Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Θέλω να φέρω μια χιονόμπαλα και αναρωτήθηκα αν θα έχω πρόβλημα στο αεροπλάνο επειδή είναι υγρό. Ισχύει άραγε ότι και με τα υπόλοιπα υγρά; Δηλαδή πρέπει να είναι μέχρι 100ml και να τη βάλω στο ειδικό σακουλάκι στη χειραποσκευή;
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη το οποίο ίσως ταιριάζει σε θέμα για σουβενίρ. Θέλω να φέρω μια χιονόμπαλα και αναρωτήθηκα αν θα έχω πρόβλημα στο αεροπλάνο επειδή είναι υγρό. Ισχύει άραγε ότι και με τα υπόλοιπα υγρά; Δηλαδή πρέπει να είναι μέχρι 100ml και να τη βάλω στο ειδικό σακουλάκι στη χειραποσκευή;
Για να καταφέρεις να κάνεις χιονόμπαλα θα πρέπει το υγρό στοιχείο (νερό) να είναι σε στερεά μορφή (πάγο), άρα δεν μετριέται σαν υγρό.
Θα έχεις μαζί σου κάποιο καταψήκτη;...Και αν επιτρέπεται, απο που έχεις σκοπό να φέρεις χιονόμπαλα;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για να καταφέρεις να κάνεις χιονόμπαλα θα πρέπει το υγρό στοιχείο (νερό) να είναι σε στερεά μορφή (πάγο), άρα δεν μετριέται σαν υγρό.
Θα έχεις μαζί σου κάποιο καταψήκτη;...Και αν επιτρέπεται, απο που έχεις σκοπό να φέρεις χιονόμπαλα;
Κατάλαβες κυριολεκτικά χιονόμπαλα;;:haha::haha::haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κατάλαβες κυριολεκτικά χιονόμπαλα;;:haha::haha::haha:
Ε τι να κάνω;;; Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται....:haha:
Άσε που έχω ξεχάσει οτι υπάρχουν και τέτοιες "χιονόμπαλες"....:rolleyes:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ναι @Sassenach77. Αυτό το απλό που δείχνει ο @panpan εννοώ και το θέλω από Βιέννη μιας που είναι και η χώρα δημιουργίας του. Εσύ μάλλον φαντάστηκες πιο γκράντε καταστάσεις :lol::lol:. Τελικά τι ισχύει με αυτές;
Δεν έχω ιδέα :lol::lol: Όταν είχα πάει στη Βιέννη σοκολάτες είχα φέρει, γάντια και σκουφιά...."χιονόμπαλες" γιόκ :haha:

Πέρα απο τη πλάκα όμως, νομίζω οτι αν είναι άνω των 100 ml δεν θα σου την περάσουν απο τον έλεγχο ακόμα και στην χειραποσκευή μέσα να την έχεις. Έτσι είχα προσπαθήσει να φέρω και εγώ ένα κρασί απο την Πίζα σε ένα μπουκάλι που έγερνε όπως η Πίζα :lol: (ήταν 200 ml) και μου το έβγαλαν απο τη βαλίτσα και φυσικά δεν με άφησαν να το πάρω....
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν περνάνε οι χιονόμπαλες αν είναι μεγάλες(τουτέστιν το υγρό να ειναι πάνω από 100ml).
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Δεν έχω ιδέα :lol::lol: Όταν είχα πάει στη Βιέννη σοκολάτες είχα φέρει, γάντια και σκουφιά...."χιονόμπαλες" γιόκ :haha:

Πέρα απο τη πλάκα όμως, νομίζω οτι αν είναι άνω των 100 ml δεν θα σου την περάσουν απο τον έλεγχο ακόμα και στην χειραποσκευή μέσα να την έχεις. Έτσι είχα προσπαθήσει να φέρω και εγώ ένα κρασί απο την Πίζα σε ένα μπουκάλι που έγερνε όπως η Πίζα :lol: (ήταν 200 ml) και μου το έβγαλαν απο τη βαλίτσα και φυσικά δεν με άφησαν να το πάρω....
Καλά τις σοκολάτες τις έχω σίγουρες!! Τι κρίμα πάντως να παίρνεις κάτι με ενθουσιασμό και να στο πετάνε με το έτσι θέλω:rolleyes::rolleyes:

Δεν περνάνε οι χιονόμπαλες αν είναι μεγάλες(τουτέστιν το υγρό να ειναι πάνω από 100ml).
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ένα πρόσφατο άρθρο στο οποίο λέγεται πως υπάρχει κανονισμός για τις χιονόμπαλες και επιτρέπονται μόνο σε παραδοτέες αποσκευές. Γνωρίζετε αν ισχύει; Μα τόσα μέλη εδώ μέσα έχω διαβάσει πως τις συλλέγουν. Όλοι σε παραδοτέες αποσκευές τις κουβαλούν και παίρνουν μόνο τις εντελώς μικρούλες;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Οι χιονόμπαλες με τίποτα δεν είναι πάνω από 100 ml.Αν την πάρεις, να σου κάνουν καλή συσκευασία γιατί σπάνε εύκολα.
.
Βιέννη μιας που είναι και η χώρα δημιουργίας του.
Αλήθεια; Δεν το γνώριζα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι χιονόμπαλες με τίποτα δεν είναι πάνω από 100 ml.Αν την πάρεις, να σου κάνουν καλή συσκευασία γιατί σπάνε εύκολα.
.
Αλήθεια; Δεν το γνώριζα!
Υπάρχουν και οι πολύ μεγάλες οι οποίες σίγουρα είναι άνω των 100ml. Έχω δει να τρώνε άκυρο σε έλεγχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom