Ιταλία Μιλάνο Εξπρές την Άνοιξη

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κατεβαίνοντας από το Duomo κατευθυνθήκαμε προς την Galleria Emanuele Vittorio ...τον πρώτο πολυχώρο τύπου The Mall που σχεδιάστηκε το 1861 και κατασκευάστηκε κάπου ανάμεσα στο 1865 και το 1877.
Καθόλου το πρώτο: Προηγείται το Bon Marche στο Παρίσι, και ακριβώς στον ίδιο τύπο η Galeries Royales Saint-Hubert (Koninklijke Sint-Hubertusgalerijen) στις Βρυξέλλες.
Ο Μανωλιός στάθηκε άτυχος και δεν τα πρόλαβε τα εγκαίνια, αφού σκόνταψε την ώρα που περιφέρονταν στην οροφή του κτιρίου και έπεσε στο κενό λίγες μέρες πριν την πρώτη του επίσημη.
Ελπίζω με το "Μανωλιός" να αναφέρεσει σε κάποιον άλλο κι όχι στον Vittorio Emanuele II, τον πρώτο Βασιλιά της εννιαίας Ιταλίας, που βεβαίως πέθανε στη Ρώμη το 1878.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Από κάποιες πληροφορίες που είχα αναζητήσει το διαδίκτυο όταν μελετούσα για το ταξίδι μου. Είχα διαβάσει από διάφορες σελίδες και πάνω κάτω έλεγαν τα ίδια:

"Η τετραώροφη στοά με τον επιβλητικό θόλο από ατσάλι και γυαλί συνδέει την Piazza del Duomo με την Piazza della Scala. «Προσωποποίηση» της ιταλικής κομψότητας, κτίστηκε τον 19ο αι. από τον Giuseppe Mengoni. Ο ίδιος έπεσε από τις σκαλωσιές λίγες μέρες πριν από τα εγκαίνια και την άφιξη του βασιλιά - που θα έδινε και το όνομα του κατασκευαστή στην Galleria. Τραγική ειρωνία; Πλημμυρισμένη από καταστήματα μεγάλων οίκων μόδας -ανάμεσά τους Gucci, Prada κ.ά. - και κατάμεστη από αμέτρητα cafe, bar και restaurant, υπήρξε το πρότυπο για τη δημιουργία των κλειστών εμπορικών κέντρων."

Κι άντε οκ...έκανα ένα λάθος ο άνθρωπος και απέδωσα την πρώτη φορά που το διάβασα τότε (και έμεινε στο μυαλό μου από τότε) το ότι δόθηκε το όνομα του μηχανικού στην Galleria...οκ, πάω πάσο, τώρα που το διάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα ότι το είχα κατανοήσει λάθος.

Από την άλλη όμως, όταν μιλάνε οι περισσότερες σελίδες για το "πρότυπο των κλειστών εμπορικών κέντρων"... τι να κάνω...να το αμφισβιτήσω;

Κι άντε, ας πούμε ότι ήταν άστοχο κι αυτό...καλοπροέραιτα δεν μπορείς να γράψεις άνθρωπέ μου; Α πα πα...ξυνίλα! Μια ταξιδιωτική ιστορία έγραψα...όχι εγκυκλοπαίδεια!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλα παντως εγω δεν θα το ελεγα και προτυπο εμπορικου κεντρου!!
Απλα μια στοα με ιστορια!! Τα Μακ ντοναλντς παντως δεν κολλανε εκει μεσα σε καμια περιπτωση!!:shock::shock:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
E... για το consept μιλάμε εδώ...το πως τα καταντούν στην πορεία, είναι άλλο ζήτημα!

Εγώ πχ αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου συγκροτήματος...με τα λούσα του και την πολυτέλεια που θα το διέκρινε..θα έπρεπε να είσαι κάτοχος κάρτας Gold και να δείξεις Ε9 για να σου επιτραπεί η είσοδος! Γκλαμουριά αγάπη μου! :bleh::haha::haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι άντε, ας πούμε ότι ήταν άστοχο κι αυτό...καλοπροέραιτα δεν μπορείς να γράψεις άνθρωπέ μου; Α πα πα...ξυνίλα! Μια ταξιδιωτική ιστορία έγραψα...όχι εγκυκλοπαίδεια!
Γιατί, έχεις την εντύπωση ότι δεν έγραψα καλοπροαίρετα???? Πάνω κει που κράταγα τα μαλλιά της κεφαλής μου να μείνουν όσο μπορούν στη θέση τους, προσπάθησα να γράψω μια πολιτισμένη απάντηση... μας βλέπουνε κι από το internet τρομάρα μας... (και είδα κι ένα δεύτερο minor θέμα και το σχολίασα κι αυτό).

Η Παρουσία του Vittorio Emanuelle II είναι παντού στην Ιταλία. Από τον τάφο του μέσα στο (ρωμαϊκό) πάνθεον στη Ρώμη, το γιγαντιαίων διαστάσεων μνημείο προς τιμή του στη Ρώμη, την κατοικία του στο Τορίνο, τις οδούς που φέρουν το όνομά του παντού στη χώρα... Το να τον μπερδέψεις με το μηχανικό ήταν ελαφρώς κραυγαλέο!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μπορει να εχει ξανααναφερθει, αλλα θα τολμησω να (ξανα)ρωτησω:roll:
περα απο το Κομο αξιζει να παω και μεχρι Lugano;ρωταω γιατι εχω 3 μερες μονο στη διαθεση μου:(
σκεφτομουν τις 2 να τις περασω στο Μιλανο και την αλλη μια κομο και περιξ..θα προλαβω να παω lugano?:roll:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Nαι αξίζει το Λουγκάνο μόνο και μόνο για μια πρώτη γεύση Ελβετίας, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπαέι Ελβετία. Φυσικά, έτυχε όταν ήμουνα εκεί για μια ημερήσια να πραγματοποιείται το Lugano Airshow με αεροπλάνα της Ελβετικής Αεροπορίας (μεταξύ αυτών τα πανέμορφα F5 βαμμένα με τα χρώματα της σημαίας να εκτελούν απότομους ελιγμούς πάνω από την κοιλάδα) και η πόλη ήταν γεμάτη κόσμο για το γεγονός.

Το Κόμο προσωπικά δε με ενθουσίασε, πολύ κίνηση μέσα στην πόλη τον Ιούλιο και καμία γραφικότητα αρχιτεκτονικά. Φυσικά, αξίζει η βαρκάδα στη λίμνη και το φυσικό περιβάλλον εκτός πόλης.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
σε ευχαριστω παρα πολυ!!

για να καταλαβω, για να παω λουγκανο , δεν πρεπει να περασω απο κομο;
απλα μπορω φανταζομαι να μη σταματησω...(?)...

αναδιαμορφωνω την ερωτηση μου:απο μιλανο για lugano πως θα παω;υπαρχει καποιο τρενο ή λεωφορειο;

thanks;)
 

eugenia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
θα ειμαι τον μαιο ζυριχη, και θα κανω μονοημερη λουγκάνο - κομο, εχω διαβασει τα απίστευτα, αλλα λόγω χρόνου δεν θα προλάβω κ πολλά, τι μου προτείνετε? varenna, stressa, bergamo, bellagio, lugano, bellinzona, τι να πρωτοδω?
θα έχουμε αυτοκίνητο απο ζυρίχη - λουγκάνο είναι 210 χλμ κ απ οτι ξέρω σε 2-2,5 ώρες θα είμαστε εκει, οκ σε ένα 12ωρο τι γευση παίρνω?
βοηθειααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
αναδιαμορφωνω την ερωτηση μου:απο μιλανο για lugano πως θα παω;υπαρχει καποιο τρενο ή λεωφορειο;
Να σου πω δεν ξέρω γιατί είχα πάει γκρουπάτος αυτή την εκδρομή.
Πάντως, το Κόμο είναι πάνω στο δρόμο που συνδέει Μιλάνο με Λουγκάνο και μπορείς να τα επισκεφτείς και τα δύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.792
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom