Γερμανία Μόναχο ξανά

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598


Σήμερα είπαμε να κάνουμε μια εκδρομούλα γύρω από το Μόναχο Αρχικά είχαμε σκεφτεί το Regensburg αλλά τελικά είπαμε να το αφήσουμε για άλλη φορά και έτσι πήραμε το τρένο για το Landshut(πρόταση της αχινούλας)Στον κεντρικό σταθμό του Μονάχου βρίσκει κανείς μαγαζιά ανοιχτά ακόμα και την Κυριακή και μπορεί να χαζέψει τον κόσμο που παει κι έρχεται τρώγονας φυσικά ένα ….πως στην ευχή το λένε αυτό το κουλούρι με το χοντρό αλάτι? ή ότι άλλο του αρέσει από τους φούρνους και τα μαγαζιά που βρισκονται εκεί.Oι εντυπωσεις μου από τα γερμανικά τραίνα ήταν παρα πολύ θετικές.Ευρύχωρα,καθαρά,άνετα…ότι πρέπει για να πας από τη μια πόλη στην άλλη …

aimg39.imageshack.us_img39_566_landshut5.jpg


Το Landshut είναι μια όμορφη βαυαρέζικη πολη που ξυπνουσε σιγά σιγά εκείνο το Κυριακάτικο πρωινό ….Λιγος κόσμος στους δρόμους αλλά δεν αργήσαμε να ανακαλύψουμε ότι και δω το σημείο που μαζεύει τον περισσότερο κόσμο είναι η χριστουγεννιατικη αγορά…Εκανε και λίγο κρυο ακόμα και έτσι μια σούπα ζεστή ζεστή ήταν ότι έπρεπε…Επιστρέψαμε στο Μόναχο νωρίς το απογευμα …
aimg97.imageshack.us_img97_2025_landshut2.jpg



aimg39.imageshack.us_img39_4175_landshut3.jpg


Το βραδάκι περάσαμε από τη διάσημη μπυραρία Hofbrauhaus.Δεν καθίσαμε όμως….γινόταν το αδιαχώρητο,πλήθη να τρώνε στριμωγμένα η μπάντα να τραγουδά και μια μυρωδιά δυσάρεστη (θυμιζε μπύρα αλλά σε συνδυασμό με….ιδρώτα,μάλλον λόγω του χαμου που επικρατούσε).Είχε διαβάσει ότι το μέρος φημίζεται αλλά εμένα δε μου άρεσε η ατμόσφαιρα και φύγαμε..Φάγαμε λίγο πιο πάνω σε ένα άλλο εστιατόριο ,τι άλλο?κότσι φυσικά.

Δευτέρα 30 Νοεμβριου

Μέρα αφιερωμένη σε χάζεμα στα μαγαζιά και μικοψώνια…αρχικά τσάκισα κάτι σοκολάτες ,ξέρετε αυτές με τις περιεργες γεύσεις…..Η αγαπημένη μου είναι με γεύση καρύδα και κάρυ.Μετά ,μια περιήγηση στο πολυκατάστημα galeria Kaufhof.Εκτός από ρούχα,παπουτσια κ.τ.λ εμένα μου αρέσει να κοιτάζω όλα αυτά τα καλούδια στο τμήμα τροφίμων (φοβερό
Delicatessen!!!)Καφεδάκι στην Kaufingerstrasse,μια τελευταία βόλτα στην Viktualienmarkt για ένα τελευταίο γκλουβαιν,λίγα ξύλινα σκαλιστά χριστουγεννιάτικα στολιδια ως σουβενιρ από τα χριστουγεννιάτικα «σπιτάκια»και ξεκινάμε το απόγευμα γύρω στις 5.00 για το αεροδρόμιο.


aimg39.imageshack.us_img39_4553_monaxo00.jpg


Γενικά ήταν ένα ευχάριστο τριήμερο που μας έβαλε σε εορταστικό κλίμα ένα μήνα πριν τα χριστουγεννα ,χάρη στις προσφορές της lufhansa (169 ευρώ τα δυο άτομα)





Εντυπωσεις από εστιατόρια

-Όπως ανέφερα πιο πάνω η φημισμένη μπυραρία Ηοfbrauhaus,εμένα δεν μου άρεσε…Για παραδοσιακή βαυαρέζικη κουζίνα θα αντιπρότεινα το Ηackerhaus
Altes Hackerhaus, Mόnchen
ωραία πιάτα σε κλασικό γερμανικό «φολκλόρ» περιβάλλον

-παρόμοιο αλλά κατώτερο σε ατμόσφαιρα το Ηaxnbauer

www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g187309-d964386-Reviews-Haxnbauer-Munich_Bavaria.html

-αν θέλετε να ξεφύγετε από το στυλ «παραδοσιακό βαβαυρέζικο»προτείνω το restaurant-bar ,brenner grill ,ένα in μέρος που προτiμούν οι Γερμανοι στη Maximilian strasse(είναι λίγο δύσκολο να εντοπιστεί γιατί ενώ η διεύθυνση είναι σε αυτό το δρόμο,όταν φτάσεις εκει πρεπει να «μπεις»λίγο μέσα στο δρόμο σε ένα άνοιγμα για να το βρεις)
brenner
αν δεν πάτε για φαγητό ,μπορείτε να πάτε για ποτό….
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολύ ωραία dafni η ιστορία σου και οι φωτό..
αυτή την ευρώπη πρέπει να την γυρίσω και εγώ..:D
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ ωραία dafni η ιστορία σου και οι φωτό..
αυτή την ευρώπη πρέπει να την γυρίσω και εγώ..:D
εσύ Ρενάτα μου θα τη γυρίσεις και την Ευρώπη ...εγώ να δούμε πότε θα το πάρω απόφαση να βγω και προς τα μέρη σας.....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κι εγώ ακολουθώ σε μία από τις αγαπημένες μου πόλεις, με άπειρες αναμνησεις
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το Μόναχο τόχω στα ...σκαριά,δεν έχω πάει,γι΄αυτό και σε διαβάζω αν και:haha:γαστριμαργικού ενδιαφέροντος κυρίως η ιστορία σου αλλά δεν πειράζει...μιά απορία ..πολύ λουκάνικο,πολύ τσάκισμα στα κρέατα ..οι χορτοφάγοι θα βρούμε τιπτε:roll:να φάμε;(και στο Βερολίνο που πήγα τα ίδια..,σε ιταλικό χόρταινα)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Το Μόναχο τόχω στα ...σκαριά,δεν έχω πάει,γι΄αυτό και σε διαβάζω αν και:haha:γαστριμαργικού ενδιαφέροντος κυρίως η ιστορία σου αλλά δεν πειράζει...μιά απορία ..πολύ λουκάνικο,πολύ τσάκισμα στα κρέατα ..οι χορτοφάγοι θα βρούμε τιπτε:roll:να φάμε;(και στο Βερολίνο που πήγα τα ίδια..,σε ιταλικό χόρταινα)
ειδικά για σένα λοιπόν παραθέτω ένα χορτοφαγικό εστιατόριο που δεν κατάφερα να πάω αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλό
Ρίξε μια ματιά εδω
PRINZ MYSHKIN - vegetarisches Restaurant, Caf?, Bar in M?nchen
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Γεια σου Dafni με τις ωραίες ιστορίες σου!
Ανυπομονώ κι εγώ για τη συνέχεια του Μονάχου -που ελπίζω κι εγώ λίαν συντόμως να κατακτήσω!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Αχ! Πείνασα πρωί-πρωί! Μόναχο είχα πάει πριν καμιά δεκαριά χρόνια και μου άρεσε πολύ! Το street food πράγματι τέλειο! Ανυπομονώ να ξαναπάω! Dafni πολύ ωραία η ιστορία σου και με χριστουγεννιάτικη διάθεση!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να 'σαι καλά Dafni! Στην καταλληλότερη ώρα άρχισες να γράφεις την ιστορία σου. Το Φεβρουάριο πάω Μόναχο και έτσι ότι γράφεις με ενδιαφέρει πολύ πολύ! Τα αξιοθέατα θα τα βρω αλλά όσον αφορά το φαγητό περιμένω τις προτάσεις σου αν και το να τρέφομαι μόνο με λουκάνικα δεν με χαλάει καθόλου!:clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πω πω Δαφνη , με λιγωσες με τα φαγωσιμα ...
για λεγε , για λεγε ... περιμενω και άλλα ....
παντως το οτι ενώ έχεις πετοφοβια πετας ,το βρισκω μεγαλη μαγκιά !! Αντε το επομενο ταξιδι στα μερη της Ρενατας ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.741
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom