Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα
το εισιτήριο που εκτυπώνεις όταν κάνεις check in χρειάζεται στο αεροδρόμιο για πτήση εσωτερικού; η πλέον θέλουν μόνο ταυτότητα και σου βγάζουν αυτοί τν κάρτα επιβίβασης;
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα
το εισιτήριο που εκτυπώνεις όταν κάνεις check in χρειάζεται στο αεροδρόμιο για πτήση εσωτερικού; η πλέον θέλουν μόνο ταυτότητα και σου βγάζουν αυτοί τν κάρτα επιβίβασης;
πλέον το check in στην Aegean γίνεται μόνο μέσω των μηχανημάτων στο αεροδρόμιο (τουλάχιστον αυτό είχε γίνει στην τελευταία μου πτήση), οπότε χρειάζεται είτε να έχεις το εισιτήριο εκτυπωμένο είτε να έχεις σημειώσει τον αριθμό του e-ticket.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ κάνω από το σπίτι μου, πότε άλλαξε αυτό;
ναι εννοείται ότι γίνεται και από το σπίτι, απλά δεν μπορείς να κάνεις στο γκισέ εκεί που παραδίδεις την βαλίτσα σου. Πρέπει να το έχεις κάνει ήδη είτε από πριν είτε εκεί στα μηχανήματα. Αυτό μου είχαν πει στην πτήση με Aegean τόσο για Βαρσοβία τον Ιούνιο αλλά και για Ρόδο τον Ιούλιο
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί, σε μια κράτηση που έκανα με την Aegean έκανα έναν έλεγχο στο site της Aegean μετά να δώ αν όντως η πτηση είναι οκ και είδα στα στοιχεια μου έχει την εξής μορφή επιθετοmr ονομα αντι mr επιθετο ονομα..
παιζει να έχει γίνει τίποτα λάθος; δεν θα υπάρχει πρόβλημα.. σωστά;

να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό γιατι πρώτη φορά έκανα τον έλεγχο επειδη έκανα την κράτηση απο το κινητό μου και ήθελα σπίτι στην συνέχεια απλά να το τσεκάρω :p
 
Last edited by a moderator:

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα.
Επειδή ειμαι τελείως άσχετος με transfer πτήσεις θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάποια πράγματα γιατί απο τα sites των εταιριών δε βγάζω άκρη. Θα κάνω Αθήνα - Βοστώνη με 2 ενδιάμεσους.
Η πρώτη πτήση είναι με την aegean για Παρίσι. Και μετα με united ( lucky me :( ) Παρίσι - Νεα Υόρκη και Νέα Υόρκη - Βοστώνη, οπότε,

1ο θέμα:
Στο Ελ.Βεν. θα κάνω τσεκ-ιν στην aegean η στην united??? Υποτείθεται οτι η πτήση είναι της United γενικώς... νομίζω...
2ο θέμα:
Θα κάνω τσεκ-αουτ κατευθείαν στη Βοστώνη ή θα πρέπει σε κάθε αεροδρόμιο να παιρνω βαλίτσες και να κάνω πάλι τσεκ-ιν για την επόμενη πτήση;
30 θέμα:
Γενικά ξέρω οτι οι πολιτικές στις αεροπορικές ειναι πάνω κάτω οι ίδιες όσον αφορά τις αποσκευές και χειραποσκευές, εξαιρώντας τις low cost, δηλαδή μία αποσκευή 20 με 23 κιλά και μία χειραποσκευή με συγκεκριμένες διαστάσεις και κιλα (18?) + μια τσαντα λαπτοπ, μηχανής κτλ.
Σε περίπτωση λοιπόν που κάνω τσεκ-ιν στην aegean, και έχει όριο αποσκευής 23 κιλά υπάρχει περίπτωση, αν το όριο της united ειναι 20, να με χρεώσουν επιπλέον; Το συγκεκριμένο θέμα με έχει αγχώσει πολύ γιατί ακούω διάφορα για τις αμερικανικές αεροπορικές και τις παράλογες χρεώσεις τους σε αποσκευές. Δεν ξέρω τι μου γίνεται.
4ο θέμα:
για κάποιο λόγο έκανα online check-in. Υπάρχει περίπτωση να κάνω εκ νέου check-in στο αεροδρόμιο για να μπορέσω να πάρω πόντους της aegean με την κάρτα μου?
Ευχαριστώ :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1ο θέμα:
Στο Ελ.Βεν. θα κάνω τσεκ-ιν στην aegean η στην united??? Υποτείθεται οτι η πτήση είναι της United γενικώς... νομίζω...
Πηγαινε ειτε στην aegean ειτε στην united κι αν εισαι λαθος θα σε στειλουν στο σωστο μερος. Αν και πιθανοτατα το check in θα ειναι κοινο.

2ο θέμα:
Θα κάνω τσεκ-αουτ κατευθείαν στη Βοστώνη ή θα πρέπει σε κάθε αεροδρόμιο να παιρνω βαλίτσες και να κάνω πάλι τσεκ-ιν για την επόμενη πτήση;
Check out δεν κανεις πουθενα. Ενα γεια κι ενα ευχαριστω (αν εισαι ευγενικος) λες στο πληρωμα του αεροσκαφους και ξεμπερδεψες με τις αεροπορικες. Απ' εκει και περα εχεις να κανεις με το αεροδρομιο και το αμερικανικο κρατος. Θεωρω πως το εισιτηριο σου ειναι ενιαιο και οι πτησεις συνδεδεμενες οποτε βαλιτσες θα παρεις στον τελικο προορισμο. Εκτος κι αν εσυ επιθυμεις να τις παραλαμβανεις στους ενδιαμεσους.

30 θέμα:
Γενικά ξέρω οτι οι πολιτικές στις αεροπορικές ειναι πάνω κάτω οι ίδιες όσον αφορά τις αποσκευές και χειραποσκευές, εξαιρώντας τις low cost, δηλαδή μία αποσκευή 20 με 23 κιλά και μία χειραποσκευή με συγκεκριμένες διαστάσεις και κιλα (18?) + μια τσαντα λαπτοπ, μηχανής κτλ.
Σε περίπτωση λοιπόν που κάνω τσεκ-ιν στην aegean, και έχει όριο αποσκευής 23 κιλά υπάρχει περίπτωση, αν το όριο της united ειναι 20, να με χρεώσουν επιπλέον; Το συγκεκριμένο θέμα με έχει αγχώσει πολύ γιατί ακούω διάφορα για τις αμερικανικές αεροπορικές και τις παράλογες χρεώσεις τους σε αποσκευές. Δεν ξέρω τι μου γίνεται.
Δεν υπαρχει καμμια τετοια περιπτωση γιατι η aegean εχει οριο 20 κιλα για την αποσκευη και 8 για τη χειραποσκευη.

4ο θέμα:
για κάποιο λόγο έκανα online check-in. Υπάρχει περίπτωση να κάνω εκ νέου check-in στο αεροδρόμιο για να μπορέσω να πάρω πόντους της aegean με την κάρτα μου?
Ευχαριστώ :)
Δεν ξερω τι γινεται με τη bonus αλλα αν αγορασες το εισιτηριο με την πιστωτικη δεν παιρνεις τους ποντους αυτοματα;
Εκτος κι αν εννοεις την miles&bonus και θες να παρεις τα μιλια. Τοτε στο online check in εχεις τη δυνατοτητα να συμπληρωσεις τον αριθμο της καρτας και να σου πιστωθουν τα μιλια. Ή λοιπον ξανακανεις check in ή μπαινεις στο miles&bonus λογαριασμο σου και τα βαζεις απο εκει.

Σε καθε περιπτωση αφου εχεις να δωσεις αποσκευες θα περασεις και απο το γκισε του check in.


Γενικοτερα εχεις αγχωθει για το τιποτα.
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Πηγαινε ειτε στην aegean ειτε στην united κι αν εισαι λαθος θα σε στειλουν στο σωστο μερος. Αν και πιθανοτατα το check in θα ειναι κοινο.



Check out δεν κανεις πουθενα. Ενα γεια κι ενα ευχαριστω (αν εισαι ευγενικος) λες στο πληρωμα του αεροσκαφους και ξεμπερδεψες με τις αεροπορικες. Απ' εκει και περα εχεις να κανεις με το αεροδρομιο και το αμερικανικο κρατος. Θεωρω πως το εισιτηριο σου ειναι ενιαιο και οι πτησεις συνδεδεμενες οποτε βαλιτσες θα παρεις στον τελικο προορισμο. Εκτος κι αν εσυ επιθυμεις να τις παραλαμβανεις στους ενδιαμεσους.



Δεν υπαρχει καμμια τετοια περιπτωση γιατι η aegean εχει οριο 20 κιλα για την αποσκευη και 8 για τη χειραποσκευη.



Δεν ξερω τι γινεται με τη bonus αλλα αν αγορασες το εισιτηριο με την πιστωτικη δεν παιρνεις τους ποντους αυτοματα;
Εκτος κι αν εννοεις την miles&bonus και θες να παρεις τα μιλια. Τοτε στο online check in εχεις τη δυνατοτητα να συμπληρωσεις τον αριθμο της καρτας και να σου πιστωθουν τα μιλια. Ή λοιπον ξανακανεις check in ή μπαινεις στο miles&bonus λογαριασμο σου και τα βαζεις απο εκει.

Σε καθε περιπτωση αφου εχεις να δωσεις αποσκευες θα περασεις και απο το γκισε του check in.


Γενικοτερα εχεις αγχωθει για το τιποτα.
Να 'σαι καλά, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ κατατοπιστική. Το ξέρω οτι δεν κάνεις check-out, έχω ταξιδέψει πολλές με αεροπλάνο ;) Με το check out εννοώ την παραλαβή της βαλίτσας μου, δεν ισχύει σαν όρος; Το έχω ακούσει σε διάφορες φάσεις.
Και ναί, έχω αγχωθεί πολύ :p χαχα
Και πάλι ευχαριστώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι να σου πω; Μπορει και να ισχυει σαν ορος. Αλλα πρακτικα δεν ενημερωνεις κανεναν πως εγκατελειψες το αεροπλανο και παρελαβες τη βαλιτσα. Κοντολογις χεστηκαν αν πηρες τα μπαγκαζια σου ή οχι.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Σε τέτοια ταξίδια, το όριο αποσκευών σου είναι αυτό του σημαντικότερου σκέλους (most significant carrier). Στην περίπτωσή σου της united, εφόσον το ταξίδι σου είναι με ένα εσιτήριο.
Και μάλιστα, το υπερατλαντικό σκέλος με την united είναι αυτό που ορίζει το πόσα μπορείς να πάρεις.
http://www.united.com/CMS/en-US/travel/Pages/BaggageChecked.aspx

Και επειδή υποθέτω οτι το εισιτήριό σου είναι με την united (άσχετα που το πρώτο σκέλος είναι με την Α3), κάλεσέ τους να ρωτήσεις για σιγουριά, έχοντας πρόχειρη την διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom