Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μπορείς να έχεις μέχρι 10 τεμάχια με υγρά, έκαστο εως 100ml (αν και περισσότερα τεμάχια να έχεις σε αυτές τις διαστάσεις συνήθως δεν σου λένε κάτι).
Αυτό που πάντως γίνεται αν έχεις υγρά μη επιτρεπόμενων διαστάσεων είναι να στα κρατάνε στον έλεγχο και όχι να σε αναγκάζουν να τσεκάρεις την χειραποσκευή ως αποσκευή (εκτός βέβαια κι αν εσύ προτιμήσεις να κρατήσεις τα υγρά, συνεπώς θα πρέπει να πληρώσεις εξτρά αποσκευή).
 
  • Like
Reactions: mel

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μπορείς να έχεις συσκευασίες μέχρι 100 ml (πρόσεξε, η συσκευασία μετράει, όχι το περιεχόμενο). Κρέμες, καθαριστικά κτλ, αν είναι πάνω από 100 ml άδειασέ τα σε μικρά μπουκαλάκια και βαζάκια. Αν δεν έχεις τέτοια θα βρεις σε jumbo, sephora, mac.
Αυτά θα πρέπει να μπουν στο σακουλάκι που βρίσκεις στο αεροδρόμιο (υπολόγισε μέγεθος 20χ20 εκατοστά περίπου). Όσα χωρέσουν. Δεν ισχύει το "10 επί 100 ml". Μπορείς να έχεις όσα θέλεις αρκεί να χωράνε και να κλείνει το σακουλάκι.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εμένα στο πήγαινε ούτε μου δώσανε άλλα ούτε ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με το τι κουβαλούσα (πέρασαν σχεδόν χύμα)
Στο έλα τα τοποθέτησαν εκείνοι κανονικά στο ειδικό σακουλάκι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι ρε μην κολλατε με το σακουλακι. Αν εχεις ενα-δυο τα περνας χυμα. Αν εχεις παραπανω σου βρισκουν αυτοι σακουλακι. Τι ταλαιπωρια ειναι αυτη που περνατε να τρεχετε και να περνετε σβαρνα για να βρειτε διαφανη σακουλα (που να κλεινει) ενος λιτρου;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγώ έχω ένα μικρό νεσεσεράκι - πάνω κάτω όσο είναι το σακουλάκι, ίσως λίγο μεγαλύτερο. Πάντα στον έλεγχο το βγάζω από τη χειραποσκευή και το βάζω στο καλάθι, το ανοίγουν για να ρίξουν μια ματιά στο τι έχει μέσα, και το περνάνε. Ποτέ δεν μου έχουν πει ότι πρέπει να βάλω τα πράγματα του στο σακουλάκι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποτέ δεν μου έχουν πει ότι πρέπει να βάλω τα πράγματα του στο σακουλάκι.
πρεπει να ενημερωνουν προσωπικα τον καθενα?

Οι επιβάτες εξακολουθούν να υποχρεούνται να παρουσιάζουν τα υγρά σε δοχεία των 100 ml ή μικρότερα, μέσα σε μια μόνο διαφανή, επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα του ενός (1) λίτρου.
http://www.aia.gr/el/traveler/travellers-info/security-procedures/
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
πρεπει να ενημερωνουν προσωπικα τον καθενα?

Οι επιβάτες εξακολουθούν να υποχρεούνται να παρουσιάζουν τα υγρά σε δοχεία των 100 ml ή μικρότερα, μέσα σε μια μόνο διαφανή, επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα του ενός (1) λίτρου.
http://www.aia.gr/el/traveler/travellers-info/security-procedures/
Εγώ απλά αναφέρω το τι εφαρμόζεται στην ουσία στα αεροδρόμια και του εσωτερικού και του εξωτερικού -σε όσα έχω πάει τουλάχιστον.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ απλά αναφέρω το τι εφαρμόζεται στην ουσία στα αεροδρόμια και του εσωτερικού και του εξωτερικού -σε όσα έχω πάει τουλάχιστον.
Στην ουσια? Η ουσια ειναι οι κανονες και τι πρεπει να κανουμε για να ειμαστε οκ. Αν ειναι πιο χαλαροι μια μερα η σε καποια αεροδρομια ειναι επουσιωδες.
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Γεια σας παιδιά,

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ταξιδέψω με μπακλαβά στην χειραποσκευή, δεδομένου ότι περιέχουν σιρόπι (υγρό) και δεν είναι συσκευασμένα/ τυποποιημένα αλλά παρμένα από ζαχαροπλαστείο ΕΚΤΟΣ αεροδρομείου.
Το έχει κάνει κανείς;
Ερώτηση BONUS: Μπορώ να πάω στην χειραποσκευή μίνι τσουρέκι Τερκενλής απ'το αεροδρόμιο; δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα; Το ότι μπορεί να τσαλαπατηθεί είναι είναι άλλο θέμα..
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μπακλαβάς όχι, δεν επιτρέπεται
Τσουρέκι στεγνό ναι
(μου άνοιξες την όρεξη απογευματιάτικο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom