Τουρκία Πάσχα στην Πόλη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1. Μας εχει πει η κοπελα το ποσο που διαθετει για το χοτελ για να δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε?
2. Αργησες λιγακι αυρα μου και μαλλον η τιμη θα ειναι τσιμπημενη
3. Υπαρχει και το χοτελ Richmond πανω στην Ιστικλαλ , δεν ριχνεις και σε αυτο μια ματια?
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Το ξενοδοχείο πάντως δεν θα έλεγα ότι είναι σε κακή θέση, πολύ κοντά στο Tophane που έχει και στάση τραμ, ενώ περπατιέται και προς Taksim και Istiklal. Από την άλλη όμως υπάρχουν όντως έντονες κατηφόρες-ανηφόρες που αν έχετε παιδιά, απ΄ότι κατάλαβα, δεν είναι και το καλύτερο. Κι εγώ θα πρότεινα κάποιο ξενοδοχείο πιο ψηλά, προς Istiklal και πλατεία Taksim. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία σε ξενοδοχεία στην Πόλη για να προτείνω κάτι.

Τώρα όσον αφορά την αιώνια διαμάχη Taksim/Sultanahmet, οκ έχει γίνει κι αυτό ένα από τα θέματα/φετίχ του forum, η προσωπική μου άποψη παραμένει ότι η περιοχή γενικώς του Beyoglu είναι σίγουρα καλύτερη από του Sultanahmet αν αναζητάς πραγματική τριβή με τη σύγχρονη Κωνσταντινούπολη. Αυτό δεν σημαίνει ασφαλώς ότι, ειδικά για την πρώτη φορά, και το Sultanahmet δεν είναι μια πολύ καλή επιλογή, ειδικά όταν είσαι με παιδιά, όπου λογικά δεν σε ενδιαφέρει η νυχτερινή ζωή που μπορείς να τη βρεις μόνο στο Beyoglu και όχι στο Sultanahmet.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
φυσικα και δεν ειναι σε κακη θεση...... εμενα αυτη η περιοχη με εξιταρει!!
Η βολτα απο το Περαν προς το Tophane ειναι μια απο τις ωραιοτερες ... Απλα δεν βολευει για την περιπτωση της κοπελας
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
1oν Αυτοί που σου πρότειναν διαμονή στο taxim πήγαν με group ??
2ον δεν σου πρότειναν οι ίδιοι κάποιο ξενοδοχείο ???

1) Αλλοι με γκρουπ, αλλοι μεμονωμενα.

2) Μου προτειναν τα εξης:

Seminal
Eterno
Madison
Green Park
Crystal Hotel

Γνωριζετε αν καποιο απ αυτα ειναι περιπου σαν αυτο που ψαχνω; Τα κοιταξα στο booking και καποια ξεφευγουν απο τιμες, άλλα εχουν αρκετα αρνητικα σχολια.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
1. Μας εχει πει η κοπελα το ποσο που διαθετει για το χοτελ για να δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε?
2. Αργησες λιγακι αυρα μου και μαλλον η τιμη θα ειναι τσιμπημενη
3. Υπαρχει και το χοτελ Richmond πανω στην Ιστικλαλ , δεν ριχνεις και σε αυτο μια ματια?
1) Οχι πανω απο 200 τη μέρα.

2) Ναι, αργησα. Ειναι κατι που αποφασιστηκε πολυ ξαφνικά μιας που δεν ξεραμε μεχρι προσφατα τι παιζει με την αδεια του αντρα μου.

3) Το ειδα αλλα το δικλινο εχει γυρω στα 230 τη μερα. Οποτε το μεγαλυτερο δωματιο που θα θελουμε εμεις θα ειναι ακομα ακριβοτερο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Hotel Nena! Διπλα απο το τραμ! Στο πρωινο απλα χαζευεις την θεα..
Καταπληκτικό το χότελ Νενα , αλλα βρίσκεται στο Σουλταναχμετ και η φίλη μας ξεκαθάρισε ότι για πρακτικούς λόγους θέλει να μείνει στο Πέραν

Φίλη Avra , στο Green park που γράφεις έμενε η Ερση πριν λίγο καιρο ,έχω περάσει και το έχω δει (απεξω) το location σε βολεύει. Αν η τιμή του είναι τσίμπημενη τοτε δες στη γύρω περιοχή υπάρχουν πολλα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
avra τα ξενοδοχεία που αναφέρεις στη λίστα ..seminal,eterno κλπ΄είναι όλα ξενοδοχεία συνεργαζόμενα με πρακτορεία και για τις μέρες του Πάσχα ειδικά!που ενδιαφέρεσαι οι τιμές που δίνουν σε μεμονωμένο πελάτη είναι στα ΥΨΗ ενώ μέσω πακέτου πρακτορείου θα σου βγεί πολύ οικονομικότερα.Αφού λοιπόν ενδιαφέρεσαι γι αυτά γιατί δεν ρωτάς δεν παίρνεις προγράμματα πρακτορείων και να συγκρίνεις τιμές,
θα σε πάνε θα σε φέρουν θα μείνεις στα ίδια ξενοδοχεία και νάσαι σίγουρη ότι το συνολικό κόστος(με βενζίνες που θα έβαζες κλπ κλπ)θα σου έρθει μικρότερο,άσε δε τις ξεναγήσεις (που οκ αν θέλεις δεν τις ακολουθείς και κάνεις ό,τι θέλεις)που είναι μέσα,την ανάσταση που θα σας πάνε στο πατριαρχείο,αυτά δηλ που βλέπω ότι θέλεις να κάνεις μόνη σου.

Y.Γ.thessaris συμφωνώ απολύτως!!!με την τοποθέτηση σου στο θέμα διαμονής..(έλεος πιά με την επιμονή πολλών για διαμονή στο sultanahmet και το κόλλημα τους...beyoglu η σοφότερη επιλογή!!!)και για το συγκεκριμένο όπως ακριβως τα είπες!!το tophane και τα πέριξ μια χαρά τέλεια!άλλο τώρα αν λόγω παιδιών δυσκολεύει κάπως με τις ανηφορίτσες αλλά αν είχα προσωπικά να επιλέξω μεταξύ sultanahmet και tophane ασφαλώς και θα επέλεγα να μείνω στο δεύτερο ακριβως για τους λόγους που έχεις αναφέρει
 

gkman01

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καταπληκτικό το χότελ Νενα , αλλα βρίσκεται στο Σουλταναχμετ και η φίλη μας ξεκαθάρισε ότι για πρακτικούς λόγους θέλει να μείνει στο Πέραν

Φίλη Avra , στο Green park που γράφεις έμενε η Ερση πριν λίγο καιρο ,έχω περάσει και το έχω δει (απεξω) το location σε βολεύει. Αν η τιμή του είναι τσίμπημενη τοτε δες στη γύρω περιοχή υπάρχουν πολλα
Οντως..ο λογος που το ανεφερα ειναι επειδη ειναι στα 50 μετρα απο το τραμ.
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Πολυ δυσκολο να βρεις ξενοδοχειο στο Τακσιμ. Ενω εχει απειρα, δεν μπορω να βρω κανενα που να συνδυαζει αυτα που θελω. Αλλα δεν εχουν ασανσερ, άλλα ειναι πολυ θορυβωδη, άλλα πανακριβα, άλλα δεν εχουν τετρακλινο.

Ξαναγυρισα στο Sultanahmet μαλλον. Αυτο πώς σας φαινεται; Εχει ενα οικογενειακο δωματιο σε καλη τιμη σχετικα. Πηρα τηλεφωνο και την κατεβασαν ακομα περισσοτερο απ την τιμη που εχει το booking.

Ειναι σε καλο μερος;
Booking.com: ξενοδοχείο Muyan Suites, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία - 23 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...προχθές, πηγαίνοντας εκτάκτως και χωρίς κράτηση στο 360ο, φυσικά "φάγαμε πόρτα". Έτσι συμβιβαστήκαμε με το παρακείμενο "Point" (καμία σχέση...).
Ερώτηση: όποιος θέλει κάτι παρόμοιο, με το 360, στη περιοχή, που πάει?? Ρωτάω γιατί πάλι, σε κάνα μήνα, θα μου ξανασυμβεί.
ΥΓ. Το "περίφημο" Residence έχει πάρκιν?? ή ποιά λύσει σου δίνει??
και γιατί στο booking δεν μου βγαίνει??
Ευχαριστώ:)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
εμενα μια χαρα μου το βγαζει το residence στο booking...μηπως για τις μερες που το θες δεν εχει δωματια και για αυτο δε στο βγαζει?οσο για το παρκιγκ γραφει:

Private parking is possible at a location nearby (reservation is not needed) and costs EUR 6 per day

πιθανο να συνεργαζονται με καποιο παρκιγκ εκει κοντα...εμεις παντως και στα δυο τα παρκιγκ της περιοχης που εχουμε αφησει το αμαξι δεν ειχαμε προβλημα(αν εξαιρεσεις αυτο της συννενοησης ),το ενα στην ταξιμ και το αλλο διπλα απο τις εγκαταστασεις ενος καναλιου ,στο μπεγιογλου,διαγωνια απεναντι απεναντι απο το "μαρμαρα περαν"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom