Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

GIANNIS SM

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
μμμμμμμμμμμμμμμ ειμαι ερωτευμενος με το ΠΑΡΙΣΙ, δεν ξερω αν θα ειθελα να ζησω εκει για παντα αλλα σιγουρα τουλαχιστον μια 5ετια.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
Οι νέοι ψάχνουν εκτός Ελλάδος την τύχη τους

Σύμφωνα με δημοσιεύματα, ολοένα και αυξάνεται το ενδιαφέρον των νέων Ελλήνων έως 35 χρονών όπου αναζητούν εργασία σε κάποιο άλλο κράτος της Ευρωπαικής Ένωσης, ύστερα από δημοσιεύματα απάντησης του Επίτροπου σε θέματα Απασχόλησης, Κοινωνικών Υποθέσεων και Ένταξης κύριου Andor, σε σχετικό ερώτημα ευρωβουλευτή της Νέας Δημοκρατίας, του κύριου Γεώργιου Παπανικολάου.

Οι νέοι ψάχνουν εκτός Ελλάδος την τύχη τους | neolaia.gr - Το στέκι των νέων!
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Πίστεψέ με θα ξεκαθαρίσουν και ποιοι είναι αληθινοί φίλοι... θα γίνεις πιο δυνατή και θα μπορείς να κάνεις "delete" άτομα που στο έπαιζαν φίλοι και με το που φεύγεις σε ξεχνάνε.
Το ξέρω αυτό που λες...το έχω δει να συμβαίνει και στο παρελθόν, όταν έφυγα για σπουδές στην Ιταλία ή για δουλειά στην Αθήνα και την Κεφαλονιά...οι περισσότερες φιλίες μου είναι πλέον "τσεκαρισμένες" αλλά πάντα υπάρχουν άτομα που μπορούν να σου κάνουν την "εκπληξη" ευχάριστα ή δυσάρεστα...:roll:
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
πραγματικα λυπαμαι που το λεω :( αλλα θα θελα να βρισκομαι οσο ποιο μακρια γινεται απο αυτη την καταντια και κατα προτιμηση κοπενχαγη
 

sofitrip

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ - ΑΛΑΣΚΑ
μμμμμμμμμμμμμμμ ειμαι ερωτευμενος με το ΠΑΡΙΣΙ, δεν ξερω αν θα ειθελα να ζησω εκει για παντα αλλα σιγουρα τουλαχιστον μια 5ετια.


θα ζουσα στην ιταλια κ συγκεκριμενα στη λιμνη κομο καθε πρωι θα επερνα το ποδιλατο μου κ θα χανομουνα πλευριζοντας της ακτες της κ την ευλογιμενη φυση...αποτελει τουριστικη περιοχη ολο το χρονο... οποτε κατι θα μπορουσα να κανω και για τα ως προς το ζειν... επιπλεον αποτελει σταυροδρομι κ με αλλες χωρες κ ετσι οι επιλογες ειναι περισσοτερες...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
defkalion βαλε μια δημοσκοπηση για το ποιος θα εφευγε και το ποιος θα εμενε, θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τα αποτελεσματα...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία ιδέα, πρόσθεσα μια απλή δημοσκόπηση, ψηφίστε παρακαλώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι το σκέφτηκα, αλλά φρονώ ότι και αυτή η απάντηση στο "ναι" πέφτει τελικά. Δηλαδή όποιος θέλει να φύγει έστω και για κάποια χρόνια, δε νομίζω ότι θα απαντήσει "όχι θα μείνω" στη δημοσκόπηση.

Χώρια βέβαια που δεν πιστεύω ότι μπορεί κανένας να προγραμματίσει για πόσα χρόνια θα φύγει κλπ, δεν είναι πράγματα που προγραμματίζονται αυτά κατά τη γνώμη μου, αλλα΄αυτή είναι άλλη κουβέντα. :)
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
τα αποτελεσματα κατα την γνωμη μου ειναι καπως αναμενομενα αλλα και παλι εχει ενδιαφερον...

τις προαλλες με πηραν τηλεφωνο απο τον δημο της περιοχης μου, ειπαν οτι καλουσαν ολους τους κατοικους και εκαναν μια ερευνα..η αρχικη ερωτηση ηταν πως βλεπετε το μελλον στην περιοχη σας, αισιοδοξα ή απαισιοδοξα?

απαντησα απαισιοδοξα...

μετα συνεχισαν οι ερωτησεις του τυπου πως θα βαθμολογουσατε τα σχολεια, τις κοινωνικες εκδηλωσεις, την αποκομιδη των σκουπιδιων κτλ κτλ..

ενω απαντησα σε ολα, στο τελος εκανα εγω την ερωτηση σε αυτην για να μαθω πως οι αλλοι βλεπουν τα πραγματα,
και μου ειπε πανω κατω οπως εσεις..
ειναι θλιβερο να βλεπεις μια απογοητευση σε μια ολοληρη χωρα!
 

nefelh55

Member
Μηνύματα
33
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Sofia
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, το σκέφτομαι και γω σοβαρά να ζήσω σε άλλη χώρα, παρόλο που είμαι φοιτήτρια ακόμα και δεν έχω βγει στην αγορά εργασίας γιατί με έχουν τρομοκρατήσει εν μέρει αλλα βλέπω και μόνη μου την κατάσταση. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η ιστορία του Yorgos γιατί σκέφτομαι και γω να το κάνω αυτό όταν πάρω πτυχίο οπωςδηποτε. Θέλω να σε ρωτήσω, πως έβρισκες δουλειά σε άλλη χώρα, πριν πας, η μετά. Και τα έσοδα σου απο τις δουλειές έφταναν για τις ανάγκες σου + μεταφορικά έξοδα επόμενου ταξιδιού? Ένα πράγμα που με προβληματίζει είναι η ασφάλιση και σύνταξη , εφόσον θέλεις κάποιος να το κάνει αυτό για πολλά χρόνια(ίσως και εφόρου ζωής), αναγνωρίζονται οι δουλειες για συνταξη στην Ελλάδα ή κάπου, η λέω αστεία πράγματα? Αν λέω αστεία συγχωρήστε με είμαι μικρή ακόμα :bleh:. Επίσης είναι πολύ ωραίο να κάνεις έτσι ακόμα και δουλειές του ποδαριού αλλα για πόσο καιρό μπορείς να το κάνεις; Κι όταν γεράσεις και σε εγκαταλείψουν οι δυνάμεις σου; Επίσης θα έχεις εξασφαλισμένη υγεία εκεί που είσαι στο εξωτερικό αν πάθεις κάτι; Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να δω αν θα μπορούσε να είναι μόνιμος αυτός ο τρόπος ζωής, γιατί θα μου άρεσε πολύ. Γενικά σαν άνθρωπος παίρνω ρίσκα και δεν με νοιάζει αλλα θέλω να βλέπω και μακρυπρόθεσμα.
Συγγνωμη για τις πολλές ερωτησεις χεχεε:p
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα, το σκέφτομαι και γω σοβαρά να ζήσω σε άλλη χώρα, παρόλο που είμαι φοιτήτρια ακόμα και δεν έχω βγει στην αγορά εργασίας γιατί με έχουν τρομοκρατήσει εν μέρει αλλα βλέπω και μόνη μου την κατάσταση. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η ιστορία του Yorgos γιατί σκέφτομαι και γω να το κάνω αυτό όταν πάρω πτυχίο οπωςδηποτε. Θέλω να σε ρωτήσω, πως έβρισκες δουλειά σε άλλη χώρα, πριν πας, η μετά. Και τα έσοδα σου απο τις δουλειές έφταναν για τις ανάγκες σου + μεταφορικά έξοδα επόμενου ταξιδιού? Ένα πράγμα που με προβληματίζει είναι η ασφάλιση και σύνταξη , εφόσον θέλεις κάποιος να το κάνει αυτό για πολλά χρόνια(ίσως και εφόρου ζωής), αναγνωρίζονται οι δουλειες για συνταξη στην Ελλάδα ή κάπου, η λέω αστεία πράγματα? Αν λέω αστεία συγχωρήστε με είμαι μικρή ακόμα :bleh:. Επίσης είναι πολύ ωραίο να κάνεις έτσι ακόμα και δουλειές του ποδαριού αλλα για πόσο καιρό μπορείς να το κάνεις; Κι όταν γεράσεις και σε εγκαταλείψουν οι δυνάμεις σου; Επίσης θα έχεις εξασφαλισμένη υγεία εκεί που είσαι στο εξωτερικό αν πάθεις κάτι; Όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να δω αν θα μπορούσε να είναι μόνιμος αυτός ο τρόπος ζωής, γιατί θα μου άρεσε πολύ. Γενικά σαν άνθρωπος παίρνω ρίσκα και δεν με νοιάζει αλλα θέλω να βλέπω και μακρυπρόθεσμα.
Συγγνωμη για τις πολλές ερωτησεις χεχεε:p
Είσαι ακόμη φοιτήτρια, φαντάζομαι δεν έχεις καν βιβλιάριο του ΙΚΑ, θέλεις να ταξιδέψεις και να δουλέψεις στο εξωτερικό (?) αλλά σκέφτεσαι τι θα γίνει με τη σύνταξή σου (!) κατά τα άλλα είσαι άνθρωπος που παίρνει ρίσκα (!)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom