Πάρος Πάρος.... τί;;;;;

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
μιραντακι το ξενοδοχειο ηταν τελειο για 25 ευρω που πληρωσα.eixe 48 buncalows mesa se υπεροχους κηπους ολο λουλουδια και φοινικες.σαν εκταση ηταν τεραστιο.αιθουσα πρωινου υπαιθρια με continental πρωινο που συμπεριλαμβανε ενα τυπικο πρωινο αυτου του ειδους με αυγα σαλαμια τυρι γιαουρτι μελια κλπ. εγω δεν ειμαι και φαν του φαγητου...μονο τα κοιταζα:).ο γαλλικος καφες του δε μου αρεσε αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.
ειχε 2 minimarket ενα selfservice εστιατοριο ενα αλλο στη θαλασσα και το τρομερο bar sτη θαλασσα το οποιο ηταν το μονο ακριβο μερος του ξενοδοχειου,το ποτο που επινα ειχε 9 ευρω και οι καφεδες 4.υπηρχε πισινα μεγαλη με poolbar και σχολη καταδυσης με γερμανους εκπαιδευτες.πληρωσα το μαθημα για αρχαριους 35 ευρω αντι για 50 λογω οτι εμενα στο hotel και περιλαμβανε θεωρητικη και πρακτικη εκπαιδευση στα 5 μετρα.τα προχωρημενα μαθηματα πληρωνα 40 ευρω με 1 1/2 ωρες καταδυση βαθια στο πελαγος.πληροφοριακα ηθελε πολυ καλη φυσικη κατασταση.
το bluestar apaixto me sebasmo ston epibath.αυτο τα λεει ολα.
Α ΒΡΕ MIO όλο του κινδύνου μου είσαι !η στα επαγγελματικά σου ή στα χόμπυ σου ...μπράβο !το ακριβώς αντίθετο απο μένα φοβάμαι τον αέρα , φοβάμαι τη θάλασσα !αστα να πάνε ...άσε που δεν μπορώ με τίποτα να βλέπω μόνο το φαγητό αχ!άλλος καημός και αυτός !δεν βάζω το κεφάλι μου στο νερό ούτε για αστείο :shock::shock: Χαίρομαι που πέρασες τόσο όμορφα ...πάντα τέτοια
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Α ΒΡΕ MIO όλο του κινδύνου μου είσαι !η στα επαγγελματικά σου ή στα χόμπυ σου ...μπράβο !το ακριβώς αντίθετο απο μένα φοβάμαι τον αέρα , φοβάμαι τη θάλασσα !αστα να πάνε ...άσε που δεν μπορώ με τίποτα να βλέπω μόνο το φαγητό αχ!άλλος καημός και αυτός !δεν βάζω το κεφάλι μου στο νερό ούτε για αστείο :shock::shock: Χαίρομαι που πέρασες τόσο όμορφα ...πάντα τέτοια
ο καθενας στο τομεα του φιλεναδα,εσυ μας διδασκεις τα παιδια μας πληροφορικη,η ρενα μας κανει καλα οταν αρρωσταινουμε κλπ κλπ.γιαυτο ζουμε σε κοινωνιες για να αλληλοσυμπληρωνωμεθα:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ο καθενας στο τομεα του φιλεναδα,εσυ μας διδασκεις τα παιδια μας πληροφορικη,η ρενα μας κανει καλα οταν αρρωσταινουμε κλπ κλπ.γιαυτο ζουμε σε κοινωνιες για να αλληλοσυμπληρωνωμεθα:)
εσύ είσαι ή για ύψος ή για βάθος!!
σιγά μην κολώσεις !!!:D:D
 

Danaicats

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας!!!Μόλις τελείωσα το σχολείο και σκέφτομαι να πάω με τις φίλες μου στην Πάρο.Ψάχνουμε κάτι σχετικά οικονομικό,μετακίνηση με συγκοινωνία,όμορφες παραλίες,κλάμπινγκ αλλά και ήρεμα μέρη για ποτάκι..τι μου προτείνετε;Μήπως να ψάξω για κάποιο άλλο νησί;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γειά σας!!!Μόλις τελείωσα το σχολείο και σκέφτομαι να πάω με τις φίλες μου στην Πάρο.Ψάχνουμε κάτι σχετικά οικονομικό,μετακίνηση με συγκοινωνία,όμορφες παραλίες,κλάμπινγκ αλλά και ήρεμα μέρη για ποτάκι..τι μου προτείνετε;Μήπως να ψάξω για κάποιο άλλο νησί;


Για αυτό που ζητάς μια χαρα επιλογή είναι η Πάρος, όπως και η Ιός φυσικά
Για διαμονή κλπ χρησιμοποίησε λίγο την αναζήτηση του φορουμ και εδώ είμαστε
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επειδή, είχαμε μια σύντομη συνομιλία με το μέλος "proedros", μέσω pm για διάφορες συμβουλές και απορίες για το ταξίδι του στην Πάρο, θα σας παραθέσω τις πληροφορίες που του έδωσα, καθώς ενδέχεται να είναι χρήσιμες και για άλλα μέλη.
Στην Παροικιά που θα είναι και το κατάλυμα τους, έχει αρκετά μεζεδοπωλεία και σουβλατζίδικα/ψητοπωλεία πλάι στο λιμάνι, με λογικές τιμές. Προς την παραλία Λιβάδια, που είναι το ξενοδοχείο τους, έχει και κάποια καλά εστιατόρια με τη δυνατότητα να δεις τις τιμές στον κατάλογο. Το μέρος όπου βρίσκεται το ξενοδοχείο είναι πολύ κοντά στο λιμάνι και στο κέντρο της Παροικιάς. Για ποτάκι οι ταράτσες πλάι στο λιμάνι είναι πολύ όμορφες με ψιλοτσιμπημένες τιμές. Ακόμη για τζαζ βραδιές υπάρχει και το μπαρ Πειρατής μέσα στα στενά της Παροικιάς.
Επιβάλλεται επίσκεψη στις Λεύκες και φαγητό στη Φλώρα ή στο Κλαρίνο.
Τη Νάουσα δεν μπορείς να την επισκεφθείς μόνο μια φορά. Εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο μέρος της νυχτερινής ζωής του νησιού. Τα ποτά όπου και να τα πιείς είναι λίγο τσιμπημένα, αλλά αξίζει ένα κοκτέιλ στη μικρή Βενετία. Για τρομερές μακαρονάδες ενδείκνυται η Pizzarella, για σουβλάκι ο Κάργας και υπάρχει και το 24/7 Food Bar που αν και δεν γεμίζει το μάτι, φτιάχνει υπέροχες πίτσες. Για καλό ψαράκι υπάρχει και ο πασίγνωστος Μπαρμπαρόσα, όπου ανεβαίνει αρκετά η τιμή. Αν η τσέπη σας δεν αντέχει τις τιμές στα μπαράκια και έχετε όρεξη για πολύ ποτό καλύτερα να προτιμήσετε κάποιο από τα μεζεδοπωλεία που σερβίρουν ντόπιο κρασί που χτυπάει για τα καλά. Εναλλακτικό μπαρ και αρκετά δημοφιλές στη Νάουσα είναι το Sousouro, που σερβίρει πολύ καλά κοκτέιλ. Α! Μέγιστο έγκλημα θα ήταν να μη δοκιμάσετε τους λουκουμάδες με σοκολάτα από το πασίγνωστο λουκουματζίδικο στη Νάουσα.
Από παραλίες προτάθηκαν ο Φάραγγας, ο Λωλαντώνης, η μικρή Σάντα Μαρία και ο Δρυός για μεγαλύτερη χαλάρωση, η Χρυσή Ακτή και οι καταπληκτικές Κολυμπήθρες για κάτι ενδιάμεσο και το Μοναστήρι και η Πούντα για ξεφάντωμα. Υπάρχει και η Λάγγερη για εκείνους που θέλουν να έρθουν πιο κοντά στη φύση (παραλία γυμνιστών).
Επίσης, για φαγητό προτάθηκε το Θαλάμι στον Αμπελά και ο Τσιτσάνης στον Πρόδρομο και το Δίχτυ στη Σάντα Μαρία. Το τελευταίο είναι λίγο πιο τσιμπημένο.
Η τιμή της βενζίνης αλλάζει κάθε Τετάρτη. Τώρα είναι περίπου στο 1.80.
Αν φυσάει Βοριάς μην πάτε με τίποτα στη Λάγγερη. Προτιμήστε τη μικρή Σάντα Μαρία που δεν την πιάνει πολύ ο αέρας.
Προσοχή στους δρόμους, ιδιαίτερα από Δρυό προς Νάουσα τις απογευματινές ώρες ,γιατί πέφτει ο ήλιος και σε τυφλώνει και γίνονται πολλά ατυχήματα.
 

sunshine

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Λατινική Αμερική
μιραντακι το ξενοδοχειο ηταν τελειο για 25 ευρω που πληρωσα.eixe 48 buncalows mesa se υπεροχους κηπους ολο λουλουδια και φοινικες.σαν εκταση ηταν τεραστιο.αιθουσα πρωινου υπαιθρια με continental πρωινο που συμπεριλαμβανε ενα τυπικο πρωινο αυτου του ειδους με αυγα σαλαμια τυρι γιαουρτι μελια κλπ. εγω δεν ειμαι και φαν του φαγητου...μονο τα κοιταζα:).ο γαλλικος καφες του δε μου αρεσε αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο.
ειχε 2 minimarket ενα selfservice εστιατοριο ενα αλλο στη θαλασσα και το τρομερο bar sτη θαλασσα το οποιο ηταν το μονο ακριβο μερος του ξενοδοχειου,το ποτο που επινα ειχε 9 ευρω και οι καφεδες 4.υπηρχε πισινα μεγαλη με poolbar και σχολη καταδυσης με γερμανους εκπαιδευτες.πληρωσα το μαθημα για αρχαριους 35 ευρω αντι για 50 λογω οτι εμενα στο hotel και περιλαμβανε θεωρητικη και πρακτικη εκπαιδευση στα 5 μετρα.τα προχωρημενα μαθηματα πληρωνα 40 ευρω με 1 1/2 ωρες καταδυση βαθια στο πελαγος.πληροφοριακα ηθελε πολυ καλη φυσικη κατασταση.
το bluestar apaixto me sebasmo ston epibath.αυτο τα λεει ολα.

Το όνομα αυτού του υπέροχου μέρους θα μας το πεις και εμάς ή είναι μυστικό; ;-)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γειά σας!!!Μόλις τελείωσα το σχολείο και σκέφτομαι να πάω με τις φίλες μου στην Πάρο.Ψάχνουμε κάτι σχετικά οικονομικό,μετακίνηση με συγκοινωνία,όμορφες παραλίες,κλάμπινγκ αλλά και ήρεμα μέρη για ποτάκι..τι μου προτείνετε;Μήπως να ψάξω για κάποιο άλλο νησί;
Γι αυτό που αναφέρεις είναι νομίζω ιδανική η επιλογή της Πάρου. Σχετικά οικονομική μπορεί να γίνει, αν δεν κάνεις υπερβολές. Θα έλεγα να μη κοιτάξεις για διαμονή αλλού πέρα απο τη Νάουσα. Ολη η νυχτερινή ζωή είναι εκεί, κοντινές παραλίες έχει, και εύκολη μετακίνηση, ειδικά προς πούντα που επιβάλλεται!
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Παιδες τη βοηθεια σας λιγο παρακαλω! Ποση ωρα πριν πρεπει να ειμαστε Πειραια για να ανεβουμε στο καραβι; Υπαρχει μεγαλη καθυστερηση μεχρι την επιβιβαση ή οχι; Και το Blue Star κανει καποια σταση σε αλλο νησι ή πηγαινει κατευθειαν Παρο; Ευχαριστω πολυ! :)
 

Kostas.b

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Περιπου 45 λεπτα πριν την αναχωρηση ειναι καλα για να βρεις και καπου να καθησεις.Στην επιβιβαση δεν εχει καμια καθυστερηση και το πλοιο που ξεκινα στις 7.30 το πρωι πηγαινει κατευθειαν στην Παρο.

Μην χασεις στην Παρο.
α)Παναγια Εκαντοταπυλιανη.Μαθε ποιες ωρες μεσα στην εκκλησια καθημερινα ο παπας αναφερεται στην ιστορια της εκκλησιας και της εικονας.Νομιζω καθε μια ωρα απο τις εννια το πρωι μεχρι το μεσημερι.
β)Κοιλαδα των πεταλουδων εξω απο την παροικια.
γ)Επισκεψη στο χωριο Λευκες για φαγητο και βολτα.
δ)Παραλια Μαρσελο στον κολπο της παροικιας.Παραλια Χρυση ακτη.Παραλια Παρασπορου.Παραλια φαραγκα.Παραλια κολυμπηθρες αν μπορεις πριν τις 11 πμ.Παραλια Βουτακος.Παραλια Καλογηρος για πιλινγκ.Τωρα για Πουντα εμενα δεν μου αρεσε.Πολυ τζερτζελο.Και στον Λωλαντωνη επισης δεν μου αρεσε.Μοναστηρι αρκετα ρηχη Λαγγερη τιποτα το ιδιαιτερο Μικρη Σαντα πολυ καλη.
ε)Ταβερνα το κοραλι http://www.web-greece.gr/restaurants/coralli/ οποσδηποτε.Τα δυο ουζερι στο τερμα του δρομου στο πισω λιβαδι διπλα απο την αποβαθρα.Βρισκονται κολλητα το ενα διπλα στο αλλο.Ταβερνα στον Αμπελα.Μολις φτασεις στο λιμανακι κανεις αριστερα στα πεντακοσια μετρα αριστερα η ταβερνα δεξια πανω στο πλατωμα τα τραπεζοκαθισματα.
στ)Αντιπαρος μια ολοκληρη μερα ειναι αρκετη και αξιζει.
ζ)Φουρνος Ραγκουση (παιζει πολυ το ονομα αυτο.Απο παπουτσια μεχρι ενοικιαζομενα θα δεις) μεσα στην Παροικια.Φουρνος λιγο ποιο κατω απο το αεροδρομιο στο δρομο για Αλυκη.Φουρνος στην μεση του πουθενα στο δρομο απο Ναουσα για Μαρπησα.
η)Ναουσα το βραδυ και το πολυ βραδυ.
Αυτα φιλε.Καλα να περασεις.
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Ευχαριστουμε παρα πολυ!!! Ελα να περνανε οι μερες σιγα σιγα!!! :D
 

thanasis1988

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας! θα ηθελα να προτεινετε καποια ξενοδοχεια-δωματια στη ναουσα της παρου! 10-20 αυγουστου περιπου,βασικη προυποθεση να εχει φυτα,δεντρα,δλδ αρκετο ''πρασινο'' η θεα του δωματιου,αν ειναι εφικτο να μην υπερβουμε το οριο των 800-900 ευρω(3ατομα,αρα 3κλινο) για 10 διαμονες! εριξα μια ματια στο booking,ομως θα εκτιμουσα αν προταθει καποιο!
Αμαξι εχουμε,ομως θελουμε να ειναι κοντα στο κεντρο της ναουσας για μπαρακια,καφετεριες κτλ...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom