Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Geos said:
Καλησπέρα σε όλους,
Πρόκειται να πάω Μιλάνο μέσα στα Χριστούγεννα ή αρχές Ιανουαρίου. Ξέρει κανείς να μου πει για αξιόλογα χιονοδρομικά κοντά στο Μιλάνο? Αποστάσεις? Συγκοινωνία?

Ευχαριστώ πολύ.:)
Εγω εχω παει στο Bormio που απέχει 190 χλμ απο το Μιλανο και μπορείς να πας με τρένο στο Tirano και απο εκει υπάρχει πούλμαν, η απόσταση ειναι 30 χλμ.
Το χειμώνα υπάρχει και λεωφορείο απο το Malpensa www.mtbus.it αλλα και απο το σταθμο centrale : www.busperego.com

Ειναι ωραίο και γραφικό μέρος έχει ξενοδοχεία,διαμερίσματα,εστιατόρια και SPA! www.bagnidibormio.it

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Geos

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
:)
Φίλε Taver είμαι σε αναζήτηση αλλά μάλλον απομακρύνετε η Βιέννη... Θέλω να συνδυάσω διαμονή σε πόλη και σκι. Δεν θέλω χιονοδρομικό στα πόδια μου αλλά και σε νορμάλ απόσταση.
Vickokka σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα το ψάξω. ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.065
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Geos said:
:)
Φίλε Taver είμαι σε αναζήτηση αλλά μάλλον απομακρύνετε η Βιέννη... Θέλω να συνδυάσω διαμονή σε πόλη και σκι. Δεν θέλω χιονοδρομικό στα πόδια μου αλλά και σε νορμάλ απόσταση.
Vickokka σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα το ψάξω. ;)
Πηγαινε Τορινο. 2006 winter olympics...

Sent from my Android phone using Travel stories
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
εσυ θες να μενεις Μιλανο και να κανεις 200 χιλιομετρα τη μερα για να πας σε χιονοδρομικο? ή θες να μεινεις σε αλλη μικρη πολη?
 

Geos

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Απ' ότι έψαξα στο/η Aosta έχει χιονοδρομικά αλλά πάει μακριά (3 με 4 ώρες)...:(

εσυ θες να μενεις Μιλανο και να κανεις 200 χιλιομετρα τη μερα για να πας σε χιονοδρομικο? ή θες να μεινεις σε αλλη μικρη πολη?

Προτιμώ να μείνω Μιλάνο και μια μέρα να πάω χιονοδρομικό...Αν έχεις κάποια πρόταση για μικρή πόλη δεκτή!

Παιδιά τελικά προς Aosta με βλέπω για σκι. Έψαξα και είναι 3-3.5 ώρες από Μιλάνο και μετά π.χ για Pila 5 λεπτά με τα πόδια για να πας στο cable car. Pila είναι καλά? Έχετε να προτείνετε κάτι?
Σημείωση: Δεν είμαστε expert στο σκι...

Ανάμεσα σε Μιλάνο και Τορίνο για βάση εγώ προτιμώ Μιλάνο...τι λέτε?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Παιδιά τελικά προς Aosta με βλέπω για σκι. Έψαξα και είναι 3-3.5 ώρες από Μιλάνο και μετά π.χ για Pila 5 λεπτά με τα πόδια για να πας στο cable car. Pila είναι καλά? Έχετε να προτείνετε κάτι?
Σημείωση: Δεν είμαστε expert στο σκι...

Ανάμεσα σε Μιλάνο και Τορίνο για βάση εγώ προτιμώ Μιλάνο...τι λέτε?
Το Μιλανο γιατι το προτιμας απο Τορινο? Τορινο για μενα πιο ωραια πολη απο Μιλανο, και οσον αφορα το σκι, χειμερινοι ολυμπιακοι αγωνες.
Εγω παντως λεω να αποφασισεις πρωτα τι ειδους εκδρομη θες να κανεις, Αμα δεν εισαι εξπερ στο σκι τι θες να τρεχεις στα χιονοδρομικα στο εξωτερικο?
θεσ να δεις το Μιλανο, ή θες να πας καπου για σκι? διαλεξε
Απο χιονοδρομικα στην Ιταλια, εγω εχω να σου προτεινο Abetone , που ειναι κοντα στη Φλωρεντια.
 

Geos

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Το Μιλανο γιατι το προτιμας απο Τορινο? Τορινο για μενα πιο ωραια πολη απο Μιλανο, και οσον αφορα το σκι, χειμερινοι ολυμπιακοι αγωνες.
Εγω παντως λεω να αποφασισεις πρωτα τι ειδους εκδρομη θες να κανεις, Αμα δεν εισαι εξπερ στο σκι τι θες να τρεχεις στα χιονοδρομικα στο εξωτερικο?
θεσ να δεις το Μιλανο, ή θες να πας καπου για σκι? διαλεξε
Απο χιονοδρομικα στην Ιταλια, εγω εχω να σου προτεινο Abetone , που ειναι κοντα στη Φλωρεντια.
Έχω αποφασίσει τι θέλω...να δω μία πόλη και να πάω και μια μέρα χιονοδρομικό. Και δεν είναι απαραίτητο κανείς να είναι expert για να πάει σε ένα τέτοιο μέρος στο εξωτερικό.
Τώρα για Μιλάνο η Τορίνο αυτό το βλέπουμε!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Απο Μιλανο το πιο κοντινο χιονοδρομικο που θα βρεις ειναι Piani di Bobbio. Επομενη επιλογη (λιγο πιο μακρια) ειναι το Madesimo. Και τα δυο ειναι ανετα για ημερησια. Αν ημουν στην θεση σου θα πηγαινα Ελβετια (με λιγη κουραση παραπανω γινεται ημερησια. Αν θες κ μια διανυκτερευση εκει οι επιλογες ειναι πραγματικα πολλες κ αξιζει, πχ Diavolezza ή Andermatt κ αλλα πολλα..)

Καλυτερα Ιανουαριος. Δεκεμβριο ενδεχεται τα κοντινα στο Μιλανο να μην εχουν φρεσκο χιονι (τα χιονοδρομικα βεβαια θα λειτουργουν με τεχνητη χιονοπτωση)
 

Geos

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Απο Μιλανο το πιο κοντινο χιονοδρομικο που θα βρεις ειναι Piani di Bobbio. Επομενη επιλογη (λιγο πιο μακρια) ειναι το Madesimo. Και τα δυο ειναι ανετα για ημερησια. Αν ημουν στην θεση σου θα πηγαινα Ελβετια (με λιγη κουραση παραπανω γινεται ημερησια. Αν θες κ μια διανυκτερευση εκει οι επιλογες ειναι πραγματικα πολλες κ αξιζει, πχ Diavolezza ή Andermatt κ αλλα πολλα..)

Καλυτερα Ιανουαριος. Δεκεμβριο ενδεχεται τα κοντινα στο Μιλανο να μην εχουν φρεσκο χιονι (τα χιονοδρομικα βεβαια θα λειτουργουν με τεχνητη χιονοπτωση)

Madesimo το έχω τσεκάρει, το Piani di Bobbio δεν το ήξερα...thanks!
Λες να μην έχει φρέσκο? Το Piani di Bobbio έχει λογικό υψόμετρο...αλλά στο Madesimo έχει μεγάλο υψόμετρο (λογικά εκεί 20-30 Δεκεμβρίου που θα πάω ελπίζω να έχει).

Όσο για Ελβετία ήμουν πέρσι (Crans-Montana) άρα καλύτερα να δω ιταλικές Άλπεις.:)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Madesimo το έχω τσεκάρει, το Piani di Bobbio δεν το ήξερα...thanks!
Λες να μην έχει φρέσκο? Το Piani di Bobbio έχει λογικό υψόμετρο...αλλά στο Madesimo έχει μεγάλο υψόμετρο (λογικά εκεί 20-30 Δεκεμβρίου που θα πάω ελπίζω να έχει).

Όσο για Ελβετία ήμουν πέρσι (Crans-Montana) άρα καλύτερα να δω ιταλικές Άλπεις.:)
Περσυ άργησε να το "στρώσει" στα κοντινά του Μιλανου (η Ελβετία είναι πάντα εγγύηση). Αν δεν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένες ημερομηνίες θα έλεγα καλυτερα Ιανουάριο. Βέβαια όπως έγραψα ολα τα χιονοδρομικά θα λειτουργούν κ Δεκέμβριο. Piani di Bobbio, αν κ πολυ κοντα, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Δες καλυτερα Madesimo κ τσεκαρε κ αυτο που έγραψε η vickokka.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
piccolo_mondo said:
Περσυ άργησε να το "στρώσει"..
σημερα 1η Σεπτεμβρη ηταν κλειστο το passo dello Stelvio λογω υπερβολικης χιονοπτωσης..προβλεπεται αγριος χειμωνας στα μερη σας...θα εκλεινα δεκεμβρη ανετα παντως..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.373
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom