Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ρε παιδιά, μήπως κατα τύχη, γνωρίζετε πόσο στοιχίζουν τα σπιτάκια στην Ταιλάνδη??????
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Αν είχα επιλογή θα έμενα μέχρι τα 14 μου χρόνια στο Ορλάντο (theme parks). Μετά θα μετακόμιζα στη Νέα Υόρκη μέχρι τα 30. Στη συνέχεια θα ερχόμουν προς Ευρώπη μεριά, μάλλον στη Γενεύη για να κάνω οικογένεια. Στα 50 θα έφευγα για Μεσόγειο, ας πούμε για 10 χρόνια στη Σεβίλλη. Μετά θα έπαιρνα ένα ιστιοπλοικό και θα γύριζα τον κόσμο για, ας πούμε μια 15ετία. Μετά από μια 5ετή στάση στη Γαλλική Πολυνησία μάλλον θα καθόμουν για άλλα 10 χρονάκια στα νησιά Νίκομπαρ. Τέλος (?) θα αποσυρόμουν γύρω στα 90 στις Μαλδίβες, όπου μετά από 5-6 χρόνια θα βαριόμουν και θα έμπαινα σε ένα κρουαζιερόπλοιο και θα τους έλεγα ''γυρίστε με για όσο ακόμα αντέχω''. Τελικά, μετά απο άλλα 10 χρόνια γύρο του κόσμου μάλλον θα κατέληγα στον Λυκαβηττό σε ένα σπίτι με ταράτσα και θέα την Αθήνα.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Νίκο το είπες πολύ ωραία, μου άρεσε το concept σου :clap:
το κακό είναι ότι πλέον δε πολυπρολαβαίνω...



...για το σπίτι στο Λυκαββητό εννοώ. Όλα πιασμένα είναι. ;)
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Στην πανέμορφη Αβάνα
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Δύσκολη ερώτηση
Αν είχα επιλογή θα έμενα μέχρι τα 14 μου χρόνια στο Ορλάντο (theme parks). Μετά θα μετακόμιζα στη Νέα Υόρκη μέχρι τα 30. Στη συνέχεια θα ερχόμουν προς Ευρώπη μεριά, μάλλον στη Γενεύη για να κάνω οικογένεια. Στα 50 θα έφευγα για Μεσόγειο, ας πούμε για 10 χρόνια στη Σεβίλλη. Μετά θα έπαιρνα ένα ιστιοπλοικό και θα γύριζα τον κόσμο για, ας πούμε μια 15ετία. Μετά από μια 5ετή στάση στη Γαλλική Πολυνησία μάλλον θα καθόμουν για άλλα 10 χρονάκια στα νησιά Νίκομπαρ. Τέλος (?) θα αποσυρόμουν γύρω στα 90 στις Μαλδίβες, όπου μετά από 5-6 χρόνια θα βαριόμουν και θα έμπαινα σε ένα κρουαζιερόπλοιο και θα τους έλεγα ''γυρίστε με για όσο ακόμα αντέχω''. Τελικά, μετά απο άλλα 10 χρόνια γύρο του κόσμου μάλλον θα κατέληγα στον Λυκαβηττό σε ένα σπίτι με ταράτσα και θέα την Αθήνα.
Θα μπορούσε να ήταν βιβλίο ή ταινία ,δε ξερώ για την πραγματικότητα ,παρόλα αυτά συγχαρητήρια το φινάλε!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν θα εγκατέλειπα τώρα πια την Ελλάδα και ειδικά την Κορινθία παρά μόνο αν το απαιτούσε η δουλειά μου!
Αλλά θα ήθελα να είχα από ένα διαμερισματάκι στο Λονδίνο, στο Παρίσι, στο Μιλάνο και στη Βαρκελώνη για να πηγαίνω με τις φίλες μου και να κάνουμε τα ψώνια μας πιο άνετα!
Βέβαια, υπάρχει μια πρόταση από το γειτονά μου, ένα Τυνήσιο οικονομικό μετανάστη που έπιασε την καλή στην Ελλάδα, να πάρω ένα οικοπεδάκι με ένα κουκλίστικο σπιτάκι σε τιμή ευκαιρίας στην Σους της Τυνησίας δίπλα στο ολοκαίνουργιο δικό του εξοχικό!
Μου αρέσει πολύ η ιδέα για εξοχική κατοικία με θέα το γαλάζιο της Μεσογείου αλλά ο πατέρα μου που πρέπει να παραβοηθήσει οικονομικά δεν πείθεται με τίποτα!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Αν είχα επιλογή θα έμενα μέχρι τα 14 μου χρόνια στο Ορλάντο (theme parks). Μετά θα μετακόμιζα στη Νέα Υόρκη μέχρι τα 30. Στη συνέχεια θα ερχόμουν προς Ευρώπη μεριά, μάλλον στη Γενεύη για να κάνω οικογένεια. Στα 50 θα έφευγα για Μεσόγειο, ας πούμε για 10 χρόνια στη Σεβίλλη. Μετά θα έπαιρνα ένα ιστιοπλοικό και θα γύριζα τον κόσμο για, ας πούμε μια 15ετία. Μετά από μια 5ετή στάση στη Γαλλική Πολυνησία μάλλον θα καθόμουν για άλλα 10 χρονάκια στα νησιά Νίκομπαρ. Τέλος (?) θα αποσυρόμουν γύρω στα 90 στις Μαλδίβες, όπου μετά από 5-6 χρόνια θα βαριόμουν και θα έμπαινα σε ένα κρουαζιερόπλοιο και θα τους έλεγα ''γυρίστε με για όσο ακόμα αντέχω''. Τελικά, μετά απο άλλα 10 χρόνια γύρο του κόσμου μάλλον θα κατέληγα στον Λυκαβηττό σε ένα σπίτι με ταράτσα και θέα την Αθήνα.
Εξαιρετικό!!Μπράβο νίκο.
 

fidi

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΩΝΙΑ
Συμφωνώ με τη Ράνια, ΑΒΑΝΑ, είναι υπέροχη
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Θα έκανε ποτέ κανείς την κίνηση να πραγματοποιούσε αγορά (εξοχικής) κατοικίας σε ένα μέρος όπως η Τυνησία για πχ?
Οπου οι τιμές είναι αρκετά δελεαστικές, απ οτι ακούω...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μπααα!!!!πέρισι ήμουν εκεί ,και συζητούσα με τον ξεναγό μου τυνήσιο.
μιλούσαμε για τις χώρες μας ,το κόστος ζωής και τα σχετικα ,αυτό που λέω εγώ γενική ενημέρωση ,και μου ειπε άν θέλω μπορώ να αγοράσω σπίτι καλό αρχοντικό οχι νεόκτιστο ,τεράστιο με κήπο ,με 15000 ευρώ !!! ήταν σε περιοχή λιγο παραπάνω απο την χαμαμέτ !!
δελεαστικό ,αλλα άτοπο για μένα ...που να τρέχω τώρα !!! θέλω να πώ οτι παρόμοιες περιπτώσεις συναντάμε σε διάφορα μέρη του κόσμου αλλα στην υλοποίηση ολοι μας κολάμε ...ποτέ ομως δεν ξέρεις ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom