Ιρλανδία Οκτώβριος στην Ιρλανδία!

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Σ' ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου και τις ωραίες φωτογραφίες σου από μιαν όμορφη χώρα που έχει πολλά να σου πει κι ακόμη περισσότερα να σου "ψιθυρίσει". ;) Προσωπικά με γοήτευσε κι η ιστορία σου μου φέρνει γλυκές αναμνήσεις. :)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Σ' ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις εμπειρίες σου και τις ωραίες φωτογραφίες σου από μιαν όμορφη χώρα που έχει πολλά να σου πει κι ακόμη περισσότερα να σου "ψιθυρίσει". ;) Προσωπικά με γοήτευσε κι η ιστορία σου μου φέρνει γλυκές αναμνήσεις. :)
Ευχαριστώ πολύ babaduma! Αυτή την γλυκιά ανάμνηση έχω κι εγώ κάθε φορά που αναπολώ το ταξίδι...Μήπως δεν είναι και ένας τρόπος η εξιστόρηση να το κρατήσουμε μέσα μας ζωντανό...;Οι μυρωδιές,οι εικόνες,οι ήχοι,οι αισθήσεις...Για όλες εμάς τις ταξιδιάρες ψυχές,που λέει κι ο αγαπημένος μου Αγγελάκας :)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Θα κάνω μια προσπάθεια(ελπίζω να προλάβω να ολοκληρώσω σήμερα) να εξιστορήσω και την τελευταία εκδρομή μας,την έκτη μας μέρα στην Ιρλανδία.Αυτή ήταν και η πιο ξεκούραστη,μιας και τα όρη Wiclow και ο μοναστηριακός χώρος στην κοιλάδα Glendalough που επισκεφτήκαμε πρώτα βρίσκεται μόλις μια ώρα από το Δουβλίνο.Επιπλέον ήταν πιο σύντομη σε διάρκεια και αναχωρήσαμε στις 9 το πρωί,επιτέλους κοιμηθήκαμε λίγο παραπάνω! :)
Η εκδρομή έγινε με το συνεργαζόμενο πρακτορείο Collins day tours,μιας και η Irish day tours δεν την πραγματοποιεί.Εδώ είχαμε και ξεναγό πέρα από τον οδηγό.Η εκδρομή στοίχισε 30 ευρώ και περιλάμβανε την είσοδο στο μοναστήρι.
Πολύ σύντομα όπως προείπα βρεθήκαμε στην κοιλάδα.Η κοιλάδα έχει δυο πανέμορφες λίμνες και τα ερείπια μιας μοναστικής κοινότητας που αρχικά θεμελιώθηκε τον 6 ο αιώνα από τον Άγιο Κέβιν.Καταστράφηκε από τους Άγγλους και αργότερα ξαναχτίστηκε.
Το λεωφορείο μας άφησε στην άνω λίμνη όπου πήγαμε πεζή ως το μοναστηριακό χώρο,διασχίζοντας δάση βελανιδιάς και περνώντας πλάι απ την κάτω λίμνη.
DSC_0576.JPG

Εδώ μας άφησε το λεωφορείο
DSC_0582.JPG

Η εικόνα που αντικρίσαμε κόβει την ανάσα.Τα νερά είναι κρυστάλλινα και η υγρασία που μας νοτίζει μας κάνει μέρος του τοπίου...
DSC_0585.JPG

Ένα μικρό ρυάκι χύνεται στη λίμνη και ταράζει τη γαλήνη της...
DSC_0603.JPG

Μια ακόμη άποψη της λίμνης.
DSC_0619.JPG

Περπατώντας στο υγρό γρασίδι με κατεύθυνση την κάτω λίμνη.
DSC_0622.JPG

Κρυστάλλινα ρυάκια παντού...
DSC_0633.JPG

Το κέντρο επισκεπτών
DSC_0635.JPG

Ένα από τα μονοπάτια της διαδρομής
DSC_0644.JPG

Κάποτε έτσι ήταν τα δάση της Ιρλανδίας...
DSC_0237.JPG

Η κάτω λίμνη
DSC_0652.JPG

Φθινόπωρο σε όλο το μεγαλείο του...!
DSC_0663.JPG

DSC_0665.JPG

Η κάτω λίμνη.
DSC_0687.JPG

Η μοναστική κοινότητα.Eδώ γυρίστηκε η σκηνή του γάμου στην ταινία Braveheart.
DSC_0705.JPG

Το μαγειρείο του Αγίου Κέβιν
DSC_0710.JPG

Δεν ταράξαμε και πολύ την ησυχία τους...!
DSC_0714.JPG

Ο στρόγγυλος πύργος-παρατηρητήριο των 30 μέτρων
DSC_0732.JPG

Ο κέλτικος σταυρός με τον κύκλο που συμβολίζει τη συνεχή ροή και τον κύκλο της ζωής...
DSC_0741.JPG

Κάποια απ τα ερείπια της κοινότητας...
DSC_0754.JPG

Η αυθεντική πύλη είσοδος στην κοινότητα
DSC_0767.JPG

Μια τελευταία εικόνα πριν επιβιβαστούμε στο λεωφορείο.

Η πορεία μας συνεχίζεται μέσω του εθνικού πάρκου wiclow.Πανέμορφα όρη,γεμάτα ρείκια...όταν είναι ανθισμένα,τα βουνά βάφονται μωβ...
DSC_0801.JPG

Μια τελευταία ματιά στην κοιλάδα Glendalough από ψηλά...

Ακολουθούμε τώρα τον παλιό στρατιωτικό δρόμο.Σύντομα κάνουμε μια στάση για να θαυμάσουμε τη θέα.Κάπου εδώ μας λέει ο ξεναγός έγινε η γνωριμία των πρωταγωνιστών τη ταινίας"PS,I love you"

DSC_0844.JPG


DSC_0850.JPG


DSC_0857.JPG



DSC_0838.JPG

Τα όρη Wiclow

Αφού απολαύσαμε την όμορφη θέα,αναχωρούμε για τον τελευταίο μας προορισμό,την μεσαιωνική πόλη Kilkenny,παλιά πρωτεύουσα της Ιρλανδίας και έδρα της ομώνυμης μπύρας.

DSC_0918.JPG



DSC_0910.JPG


DSC_0921.JPG

Κάποιες όμορφες εικόνες που αντικρίσαμε καθ οδόν...

Νωρίς το μεσημέρι φτάσαμε στο Kilkenny.Εδώ είχαμε δυόμιση ώρες για την εξερεύνηση της πόλης.Εμείς προτιμήσαμε να την περπατήσουμε μόνοι μας και δεν ακολουθήσαμε τον ξεναγό.
To Kilkenny αποκαλείται η ομορφότερη μεσαιωνική μικρή πόλη της ενδοχώρας,και θα δείτε και μόνοι σας γιατί...Έχει ότι μπορείς να φανταστείς.Ένα πανέμορφο μεσαιωνικό κάστρο,ολάνθιστους κήπους,γραφικά και πολύχρωμα δρομάκια,ένα γοητευτικό μικρό ποταμό,πανέμορφες εκκλησίες...

DSC_0942.JPG

Το κάστρο μέσα σε μια καταπράσινη έκταση,ανοιχτή στο κοινό

DSC_0953.JPG

Η θέα από το κάστρο προς την πόλη
DSC_0967.JPG

Ακόμη μια όμορφη άποψή του
DSC_0973.JPG
Μέρος των όμορφων κήπων του
DSC_0990.JPG

Άποψη της High street
DSC_1000.JPG

To σοκάκι Butterslip
DSC_1018.JPG

High street
DSC_1024.JPG
Parliament street

DSC_1028.JPG


DSC_1029.JPG
Γραφικά στενάκια της πόλης...

DSC_1042.JPG
Το μαύρο αβαείο

DSC_1046.JPG

Ανηφορίζοντας για την st Mary΄s church
DSC_0002.JPG


DSC_0003.JPG

St Mary΄s church

DSC_0016.JPG



DSC_0024.JPG

ο ποταμός Nore

DSC_0047.JPG

Bridge street

DSC_0061.JPG


DSC_0069.JPG

St john street στην απέναντι πλευρά του ποταμού
DSC_0082.JPG

Επιστρέφοντας στη Bridge street
DSC_0088.JPG

Bridge street
DSC_0101.JPG

High street

DSC_0119.JPG


DSC_0120.JPG


DSC_0125.JPG


Οι τελευταίες εικόνες αποχαιρετώντας την πανέμορφη αυτή πόλη,το μικρό διαμάντι της Ιρλανδίας...

Φεύγουμε γεμάτοι μοναδικές εικόνες,ήχους νερών,ιστορίες μικρών νεράιδων...Άλλωστε κοντεύει το Halloween(οι βιτρίνες είναι στολισμένες),και οι μικρές νεράιδες ετοιμάζονται να βγουν πάλι...
Αυτή είναι και η τελευταία μας μέρα στην πανέμορφη αυτή χώρα της φύσης,των μύθων,του πολιτισμού...
Μια χώρα μοναδική,όχι μόνο για τη φυσική της ομορφιά και τις πανέμορφες πόλεις,τα γραφικά χωριά και τα χιλιάδες κάστρα...Κυρίως λόγω των ανθρώπων της. Ναι,λάτρεψα τους Ιρλανδούς.Πηγαίοι,με χιούμορ,κοινωνικοί,ευγενικοί,χαρούμενοι,φιλόξενοι και εξυπηρετικοί.Ο καλύτερος τρόπος να τους γνωρίσεις κουβεντιάζοντας μαζί τους σε μια pub,σε ένα μικρό ψαροχώρι που επισκέπτεσαι...

Η εμπειρία μου στην Ιρλανδία ήταν μοναδική...έμεινε βέβαια η επαρχία του Cork και το δαχτυλίδι του Kerry,οι ακτές του Dingle που δεν εξερεύνησα,αλλά ευελπιστώ στο μέλλον να μου δοθεί η δυνατότητα για ένα ταξίδι πάλι εκεί... :)
 
Last edited:

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Την επόμενη πετάξαμε το πρωί για Stansted .Είχαμε μια ολόκληρη μέρα να εξερευνήσουμε το Cambridge,καθώς πετούσαμε την επόμενη για Θεσσαλονίκη.Αύριο η συνέχεια..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Τρελαίνομαι για Φθινοπωρινές εικόνες.Και επίσης το Kilkenny φα'ινεται πανέμορφη γραφική πόλη.

Τις φωτογραφίες από το νεκροταφείο μπορείς να τις παραθέσεις και εδώ:icon_mrgreen:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Νεκροταφεια-του-κοσμου.50593/
Xαχαχα!Δεν το είχα δει! ;) Λοιπόν έχω νεκροταφεία από διάφορες χώρες,δεν ξέρω,αλλά τα φωτογραφίζω και αυτά.Είναι μέρος της ζωής...
Κι εγώ Γιάννη τρελαίνομαι για το φθινόπωρο!Αυτός είναι ο λόγος που επιλέγω να ταξιδεύω Οκτώβρη,ρισκάροντας τον καιρό...έχει συναρπαστικά χρώματα,φύλλα,και ευτυχώς όχι πολυκοσμία. ;)

Καλημέρα.:)
Σκέφτηκα τελικά πως είναι καλύτερο να κλείσω εδώ το κεφάλαιο Ιρλανδία,και να γράψω χωριστά για το Cambridge.
Για να ολοκληρώσω όμως την εξιστόρηση,το πρωί της έβδομης μέρας πετάξαμε για το αεροδρόμιο του Stanstead . Είχαμε μια ολόκληρη μέρα να αφιερώσουμε στην πόλη Cambridge μέχρι την πτήση μας το πρωί της επόμενης ημέρας.Μια πόλη όμορφη,για να κλείσει όμορφα το ταξίδι μας στην Ιρλανδία...
Ένας σύντομος επίλογος : Ιρλανδία,χώρα πανέμορφη,καταπράσινη,γεμάτη κάστρα,μύθους,μουσική,τοπία που κόβουν την ανάσα και υπέροχους ανθρώπους...Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία μελλοντικά να την επισκεφτώ πάλι...
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
ένα ευχαριστώ και από εμένα για την υπέροχη περιγραφή του ταξιδιού σου και τις πανέμορφες φωτογραφίες σου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
...έμεινε ... το δαχτυλίδι του Kerry,οι ακτές του Dingle που δεν εξερεύνησα, αλλά ευελπιστώ στο μέλλον να μου δοθεί η δυνατότητα για ένα ταξίδι πάλι εκεί... :)
... που είναι επίσης υπέροχα, με ακόμη λιγότερους τουρίστες (εκτός ίσως του Killarney - που είναι εξίσου όμορφο με το Kilkenny και σίγουρα πιο "ζωντανό") και κατοίκους λίγο πιο τραχείς και "πρωτόγονους" και γι αυτό πιο απλούς, αυθεντικούς κι αξιαγάπητους που μετά την πρώτη μπύρα δεν αργούν να σ' εντάξουν και να σε κάνουν ένα με την παρέα τους, σ' ένα γλέντι που συμμετέχουν όλοι - από τα βρέφη μέχρι τους γέροντες!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
... που είναι επίσης υπέροχα, με ακόμη λιγότερους τουρίστες (εκτός ίσως του Killarney - που είναι εξίσου όμορφο με το Kilkenny και σίγουρα πιο "ζωντανό") και κατοίκους λίγο πιο τραχείς και "πρωτόγονους" και γι αυτό πιο απλούς, αυθεντικούς κι αξιαγάπητους που μετά την πρώτη μπύρα δεν αργούν να σ' εντάξουν και να σε κάνουν ένα με την παρέα τους, σ' ένα γλέντι που συμμετέχουν όλοι - από τα βρέφη μέχρι τους γέροντες!
...και μόνο για τους κατοίκους,όπως τους περιγράφεις,πηγαίνω...! :)
Η αρχική μου σκέψη ήταν οι λίμνες στην περιοχή που αναφέρεις και λίγο από ring of kerry,αλλά η εκδρομή μου φάνηκε ημιτελής και εγκατέλειψα την ιδέα.Οι αποστάσεις είναι μακρινές για ημερήσια από Δουβλίνο.Η εκδρομή σε Conemmara ήταν πιο γεμάτη και με περισσότερες στάσεις.

ένα ευχαριστώ και από εμένα για την υπέροχη περιγραφή του ταξιδιού σου και τις πανέμορφες φωτογραφίες σου.
Σ ευχαριστώ Μάκη :) Για μένα είναι σπουδαίο να μοιράζεται κανείς τις ταξιδιωτικές του εμπειρίες,όπως και όλα τα όμορφα πράγματα που διαθέτει...
 
Last edited by a moderator:

Rory

Member
Μηνύματα
13
Likes
46
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα! Πολύ ωραίο το κείμενό σου και πολύ κατατοπιστικό! έχω κλείσει κι εγώ (παρέα με άλλα 7 άτομα) για το Δουβλίνο και θα ήθελα αν ευκαιρείς να μου απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις... Φτάνουμε το απόγευμα της 21-3-15 και φεύγουμε το βραδάκι της 25-3-15.. ως εκ τούτου σκέφτομαι πέραν της πρώτης μέρας, να διαθέσουμε στο Δουβλίνο μόνο την τελευταία και τις 3 ενδιάμεσες (22,23,24) να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές... αν έπρεπε να διαλέξεις 3 από αυτές που πήγες ή και αυτές που... δεν πήγες ποιες θα διάλεγες? πιστεύεις ότι αξίζει να θυσιάσουμε μια ολόκληρη μέρα στο Δουβλίνο για μια μονοήμερη εκδρομή ακόμα? επειδή σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάμε λίγο τρέχοντας αν θέλουμε να προλάβουμε τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης, μήπως μπορείς να μου πεις κάποια που δεν είναι τόσο αξιόλογα..? δεν θέλω π.χ. να φάμε 3 ώρες στο μουσείο, στο trinity college ή σε guinness και jameson χωρίς να αξίζει τον κόπο... Ευχαριστώ!!!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλησπέρα! Πολύ ωραίο το κείμενό σου και πολύ κατατοπιστικό! έχω κλείσει κι εγώ (παρέα με άλλα 7 άτομα) για το Δουβλίνο και θα ήθελα αν ευκαιρείς να μου απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις... Φτάνουμε το απόγευμα της 21-3-15 και φεύγουμε το βραδάκι της 25-3-15.. ως εκ τούτου σκέφτομαι πέραν της πρώτης μέρας, να διαθέσουμε στο Δουβλίνο μόνο την τελευταία και τις 3 ενδιάμεσες (22,23,24) να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές... αν έπρεπε να διαλέξεις 3 από αυτές που πήγες ή και αυτές που... δεν πήγες ποιες θα διάλεγες? πιστεύεις ότι αξίζει να θυσιάσουμε μια ολόκληρη μέρα στο Δουβλίνο για μια μονοήμερη εκδρομή ακόμα? επειδή σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάμε λίγο τρέχοντας αν θέλουμε να προλάβουμε τα περισσότερα αξιοθέατα της πόλης, μήπως μπορείς να μου πεις κάποια που δεν είναι τόσο αξιόλογα..? δεν θέλω π.χ. να φάμε 3 ώρες στο μουσείο, στο trinity college ή σε guinness και jameson χωρίς να αξίζει τον κόπο... Ευχαριστώ!!!
Καλημέρα Rory. Αν ήμουν στη θέση σου,κι εγώ με αυτό τον τρόπο θα διαμόρφωνα το πρόγραμμά μου.Σίγουρα το Δουβλίνο δεν είναι μια πόλη μεγάλη,αλλά ένα απόγευμα είναι πολύ λίγο,δεδομένου ότι νυχτώνει και νωρίς τον Μάρτιο.Οπότε νομίζω ότι το σκέφτεστε πολύ καλά για 3 ημερήσιες εκδρομές. Για τις εκδρομές σας ποιο μέσο θα χρησιμοποιήσετε;Αν είναι να πάρετε μέρος σε κάποια οργανωμένη εκδρομή,όπως εμείς,προτείνω τις εκδρομές 1) Giants Causeway ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, 2) Connemara, 3) Cliffs of Moher. Στην πρώτη περνάς από μια πενέμορφη διαδρομή πλάι στις ιρλανδικές ακτές ,διασχίζοντας πολλά ψαροχώρια και καταπράσινες εκτάσεις...Το τοπίο είναι εκπληκτικό τόσο στη Rope bridge όσο και στους Giants Causeway. Και παίρνεις και μια μικρή γεύση από Μπέλφαστ...Στη δεύτερη τα τοπια είναι εντελώς διαφορετικά.Θυμίζει λίγο Highlands,όπως τα βλέπω σε φωτογραφίες(12-20 Μαίου θα είμαι επιτέλους εκεί! :) ). Άγρια βουνά,πολλές λίμνες,εκτάσεις με τύρφη...Δυστυχώς νομίζω ότι δεν γίνεται η κρουαζιέρα μέχρι τέλος Μαρτίου,αλλά επίσκεψη σε μια φάρμα προβάτων. Επίσης περιλαμβάνει το μαγευτικό αβαείο Kyllemore, βγαλμένο από παραμύθι και μια μικρή επίσκεψη στην πόλη του Galway. Στην τρίτη εκδρομή δεσπόζουσα θέση έχουν οι βράχοι Moher.Απ τα πιο γνωστά αξιοθέατα της χώρας.Αυτό είναι και το καλύτερο μέρος της εκδρομής.Η πρώτη είναι πολύ κουραστική,αλλά θα σας αποζημιώσει!Η εκδρομή σε Kilkenny και Glendalough που εδώ δεν περιέλαβα,είναι
η πιο ξεκούραστη.Επίσης η κοιλάδα Glendalough είναι μαγική και το Kilkenny η πιο όμορφη μικρή πόλη,αλλά μου ζήτησες μόνο τρεις! :) Αν μπορούσα ποια εκδρομή θα έβαζα;Το ring of kerry.Δυστυχώς είναι μακριά...Δεν ξέρω αν είναι εφικτή με αυτοκίνητο.Μόνο στο Paddywagon βρήκα κάποια που περιλάμβανε λίγο από Kerry,αλλά μου φάνηκε πολύ κουραστική και με όχι πολλές στάσεις.Εμείς κάναμε όλες τις εκδρομές με το irish day tours,που το συστήνω ανεπιφύλακτα!Στις τιμές περιλαμβάνονταν όλες οι είσοδοι.
Γυρίζουμε τώρα στο Δουβλίνο,που είναι αρκετά μικρό.Εμείς δεν επισκεφτήκαμε ούτε το Trinity College εσωτερικά ούτε κάποιο αποστακτήριο.Στο Trinity College είχε μεγάλες ουρές,αλλά κυρίως επειδή μετά πετάξαμε για cambridge και βάλαμε εκεί 3 κολέγια.Τα αποστακτήρια προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν,και θα ήταν χάσιμο χρόνου,όταν είχαμε μόνο 2 μέρες στο Δουβλίνο.Επισκεφτήκαμε μόνο το αρχαιολογικό μουσείο που είναι μικρό και δεν ήθελε πολύ ώρα.Αλλά αν είχα το δικό σας χρονικό περιθώριο ,ούτε το μουσείο θα επισκεπτόμουν. Θα προτιμούσα να περιπλανηθώ στην πόλη και να τη γνωρίσω σε πιο χαλαρό ρυθμό.Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα :) Βλέπω πήγες Εδιμβούργο,οπότε μπορεί να χρειαστώ τη βοήθειά σου ! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom