Ουρουγουάη Ουρουγουαη

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)

(καρναβάλια, μουσικές παραδόσεις, μάτε, dulcedeleche, ποδόσφαιρο, δερμάτινα είδη)

Καθότι περίοδος καρναβαλιών, το πρώτο μου Σαββατοκύριακο το πέρασα σε μια παρέλαση αρμάτων και μεταμφιεσμένων σέξυ γυναικών κυρίως, χορεύοντας λάτιν ρυθμούς, κυρίως cumbia. Κάτι σαν το Ρίο, αλλά σε πολύ μικρότερη έκταση και ένταση, οκ. Εκεί έμαθα τα πρώτα βήματα, αλλά καθότι δύσκολο, δεν επέμεινα ιδιαίτερα!!

Ένα απόγευμα ήρθε στο σπίτι που έμενα ένας τύπος που πουλούσε λαθραία cd’s και αποφάσισα να πάρω μερικά ενθύμια. Το λοιπόν, το καλύτερο ήταν η παραδοσιακή μουσική των καβαλάρηδων με το όνομα LosOlimarenos!!! Τέλειο, ταξιδιάρικο μουσικό θέμα, που σε ορισμένα σημεία νομίζεις ότι ακούς τα άλογα που καλπάζουν. Τώρα που σας γράφω, το πιο πάνω cd δεν εχω ιδέα που βρίσκεται… μιας και έχω τη συνήθεια να δανείζω τα πράγματά μου και να ξεχνώ σε ποιον και πότε… :rolleyes:

Από τα πρώτα πράγματα που παρατηρεί κανείς στην Ουρουγουάη είναι το ντόπιο «τσάι» το ΜΑΤΕ. Το μάτε πίνεται σε καθημερινή βάση, από το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα. Χαρακτηριστικό είναι να βλέπεις κόσμο το πρωί να κυκλοφορεί με την «ματέρα», μια δερμάτινη τσάντα που περιέχει όλα τα απαραίτητα σύνεργα για την πόση του μάτε: ένα θερμός με στόμιο που κερνά το ζεστό νερό, την κούπα που προέρχεται από καρπό δέντρου της Βραζιλίας – κατά πάσα πιθανότητα - και στην οποία τοποθετείται το ψιλοκομμένο και αποξηραμένο «χόρτο μάτε» (Yerbamate στα ισπανικά) το οποίο προέρχεται από το δέντρο Ilexparaguensisκαι το οποίο αδιαμφισβήτητα έχει ιδιότητες παρόμοιες με αυτές του καφέ ή του τσαγιού. Την πρώτη φορά που δοκίμασα μου προέκυψαν κάτι δυνατοί χτύποι στην καρδιά, που δεν τους ένιωσα ποτέ άλλοτε! Περιττό να σας πω ότι είναι από τα πράγματα που έφερα μαζί μου φεύγοντας από εκεί… βέβαια όταν μου τελείωσε το χόρτο, δυσκολεύτηκα να βρω στην Ελλάδα ή στην Κύπρο, οπότε τώρα τελευταία που πήγα Βαρκελώνη ανεφοδιάστηκα!!:D

Μια άλλη λιχουδιά που δε χόρταινα με τίποτα, ήταν και οι Pastellescondulcedeleche, ένα είδος μπουγάτσας θα λέγαμε, με γέμιση αυτή την κρέμα που γίνεται με γάλα και ζάχαρη και έχει γεύση καραμέλας… απλά θεϊκή!! :bleh: και πολύ φτηνή, όπως άλλωστε και τα περισσότερα πράγματα σε εκείνη τη χώρα που υπέφερε από μια τεράστια οικονομική κρίση (περισσότερα πιο κάτω)

Το ποδόσφαιρο ήταν και είναι από τα μεγαλύτερα πάθη των κατοίκων. Εμένα με έπεισαν να υποστηρίζω την ομάδα Penarol, για όσο διάστημα ήμουν εκεί πέρα. Αν και η Nacional μου φάνηκε τελικά καλύτερη ομάδα. Το παράξενο (για μένα) ήταν ότι ήξεραν τον Παναθηναϊκό, λόγω κάποιου δικού τους παίκτη (δε θυμάμαι ποιου :roll:) που έπαιζε γι’ αυτόν.

Τέλος, τα δερμάτινα είδη είναι ότι πιο τουριστικό μπορεί να αγοράσει κανείς. Πλήθος μοσχαρίσιων ψυχών θυσιάζονται για την παραγωγή παντός αντικειμένου από δέρμα. Εγώ προμηθεύτηκα μια δερμάτινη «ματέρα» και μια παμπάλαια θήκη για γυαλιά οράσεως, από ένα πανηγυράκι, τύπου Μοναστηράκι στην Αθήνα, αλλά πολύ μεγαλύτερο σε έκταση, σε μια συνοικία του Μοντεβιδέο, μια Κυριακή πρωί… (δυστυχώς δε θυμάμαι πως λεγόταν το παζαράκι :(!)
 

Attachments

Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γουσταρω Ουρουγουαη :clap::clap:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τελικα τι εγινε,δεν υπαρχει συνεχεια???
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ε , δεν μπορει , εναs μηναs ηταν αυτοs , κατι θα μαs πει παραπανω..
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Μην ανησυχείτε... απλά επρεπε να τα βάλω σε μια τάξη μετα από τοσο καιρο... Προσδεθείτε, ξεκινάμε!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι ωραια :clap::clap: ανυπομονω για τη συνεχεια!

Παντωs παρατηρησα οτι -γοητευτικοs ξανθοs , γοητευτικοs μελαχροινοs -.. μια τυχη την εχειs στιs πτησειs ε?
Eγω και ο Μπραντ Πιτ να καθοταν διπλα μου χαλια θα ημουν :bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χεχεχε , ναι ο Πηρs θα ηταν οτι πρεπει , μην ξεχναs οτι με τον 007 διπλα μου να μου κρατα το χερακι , μια σιγουρια θα την αισθανομουν οπωs και ναναι :cool:.
Ασχετο αλλα σε μια πτηση απο Κερκυρα καθοταν διπλα μου εναs παππαs και σε ολη τη διαδρομη μου ελεγε - ενω ετρεμα σε καθε κουνημα- τεκνο μου τωρα ειμαστε πιο κοντα στο θεο!!

Αγγελικη , οπωs λεs δεν πηγεs για τουρισμο , αν και νομιζω οτι ειδεs και ενιωσεs πολυ περισσοτερα απο ενα τουριστα.Παρολα αυτα ξεκλεψεs καμια μερουλα να δειs κατι παραπανω απο την πρωτευουσα, η καποιο ομορφο τοπιο?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Το παράξενο (για μένα) ήταν ότι ήξεραν τον Παναθηναϊκό, λόγω κάποιου δικού τους παίκτη (δε θυμάμαι ποιου :roll:) που έπαιζε γι’ αυτόν.
Αν θυμαμαι καλα Ουρουγουανος ηταν ο Μαρκαριαν(προπονητης του ΠΑΟ πριν μερικα χρονια) και πολυ παλαιοτερα ποδοσφαιριστης ο Αρακεν Ντεμελο.Ισως να ειναι καποιος απο αυτους.
 
Last edited by a moderator:

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
Ναι μπράβο! Ο Μαρκαριαν ηταν!

Πήγα στο Μοντεβιδέο για 1 μερα και μου άρεσε αρκετά. Θα σας πω εντυπωσεις πιο κάτω... απλα τα οργάνωσα λιγο διαφορετικα, οχι με χρονολογικη σειρά!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι γλυκο ταξιδι..τι ομορφεs αναμνησειs..
Φαινεται οτι ηταν απο τιs μερεs τηs ζωηs σου που οπωs λεει και το ομορφο ποιημα που παραθετειs:
"και άλλες που είναι οι παντοτινοί σύντροφοι,
αδελφές ημέρες που σημαδεύουν τη ζωή μας"
Ευχαριστουμε που τιs μοιραστηκεs μαζι μαs...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.679
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom