Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εχω παει και στις 3 τριημερο. Στη Ρωμη επισης δυο φορες 2ημερο. Τελεια ηταν. Απλα ξαναπηγα γιατι δεν εφτασε. Και λοιπον;
Πάντως κ η Βαλεττα είναι πολύ ρομαντική.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οι φθηνότερες πτήσεις εκείνο το Σ-Κ του Βαλεντίνου είναι για Τελ Αβίβ. Αν και δεν ξέρω αν το μέρος είναι τόσο ινσταγκραμικά φωτογενές για ένα ζευγάρι που θέλει να γιορτάσει επέτειο σε σχέση πχ με το Παρίσι ή τη Βενετία, γιατί δεν έχω πάει.
Έχει κ σημεία άκρως ινσταγκραμικα κ επιπλέον γενικά έχει νεανική ζωντάνια κ πολλά cool στέκια ως πόλη . Προσωπικά μου άρεσε πολύ (βέβαια πήγα αρχές καλοκαιριού). Είναι όμως κ πανάκριβο, οπότε τα φθηνά αεροπορικά δε σώζουν την κατάσταση)
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Βαλεττα για Φεβρουάριο λέει λες;

Επίσης για 3 μέρες και τη συγκεκριμένη περίοδο ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο Βουδαπέστη η βουκουρεστι;
Ποιο έχει λιγότερο κρύο;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βαλεττα για Φεβρουάριο λέει λες;

Επίσης για 3 μέρες και τη συγκεκριμένη περίοδο ποιο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο Βουδαπέστη η βουκουρεστι;
Ποιο έχει λιγότερο κρύο;
Η Βουδαπέστη είναι γενικά μακράν ωραιότερη και πιο ρομαντική από το Βουκουρέστι. Βέβαια και ελαφρώς ακριβότερη. Η Βαλεττα επίσης όμορφη και ρομαντική, σίγουρα όχι για 3 μέρες η ίδια, είναι λιλιπούτεια, αλλά η Μάλτα έχει πολλα όμορφα μέρη και εξαιρετικά κοντινές αποστάσεις.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Βουδαπέστη. 3 μέρες με φουλ πρόγραμμα είναι αρκετές, αρκεί να μην βρέχει. Το κρύο αντιμετωπίζεται.
Η Ρώμη απαιτεί περισσότερες μέρες, περισσότερα έξοδα και πολύ περπάτημα.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Μάλτα πήγα Φεβρουάριο και ήταν παρά πολύ όμορφα. Ο καιρός ήταν πολύ καλός με εξαίρεση μια μέρα που έβρεξε αλλά όχι πολύ. Προσωπικά δεν προτιμώ τα ταξίδια τον Χειμώνα παρά μόνο την περίοδο των εορτών που είναι στολισμένα. Θεωρώ όμως ότι η Μάλτα είναι από τους προορισμούς που μάλλον είναι καλύτερα να μην πας καλοκαίρι λόγω του μεγάλου όγκου τουριστών . Άλλωστε ο καιρός είναι μαλακός ακόμη και τον Χειμώνα εκεί. Εφόσον μιλάμε για χαμηλό budget θεωρώ ότι δεν περιλαμβάνει μουσεία η εκδρομή αυτή. Οπότε και με δεδομένο ότι το νησί είναι πολύ μικρό, φυσικά μπορείς να δεις τα βασικά σε τρεις μέρες. Το νησι αυτό ηταν μια ευχάριστη έκπληξη για εμενα!!!

Βουδαπέστη πηγα Ιανουάριο και Αύγουστο. Η μέρα με την νύχτα !!! Ήταν σαν να έβλεπα άλλη πόλη. Πολύ πιο όμορφη, χρωματιστή από τα λουλούδια και ζωντανή το καλοκαίρι!!! Επίσης το Ιανουάριο το κρύο ήταν τσουχτερό!!! Είναι μια πόλη που γυρίζεται σε τρεις μέρες άλλα τον Χειμώνα αδικείτε. Ωστόσο είναι μια πόλη πανέμορφη που την αγαπώ!!
 
Last edited:

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Επειδή και εγώ επιλέγω τέτοια εποχή τριήμερους προορισμούς τα τελευταία χρόνια,μία απίστευτα ευχάριστη έκπληξη και με πολύ καλό καιρό ήταν η Μπολωνια,την οποία συνδυάζεις άνετα με μία Φλωρεντία ημερήσια
είναι απίστευτα ζωντανή και ωραία πόλη
Περπατιεται άνετα,οικονομικότατη σε σχέση με άλλες ιταλικές πόλεις
το Σαββατοκύριακο το κέντρο πεζοδρομείται
Τα αεροπορικά αν τα κλείσεις έγκαιρα είναι πάμφθηνα(το τρένο για Φλωρεντία έκανε όσο τα αεροπορικά)
Ζεις την Ιταλία χωρίς την τουριστιλα των υπολοίπων πόλεων.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Γειά σας παιδιά,

Τελικά μπήκε και στο πρόγραμμα και η βιέννη αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προλάβουμε να δουμε πραγματα μέσα σε 3 μέρες.

Κοιτάω και για Βουδαπέστη αλλά δυστυχώς οι πτήσεις δε μας ευνοούν είναι όλες βράδυ για τη Παρασκευή.

Θα ήθελα γνώμες.
Αν ξέρετε κάποια οικονομική πτήση για Βουδαπέστη και να βολεύουν οι ώρες και επίσης αν η βιέννη είναι για 3 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γειά σας παιδιά,

Τελικά μπήκε και στο πρόγραμμα και η βιέννη αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προλάβουμε να δουμε πραγματα μέσα σε 3 μέρες.

Κοιτάω και για Βουδαπέστη αλλά δυστυχώς οι πτήσεις δε μας ευνοούν είναι όλες βράδυ για τη Παρασκευή.

Θα ήθελα γνώμες.
Αν ξέρετε κάποια οικονομική πτήση για Βουδαπέστη και να βολεύουν οι ώρες και επίσης αν η βιέννη είναι για 3 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ
Η Βιέννη με πολύ ζόρι βγαίνει 3μερο και επίσης σε καμία περίπτωση δεν είναι φθηνή..
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Γειά σας παιδιά,

Τελικά μπήκε και στο πρόγραμμα και η βιέννη αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προλάβουμε να δουμε πραγματα μέσα σε 3 μέρες.

Κοιτάω και για Βουδαπέστη αλλά δυστυχώς οι πτήσεις δε μας ευνοούν είναι όλες βράδυ για τη Παρασκευή.

Θα ήθελα γνώμες.
Αν ξέρετε κάποια οικονομική πτήση για Βουδαπέστη και να βολεύουν οι ώρες και επίσης αν η βιέννη είναι για 3 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ
Σε τρεις μέρες με καλό προγραμματισμό βγαίνουν τα βασικά για Βιεννη. Το θεμα είναι ότι η Βιέννη δεν είναι οικονομικός προορισμός !! Για τις πτήσεις χρησιμοποίησε το Skyscanner που σου λέει και η paestra. Η Wizz εχει φτηνές πτήσεις για Βουδαπέστη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γειά σας παιδιά,

Τελικά μπήκε και στο πρόγραμμα και η βιέννη αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προλάβουμε να δουμε πραγματα μέσα σε 3 μέρες.

Κοιτάω και για Βουδαπέστη αλλά δυστυχώς οι πτήσεις δε μας ευνοούν είναι όλες βράδυ για τη Παρασκευή.

Θα ήθελα γνώμες.
Αν ξέρετε κάποια οικονομική πτήση για Βουδαπέστη και να βολεύουν οι ώρες και επίσης αν η βιέννη είναι για 3 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ
Όπως προαναφέρθηκε η Βιέννη δεν είναι οικονομική πόλη. Όπως σου είχα γράψει κι εγώ σε προηγούμενο μήνυμα, ακόμα κι αν βρεις εξευτελιστικά χαμηλά αεροπορικά για τη συγκεκριμένη πόλη και μπεις σε πειρασμό να κλείσεις μην το κάνεις, επειδή η διαμονή και τα λοιπά έξοδα θα σας βγάλουν εκτός budget (το ίδιο ισχύει και για Ρώμη, για Μιλάνο, για Βέλγιο, για Γερμανία, για Τελ Αβίβ, για διάφορες πόλεις/χώρες που πετούν μεν low cost αλλά είναι ακριβές οι ίδιες ως προορισμοί).

Επίσης, πολλές φορές χρειάζεται ευελιξία στις πτήσεις αν θέλει κανείς να βρει οικονομικά. Πχ αν θέλετε αυστηρά να φύγετε Σάββατο πρωί και να επιστρέψετε Δευτέρα βράδυ, τότε μειώνονται οι επιλογές σας επειδή δε δίνουν όλες οι εταιρίες (και ειδικά οι low cost) τις βολικότερες για το μέσο εργαζόμενο επιλογές, οπότε μπορεί κανείς να χρειαστεί να κάνει μια επιπλέον διανυκτέρευση ή να ταλαιπωρηθεί περισσότερο. Εγώ πέρυσι πχ πήγα τριήμερο Παλέρμο με ryanair Σάββατο πρωί και επέστρεψα Τρίτη πρωί (δεν υπήρχε πτήση Δευτέρα βράδυ), οπότε και έπρεπε να πάω κατευθείαν στη δουλειά, το οποίο ναι, ήταν ταλαιπωρία, αλλά μόνο έτσι έβγαινε το τριήμερο. Γενικά αν κάποιος δεν είναι πχ freelancer με ευέλικτο ωράριο ή εκπαιδευτικός με πολλούς μήνες πληρωμένης άδειας το χρόνο και έχει 21-25 εργάσιμες, αναγκαστικά πρέπει να γίνεται εφευρετικός, να ρίχνει νερό στο κρασί του και ενίοτε να κάνει "θυσίες" προκειμένου να μην ξοδέψει πολύτιμες μέρες άδειας αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.698
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom