Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Εσύ ξέρεις τον προσωπικό σου θερμοστάτη. Δεν μπορεί κανείς να σου πει πώς να ντυθείς, γιατί μπορεί εγώ σε αυτές τις θερμοκρασίες να κρυώνω και να φοράω μπουφάν, μπορεί όμως κάποιος άλλος να είναι άνετος και να φοράει ένα λεπτό σακάκι. Η καλύτερη λύση είναι τα layers για να είστε καλυμμένοι.
το 15 Κελσίου του Λονδίνου είναι αισθητό σαν 15 Αθήνας ή νιώθεις πιο πολύ κρύο?
Σ'αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
καλημέεεερα σας!!! σε μια βδομάδα Λονδινο!!!!! :xalara:
ο προβληματισμός μου αφορά τον καιρό και τα ρούχα. Κοιτάζοντας τα διάφορα σάιτ καιρού οι θερμοκρασίες κυμαίνονται από 5-6 οι ελάχιστες έως 15-16 οι μέγιστες..τις βροχούλες μάλλον δε θα τις γλυτώσουμε! Μάιο λοιπόν στο Λονδίνο..Με αυτές τις θερμοκρασίες τα ρούχα που παίρνουμε είναι χειμωνιάτικα? Ή ανοιξιάτικα με ένα πιο χοντρό μπουφάν? το 15 Κελσίου του Λονδίνου είναι αισθητό σαν 15 Αθήνας ή νιώθεις πιο πολύ κρύο?
(θα έχουμε χειραποσκευή οπότε πρέπει να είμαστε κάπως επιλεκτικοί, δεν είναι εύκολο να πάρουμε λίγο απ'ολα για να είμαστε καλυμμένοι)
Μια χαρά είναι ο καιρος. Νομίζω ότι ανοιξιάτικα ρούχα με ένα μπουφάν ή χοντρή ζακέτα θα είσαι οκ. Εμείς ειμασταν 5-11 Απριλίου με πιο χαμηλές θερμοκρασίες κ δεν θα έλεγα ότι νιωσαμε ιδιαίτερο κρύο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Μια χαρά είναι ο καιρος. Νομίζω ότι ανοιξιάτικα ρούχα με ένα μπουφάν ή χοντρή ζακέτα θα είσαι οκ. Εμείς ειμασταν 5-11 Απριλίου με πιο χαμηλές θερμοκρασίες κ δεν θα έλεγα ότι νιωσαμε ιδιαίτερο κρύο.
15-22 Απριλίου εκτος μια βροχερής μερας τις υπόλοιπες ηθελες μονο ενα μπουφανάκι !!..Οι ντόπιοι ηταν ολοι ξεκάλτσωτοι με πεδιλα!!!! και ηλιοθεραπεία στα παρκα!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
καλημέεεερα σας!!! σε μια βδομάδα Λονδινο!!!!! :xalara:
ο προβληματισμός μου αφορά τον καιρό και τα ρούχα. Κοιτάζοντας τα διάφορα σάιτ καιρού οι θερμοκρασίες κυμαίνονται από 5-6 οι ελάχιστες έως 15-16 οι μέγιστες..τις βροχούλες μάλλον δε θα τις γλυτώσουμε! Μάιο λοιπόν στο Λονδίνο..Με αυτές τις θερμοκρασίες τα ρούχα που παίρνουμε είναι χειμωνιάτικα? Ή ανοιξιάτικα με ένα πιο χοντρό μπουφάν? το 15 Κελσίου του Λονδίνου είναι αισθητό σαν 15 Αθήνας ή νιώθεις πιο πολύ κρύο?
(θα έχουμε χειραποσκευή οπότε πρέπει να είμαστε κάπως επιλεκτικοί, δεν είναι εύκολο να πάρουμε λίγο απ'ολα για να είμαστε καλυμμένοι)
Καλώς όρισες στην παρέα μας pappoy. Η άνοιξη έχει κάνει δειλά δειλά την εμφάνιση της στην Αγγλία. Εδώ που μένω, η θερμοκρασία είναι λιγάκι χαμηλότερη από το Λονδίνο και κυκλοφορούμε με ψιλοχοντρά ρούχα από μέσα (πουλοβεράκι, ζακέτα) και πιο ελαφρύ μπουφάν από πάνω...Πάρτε οπωσδήποτε φουλάρι η κασκόλ για το λαιμό γιατί μπάζει αρκετά. Αν έχει ήλιο στους 17-18 βαθμούς είσαι άρχοντας...κυκλοφορείς και χωρίς το μπουφανάκι.
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! :) βοήθησαν αρκετά!
kanel28, έτσι κ αλλιώς τα φουλάρια μου δεν τα αποχωρίζομαι ποτέ :D.
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Με χρήμα τι παίζει?Εδώ η τράπεζα πειραιώς (το υποκατάστημα που με εξυπηρετεί τουλάχιστον και άλλα 2-3 που δοκιμάσαμε από γνωστούς), δεν έχει να μας κάνει λίρες (μέχρι 100 περίπου βρήκαμε μόνο)
Μπορούμε να σηκώσουμε κανονικά με την κάρτα της τράπεζας πειραιώς (VISA) από οποιοδήποτε ΑΤΜ τράπεζας στο Λονδίνο?Με ισοτιμία-χρεώσεις ξέρουμε τι παίζει?
 

Jobous

Member
Μηνύματα
80
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Μην κάνεις εδώ τίποτα. Έχει πολύ μεγάλη προμήθεια. Μόλις κατέβεις αεροδρόμιο βρες ένα ΑΤΜ και βγάλε χρήμα. Αν θες για Oyster δώσε κάρτα. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι η προμήθεια για κάθε ανάληψη . Το μόνο που ξέρω είναι ότι η Εθνική έχει τις καλύτερες τιμές στην προμήθεια. Δες στο site της Πειραιώς. Πάντως όπου μπορείς να χρησιμοποιείς κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική), ο καλύτερος τρόπος πληρωμής. Αμεση συναλλαγή και χωρίς προμήθεια. Στο 1,21-1,22 παίζει η λίρα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Με χρήμα τι παίζει?Εδώ η τράπεζα πειραιώς (το υποκατάστημα που με εξυπηρετεί τουλάχιστον και άλλα 2-3 που δοκιμάσαμε από γνωστούς), δεν έχει να μας κάνει λίρες (μέχρι 100 περίπου βρήκαμε μόνο)
Μπορούμε να σηκώσουμε κανονικά με την κάρτα της τράπεζας πειραιώς (VISA) από οποιοδήποτε ΑΤΜ τράπεζας στο Λονδίνο?Με ισοτιμία-χρεώσεις ξέρουμε τι παίζει?
Τις καλύτερες τιμές ισοτιμίας έχει η τράπεζα της ελλάδος συνήθως. Με χρέωση 3 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού μετατροπής. Καλές ισοτιμίες, καλύτερες από την Ελλάδα, είχαμε πετύχει σε ανταλλακτήριο δίπλα στη στάση Queensway δίπλα στο Hyde Park
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Τις καλύτερες τιμές ισοτιμίας έχει η τράπεζα της ελλάδος συνήθως. Με χρέωση 3 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού μετατροπής.
Το κεντρικό κατάστημα στην Πανεπιστημίου στην Αθήνα δεν εξυπηρετεί πλέον ιδιώτες όμως, έτσι δεν είναι;
Ρώτησα από περιέργεια τις προάλλες στη Eurobank και μου είπε ο υπάλληλος ότι η προμήθεια για το ποσό που ήθελα (περίπου 600 λίρες) είναι 3 ευρώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να είσαι πελάτης για να σε εξυπηρετήσουν όμως, τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλαιότερα.
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Το κεντρικό κατάστημα στην Πανεπιστημίου στην Αθήνα δεν εξυπηρετεί πλέον ιδιώτες όμως, έτσι δεν είναι;
Ρώτησα από περιέργεια τις προάλλες στη Eurobank και μου είπε ο υπάλληλος ότι η προμήθεια για το ποσό που ήθελα (περίπου 600 λίρες) είναι 3 ευρώ. Δεν ξέρω αν πρέπει να είσαι πελάτης για να σε εξυπηρετήσουν όμως, τουλάχιστον αυτό ίσχυε παλαιότερα.
Για την τράπεζα της Ελλάδος εγώ γνωρίζω πως πια δεν "διακινεί" χρήματα και πως δεν εξυπηρετεί ιδιώτες!είναι για γραφειοκρατικά και χαρτούρες. Χτες ήμουν στη Eurobank για τον ίδιο λόγο και μου είπαν πως δεν κάνουν συνάλλαγμα, ίσως μόνο με χρηματαποστολή, που σίγουρα δε με συμφέρει.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Χτες ήμουν στη Eurobank για τον ίδιο λόγο και μου είπαν πως δεν κάνουν συνάλλαγμα, ίσως μόνο με χρηματαποστολή, που σίγουρα δε με συμφέρει.
Εντύπωση μου κάνει, εμένα μου είπαν πως κάνουν. Είτε εξαρτάται από το κάθε υποκατάστημα, είτε ο υπάλληλος που ρώτησες εσύ ή ο υπάλληλος που ρώτησα εγώ είναι λίγο χαζούλης ή στον κόσμο του.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Γενικά μην έχετε μόνο μετρητά !
Να έχετε οπωσδήποτε μαζί σας μια κάρτα.. Εμείς όταν είχαμε πάει είχαμε κάνει συνάλλαγμα από την Εθνική και ήταν όλα σε χαρτονομίσματα των 20 εκτός νομίζω από δυο που ήταν των 50. Φτάσαμε Παρασκευή βράδυ δυο κοπέλες μόνες μας και δεν έπαιρνε κανείς τα λεφτά. Όλοι μας είπαν πως τα είχαν αποσύρει 6 μήνες πριν και είχαν βγάλει καινούρια.... Με το ένα 50άρικο είχαμε πληρώσει το ταξί οπότε... do the math!!
Άπειροι τηλεφωνικοί τσακωμοί με Εθνική Ελλάδας και υπομονή μέχρι την Δευτέρα όπου βρήκαμε στο Λονδίνο τα κεντρικά και μας τα αλλάξανε αφού αντέδρασαν αρκετά.. Έστειλαν φυσικά και στο υποκατάστημα της Ελλάδας ένα ωραιότατο πρόστιμο γι αυτο που έκαναν.. Να μη σας τύχει!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom