Πάρος Πάρος.... τί;;;;;

mamamia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Βρε παιδια, δεν εχω κολλημα με την Παροικια, απλα μου εκανε εντυπωση που δεν αρεσει σε κανεναν,γι αυτο ρωτησα!!! Ουτως ή αλλως σκεφτομαι για Ναουσα. Και διαλεξα αυτη την εποχη για να μην εχει κοσμο. Γι αυτο βρηκα και καλες τιμες σε ολους. Μετα τις 17 Ιουλιου μου ελεγαν διπλη τιμη!!!!

Το ξενοδοχειο λεει ότι ''Βρίσκεται μόλις 5 λεπτά από το λιμανάκι της Νάουσας στην αμφιθεατρική τοποθεσία «ΑΝΑΛΗΨΗ». Σε απόσταση 300 μέτρα μπορείτε να εξυπηρετηθείτε από το ΚΤΕΛ, ΤΑΞΙ και τα περίφημα καϊκάκια για τις πανέμορφες παραλίες ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ-ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ-ΛΑΓΓΕΡΙ.''
Αυτο θα ειναι κοντα στην πολη ή στην παραλια ή και στα δυο; Και μιας που λεει ''αμφιθεατρικη τοποθεσια'', θα είναι καμιά τεραστια ανηφορα;;; Δε θα το αντεξω μεσα στη ζεστη!!!

Αυτο που θελουμε ειναι ενα δωματιο καθαρο, που να ειναι κοντα στην πολη, ωστε το βραδυ να βγαινουμε βολτα με τα ποδια, μετα απο την ταλαιπωρια ολης της ημερας!!

Κοιταξα και στο booking και δε βρηκα καμια καλυτερη τιμη, αλλα ουτως ή αλλως δεν το εμπιστευομαι επειδη καποια στιγμη εκλεισα δωματιο στο εξωτερικο και οταν εφτασα με πληροφορησαν οτι δεν ειχε γινει η κρατηση!!! Οπότε καλυτερα με το πατροπαραδοτο τροπο.. κατευθειαν με τον ανθρωπο που εχει τα δωματια!!!

Οσο για το αν ειναι ακριβα το ρωταω επειδη θα μεινω 8 μερες και αλλο να δινουμε 30-40 ευρω ανα γευμα και άλλο 70!!! Αυτο εννοω... Στις διακοπες αλλωστε παντα χαλαμε λεφτα χωρις να το σκεφτομαστε. Αλλα οχι να πηγαινω και να θελω 60-70 ευρω καθε φορα που τρωμε 2 ανθρωποι, οπως την παθαμε στην Υδρα.

Οι παραλιες ειναι καλες; Καθαρες; Αν εχει παει καποιος στη Συρο, να βαλω σαν μετρο συγκρισης τις εκει παραλιες, τις οποιες θεωρω απαραδεκτες;; Ειναι χειροτερα στην Παρο; Αν ειναι να μην παω εκει !!!!

Γενικα εσεις εχετε καμια προταση για κανενα νησακι 5-6 ωρες το πολυ απο Πειραια, το οποιο να το θεωρειτε πολυ ωραιο και καλυτερο απο την Παρο;;; Ειμαι ανοιχτη σε προτασεις!!!
οκ...δεν θα κοιμηθω σημερα.Μην το κλεισεις ουτε με σφαιρες!!!!!!!η αναληψη ειναι ενα νησακι με μια εκκλησια απεναντι περιπου απο την παραλια Μικρο Πιπερι.Ουτε το ποδι σου δεν βαζεις εκει.! Δεν θα στο συνιστουσα. ειναι λιγο ψηλα.μην φανταστεις καμμια ανηφορα αλλα αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα εκει ειναι χτισμενα αμφιθεατρικα μπορει να φας και 40 σκαλια οπως εγω την πρωτη χρονια.Μην κλεισεις πουθενα. Το νησι ειναι αδειο. Οι περισσοτερες οικογ. επιχειρησεις φετος θα ανοιξουν απο μεσα Ιουνη. Θα βρεις τα καλλιτεροτερα αμα ψαξεις.Και οκ θα φας στο λιμανακι της Ναουσας στον "τσαχπινη" με τα χταποδακια του.Αυγουστο μονο αν εισαι ο Παπανδρεου η ο λαζοπουλος θα βρεις τραπεζι πριν τις 12.Επιμενω στον Αμπελα για φαγητο, θα τρελλαθεις. Στις Λευκες για καφε. Θα ακολουθησεις τον μοναδικο δρομο προς την εκκλησια και θα κατσεις στο καφενεδακι με τον Πλατανο.Στα ψητοπωλεια εφαγα σε ολα και οχι δεν τρελλαθηκα.Για καλο φαι θα πας στα χωρια.Καθαρα και ικανοποιητικα.Πριν πας Χρυση Ακτη θα σταματησεις στον Ξυλοφουρνο και θα παρεις τα καλλιτερα κεηκ του νησιου.Εχει κι αλλα πολλα ,αλλα σαν την σοκολατοπιτα του...Πριν την Χρυση θα δεις στο δρομο σου μια ταμπελα που λεει ταβερνα τα 5Φ. Να φας αφοβα.Μην πας Πουντα για μπανιο θα βλαστημισεις! 10 επισκεψεις στο νησι και δεν εχω βαλει ουτε νυχι!!!Λαγγερη φανταστικη παραλια,Αλυκες επισης,μοναστηρι για χαβαλε και χρυση για παντα. Κατσε να σου κανουν και μασαζ στην ξαπλωστρα να παθεις. Αυγουστο 35ευρω τα 45 λεπτα. Τσαμπα!Και σου μιλαω για το μασαζ!Και σε παρακαλω μην συγκρινεις την Παρο με την Συρο.Ετυχε να ανηκει στις Κυκλαδες...Να πας να περασεις τελεια και να κανεις και καμμια βουτια για μενα που αμφιταλαντευομαι Πολη η Παρισι? Ιδου η απορια
P.s και επειδη ειναι κυκλαδες μην τολμησεις να φυγεις χωρις μπουφαν και autan!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σχετικά ήσυχες παραλίες στην Πάρο:
Παρασπόρος Δυτικά στα 3χλμ από την Παροικιά
Μακριά Μύτη πριν φτάσεις στην Αλυκή
Φάραγγας Μετά την Αλυκή (κυρίως η διπλανή παραλία η οποία είναι ανοργάνωτη που για να τη φτάσεις πρέπει να περπατήσεις το μονοπάτι για κανένα πεντάλεπτο).
Τρυπητή Μετά τον Φάραγγα, στενός χωματόδρομος, τα τελευταία 150 μέτρα με τα πόδια.
Λωλαντώνης Νότια
Γλυφά Νότια
Η Μακρια Μύτη και η Τρυπητή είναι μικρά κολπάκια που τον Αυγουστο ενδέχεται να έχουν αρκετό κόσμο οπότε να μην είναι ευχάριστα αλλά την εποχή που θα πας εσύ μάλλον θα είναι καλά.
Α! Και οι δύο παραλίες του Βουτάκου.
Στις περισσότερες από αυτές όμως θα πρέπει να φέρεις ομπρέλα και νερό καθότι ανοργάνωτες. (αυτό από τη μια είναι μείον, αλλά από την άλλη είναι και πιο οικονομικό).
Για μένα η Παροικία είναι η αδικημένη σε σχέση με τη Νάουσα. Ο παραδοσιακός οικισμός της Νάουσας, είναι εξαιρετικά μικρός: περά από το υπέροχο λιμανάκι της που απολύτως λογικά τραβά όλον τον κόσμο, και μερικά γραφικά στενά γύρω από αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι νεώτερα και μάλλον αδιάφορα κτίσματα. Η Παροικιά έχει σαφώς πιο εκτεταμένη παλιά πόλη με πολύ πιο ενδιαφέροντα από άποψη αρχιτεκτονικής αρχοντικά κτίσματα. Υπάρχουν σπίτια με μαγεμένα περιβόλια που μόλις μπορείς να τα αχνοκοιτάξεις από τις ψηλές μάντρες τους. Το μειονέκτημά της είναι οτι είναι κτισμένη στο επίπεδο χωρίς ιδιαίτερρες χαριτωμενιές σε λοφίσκους κλπ. Το δε καλοκαίρι το δαιδαλώδες των στενών της δεν επιτρέπουν στον ευεργετικό δροσερό αέρα να εισχωρήσει με αποτέλεσμα να είναι πολύ ζεστή. Αυτό βέβαια ήταν προσόν τα παλαιά χρόνια. Εξαιρετικό είναι το Φράγκικο κάστρο, στο μοναδικό ύψωμα προς τη θάλασσα- λόφος θα ήταν υπερβολή να χαρακτηριστεί- δηλαδή η ακρόπολή που έκτισαν οι Φράγκοι με μέλη από τους αρχαίους ναούς, για να προστατευθεί το νησί από τους πειρατές. Πάνω στο προστατευτικό αυτό τοίχος οι νεώτεροι και φτωχότεροι κάτοικοι της νήσου κτίσαν μονόχωρα σπιτάκια. Αν τύχει όταν περνάς να έχουν ανοικτα τα παράθυρά τους ρίξε μια κλεφτή ματιά μέσα. Ο ένας τοίχος είναι αυτός τους κάστρου γεμάτος ρόδακες και σπόνδυλους από αρχαίες κολώνες! Κάθε φορά που το βλέπω μαγεύομαι και γίνομαι και αρκετά αδιάκριτη. Η Παροικιά έχει επίσης αρκετά νεοκλασικά αρχοντικά, ενδιαφέροντα στη μορφολογία τους. Μερικά από αυτά έχουν γίνει καφέ και εστιατόρια και χρησιμοποιούν τους κήπους αυτούς.
Συμπαθητικά μπαράκια στην Παροικιά είναι ο Πειρατής και ο Εύηνος ο οποίος έχει και εξαιρετική θέα αφ΄υψηλού θέα στο λιμάνι με τα πλοία να μπαίνουν και να βγαίνουν.
Στην Αντίπαρο ωραία ακτή είναι ο Σωρός. Ο Άγιος Γιώργης, δυστυχώς, καταστρέφεται με γοργούς ρυθμούς - κάθε πέρσι και καλύτερα.
Αξίζει να δεις το μεσαιωνικό κάστρο της Αντιπάρου, από τα λίγα που κατοικούνται ακόμη.
Αν σου αρφέσουν τα κυκλαδίτικα χωριά εκτός από τις Λεύκες να επικεφθείς και τον Πρόδρομο: Άφησε το αυτοκίνητο έξω από τον περίβολο του χωριού - άλλωστε δε μπαίνουν αυτοκίνητα και περπάτησέ το. Το ίδια να κάνεις και με την Μάρπησσα. Εξωτερικά δείχνει άχαρη, αλλά έχει μια μαγεμένη -μη τουριστική πλατεία. Επίσης ρετρό πλατεία αλά παλαιά με ταβέρνα έχει και το χωριό Κώστος.
Α και οταν πηγαίνεις στην Αντίπαρο, στο πορθμείο της Πούντας δοκίμασε σαρδέλες οχι στο κυρηλάτο εστιατόριο Θέα, αλλά στη διπλανή ψαροταβέρνα. Θεϊκές!
Επίσης στην παραλία της Πίσω Αλυκής στην ψαροταβέρνα του καπετάν Πιπίνου, ρώτα αν έχει κολοχτύπες (=είδος αστακού χωρίς δαγκάνες. Τέλειος!).
Θα συμφωνήσω να κλείσεις δωμάτιο για μια δυό μέρες και να δεις τι παίζει και τι σε βολεύει και μετά να κατασταλλάξεις. Μη φοβάσαι: ο τρελλός χαμός γίνεται μετά τις 25 Ιουλίου.
Θα πρότεινα αν σε ενδιαφέρουν οι αρχαίες τοποθεσίες τότε να επισκεφθείς τα αρχαία λατομεία, αλλά με καλά παπούτσια για περπάτημα.
Ο Δαμιανός στον Αμπελά ειναι ένα από τα γαστριμαργικά must του νησιού από τότε που έφυγε για τι κλεινόν άστυ ο Παπαδάκης (η Αργυρώ δηλαδή).
Οτι άλλο θυμηθώ θα το καταθέσω εμπροθέσμως.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Καλημέρα παιδιά!!

Σκεφτόμαστε με το σύζυγο να πάμε μια εβδομάδα στην Πάρο μέσα στον Ιούλιο. Τί γνώμη έχετε για το νησί; Πού μου προτείνετε να μείνω, Παροικιά,Νάουσα ή καπου αλλού; Εάν έχετε να μου προτείνετε και κανένα ξενοδοχείο που σας αρεσει θα με βοηθησετε πααααρα πολυ :clap::clap::clap::clap:!!!!

Και κατι ακομα. Απο τιμες γενικα τί παιζει; Θα μας φυγει μια περιουσια σε καφεδες, φαγητα κτλ; :shock:

Ευχαριστώ πολύ!!![/quot
καλησπερα και απο εμενα που ειμαι καινουργια στην παρεα.η τελευταια μου επισκεψη στο νησι ηταν περσι και ηταν η... δεκατη. Ο ιουλιος ειναι ο καλλιτερος μηνας γιατι το νησι δεν εχει ακομη...πατωσει!!!Εννοητε Ναουσα,ολα τα αλλα ειναι απλως...ωραια.Οι τιμες δεν ειναι και τοσο φοβερες οπως ακουγεται. Αν ρωτας τους ντοπιους θα φας καλα και στον Αμπελα,στο θαλαμι, θα φας τα καλλιτερα ψαρια του νησιου, σε μεριδες XL και τιμες S!
Τα ενοικιαζομενα ειναι τοσα πολλα,που αποκλειεται να μην βρεις Ιουλιο μηνα.Ακομη και στο τελος του. Επειδη νυσταζω απιστευτα θα συνεχισω αν σε ενδιαφερει αυριο... ενα μονο θα σου πω. η παραλια της Χρυσης Ακτης ηταν η φωτο στο κινητο μου που στα δυσκολα του χειμωνα ,με χαλαρωνε.Φροντισε μονο τα ακτοπλοικα σου, γιατι ετσι οπως εκαναν την γραμμη αντιστοιχει ενας τουριστας...σε 5 καταλυματα!!!!!!!!!!!!!!! καληνυχτα και εις αυριον με υγεια....:p
Και ομως.... ολα τα πλοια ειναι αδεια, σε οποια ημερομηνια και αν θελουμε και με αυτοκινητο!!! Δε ξερω τι εγινε φετος βρε παιδια.... ολα αδεια ειναι!! Ακομα και καλα ξενοδοχεια δε μου εχουν πει πανω απο 60 ευρω!!! Αλλες χρονιες ακομα και 2 μηνες πριν δεν εβρισκα τιποτα!!! :roll:

Βγηκε και κατι καλο απο την ''οικονομικη κριση''!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δε ξέρω αν το ακούσατε αλλά υπάρχει μία κρίση...:D
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
οκ...δεν θα κοιμηθω σημερα.Μην το κλεισεις ουτε με σφαιρες!!!!!!!η αναληψη ειναι ενα νησακι με μια εκκλησια απεναντι περιπου απο την παραλια Μικρο Πιπερι.Ουτε το ποδι σου δεν βαζεις εκει.! Δεν θα στο συνιστουσα. ειναι λιγο ψηλα.μην φανταστεις καμμια ανηφορα αλλα αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα εκει ειναι χτισμενα αμφιθεατρικα μπορει να φας και 40 σκαλια οπως εγω την πρωτη χρονια.Μην κλεισεις πουθενα. Το νησι ειναι αδειο. Οι περισσοτερες οικογ. επιχειρησεις φετος θα ανοιξουν απο μεσα Ιουνη. Θα βρεις τα καλλιτεροτερα αμα ψαξεις.Και οκ θα φας στο λιμανακι της Ναουσας στον "τσαχπινη" με τα χταποδακια του.Αυγουστο μονο αν εισαι ο Παπανδρεου η ο λαζοπουλος θα βρεις τραπεζι πριν τις 12.Επιμενω στον Αμπελα για φαγητο, θα τρελλαθεις. Στις Λευκες για καφε. Θα ακολουθησεις τον μοναδικο δρομο προς την εκκλησια και θα κατσεις στο καφενεδακι με τον Πλατανο.Στα ψητοπωλεια εφαγα σε ολα και οχι δεν τρελλαθηκα.Για καλο φαι θα πας στα χωρια.Καθαρα και ικανοποιητικα.Πριν πας Χρυση Ακτη θα σταματησεις στον Ξυλοφουρνο και θα παρεις τα καλλιτερα κεηκ του νησιου.Εχει κι αλλα πολλα ,αλλα σαν την σοκολατοπιτα του...Πριν την Χρυση θα δεις στο δρομο σου μια ταμπελα που λεει ταβερνα τα 5Φ. Να φας αφοβα.Μην πας Πουντα για μπανιο θα βλαστημισεις! 10 επισκεψεις στο νησι και δεν εχω βαλει ουτε νυχι!!!Λαγγερη φανταστικη παραλια,Αλυκες επισης,μοναστηρι για χαβαλε και χρυση για παντα. Κατσε να σου κανουν και μασαζ στην ξαπλωστρα να παθεις. Αυγουστο 35ευρω τα 45 λεπτα. Τσαμπα!Και σου μιλαω για το μασαζ!Και σε παρακαλω μην συγκρινεις την Παρο με την Συρο.Ετυχε να ανηκει στις Κυκλαδες...Να πας να περασεις τελεια και να κανεις και καμμια βουτια για μενα που αμφιταλαντευομαι Πολη η Παρισι? Ιδου η απορια
P.s και επειδη ειναι κυκλαδες μην τολμησεις να φυγεις χωρις μπουφαν και autan!!!
Ευχαριστω!!!
Μηπως εχεις να μου προτεινεις εσυ κανενα ξενοδοχειο που να εισαι ευχαριστημενη;;;;
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Επιτελους και καποιοι που συμφωνουν μαζι μου για τη Συρο. Εμενα ειναι ο πατερας μου απο εκει και καταλαβαινετε τι τραβαω που ολο το σοι θεωρει οτι ειναι το πιο ωραιο νησι στον κοσμο. Και οτι εχει τελειες παραλιες!!! (ελεος!!!)
Αλλα εγω το ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ.Εκτος απο την Ερμουπολη που ειναι τελεια.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Σχετικά ήσυχες παραλίες στην Πάρο:
Παρασπόρος Δυτικά στα 3χλμ από την Παροικιά
Μακριά Μύτη πριν φτάσεις στην Αλυκή
Φάραγγας Μετά την Αλυκή (κυρίως η διπλανή παραλία η οποία είναι ανοργάνωτη που για να τη φτάσεις πρέπει να περπατήσεις το μονοπάτι για κανένα πεντάλεπτο).
Τρυπητή Μετά τον Φάραγγα, στενός χωματόδρομος, τα τελευταία 150 μέτρα με τα πόδια.
Λωλαντώνης Νότια
Γλυφά Νότια
Η Μακρια Μύτη και η Τρυπητή είναι μικρά κολπάκια που τον Αυγουστο ενδέχεται να έχουν αρκετό κόσμο οπότε να μην είναι ευχάριστα αλλά την εποχή που θα πας εσύ μάλλον θα είναι καλά.
Α! Και οι δύο παραλίες του Βουτάκου.
Στις περισσότερες από αυτές όμως θα πρέπει να φέρεις ομπρέλα και νερό καθότι ανοργάνωτες. (αυτό από τη μια είναι μείον, αλλά από την άλλη είναι και πιο οικονομικό).
Για μένα η Παροικία είναι η αδικημένη σε σχέση με τη Νάουσα. Ο παραδοσιακός οικισμός της Νάουσας, είναι εξαιρετικά μικρός: περά από το υπέροχο λιμανάκι της που απολύτως λογικά τραβά όλον τον κόσμο, και μερικά γραφικά στενά γύρω από αυτό, όλα τα υπόλοιπα είναι νεώτερα και μάλλον αδιάφορα κτίσματα. Η Παροικιά έχει σαφώς πιο εκτεταμένη παλιά πόλη με πολύ πιο ενδιαφέροντα από άποψη αρχιτεκτονικής αρχοντικά κτίσματα. Υπάρχουν σπίτια με μαγεμένα περιβόλια που μόλις μπορείς να τα αχνοκοιτάξεις από τις ψηλές μάντρες τους. Το μειονέκτημά της είναι οτι είναι κτισμένη στο επίπεδο χωρίς ιδιαίτερρες χαριτωμενιές σε λοφίσκους κλπ. Το δε καλοκαίρι το δαιδαλώδες των στενών της δεν επιτρέπουν στον ευεργετικό δροσερό αέρα να εισχωρήσει με αποτέλεσμα να είναι πολύ ζεστή. Αυτό βέβαια ήταν προσόν τα παλαιά χρόνια. Εξαιρετικό είναι το Φράγκικο κάστρο, στο μοναδικό ύψωμα προς τη θάλασσα- λόφος θα ήταν υπερβολή να χαρακτηριστεί- δηλαδή η ακρόπολή που έκτισαν οι Φράγκοι με μέλη από τους αρχαίους ναούς, για να προστατευθεί το νησί από τους πειρατές. Πάνω στο προστατευτικό αυτό τοίχος οι νεώτεροι και φτωχότεροι κάτοικοι της νήσου κτίσαν μονόχωρα σπιτάκια. Αν τύχει όταν περνάς να έχουν ανοικτα τα παράθυρά τους ρίξε μια κλεφτή ματιά μέσα. Ο ένας τοίχος είναι αυτός τους κάστρου γεμάτος ρόδακες και σπόνδυλους από αρχαίες κολώνες! Κάθε φορά που το βλέπω μαγεύομαι και γίνομαι και αρκετά αδιάκριτη. Η Παροικιά έχει επίσης αρκετά νεοκλασικά αρχοντικά, ενδιαφέροντα στη μορφολογία τους. Μερικά από αυτά έχουν γίνει καφέ και εστιατόρια και χρησιμοποιούν τους κήπους αυτούς.
Συμπαθητικά μπαράκια στην Παροικιά είναι ο Πειρατής και ο Εύηνος ο οποίος έχει και εξαιρετική θέα αφ΄υψηλού θέα στο λιμάνι με τα πλοία να μπαίνουν και να βγαίνουν.
Στην Αντίπαρο ωραία ακτή είναι ο Σωρός. Ο Άγιος Γιώργης, δυστυχώς, καταστρέφεται με γοργούς ρυθμούς - κάθε πέρσι και καλύτερα.
Αξίζει να δεις το μεσαιωνικό κάστρο της Αντιπάρου, από τα λίγα που κατοικούνται ακόμη.
Αν σου αρφέσουν τα κυκλαδίτικα χωριά εκτός από τις Λεύκες να επικεφθείς και τον Πρόδρομο: Άφησε το αυτοκίνητο έξω από τον περίβολο του χωριού - άλλωστε δε μπαίνουν αυτοκίνητα και περπάτησέ το. Το ίδια να κάνεις και με την Μάρπησσα. Εξωτερικά δείχνει άχαρη, αλλά έχει μια μαγεμένη -μη τουριστική πλατεία. Επίσης ρετρό πλατεία αλά παλαιά με ταβέρνα έχει και το χωριό Κώστος.
Α και οταν πηγαίνεις στην Αντίπαρο, στο πορθμείο της Πούντας δοκίμασε σαρδέλες οχι στο κυρηλάτο εστιατόριο Θέα, αλλά στη διπλανή ψαροταβέρνα. Θεϊκές!
Επίσης στην παραλία της Πίσω Αλυκής στην ψαροταβέρνα του καπετάν Πιπίνου, ρώτα αν έχει κολοχτύπες (=είδος αστακού χωρίς δαγκάνες. Τέλειος!).
Θα συμφωνήσω να κλείσεις δωμάτιο για μια δυό μέρες και να δεις τι παίζει και τι σε βολεύει και μετά να κατασταλλάξεις. Μη φοβάσαι: ο τρελλός χαμός γίνεται μετά τις 25 Ιουλίου.
Θα πρότεινα αν σε ενδιαφέρουν οι αρχαίες τοποθεσίες τότε να επισκεφθείς τα αρχαία λατομεία, αλλά με καλά παπούτσια για περπάτημα.
Ο Δαμιανός στον Αμπελά ειναι ένα από τα γαστριμαργικά must του νησιού από τότε που έφυγε για τι κλεινόν άστυ ο Παπαδάκης (η Αργυρώ δηλαδή).
Οτι άλλο θυμηθώ θα το καταθέσω εμπροθέσμως.

Πιστεύω πράγματι ότι η Παροικιά είναι πιο αρχοντική από την Νάουσα!!!
Το πρώτο 10ήμερο του Ιουλίου σκέφτομαι να κατέβω κι εγώ εκεί και λέω να μείνω σε ένα συγκρότημα στον Παρασπόρο, αλλά επειδή θα έχω και μικρό παιδί, σαν παραλία είναι απάνεμη; και άν όχι ποιά άλλη μου προτείνεις κοντά στην Παροικιά; για τα λειβάδια να μην γίνεται καθόλου κουβέντα;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και εγω στον Παρασπορο μενω οταν πηγαινω στην Παρο. Ειμαι οπαδος της δυτικης πλευρας της νησου. Ο Παρασπορος ειναι απο τις πιο ζεστες θαλασσες του νησιου, ισως να εχει καποια ζεστα ρευματα, και οργανωμενη παραλια με δυο ταβερνουλες, αλλα επειδη ειναι ντιπ στο βορια και μελτεμια ειναι αυτα ειναι πιθανο να σας βρουν και να βρειτε κυματα. Εμεις συχναζαμε εκει απο τοτε που η κορη μου ηταν 4 χρονων (τωρα ειναι 19) και δε διναμε καμια σημασια οταν ειχε κυμα. Το διασκεδαζαμε, αλλα γουστα ειναι αυτα. Τα λιβαδια παλι ειναι το εντελως αντιθετο: αμμος, αβαθη νερα (περισσοτερο απο τον Παρασπορο) και στην προεκταση της Παροικιας και του λιμανιου της. Αν αυτο σε χαλαει τοτε δοκιμασε το Μαρτσελο και τον Κριο- παλι στο κολπο της Παροικιας ομως πιο απομακρυσμενες παραλιες απο την πολη και το λιμανι και με την πλατη γυρισμενη στο βορρα, ποτε δεν τις πιανει το κυμα. Η αληθεια παλι ειναι οτι παραλιες σε τοσο πολυβοους κολπους οποως ειναι αυτος της Παροικιας ενδεχομενως να μην ειναι και οι καθαροτερες του νησιου. Αλλη παραλια για παιδια ειναι οι δυο μικρες παραλιες της Αγιας Ειρηνης, οι αμεσως επομενες απο τον Παρασπορο πριν φτασετε στην Πουντα Αντιπαρου. Και οι δυο εχουν απο μια ταβερνα, η μια μαλιστα και ομπρελες και ξαπλωστρες. Μειονεκτημα: οτι ειναι απανεμες και καθαρες και ζεστες και μαζευουν ολους τους Γιαννακηδες και Κωστακηδες της νησου, οι οποιοι πρεπει να φανε το αυγο τους εναντιον μας. Εκει γυρω νομιζω οτι υπαρχουν καποια ενοικιαζομενα.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Και εγω στον Παρασπορο μενω οταν πηγαινω στην Παρο. Ειμαι οπαδος της δυτικης πλευρας της νησου. Ο Παρασπορος ειναι απο τις πιο ζεστες θαλασσες του νησιου, ισως να εχει καποια ζεστα ρευματα, και οργανωμενη παραλια με δυο ταβερνουλες, αλλα επειδη ειναι ντιπ στο βορια και μελτεμια ειναι αυτα ειναι πιθανο να σας βρουν και να βρειτε κυματα. Εμεις συχναζαμε εκει απο τοτε που η κορη μου ηταν 4 χρονων (τωρα ειναι 19) και δε διναμε καμια σημασια οταν ειχε κυμα. Το διασκεδαζαμε, αλλα γουστα ειναι αυτα. Τα λιβαδια παλι ειναι το εντελως αντιθετο: αμμος, αβαθη νερα (περισσοτερο απο τον Παρασπορο) και στην προεκταση της Παροικιας και του λιμανιου της. Αν αυτο σε χαλαει τοτε δοκιμασε το Μαρτσελο και τον Κριο- παλι στο κολπο της Παροικιας ομως πιο απομακρυσμενες παραλιες απο την πολη και το λιμανι και με την πλατη γυρισμενη στο βορρα, ποτε δεν τις πιανει το κυμα. Η αληθεια παλι ειναι οτι παραλιες σε τοσο πολυβοους κολπους οποως ειναι αυτος της Παροικιας ενδεχομενως να μην ειναι και οι καθαροτερες του νησιου. Αλλη παραλια για παιδια ειναι οι δυο μικρες παραλιες της Αγιας Ειρηνης, οι αμεσως επομενες απο τον Παρασπορο πριν φτασετε στην Πουντα Αντιπαρου. Και οι δυο εχουν απο μια ταβερνα, η μια μαλιστα και ομπρελες και ξαπλωστρες. Μειονεκτημα: οτι ειναι απανεμες και καθαρες και ζεστες και μαζευουν ολους τους Γιαννακηδες και Κωστακηδες της νησου, οι οποιοι πρεπει να φανε το αυγο τους εναντιον μας. Εκει γυρω νομιζω οτι υπαρχουν καποια ενοικιαζομενα.

Νομίζω ότι με έπεισες για Παρασπόρο, δεν ήθελα και πολύ, αλλά με είχε προβληματίσει καποια φωτό που είδα με πολλά κύματα, και λόγω του ότι η κόρη μου είναι 3 ετών, μου εκανε κάπως....
Αύριο κλείνω, και όταν πάω με το καλό και επιστρέψω θα σου πω τις εντυπώσεις μου!!!
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ πολύ, δεν μπορείς να καταλάβεις από τι δύσκολη θέση με έβγαλες...

Υ.Γ.:εσύ που μένεις; έχεις κάτι δικό σου ή νοικιάζεις; τι προτείνεις για το συγκεκριμένο μέρος;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλα να περασεις! Εμεις την Παρο την εχουμε φαει με το κουταλι, μας εξυπηρετησε πολυ οταν ειχαμε την κορη μας μικρη, με αποτελεσμα οι γνωσεις μας στα λοιπα νησια του Αιγαιου να ειναι πολυ περιορισμενες. Στον Παρασπορο εχω πιει πολλα ποτακια με το μαγιο χαζευοντας τη δυση. Συνηθως αν πας προς τη μερια του λοφου που βρισκεται το ενα εκ των δυο μπαρ, δηλαδη βλεποντας τη θαλασσα στην δεξια μερια, εκει το κυμα συνηθως κοβει και ειναι πολυ πιο ηρεμα τα νερα. Αν παρολαυτα τα βρειτε σκουρα η Αγια Ειρηνη ειναι 5 λεπτα με το αυτοκινητο. Ο Βουτακος ειναι παντα ηρεμος, η Αντιπαρος κοβει τον αερα, αλλα ειναι κρυα θαλασσα και δεν ειναι οργανωμενη.
Να δειπνησετε και κανενα βραδι στο Tamarix στην Παροικια.
Καλα να περνατε.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Ολα οσα μου εστειλαν ηταν περιπου σε αυτη την τιμη, μαλλον δεν εχουν κινηση, γι αυτο!!
Ειμαι 27 και ο αντρας μου 36. Αυτοκινητο θα εχουμε. Απλα πιστευω οτι την περιοδο που θα παμε (10/7) δε θα εχει τρελο κοσμο, οποτε θα το χαρουμε. Γιατι γενικα μας αρεσει η ηρεμια.

Λες φτηνα εστιατορια... Ειναι οντως φτηνα;;;;
Για την Παροικια γιατι ολοι λετε τα χειροτερα;;;; Στις φωτο φαινεται υπεροχη. Τοσο χαλια ειναι απο κοντα;;;; :shock:
οΧΙ δεν είναι καθόλου χάλια εμένα μου άρεσε και επειδή ειχα μαζί μου την κόρη μου 1,5 χρόνων τότε με βόλεψε μια χαρά ειχε πλατειες παιδικές χαρες ωραία βόλτα ...αν σου αρεσει η ηρεμία εκει πρεπει να μείνεις και όποτε επιζητας τζερτζελο πας Νάουσα..
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Επιτελους και καποιοι που συμφωνουν μαζι μου για τη Συρο. Εμενα ειναι ο πατερας μου απο εκει και καταλαβαινετε τι τραβαω που ολο το σοι θεωρει οτι ειναι το πιο ωραιο νησι στον κοσμο. Και οτι εχει τελειες παραλιες!!! (ελεος!!!)
Αλλα εγω το ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ.Εκτος απο την Ερμουπολη που ειναι τελεια.
Συμφωνώ μόνο η Ερμούπολη αξίζει Οι παραλίες είναι για κλάματα
Εμένα μου αρεσει και η άνω Συρος όμως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom