή άλλως εκεί και το χειμώνα καλοκαίρι δεν είναι? Θα προτιμούσα να πήγαινα έναν Ιανουάριο...(λέμε τώρα..!!! No money, no honey)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.415
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom