Πάρος Πάρος.... τί;;;;;

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
επιμένεις να χρησιμοποιείς τη λέξη "σκυλοπνίχτες" και για να τη δικαιολογήσεις αναφέρεσαι στο παρελθόν. ανέφερε ποιο πλοίο εννοείς σήμερα και τι ποσοστό αντιπροσωπεύει απ' αυτά του αιγαίου. δηλαδή ούτε και το Nissos Mykonos σου κάνει? μήπως να επανέλθεις στην πραγματικότητα του νησιού <30000 πληθυσμό? δεν είναι Κρήτη να ανταγωνίζονται οι κολοσσοί..και το πόσο θα πρέπει θα είναι η τιμή δεν εξαρτάται από τη γνώμη μας σίγουρα. είπαμε αγορά και ζήτηση. πίστεψέ με κανένα μα κανένα νησί δεν είναι ευχαριστημένο. ακόμα και στη Πάρο, Σύρο και στο Ηράκλειο γκρινιάζουν. ετσι είναι ο Έλληνας.
Εντάξει Samion ας μην το κουράζομαι άλλο ...φωνάζει και ο Def εγω ξέρω τι τράβηξα τόσα χρόνια γιαυτο και έφυγα απο την πατριδα μου δεν άντεχα την απομονωση την κακή ποιοτητα των συγκοινωνιών ειδικά τον Χειμώνα -και τα χρήματα που επρεπε να δίνω για να βρεθώ οπουδήποτε εξω απο αυτή
Και δεν καταλαβαινω δηλαδη γιατι να μην θέλω να υπάρχει μέριμνα και για τα νησια αυτα που ειναι μακρυα και με λιγο κόσμο Αυτο δεν ειναι το ιδανικό ;γιαυτο δεν πρεπει να προσπαθούμε;Πως μετα μιλάμε για αποκέντρωση ;Και τουλάχιστον μεχρι και περσι το καλοκαίρι υπήρχαν πλοια του τύπου Νταλιανα, Δημητρούλα και τα συναφή που κάναν 18 ώρες να φτάσουν !!!Ενα Μύκονος δεν σώζει την κατασταση !!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εντάξει Samion ας μην το κουράζομαι άλλο ...φωνάζει και ο Def εγω ξέρω τι τράβηξα τόσα χρόνια γιαυτο και έφυγα απο την πατριδα μου δεν άντεχα την απομονωση την κακή ποιοτητα των συγκοινωνιών ειδικά τον Χειμώνα -και τα χρήματα που επρεπε να δίνω για να βρεθώ οπουδήποτε εξω απο αυτή
Και δεν καταλαβαινω δηλαδη γιατι να μην θέλω να υπάρχει μέριμνα και για τα νησια αυτα που ειναι μακρυα και με λιγο κόσμο Αυτο δεν ειναι το ιδανικό ;γιαυτο δεν πρεπει να προσπαθούμε;Πως μετα μιλάμε για αποκέντρωση ;Και τουλάχιστον μεχρι και περσι το καλοκαίρι υπήρχαν πλοια του τύπου Νταλιανα, Δημητρούλα και τα συναφή που κάναν 18 ώρες να φτάσουν !!!Ενα Μύκονος δεν σώζει την κατασταση !!!
κι εγώ από νησί είμαι και καταλαβαίνω αρκετά. η απομόνωση και η μη αποκέντρωση δεν σώζονται με ένα Superfast κάθε μέρα στο λιμάνι σου. αυτό δυστυχώς δεν το έχουν καταλάβει οι κοντόφθαλμοι τοπικοί άρχοντες και πιέζουν προς λάθος κατευθύνσεις. προς το παρόν οι συγκοινωνίες έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. αρκεί να ρίξεις μια ματιά στο δρομολόγια του ΥΕΝ σήμερα. για Πάρο (για να μείνω και λίγο εντός τόπικ..) φεύγουν Blue Star Paros-Naxos, Highspeed 5, Διαγόρας, Nissos Mykonos..τι άλλο λείπει δηλαδή?
και από όλα τα πλοία που φεύγουν από Πειραιά σήμερα άντε μόνο ένα στα 20 δεν ικανοποιεί υψηλά στάνταρντς. το τι υπήρχε πέρισυ το ξέρω. μιλάμε για το σήμερα που είναι πολύ διαφορετικό από το παρελθόν και επαναλαμβάνω ότι τρεχουν προσφορές γαι όλα τα νησιά και αξίζει φυσικά να πάρουμε το ΙΧ μας στις διακοπές. (για Σάμο το Sardinia Vera το δίνει 45Ε ιούνιο).
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
. μιλάμε για το σήμερα που είναι πολύ διαφορετικό από το παρελθόν και επαναλαμβάνω ότι τρεχουν προσφορές γαι όλα τα νησιά και αξίζει φυσικά να πάρουμε το ΙΧ μας στις διακοπές. (για Σάμο το Sardinia Vera το δίνει 45Ε ιούνιο).
sardinia Vera !!¨ωρα αναχώρησης 17:15 ώρα άφιξης )07:00!!Για μέτρα ...να δεις για το διαφορετικο παρον ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
sardinia Vera !!¨ωρα αναχώρησης 17:15 ώρα άφιξης )07:00!!Για μέτρα ...να δεις για το διαφορετικο παρον ...
μακραίνει η συζήτηση και δεν πάει άλλο. απάντησε αν θέλεις κι ας τελειώσουμε κάπου εδώ. το πρόβλημα της γραμμής δεν είναι οι ώρες (που απασχολούν μόνο τους weekenders) αλλά η αξιοπιστία, η συχνότητα και οι τιμές με τη σειρά που τα αναφέρω. τελευταία έρχεται πόσο γρήγορα πας. κι αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των νησιών.
το Sardinia Vera είναι παλιό αλλά καλοτάξιδο, καθαρό και περιποιημένο εναλλακτική λύση της HSW. καμμία μα καμμία σχέση με το παρελθόν τύπου Ρομίλντα κλπ. κρίμα για την εταιρεία που θαλλασοπνίγεται. από Σεπτέμβρη λογικά που θα μείνει μόνη της η HSW στη γραμμή, ο κόσμος των νησιών αυτών θα έχει ένα στόχο λιγότερο για παράπονα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
οι συνήθεις υπερβολές..μήπως να ταξιδεύατε πιο συχνά με τα ακτοπλοικά για να αποκτήσετε ιδίαν άποψη και όχι αυτά που μας λένε ή μας έχουν μείνει από τις φοιτητικές μας εκδρομές? το σκυλοπνίχτες που αναφέρεται? στο Nissos Mykonos? στα Blue Star? στα γρήγορα? στα κρητικά? μήπως θέλετε το Cruise Europa Πάρο-Αντίπαρο?.
Ταξιδεύω πολύ συχνά με πλοία γιατί επισκεπτόμαστε πολύ συχνά την Πάρο. Δεν έχω γνώμη ιδιαίτερη για το νησί της Κρήτης για παράδειγμα. Οι εμπειρίες μου περιορίζονται στις Κυκλάδες. Η περσινή μου εμπειρία με σκυλοπνίχτη -φέτος ακόμη δεν ξεκίνησα ακόμη το γύρο των νησιών-αφορά στην Παναγία τη Χοζοβιζιώτισσα. Πληρώσαμε για πρώτη θέση και όταν ανεβήκαμε επάνω αντιληφθήκαμε οτι κανείς δεν επόπτευε ποιοί έμπαιναν στην πρώτη θέση με συνέπεια να έχει καταληφθεί από επιβάτες της οικονομικής και οι έχοντες πληρώσει το ακριβώτερο εισιτήριο να περάσουν την ώρα τους στο πάτωμα του καταστρώματος γιατί δεν υπήρχε ούτε σκαμνί. Και επιπλέον και σοβαρώτερο κατ' εμέ, έκανε γύρω στη μια ώρα μανούβρες για να δέσει, και άλλη μια ώρα για να αποπλεύσει από το λιμάνι της Μυκόνου με προορισμό την Πάρο (έτσι είμαι και in topic). Δεν ξέρω από ναυσιπλοοία, αλλά σε διαβεβαιώ οτι δεν ένιωσα και πολύ καλά έτσι όπως το έβλεπα να παρασύρεται από τα κύματα και να πηγαίνει καταπάνω σε παρακείμενο κρουαζιερόπλοιο. Παρα λίγο απεφεύχθησαν τα πρωτοσέλιδα. Οι άνεμοι ήταν πράγματι ισχυροί και πλάγιοι - όντως πρόβλημα για ένα πλοίο- αλλά αυτό το πρόβλημα μόνο η εν λόγω Παναγία το αντιμετώπισε σε αυτό το βαθμό και κανένα από όλα τα άλλα πλοία που μπαινόβγαιναν στο λιμάνι της Μυκόνου την ίδια εκείνη ώρα. Τα υπόλοιπα μια χαρά έδεναν και κατόπιν απέπλεαν. Πράγμα που σημαίνει δύο τινά: Ή το πλοίο είναι σαπάκι ή οι καπεταναίοι καλύτερα να κατεβούν και να γίνουν στεριανοί. Ενδεχομένως να πέτυχα την τρανή εξαίρεση του Αιγαίου: όλα τα υπόλοιπα πλεούμενα να είναι υποδειγματικά. Το μόνο θετικό: όντως θυμήθηκα τις προ εικοσιπενταετίας φοιτητικές μου εκδρομές: "σα να μην πέρασε μια μέρα". Δε λέω είχε μια νοσταλγία το θέμα. Όσο για το Πάρο -Αντίπαρο μια χαρά είναι τα πλοία κανείς δεν παραπονέθηκε ποτέ για αυτά. Άλλωστε το εισιτήριο τους είναι γελοίο, είναι πάντα στην ώρα τους, το δρομολόγιό τους δεν καθυστερεί ποτέ και είναι καθαρά και έχουν και κυλικείο για καφέ. Τι άλλο να ζητήσει κανείς για μια διαδρομή ενός τετάρτου, η οποία σπανίως έχει καιρό- το καλοκαίρι τουλάχιστον;
Το δικό μου παράπονο όσον αφορά στα ταχύπλοα high speed (τα οποία όντως δεν είναι σκυλοπνίχτες) τα οποία διαφημίζουν το Πάρος Πειραιάς για 2 ώρες και 45 λεπτά και κάθε φορά που έτυχε να ταξιδέψω (τα τελευταία τρία χρόνια εννοώ) και πλήρωσα το όντως ακριβό εισιτήριο, το οποίο το δικαιολογώ -μια και τρέχει πολύ και καταναλώνει καύσιμα κάποιος πρέπει να τα πληρώσει- στην ουσία για να εξοικονομίσουν τα ακριβά καύσιμα ο χρόνος του ταξιδιού επιμηκυνώταν στις 3.30 ώρες τουλάχιστον, και πολλές φορές΄η μία ώρα καθυστέρηση ήταν δεδομένη: ενώ υπήρχε τέλειος καιρός: άπνοια. Και για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα μαας ενημέρωναν εν πλώ για τα τεχνικά προβληματα που έξαφνα παρουσιάστηκαν στο πλοίο. Μα όλες της φορές που ταξίδευα για Πάρο το High Speed είχε τεχνικά προβλήματα: τι να συμπαιράνω λοιπόν η έρμη: οτι ή είναι σαπάκι ή μάλλον το παρουσιάζουν για σαπάκι. Ενδεχομένως να ταξίδευα και με τον ίδιο ναύλο και στις 3.30 ώρες, αλλά ας μη μου είχαν διαφημίσει τις 2.45. Εφόσον ζητάνε τόσα χρήματα απαιτώ και εγώ ακρίβεια στις δηλώσεις τους.
Και ναι συμφωνώ οτι τα πλοία χρόνο με τον χρόνο βελτιώνονται, αλλά έχει δρόμο μπροστά του το θέμα ακόμη. Για να μη θίξουμε για παράδειγμα το θέμα: ακτοπλοία και Θεσσαλονίκη, (ή μάλλον η έλλειψή της) πράγμα που αναγκάζει λίγο ή πολύ όλους τους κατοίκους της Βορείου Ελλάδας να κατεβαίνουν στον Πειραιά.
Και κάτι άλλο: πήγα Λευκάδα, αλλάζοντας τον αρχικό προορισμό που ήταν Λήμνος, γιατί τα πλοία που συνδέουν αυτό το νησί είτε από Θεσσαλονίκη, είτε από Καβάλα είναι εξαιρετικά άβολα ως προς τα δρομολόγιά τους και η διάρκειά τους είναι πολύ μεγάλη και επίσης κανείς από τους γνωστούς μου που επισκέπτονται το νησί, δε μου μίλησε με τα θερμότερα λόγια για τα εν λόγω σκαριά. Μπορεί δηλαδή πολλά από τα πλοία που ξεκινούν από την Αττική (Πειραιά Λαύριο και Ραφήνα) να πληρούν τις προυποθέσεις, αλλά αυτό δε συμβαίνει και με τα υπόλοιπα λιμάνια της χώρας μας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ταξιδεύω πολύ συχνά με πλοία γιατί επισκεπτόμαστε πολύ συχνά την Πάρο.
Η περσινή μου εμπειρία με σκυλοπνίχτη -φέτος ακόμη δεν ξεκίνησα ακόμη το γύρο των νησιών-αφορά στην Παναγία τη Χοζοβιζιώτισσα.

Ή το πλοίο είναι σαπάκι ή οι καπεταναίοι καλύτερα να κατεβούν και να γίνουν στεριανοί. Το δικό μου παράπονο όσον αφορά στα ταχύπλοα high speed : οτι ή είναι σαπάκι ή μάλλον το παρουσιάζουν για σαπάκι. .

Και ναι συμφωνώ οτι τα πλοία χρόνο με τον χρόνο βελτιώνονται, αλλά έχει δρόμο μπροστά του το θέμα ακόμη. Για να μη θίξουμε για παράδειγμα το θέμα: ακτοπλοία και Θεσσαλονίκη, (ή μάλλον η έλλειψή της) πράγμα που αναγκάζει λίγο ή πολύ όλους τους κατοίκους της Βορείου Ελλάδας να κατεβαίνουν στον Πειραιά.

αλλά αυτό δε συμβαίνει και με τα υπόλοιπα λιμάνια της χώρας μας.
ΕΡΣΗ σε γενικές γραμμές δεν λες κάτι που διαφωνώ μαζί σου. αφού ταξιδεύετε για Πάρο θα έχεις δει όπως και οποιοδήποτε κοιταξει το σαιτ του ΥΕΝ ότι τα 5-7 πλοία που πάνε κάθε μέρα είναι όλα καινουρια και άπό τα καλύτερα της ακτοπλοίας. είναι κρίμα να συνιστούμε να προσέχουμε τους "σκυλοπνίχτες" (πείτε μου 1 που πάει Πάρο!!!) και να μην παίρνουμε ΙΧ ειδικά φέτος με τέτοιες προσφορές. αυτή ήταν η ένστασή μου.
λίγο εκτός τόπικ: το πλοίο που ανέφερες μου φέρνει μύριες αναμνησεις..καμάρι της ελληνικής ναυπηγικής, το ιστορικό Μύρτος-Αργοστόλι που εξυπηρέτησε επάξια την Κεφαλονιά και αργότερα την Ίμπιζα. δεν είναι σαπάκι, έτυχες το χειρότερο καλοκαίρι του. με μια εταιρεία που θαλασσοπνίγεται, παντελώς αδιάφορη για την τύχη του πλοίου εκτός από το να τσεπώνει την επιχορήγηση για την άγονη που εκτελούσε. για τις άγονες να μην πω κάτι, τα ξέρετε. προς το παρόν όσο απαιτούν οι νησιώτες πχ της Ηρακλειάς να έχουν Blue Star για Πειραιά κάθε μέρα στο λιμάνι τους (αντι για αξιόπιστο Σκοπελίτη για Νάξο..) και το αίτημά τους γίνεται δεκτό, δεν προβλέπεται να αλλάξει κατι και στη Θεσσαλονίκη. πολύπλοκο το θέμα και εκτός τόπικ.
πάντως η Πάρος είναι ίσως το πιο καλά εξυπηρετούμενο συγκοινωνιακά νησί του Αιγαίου και όποιος πάει δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα να βρει δρομολόγιο και τιμές καλές.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Προσωπικα λατρευω τα bluestar και εχω ακουσει τα καλυτερα για την εταιρια, απο ανθρωπους που ξερουν απο αυτα. Σιχαινομαι τα minoan, οταν ταξιδεψα στην Ιταλια με αυτα βλαστημούσα συνεχεια. Βρωμικη καμπινα και μεχρι μουχλιασμενο τυρι μου εβαλαν στα μακαρονια, τα οποια εδωσα πισω εννοειται (και ειπα να μην κανω καβγα γιατι ηταν εορτες!!!:haha:).Τα superfast (παλι για Ιταλια) μου αρεσαν πολυ.

Αλλά ξεφυγαμε απο τη συζητηση και μου το χαλατε.... :bleh:

Περιμενω προτασεις για φαγητο στην Παρο ή οτιδηποτε θεωρειτε καλο για να παμε!!!!:clap::clap::clap:

Πλησιαζουν οι μερες!!!! :clap::clap::clap:
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Περιμενω προτασεις για φαγητο στην Παρο ή οτιδηποτε θεωρειτε καλο για να παμε!!!!:clap::clap::clap:

Πλησιαζουν οι μερες!!!! :clap::clap::clap:
μολις γυρισα απο παρο.
σχετικα με φαγητο εξαρταται τι κανεις γουστο.
για ψαρι που μου αρεσει πολυ θα σου προτεινω στη ναουσα τον τσαχπινη που εχει ψαρια για ολα τα βαλαντια.εμεις το επισκεφτηκαμε 2 βραδυα.
για διασκεδαση απεφυγε το ''μπρικι'' θυμιζε νεκροταφειο.εγω σου προτεινω το ''σαν φως'' απεναντι απο ''barbarossa''.tο πως θα πας δεν ειναι προβλημα..ολοι οι δρομοι οδηγουν εκει:haha::haha:
παραλιες.εγω εμενα στη μικρη σαντα μαρια διπλα απο ναουσα.απλα ηταν τελεια.εκει βρισκοταν και η μιση εθνικη ελλαδος ποδοσφαιρου(βυντρα,γκεκας,παπαδοπουλος,χαλκιας):),παιζαμε beach volley ηταν πολυ ομορφα...εγω ταλεγα με τον παπαδοπουλο...εμαθα πολλα για το ελληνικο ποδοσφαιρο.
στις 6/7 εχει και τη γιορτη του ψαριου αν βρισκεσαι εκει.
γενικα το νησι ηταν αδειο..η παροικια που την εχω δει αρκετες φορες ιουλη,δεν την αναγνωρισα.αδεια εντελως!!!
ο ξενοδοχος οπου μειναμε ειναι μελος του φορουμ και πολυ καλο παιδι.μου ειπε αρκετα πραγματα σχετικα με τις συμφωνιεςτων ξενοδοχειων με το booking.com.moy εδωσε και καποια εντελως αγνωστα σε μας sites για κλεισιμο ξενοδοχειων που μολις τσεκαρω θα σας τις δωσω.
εν ευθετω χρονο θα ανεβασω και φωτο;)
οτι θες ρωτα:roll:
ΥΓ...και πινουμε moxito apple....
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
mio καλως ήρθες !Τώρα βουρ για Ίμπιζα ...Πως ήταν το ξενοδοχείο σου;
Είδα τελικά πως φέτος δεν με εξυπηρετεί η Μύκονος γιατι το πλοιο που πάει Σάμο πιανει μόνο Πάρο και Νάξο και λέω μήπως αφου αφήσω τα παιδια στη Σάμο να πάω κάπου ..Ισως Πάρο ; Νάξο; Το σκέφτομαι ..
Ωστε όντως πρόβλημα με το τουρισμό αδειο το νησί... οι τιμές αρα θα είναι χαμηλότερες και δεν χρειάζεται να κλείσεις και απο πριν
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
μιραντακι το ξενοδοχειο ηταν τελειο για 25 ευρω που πληρωσα.eixe 48 buncalows mesa se υπεροχους κηπους ολο λουλουδια και φοινικες.σαν εκταση ηταν τεραστιο.αιθουσα πρωινου υπαιθρια με continental πρωινο που συμπεριλαμβανε ενα τυπικο πρωινο αυτου του ειδους με αυγα σαλαμια τυρι γιαουρτι μελια κλπ. εγω δεν ειμαι και φαν του φαγητου...μονο τα κοιταζα:).ο γαλλικος καφες του δε μου αρεσε αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.
ειχε 2 minimarket ενα selfservice εστιατοριο ενα αλλο στη θαλασσα και το τρομερο bar sτη θαλασσα το οποιο ηταν το μονο ακριβο μερος του ξενοδοχειου,το ποτο που επινα ειχε 9 ευρω και οι καφεδες 4.υπηρχε πισινα μεγαλη με poolbar και σχολη καταδυσης με γερμανους εκπαιδευτες.πληρωσα το μαθημα για αρχαριους 35 ευρω αντι για 50 λογω οτι εμενα στο hotel και περιλαμβανε θεωρητικη και πρακτικη εκπαιδευση στα 5 μετρα.τα προχωρημενα μαθηματα πληρωνα 40 ευρω με 1 1/2 ωρες καταδυση βαθια στο πελαγος.πληροφοριακα ηθελε πολυ καλη φυσικη κατασταση.
το bluestar apaixto me sebasmo ston epibath.αυτο τα λεει ολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom