Τουρκία Πάσχα στην Πόλη

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Και ας επιστρέψουμε στο θέμα μας...

Πάσχα στην Πόλη...

Sent from my awesome iPad using fabulous Travel stories app
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ωραια τωρα θελεις να μιλησουμε σοβαρα .Θα μιλησουμε σοβαρα.
Οχι καθολου δεν εκτιθεμαι και δεν βιαζομαι να γραψω κανενα σχολιο και εννοω ακριβως αυτο που λεω ..αλλα ας το κανω λιανα λοιπον.
Γνωριζω στην ελληνικη γλωσσα τι θα πει του κανουν εξωση.
Και λεω : ο ιδιοκτητης δε μπορει να βρει αλλο χωρο και σκεφτεται μηπως το κλεισει ,αλλα το μαγαζι εχει δουλεια .Οποτε ειναι κριμα να παει χαμενο ..ας κανει μια προσπαθεια λοιπον και να μην τα παρατησει.
Αυτο το πραγμα να πιανομαστε απο την καθε λεξη του αλλου ...εχει αρχισει να γινεται πολυ κουραστικο.
Αυτα.

Επιπλεον για να ειμαι και εντος θεματος ,αν ξερει κανεις και εχει αποψη-εντυπωσεις για το ξενοδοχειο το κοντα στο σταθμο που ποσταρα παραπανω ,θα του ημουν υποχρεη.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Αν και θεσσαλονικιός τα γλυκά της Τουρκίας που τα βρίσκεις και στη Θεσσαλονίκη είναι κλάσεις ανώτερα εκεί και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη.

Πχ το kazandibi της Θεσσαλονίκης είναι ιεροσυλία να το συγκρίνεις με της Πόλης, οι μπακλαβάδες (μόνο όμως από Karakoy Gulluoglu ή Pelit απ' όσα έχω δοκιμάσει ως τώρα, γιατί γενικά παίζει πολλή φόλα με τους μπακλαβάδες στην Πόλη, οι περισσότεροι δεν τρώγονται) ανώτεροι, το κιουνεφέ κανταΐφι (μόνο σε κεμπαπτζήδικα το βρίσκεις σαν επιδόρπιο, πήγε να το κάνει κι ο Χατζής στη Θεσσαλονίκη κάποια στιγμή, δεν ξέρω αν το κάνει ακόμη, χωρίς τρελή επιτυχία) κλάσεις ανώτερο, τα ρυζόγαλα (ειδικά το ψητό - firin sutlac - άλλη φάση, λουκούμια εννοείται κλπ.

ΥΓ Sorry τώρα είδα την έκκληση για επαναφορά στην τάξη!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν και θεσσαλονικιός τα γλυκά της Τουρκίας που τα βρίσκεις και στη Θεσσαλονίκη είναι κλάσεις ανώτερα εκεί και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη.
Συμφωνώ και επαυξάνω:lol: Οτιδήποτε δοκίμασα (εκτός από τα σιροπιαστά που τα άφησα για την επόμενη επίσκεψή μου στην Πόλη:D) δεν είχε καμία μα καμία σχέση με αυτά που βρίσκεις στην Ελλάδα. Πιο πλούσια και γεμάτη γεύση, πιο πλούσια σε υλικά (συγκρίνετε τον ασουρέ στην Πόλη με αυτόν που σερβίρουν εδώ:(), ενώ ταυτόχρονα δε σε λιγώνουν και δεν πέφτουν βαριά στο στομάχι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν και θεσσαλονικιός τα γλυκά της Τουρκίας που τα βρίσκεις και στη Θεσσαλονίκη είναι κλάσεις ανώτερα εκεί και ειδικά στην Κωνσταντινούπολη.

Πχ το kazandibi της Θεσσαλονίκης είναι ιεροσυλία να το συγκρίνεις με της Πόλης, οι μπακλαβάδες (μόνο όμως από Karakoy Gulluoglu ή Pelit απ' όσα έχω δοκιμάσει ως τώρα, γιατί γενικά παίζει πολλή φόλα με τους μπακλαβάδες στην Πόλη, οι περισσότεροι δεν τρώγονται) ανώτεροι, το κιουνεφέ κανταΐφι (μόνο σε κεμπαπτζήδικα το βρίσκεις σαν επιδόρπιο, πήγε να το κάνει κι ο Χατζής στη Θεσσαλονίκη κάποια στιγμή, δεν ξέρω αν το κάνει ακόμη, χωρίς τρελή επιτυχία) κλάσεις ανώτερο, τα ρυζόγαλα (ειδικά το ψητό - firin sutlac - άλλη φάση, λουκούμια εννοείται κλπ.
Συμφωνούμε απόλυτα: +1 για το κιουνεφέ (έχει μια "τρύπα" στα στενά γύρω από την Αιγυπτιακή αγορά όπου κάνει μόνο τέτοιο και γίνεται λαϊκό προσκύνημα), +1000 για το firin sutlac (καλά, αυτό είναι εκτός συναγωνισμού, δεν υπάρχει - κυριολεκτικά - στην Ελλάδα κάτι τέτοιο).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Συμφωνώ και γω τα γλυκά του Ozsut με εξεπληξαν ευχάριστα
Συμφωνώ απολυτα , δοκιμασα πολλά γλυκά του και ηταν όλα πολυ καλά !!
Παστα με καστανο και η σοκολατινα του κορυφαία :lol:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ας κανει μια προσπαθεια λοιπον και να μην τα παρατησει.
ας οργανώσουμε, λοιπόν, μιαν αντιπροσωπεία μελών του φόρουμ να πάει εκεί να του το πει (να του εξηγήσει, να τον παρακαλέσει, να... να...) ...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην δεν καταλαβα γιατι απ το πουθενα εγινε παρεξηγηση..διαβασα ολη τη συζητηση και ακρη δεν εβγαλα προς τι ολο αυτο..

οσον αφορα τα γλυκα το Ozsut ειναι απλα κολαση..κορυφαιο στα σοκολατοηδη..

στου inci που δεν ξερω αν τελικα θα του κανουν εξωση ειχε κατα 80% μονο προφιτερολ και κατι αλλα γλυκα που κανεις δεν εδινε σημασια..το προφιτερολ του εγω το βρηκα κορυφαιο..στα 4 ατομα της παρεας οι 2 το βρηκαν απλα καλο..

στου saray απ τα 4 γλυκα που πηραμε δεν μου αρεσε κανενα..
τα μπακλαβαδωτα γενικα στην πολη ειναι πολυ βαρια με εντονο το βουτηρο..

κλεοπατρα το ξενοδοχειο φαινεται αρκετα καλο και βολικο..ειναι αναμεσα σε Σουλταναχμετ και Περαν.εγω θα το επελεγα..
 

avra

Member
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μου χαλασατε το τοπικ.

Τελος παντων, μετα απο διαφορες συζητησεις με ανθρωπους που επισκεφτηκαν πολλες φορες την Πολη, αποφασισα να μεινω Taksim.

Εχω 2 ερωτηματα:

1) Εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο σε καλο σημειο, χωρις θορυβο και που να μπορουμε ευκολα να κανουμε βολτες με καροτσι και παιδια;

2) Βρηκα αυτο το ξενοδοχειο και μου αρεσε πολυ σαν θεση, σαν δωματιο και σαν τιμη. Στα σχολια διαβασα οτι ναι μεν ειναι καλη περιπτωση αλλα ειναι δυσκολο το σημειο του ξενοδοχειου καθως θα πρεπει να σκαρφαλωσουμε πολυ.
Τωρα τι εννοει δεν καταλαβα. Σας ειναι ευκολο να το δειτε λιγο και αν και εφοσον καταλαβετε πού ειναι απ τον χαρτη, να μου πειτε και εμενα τι εννοει; Ευχαριστω.
Residence La Vue
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ελα που σου χαλασαμε το τοπικ , μην αρπαζεσαι
Λοιπον το χοτελ σου απορριπτεται με συνοπτικες διαδικασιες , διοτι η περιοχη που βρισκεται ειναι μεν πολυ γραφικη (για μενα αγαπημενη) , αλλα δυστυχως βρισκεται σε υψωμα και εχει πολλες ανηφορες οι οποιες στα περισσοτερα σημεια ειναι πολυ αποτομες και εχουν περιεργη κλιση.
Προσπαθησε να βρεις προς την πλατεια Ταξιμ οπου εκει ειναι πιο επιπεδα τα πραγματα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μου χαλασατε το τοπικ.

Τελος παντων, μετα απο διαφορες συζητησεις με ανθρωπους που επισκεφτηκαν πολλες φορες την Πολη, αποφασισα να μεινω Taksim.

Εχω 2 ερωτηματα:

1) Εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο σε καλο σημειο, χωρις θορυβο και που να μπορουμε ευκολα να κανουμε βολτες με καροτσι και παιδια;

2) Βρηκα αυτο το ξενοδοχειο και μου αρεσε πολυ σαν θεση, σαν δωματιο και σαν τιμη. Στα σχολια διαβασα οτι ναι μεν ειναι καλη περιπτωση αλλα ειναι δυσκολο το σημειο του ξενοδοχειου καθως θα πρεπει να σκαρφαλωσουμε πολυ.
Τωρα τι εννοει δεν καταλαβα. Σας ειναι ευκολο να το δειτε λιγο και αν και εφοσον καταλαβετε πού ειναι απ τον χαρτη, να μου πειτε και εμενα τι εννοει; Ευχαριστω.
Residence La Vue

περιοχή άκρως ακατάλληλη για διαμονή στην Πόλη
στα εγραψε και η Βαγγελιώ.

1oν Αυτοί που σου πρότειναν διαμονή στο taxim πήγαν με group ??
2ον δεν σου πρότειναν οι ίδιοι κάποιο ξενοδοχείο ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom